Quantcast
لوکتو | نقد بازی موبایل Psebay
ورود عضویت
نقد بازی موبایل Psebay
حامد افرومند در تاریخ 22 بهمن 1396

مشاهده نقد و بررسی کاربران
نقد بازی موبایل Psebay
نقد بازی موبایل Psebay

سوار بر موتورسیکلت از موانع سخت عبور کنید و هر مرحله را به پایان برسانید. این ساده‌ترین و کوتاه‌ترین تعریف ممکن از بازی Psebay بود! کار به اینجا ختم نمی‌شود و بازی موبایل Psebay آن‌قدرها هم ساده نیست و المان‌های ریز و درشت آن باعث شده تا حتی بتوان به آن لقب یک شبیه ساز را نیز داد. همین موضوع بازی را کمی پیچیده می‌کند و البته باید این موضوع را درنظر رفت که با یک شبیه‌ساز کامل طرف نیستیم. اما در هر صورت وجود برخی المان‌های شبیه‌سازی باعث شده تا همه چیز رنگ و بویی دیگر به خود گرفته و بازی موبایل Psebay بسیار جذاب به‌نظر برسد.

 

مراحل ابتدای بازی به‌قدری ساده هستند که در ادامه شاید باورتان نشود چه چالش‌هایی پیش روی شما خواهد بود! تنها چهار دکمه روی صفحه وجود دارد. نگه داشتن دکمه آبی موتورسیکلت را به سمت جلو، و دکمه قرمز موتور سیکت را به عقب می‌برد. مراحل ابتدایی بازی با همین دو دکمه نیز طی خواهند شد و کار ساده‌ای پیش رو دارید. اما کار به‌جایی می‌رسد که برای رد کردن موانع دشوار بازی، نیاز به عملیات پیچیده‌تری خواهد بود. دو دکمه دیگر بدن موتور سوار را به سمت جلو و عقب می‌کشاند و همین موضوع باعث حفظ تعادل شما خواهد شد. حفظ تعادل موضوع بسیار مهمی است و بدون رعایت کردن آن، به هیچ وجه قادر به پیمودن مسیر سخت پیش روی خود نخواهید بود. بعضی از موانع نیز دارای ارتفاع بیشتری هستند و برای پریدن از آن‌ها، باید دو بار پشت سر هم دکمه آبی را فشار دهید. همین‌قدر بگویم که مدت زمان بسیار کمی برای تصمیم‌گیری در اختیار دارید تا در هنگام پریدن به‌سمت مانعی بلند، بدن موتور سوار را به کدام سمت کج کنید تا نتیجه بهتری بگیرید!

پیمودن برخی مراحل در حالت عادی ممکن نخواهد بود و اینجاست که نیاز به ارتقا موتورسیکلت حس خواهد شد. تقویت موتور، کمک فنر، چرخ جلو و عقب و حتی قدرت دست‌های موتور سوار به شما کمک می‌کند تا مراحل سخت‌ را راحت‌تر طی کنید. ارتقای موارد یاد شده در سه سطح صورت می‌گیرد و برای بدست آوردن آن‌ها باید مراحل بازی را با کسب ستاره‌های بیشتر طی کنید. پیمودن هر مرحله در زمان کمتر باعث می‌شود تا سه ستاره دریافت کنید و اگر نتوانید این کار را انجام دهید، قطعا در ارتقای موتور سیکلت به مشکل برخواهید خورد و به‌ناچار باید مراحل قبلی را دوباره تجربه کنید. 

 

مراحل بازی با زیرکی خاصی طراحی شده‌اند و برای تمام نقاط مسیر فکر شده است. فقط یک راه برای پیمودن هر مانع وجود دارد و از طرفی کوچکترین برخورد بدن موتورسوار با موانع یا زمین، شکست را در پی خواهد داشت. مراحل بازی آن‌قدر سخت می‌شود که اگر بازی را کاملا بلد باشید هم نمی‌توانید در اولین تجربه آن‌ها را با موفقیت به پایان برسانید. متاسفانه بازی در این نقطه دچار معضلی به نام آزمون و خطا می‌شود. همین موضوع کافیست تا هر مرحله را یک یا چند بار تجربه کنید تا راه رد شدن از هر مانع را یاد بگیرید. به پایان رساندن برخی مراحل بازی بدون انجام این کار غیرممکن است. اگر فکر می‌کنید موانع سخت و دشوار، تنها چالش‌های بازی برای شماست، کاملا اشتباه می‌کنید. با رسیدن به قسمت خاصی از هر مسیر، ناگهان جهت جاذبه بازی تغییر می کند، صفحه می‌چرخد و همه چیز تغییر می‌کند! ناگهان دیوار روبرویی یا سقف یک غار، تبدیل به زمینی می‌شود که موتورسیکلت روی آن حرکت می‌کند. این موضوع را باید یکی از جذاب‌ترین و خلاقانه‌ترین اتفاق‌های بازی برشمرد که کمک بسیار بالایی به تنوع مراحل بازی می‌کند.

بازی از لحاظ بصری با وجود رنگ بندی نسبتا ساده، تیره رنگ و عجیبش، بسیار زیباست و همه چیز حس خوبی به بازی می‌دهد. از حرکت زیبای موتورسیکلت به کمک فیزیک بسیار خوب بازی گرفته، تا جلوه‌های بصری فوق‌العاده در هنگام تغییر جهت جاذبه که همه چیز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در هنگام تغییر جهت جاذبه، تصویری که در پس زمینه مشاهده می‌کنید بسیار جالب است و اتفاق‌های بسیار جذابی را خواهید دید. در این حالت حتی ممکن است برخی از موانع نیز حرکت کرده و سر راه شما قرار بگیرند. زمان طی شده در هر مرحله نیز روی بدنه موتورسیکلت نمایش داده می‌شود تا تمرکز بازیکن روی بازی باشد و این موضوع نیز بسیار هوشمندانه بود. همچنین تکان دادن تلفن هوشمند نیز فضای بازی را به شکلی تغییر می‌دهد که گویی یک دوربین در دست شماست و می‌توانید از موتور سوار و مسیر حرکت او فیلمبرداری کنید. این موضوع حس و حال سینمایی به بازی داده و در نوع خود جالب است. از سوی دیگر بازی در زمینه صداگذاری بسیار ضعیف عمل کرده و به جز شنیدن صدای موتورسیکلت و برخی برخوردها، هیچ افکت صوتی خاصی در بازی شنیده نمی‌شود و سازندگان در این زمینه واقعا کم‌کاری کرده‌اند.

 

بازی استودیو Eugeny Butakov با نام Psebay یکی از بازی‌های خوب این روزها بود که با ترکیب عناصر شبیه سازی و آرکید، چالش‌های حساب‌ شده و سخت، در کنار ظاهر بصری بسیار عالی، تجربه‌ بسیار خوبی را برای شما رقم خواهد زد.

 

برای دانلود بازی به پروفایل Psebay در لوکتو مراجعه کنید

 

+ نکات مثبت:

- گیم‌پلی بسیار خوب در کنار وجود عناصر شبیه‌سازی
- طراحی هوشمندانه مراحل بازی با اضافه شدن قابلیت تغییر جهت جاذبه
- طراحی بصری شگفت‌انگیز
۸٫۵
+ نکات منفی:

- صداگذاری بسیار ضعیف
- نقش پررنگ آزمون و خطا برای پیمودن برخی مراحل سخت

جمع بندی:

بازی موبایل Psebay، در کنار تمام ویژگی‌هایی مثبت و منفی خود، شبیه به یک بازی شبیه‌ساز هم شده است. بیشترین چیزی که در این بازی به چشم می‌آید، کنترل و طراحی جالب محیط بازی است که بازیکن را غافلگیر خواهد کرد و از طرفی او را به یک چالش واقعی دعوت می‌کند.

حامد افرومند

حامد افرومند
او لیسانس مهندسی نرم‌افزار و فوق لیسانس مدیریت فناوری اطلاعات دارد و طی هشت سال گذشته به فعالیت رسانه‌ای در زمینه بازی‌های ویدیویی و مدیریت محتوای یک فروشگاه اینترنتی پرداخته است. تفریحی جز بازی کردن و تماشای فیلم و سریال ندارد و علاقه زیادی به فست‌فود دارد!

instagram icon email icon twitter icon linkdin icon

نظر خود را بنویسید
بازی
فیلم
سریال
مطالب