Quantcast
لوکتو | پیش نمایش بازی Far Cry 5
ورود عضویت

پیش نمایش بازی Far Cry 5

توسط میثم عبداللهی پور در تاریخ 01 فروردین 1397
پیش نمایش بازی Far Cry 5

سری Far Cry، یکی از پرطرفدارترین و سودآورترین فرنچایزهای سبک تیراندازی است که پس شماره سوم سری و اضافه کردن بخش داستانی قدرتمند، بیشتر از قبل شکوفا شد. این سری را می‌توان یکی از موفق‌ترین عناوین ناشر بزرگ و البته نه چندان محبوب این روزها یعنی یوبی‌سافت، دانست. 


اما با تمام این موفقیت‌ها، این سری همیشه از موضوعی رنج می‌برد که شاید در ساعات اولیه خودنمایی نکند، اما پس گذشت چند ساعت به خوبی خودش را نشان می‌دهد. مکانیک‌های گیم‌پلی این سری، با وجود این که تفاوت بسیاری با بازی‌های شوتر دیگر دارند، در طول نسخه‌های مختلف فرنچایز مدام تکرار می‌شوند. سری فارکرای معمولا شما را در کشور یا منطقه‌ای وسیع قرار می‌دهد که طبق شرایط داستانی، یک دیکتاتور بی‌رحم بر آن حکومت کرده و مردم را مورد آزار قرار می‌دهد. در چنین شرایطی شما به عنوان یک شخص خارجی وارد محیط شده و با به دست گرفتن ابتکار عمل، مبارزه علیه دیکتاتور نام‌برده را پیش می‌برید. علاوه بر این، مکانیک‌های همیشگی سری، یعنی تسخیر کردن تک‌تک پست‌های نگهبانی، بالا رفتن از برج‌های مخابراطی و تعامل با نیروی مقاومت به واسطه انجام ماموریت‌های فرعی، مدام تکرار می‌شوند. کلیت گیم‌پلی در طول همه نسخه‌های سری را همین موارد تشکیل می‌دهند. اما شخصیت‌های عمیق و نسبتاً کارشده سری که بعد از نسخه سوم درخشش بسیاری داشتند، در کنار گان‌پلی حیرت انگیز، جذابیت بازی را حداقل برای ساعات ابتدایی، تضمین کرده‌اند. 


این روند پس رویکردهای جدید یوبی‌سافت که بسیاری از جزئیاتش، در جدیدترین نسخه از سری Assassin's Creed قابل مشاهده بودند، دچار تغییر اندکی شده، تغییری که به نظر می‌رسد حالا به جدیدترین نسخه فارکرای هم رسیده است. در قدم اول سازندگان تلاش دارند تا بازی جدیدشان را با اضافه کردن المان‌ها و عناصر سبک نقش آفرینی، دچار تحولی هرچند اندک کنند. تحولی که در نسخه جدید سری Assassin's Creed به خوبی امتحانش را پس داده، اما بعد از اضافه شدن عناصر نقش آفرینی، باید به رویکرد جدید یوبی‌سافت، یعنی ساخت بازی‌هایی که امکان تجربه چند نفره آنلاین را برای مخاطبانشان فراهم کنند، اشاره کنیم. این دو عنصر جدید در بازی‌های ناشری مثل یوبی سافت، که با وجود در اختیار داشتن استودیوهای مختلف و پرتعداد، بازی‌هایش در نهای، شباهت‌های بسیاری با هم دارند، باعث ایجاد موجی جدید در میان عناوین ماجرایی پرطرفدار بازار شده است.


اما یوبی‌سافت، در پیروی از همین روند جدید، اقدام به معرفی جدیدترین نسخه از سری فارکرای کرده که هرچند در ریشه‌ها هنوز هم شباهت‌های بسیاری با نسخه‌های قبلی سری دارد، اما با وارد شدن عناصر نقش‌آفرینی و امکان تجربه بازی چندنفره آنلاین، تبدیل به یک بازی آشنا،اما جدید شده است. با پیش نمایش بازی Far Cry 5، همراه لوکتو باشید.


بازی Far Cry 5 این‌بار ما را به نقطه‌ای از جهان برده که شاید برای یک بازی در سبک تیراندازی، تکراری باشد، اما برای این سری، تازه و جدید است. نسخه جدید فارکرای برای اولین بار داستانش را در ایالات متحده دنبال می‌کند. امریکایی که درگیر جنگ بزرگی نشده، اما باز هم پتانسیل کافی برای راه انداختن یک جنگ مذهبی را دارد. جایی کاملا خیالی در ایالت مونتانا به نام Hope County. منطقه‌ای زیبا و بسیار آرام که حالا درگیر موضوعی بسیار جدی شده است. شخصیت اصلی داستان که به سبک بازی‌های نقش آفرینی این‌بار، نام و نشانی ندارد و حتی طراحی چهره‌اش هم به شما سپرده شده، به عنوان معاون کلانتر به این منطقه فرستاده می‌شود تا واعظی که حالا فرقه‌ای مذهبی تشکیل داده و مردم را آزار می‌دهد را دستگیر کند. اما این عملیات با شکست رو به رو می‌شود و شما در طی این شکست خون‌بار، برای اولین بار با انتاگونیست بازی، یعنی جوزف سید (Joseph Seed)، رو به رو می‌شوید. کسی که به عنوان یک واعظ، فرقه‌ای مذهبی را تشکیل داده است. فرقه‌ای که برخلاف ظاهر مذهبی و آرامش، تشکیلاتی شبه نظامی است و منطقه‌ی Hope County را تبدیل به جولانگاه فعالیت‌هایش کرده است. جوزف سید، که به سبک آنتاگونیست‌های سری، مردی دیوانه با امیال و انگیزه‌هایی گنگ است، خودش را فرستاده‌ای از جانب خداوند می‌داند که وظیفه دارد، مردم را به رستگاری رسانده و به سمت بهشت هدایت کند.

 

جوزف سید اما برخلاف پگان مین و واس، این‌بار تنها نیست و به همراه دیگر اعضا خانواده‌اش فرقه شبه مذهبی‌اش را گسترش می‌دهد. این فرقه با کمک اعضایی که همگی افرادی با نفوذ هستند، در ابتدا زمین‌های منطقه را تصاحب کرده و سپس با نفوذ در ذهن مردم، رشد کرد. اما با رشد کردن فرقه، تمایلات خصمانه آن‌ها آشکار می‌شود. این فرقه رفته‌رفته منطقه Hope County را تبدیل جولانگاه خودش کرده و تمامی ارتباطات آن را با دیگر نقاط جهان قطع می‌کند. بدین ترتیب، مردم این منطقه به طور کامل تحت سلطه جوزف سید و اقدام‌های عجیب او هستند. در چنین شرایطی شما به عنوان پروتاگونیستی بی‌نام و نشان باید در مقابل این دیکتاتور ایستادگی کنید. به سبک داستان‌های شبیه به هم و همیشگی سری، شما در راه براندازی این نظام دیکتاتوری تنها نیستید و گروه مقاومتی وجود دارد. البته لازم است ذکر کنیم که این گروه، بدون شما قادر به انجام هیچ کاری نیست و در تمام سال‌های گذشته، یکجا نشسته و منظر یک ناجی مثل ای.جی گیل یا جیسون برودی بوده تا آن‌ها را نجات دهد.


سازندگان در ادامه و برای وارد کردن عناصر بیشتر نقش آفرینی به داستان بازی، سعی کرده‌اند که فرقه مذهبی سید را تبدیل به تشکیلاتی سازمان یافته کنند، که هر بخش از آن را یک از اعضا خانواده سید رهبری می‌کند. این موضوع باعث شده که شما در طول داستان با منطقه‌های مختلفی در بازی، که هریک تحت رهبری یکی از اعضا هستند، رو به رو شوید. اما جذابیت این موضوع در آن است که هر کدام از اعضا خانواده سید، روشی منحصربه‌فرد برای مقابله با شما دارند. به عنوان مثال جیکوب (Jacob Seed)، برادر بزرگ‌تر جوزف که یک نظامی بازنشسته است و حالا هدفی برای زندگی کردن پیدا کرده، رویکردهایی به مراتب خشن‌تر و نظامی‌تر دارد، در حالی که خواهر ناتنی جوزف، یعنی فیث سید (Faith Seed) که توسط جوزف از مرگ نجات داده شده، شخصی آرام و صلح طلب است که رویکردهای آرام‌تر و مرموزانه‌تر دارد. در کنار این دو شخصیت که هرکدام وظیفه‌های مختلفی را بر اساس توانایی‌هایشان در فرقه برعهده دارند، جان (John Seed)، برادر کوچک‌تر حضور دارد. او که یکی از وکیل‌های شناخته شده و با نفوذ است، توانسته بیشتر زمین‌ها و املاک منطقه را در اختیار فرقه قرار دهد. جان شخصیتی باهوش و بسیار زیرک است که وظیفه‌ی قانونی جلوه دارد فعالیت‌های فرقه، و همچنین مقابله با تمامی اعتراض‌های قانونی را برعهده دارد. این تشکیلات خانوادگی، جز این‌که برای اولین بار مسئله خانواده، در میان انتاگونیست‌های سری را مطرح کرده، در گیم‌پلی و سبک و سیاق بازی کردن شما هم بی‌تاثیر نیست. چرا که مقابله با هریک از این شخصیت‌ها، علاوه بر این‌که می‌تواند ماجراهای جذابی را در بخش داستانی رقم بزند، شما را مجبور می‌کند تا رویکردی جدید را برای پیشروی در بازی اتخاذ کنید.


اما در مقابل این خانواده‌ی شرور، افراد گروه مقاومت قرار دارند که به نظر می‌رسد شخصیت‌های مهمی در داستان بازی باشند. هرکدام از این شخصیت‌ها دلایلی شخصی و البته بسیار سطحی(!) برای مقابله با فرقه را دارند و می‌توانند در راه شکست دادن خانواده سید، به کلانتر تازه نفس ما کمک کنند. اما گروه مقاومت در بازی Far Cry 5 تفاوت‌هایی نسبت به نسخه‌های قبلی دارد. در این نسخه، اعضا گروه مقاومت درست همانند فرقه سید، وظایف و توانایی‌های خاصی دارند. برخلاف نسخه‌های قبلی رابطه شما با گروه مقاومت، علاوه بر کمک انسان‌دوستانه به این مردم ستم دیده، این‌بار به استفاده از توانایی‌های خاص آن‌ها هم گسترش پیدا کرده است. سازندگان برای گسترش دادن و عمیق‌تر کردن تجربه‌ بازی، رابطه شما با گروه مقاومت حاضر در منطقه را پیچیده‌تر کرده‌اند. به این منظور شما برای شناخت منطقه و کسب اطلاعات در مورد فعالیت‌هایی که در هر بخش صورت می‌گیرد، دیگر نیازی به برج‌های مخابراتی همیشگی سری ندارید. با حدف شدن این برج‌ها از بازی، حالا شما برای کسب اطلاعات با انجام ماموریت‌های فرعی که خوشبختانه حالا در نوع رابطه گروه مقاومت با شما اثرگذار است، رابطه‌ بهتری با هریک از رهبران مقاومت کسب کرده و در نتیجه می‌توانید از اطلاعات و در ادامه از توانایی‌های خاصشان بهره ببرید. این تغییر، شاید در ظاهر فقط به حذف شدن مراحل خسته کننده بالا رفتن از برج‌های مخابراتی منجر شده باشد. اما در واقع سیستمی را ساخته که نبود آن همیشه در سری حس می‌شد. به واسطه این سیستم، حالا اعمال شما مثل انجام ماموریت‌های فرعی و یا تسخیر پست‌های نگهبانی، بیهوده و فقط برای کسب امتیاز تجربه نیست. چرا که حالا اعضاء مختلف گروه مقاومت نسبت به این اعمال واکنش نشان داده و روابطشان با شما را گسترش می‌دهند. این سیستم باعث می‌شود که حس تکرار ماموریت‌های فرعی بازی، با این تفکر که انجام دادنشان، حداقل نتیجه‌ای در روند بازی خواهد داشت، حس بیهودگی را در مخاطب از بین ببرد. این مکانیک به ظاهر ساده، نه تنها یکی از تکراری‌ترین فعالیت‌های بازی را از میان برداشته، بلکه باعث شده که داستان بازی که حداقل روابط میان شخصیت‌هایش را خودتان شکل می‌دهید، عمق بیشتری به خودش بگیرد.


این موضوع که به طور خاص از میان بازی‌های سبک نقش افرین به بازی Far Cry 5 راه پیدا کرده، در کنار المان‌های قبلی بازی مثل شکار کردن، تسخیر پست‌های نگهبانی، شخصی سازی سلاح‌ها و کسب امتیاز مهارت و توانایی‌های مختلف، که همگی حالا عمق بیشتری گرفته‌اند، نسخه جدید از سری فارکرای را به شوتری به مراتب عمیق‌تر از نسخه‌های قبلی تبدیل می‌کند. اما سازندگان به این موضوعات بسنده نکرده و با فراهم کردن شرایط خاصی برای همکاری آنلاین میان بازی‌کننده‌ها، جذابیت بیشتری به بازی داده‌اند. طبق این شرایط، شما به محض ورود به بازی و عبور از فصل افتتاحیه، می‌توانید از حالت همکاری دونفره بهره ببرید. این حالت به شما اجازه می‌دهد که یکی از دوستان خودتان را برای کمک‌ رساندن در مراحل بازی دعوت کنید. اما نکته مهم در رابطه با این حالت Co-op در این است که سازندگان به خودشان زحمت طراحی سیستم MatchMakinng را نداده‌اند. به این ترتیب شما فقط می‌توانید افرادی که در لیست دوستان خود دارید و آن‌ها هم بازی را در اختیار دارند به بازی خودتان دعوت کنید. این سیستم شاید در ظاهر جذاب به نظر برسد و حس خاص همراهی و همکاری کردن با دوستان را ایجاد کند. اما نبود سیستم MatchMakinng باعث می‌شود امکان استفاده از حالت همکاری بازی به شدت کاهش پیدا کند و حتی تا حدودی بیهوده به نظر برسد.


در کنار بخش همکاری، سازنده‌ها سعی کرده‌اند تا با اضافه کردن وسایل نقلیه جدیدی مثل هواپیما و قایق که برای به دست اوردن آن‌ها باید ارتباطتان را با اعضا مقاومت افزایش دهید، عمق بیشتری به گیم‌پلی ببخشند. این وسایل نقلیه جدید، علاوه بر اضافه کردن استراتژی‌های متنوع و جدید در طی مراحل، با اضافه شدن امکان شخصی‌سازی در ابعاد ظاهری، جذابیت‌هایی هم به بازی اضافه می‌کنند که در نسخه‌های قبلی وجود نداشته بود. در ادامه اضافه کردن عناصر جدید به بازی، توانایی Guns for hire به شما این امکان را می‌دهد تا اعضا گروه مقاومت را به استخدام خود دربیاورید. در این حالت، افراد گروه مقاومت در مبارزات همراه شما بوده و کمک‌تان خواهند کرد. البته این مکانیک با جزئیات بسیار کمتری در نسخه‌های قبلی هم وجود داشته، اما به علت اضافه شدن سیستم رابطه شما با اعضا گروه مقاومت، توانایی استخدام اعضا این گروه، به طور کامل تحت شعاع رابطه شما با رهبران مقاومت قرار گرفته است.

اما لازم است بدانید که دوستان و اعضا گروه مقاومت تنها همراهان شما در بازی نیستند. کلانتر تازه وارد ما، بعد از مدتی با سگی به نام بومر آشنا می‌شود. بومر که ظاهرا از هوش مصنوعی خوبی هم برخوردار است، می‌تواند با کمک گرفتن از توانایی بویایی‌اش، در مبارزات تاثیرگذار باشد. بومر می‌تواند محل حضور دشمنان را مشخص کرده و حتی به آن‌ها حمله کند. همچنین به سبک بازی Far Cry: Primal شما می‌توانید بسیاری از حیوانات وحشی حاضر در بازی را رام کرده و در مبارزات به جان دشمنان بیاندازید. البته هنوز مشخص نیست که سازندگان چگونه توانسته‌اند چنین مکانیکی را با توجه به تم کلی بازی، منطقی جلوه دهند. البته حیوانات حاضر در بازی، فقط به درد رام کردن نمی‌خورند. چرا که طبق روند همیشگی سری، می‌توانید حیوانات اهلی و وحشی حاضر در بازی را شکار کنید. شکار کردن علاوه بر این‌که در سیستم ساخت و ساز و شخصی سازی بازی نقشی مهم دارد، این‌بار در سیستم اقتصادی بازی هم دارای اهمیت شده و می‌تواند منبع درآمد بسیار خوبی باشد. سازندگان همچنین در راستای گسترده‌تر کردن بازی و البته، استفاده از المان‌های نقش آفرینی (!)، توانایی ماهیگیری را هم به بازی اضافه کرده‌اند تا این‌بار شاهد وجود حیات در رودخانه‌ها هم باشیم.


اما جدا از تمامی تفاوت‌های کوچکی که بازی Far Cry 5 نسبت به نسخه قبلی خود دارد، گان‌پلی و سیستم مبارزات بازی همچنان همانند نسخه‌های قبلی باقی مانده و جز در مواردی مثل حذف شدن مینی‌مپ، تغییر چندانی به خودش ندیده است. مخفی‌کاری و راه‌کار‌های متفاوت حمله به دشمن هنوز هم از اصلی‌ترین عناصر بازی هستند و وجود راه‌های مختلف برای به انجام رساندن یک ماموریت، هنوز هم از جذابیت‌های اصلی سری به شمار می‌رود.


به نظر می‌سد که رویکرد جدید یوبی‌سافت در گسترده کردن بازی‌هایش و ایجاد تجربه‌ای منحصر به فرد برای مخاطب، باعث و بانی تغییراتی در سری Far Cry شده که حداقل روی کاغذ، بازی بهتری نسبت به نسخه‌های قبلی ساخته است. بازی‌ای که داستانی به مراتب پیچیده‌تر را با حساسیت‌های بیشتری روایت می‌کند و انتظار می‌رود که شخصیت‌هایی بسیار عمیق‌تر و به یاد ماندنی‌تر داشته باشد. همچنین تغییرات اندک اما جذاب گیم‌پلی می‌تواند بازی Far Cry 5 را به یک از بهترین عناوین در سری تبدیل کند.


برچسب ها: Far Cry 5

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید...

تریلر رونمایی بازی Far Cry 5

تریلر رونمایی قسمت پنجم سری Far Cry منتشر شد. این تریلر را در لوکتو ببینید.

حسام افرومند - 24 مهر 1396

بازی های Far Cry 5 و The Crew 2 تاخیر خوردند

دو بازی بزرگ و مورد انتظار شرکت یوبی‌سافت با تاخیر مواجه شدند. با لوکتو همراه باشید.

حسام افرومند - 16 آذر 1396

تریلری با نام مقاومت از بازی Far Cry 5 منتشر شد

تریلری کوتاه از بازی مورد انتظار شرکت یوبی‌سافت یعنی Far Cry 5 منتشر شد. با لوکتو همراه باشید.

حسام افرومند - 24 آذر 1396


نظر خود را بنویسیدحاج فرود
با سلام مجدد، عزیز جان اگر امکان دارد برای سوالی که مطرح کردم پاسخی دهید، با تشکر
+ 0
- 0
پاسخ

حاج فرود
با سلام و خسته نباشید، سال نو مبارک، آقا میثم یک سوال داشتم : اگر نسخه گلد بازی را برای ps4 خریداری کنم که شامل far cry 3 classic edition هم میباشد، می خواستم بدونم بسته الحاقی blood dragon را شامل میباشد یا خیر، با تشکر، و ارزوی موفقیت برای LOOKETO
+ 0
- 0
پاسخ

رامتین کاظمی
خیر دوست عزیز فقط خود بازی Far cry 3 رو دریافت می‌کنید.
+ 0
- 0

پروفایل های مرتبط


Far Cry 5
(بازی خارجی)
دنبال کنیدبازی
فیلم
سریال
مطالب