Quantcast
لوکتو | آیا دنباله فیلم Annihilation ساخته خواهد شد؟
ورود عضویت

آیا دنباله فیلم Annihilation ساخته خواهد شد؟

توسط رامتین کاظمی در تاریخ 10 خرداد 1397
آیا دنباله فیلم Annihilation ساخته خواهد شد؟

فیلم Annihilation به کارگردانی الکس گارلند (Alex Garland) براساس اولین رمان از تریلوژی Southern Reach نوشته جف وندرمیر (Jeff VanderMeer) ساخته شده است، اما کارگردان فیلم ظاهرا به تمام عوامل خود اطلاع داده که تنها کتاب اول را به فیلم برمی‌گرداند و علاقه‌ای به اقتباس از دو کتاب دیگر این مجموعه ندارد. علیرغم نقدهای بسیار مثبت فیلم Annihilation، گارلند همچنان به تصمیم خود اصرار دارد.

او به وبسایت IndieWire گفت: «اگر فرد دیگری برای فیلم من دنباله بسازد من مشکلی ندارم، اما خودم علاقه‌ای به ساختن قسمت دوم این فیلم ندارم. به نظر من این فیلم کامل است و احتیاجی به یک دنباله ندارد.»

 

فیلم Annihilation در ماه فوریه در آمریکا اکران و توسط نت‌فلیکس در سایر نقاط دنیا منتشر شد و استقبال از آن بسیار مثبت بود. این فیلم نمره کامل را از وب‌سایت IndieWire گرفت و رتبه دوم بهترین فیلم‌های سال 2018 را در این سایت در اختیار دارد. این فیلم از وب‌سایت لوکتو نیز نمره 9 را گرفته است. در گوشه‌ای از نقد این فیلم می‌خوانیم: «فیلم Annihilation یکی از شگفت‌انگیزترین آثار علمی تخیلی چندین سال اخیر است که با فضاسازی بی‌نظیر و تعریف داستانی جالب و تأثیرگذار، مخاطب خود را سرگرم می‌کند و به فکر فرو می‌برد. فیلم Annihilation علاوه بر ارائه یک داستان شکیل و منسجم، به شکلی قابل درک اثر خودتخریب‌گری را در انسان به نمایش می‌گذارد. این فیلم ترسناک علمی تخیلی از پیچیده‌ترین آثار تعلیق‌آمیز روانشناختی چندین سال اخیر است و تماشای آن تجربه‌ای بسیار خاص است.»

 

اما نقدهای مثبت تأثیری بر الکس گارلند ندارند. «وقتی یک فیلم تمام می‌شود، کار من هم تمام می‌شود. من فورا به سراغ ایده بعدی می‌روم پس نظری درباره دنباله Annihilation ندارم. من از همان ابتدا این تصمیم را گرفته بودم و قصد نداشتم یک فرانچایز جدید بسازم. هدف من ساخت این فیلم به بهترین شکل ممکن بود. من حتی به فکر یک سه‌گانه هم نبودم و علاقه‌ای به فیلم‌های دنباله‌دار ندارم.

Annihilation

عدم علاقه گارلند به فیلم‌های دنباله‌دار ناشی از پروسه خلاقیت او است. از نظر او، اثر بعدی یا واکنش به اثر قبلی یا عقب‌نشینی است و به همین دلیل او پس از فیلم Ex Machina، فیلم Annihilation را ساخت. «فیلم Ex Machina اثری خاص و کوچک بود. تیم بازیگری کوچک و یک لوکیشن داشت. تنها چهار نفر جلوی دوربین رفتن و معمولا اکثر سکانس‌ها شامل دو بازیگر می‌شد. در Annihilation، گاهی 5 نفر مقابل دوربین هستند. Annihilation نقطه مقابل Ex Machina است.»

 

پس از گذراندن سه سال بر فیلم Annihilation، گارلند تصمیم گرفته تا اثر بعدی‌اش، واکنشی به این فیلم باشد و به همین دلیل به سراغ سریال Devs برای شبکه FX رفته است. این شبکه دستور ساخت اپیزود پیلوت این سریال علمی تخیلی را داده است و گارلند نیز اعلام کرده که این سریال، موضعی بسیار مشخص و متمرکز، بر خلاف مضمون بزرگ و جاه‌طلبانه Annihilation دارد. «Annihilation تجربه‌ای برگرفته از افکار درونی بود، اما Devs با توجه به نظریات و واقعیت‌های علمی و فلسفی ساخته می‌شود. سریال Devs موضوعی کاملا دقیق و مشخص دارد. Annihilation مانند یک رویای هذیان‌گونه بود، اما Devs نقطه مخالف آن است.»

 

اما با این حال گارلند از فیلم Annihilation راضی و از فرصت ساخت آن سپاسگذار است. او از نقدهای مثبت فیلم و تأثیر آن بر تماشاگران شگفت‌زده و البته خرسند است. «من بارها خوانده‌ام که عده‌ای درباره ماهیت افسردگی و خودتخریب‌گری در وجود خود نوشته‌اند و پس از تماشای فیلم به این کار ترغیب شدند. عکس‌العمل آن‌ها مرا به شدت تحت تأثیر قرار داده است. این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد.»

 

البته گارلند این انتظار را نیز داشته که شاید عده‌ای نتوانند با فیلم ارتباط برقرار کنند. «من احساس کردم که شاید بسیاری نتوانند منظور این فیلم را بفهمند اما خیلی‌ها با فیلم ارتباط برقرار کردند و مرا شگفت‌زده کردند و تحت تأثیر قرار دادند. بر خلاف تعاریف، به هیچ وجه در حد کوبریک و تارکوفسکی نیستم، اما از تأثیر این فیلم بر زندگی شخصی و روانی مردم تحت تأثیر قرار گرفتم.»


برچسب ها: Annihilation

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید...

۹

نقد فیلم Annihilation

فیلم Annihilation، دومین فیلم الکساندر گارلند، اثری است در ژانر علمی تخیلی که در کنار ترساندن مخاطب خود، او را عمیقا به فکر فرو می‌برد. با لوکتو و نقد و بررسی فیلم Annihilation همراه باشید.

رامتین کاظمی - 06 اردیبهشت 1397

شایعه: نام کامل فیلم Avengers 4 مشخص شد

اخیراً تصویری مرتبط با فیلم Avengers 4 منتشر شده  و طرفداران حدس می‌زنند که نام کامل فیلم توسط این عکس اعلام شده است. با لوکتو همراه باشید.

محمد جواد عبداللهی پور - 14 مهر 1397

مارک رافلو از فیلم Avengers 4 اخراج شد

مارک رافلو از فیلم Avengers 4 اخراج شدمارک روفالو ستاره فیلم‌های Marvel، بعد از شرکت در برنامه تلویزیونی جیمی فالن و ارائه اطلاعات از فیلم Avengers 4 کنار گذاشته شد.با لوکتو همراه باشید.

محمد جواد عبداللهی پور - 16 مهر 1397
۱


نظر خود را بنویسید


پروفایل های مرتبط


Annihilation
(فیلم خارجی)
دنبال کنیدبازی
فیلم
سریال
مطالب