Quantcast
لوکتو | پلی استیشن 5 و ایکس باکس بعدی درایو دیسک نوری خواهند داشت
ورود عضویت

پلی استیشن 5 و ایکس باکس بعدی درایو دیسک نوری خواهند داشت

توسط هومن طیارزاده در تاریخ 13 خرداد 1397
پلی استیشن 5 و ایکس باکس بعدی درایو دیسک نوری خواهند داشت

حدود ۵ سال است که پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان عرضه شده‌اند و این کنسول‌ها دارند به انتهای عمر خود نزدیک می‌شوند. صحبت‌ها و ‌شایعات فراوانی راجع به نسل بعدی کنسول‌ها در جریان است، به ویژه که تمرکز دنیای سرگرمی از فرم فیزیکی به سمت فرم دیجیتالی رفته‌ است. برخی معتقدند که به این علّت، پلی استیشن 5 و ایکس باکس بعدی کنسول‌هایی تماما دیجیتالی خواهند بود ولی برخی هم با این نظر مخالفند.

در اپیزود اخیر برنامه‌ی The Pachter Factor که در مورد خشونت در بازی‌های ویدیویی بود، مایکل پکتر (Michael Pachter) در مورد نسل بعدی کنسول ها نیز صبت کرد. او یکی از تحلیل‌گران مشهور بازی‌های ویدیویی است و در شرکت Wedbush Securities (یک شرکت مشاوره‌ی مالی و سرمایه‌گذاری) مشغول به کار است. پکتر گفت که به نظر او با وجود گسترش محتوای دیجیتال، پلی استیشن 5 و ایکس باکس بعدی احتمالا نوعی درایو دیسک نوری خواهند داشت. وی گفت: «باید یک جور امتیاز هم به خرده‌فروش ها داد، برای این که لااقل امیدوار باشند مشتری‌ها [بعد از خرید کنسول] برای خرید دیسک بازی باز می‌گردند.»

 


مایکل پکتر، تحلیل‌گر بازی‌های ویدیویی

او همچنین گفت: «اگر مشتری مجبور است که کنسول خود را از یک خرده‌فروشی بخرد، نمی‌توانیم به آنها بگوییم «هی، لطفا برای کنسول من تبلیغ کنید و آن را بفروشید، ولی هیچ بازی‌ای برای آن موجود نخواهد بود، پس وقتی کنسول را فروختید ما مشتری را تصاحب می‌کنیم و رابطه‌شان برای ما می‌شود، ما مجبورشان می‌کنیم همه‌ی بازی‌ها را دانلود کنند و شما را بدبخت می‌کنیم، ما نمی‌گذاریم شما دیگر هیچ بازی‌ای بفروشید.»»

پکتر به نکته‌ی خوبی اشاره می‌کند. در دنیایی که سرگرمی‌های زیادی دیجیتالی شده و به صورت آنلاین در دسترس هستند، ممکن است فکر کنیم انتقال به یک پلتفرم کاملا دیجیتال ساده خواهد بود. چیزی که نباید فراموش کنیم این است که کنسول ها بالاخره باید یک جا به فروش برسند و سود خرده‌فروش ها از پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان چندان زیاد نیست. در صنعت گیم، کل درآمد از نرم‌ افزار است؛ پس این که خرده‌فروش ها حاضر شوند برای کنسول‌ها تبلیغ کنند و آن‌ها را به فروش برسانند ولی از بخش درآمدزای اصلی صنعت محروم بمانند، دور از ذهن است.

 


 

پکتر همچنین به اهمیت بازار بازی‌های دست دوم و تاثیر آن بر حذف شدن درایو دیسک نوری اشاره کرد. هنوز جمعیت زیادی از مصرف‌کننده‌ها هنوز از بازی‌های دست دوم استفاده می‌کنند؛ به حدی که اوایل این نسل و با تصمیمات مایکروسافت، بازی‌های دست دوم به مبحث مهمی تبدیل شده بودند. او گفت: «به نظر من بازی‌های دست دوم هنوز ارزشمندند. تعداد خوبی از بازیکن ها برای بازی‌های استفاده شده ارزش قائلند.»

او افزود: «دلیل دوم اهمیت درایو دیسک نوری این است که هنوز درصد بالایی از مصرف‌کنندگان، من تخمین می‌زنم حدود ۵۰٪، هنوز برای مفهوم بازی دست دوم ارزش قائلند؛ چه به عنوان فروشنده، چه برای تعویض بازی های خود با یکدیگر و چه به عنوان خریداری که به دنبال خرید بازی‌های ارزان یا قدیمی است.»

یا این که ایده‌ی یک کنسول تماما دیجیتال جالب به نظر می‌رسد، چنین سیستمی در نهایت احتمالا فقط باعث محدودیت بازیکن‌ها می‌شود و استفاده از محتوا را سخت‌تر می‌سازد. در هر صورت نسل بعدی چه درایو دیسک نوری داشته باشد یا نه، بازیکن‌ها هنوز باید زمان زیادی را به انتظار بگذرانند. طبق شایعات ایکس باکس و پلی استیشن بعدی هنوز سال‌ها تا عرضه فاصله دارند؛ پس تا آن موقع باید صبر کرد و دید که نتیجه چه خواهد بود.

با این حساب به نظر می‌رسد پلی استیشن 5 و ایکس باکس بعدی درایو دیسک نوری را رها نخواهند کرد. نظر شما در این باره چیست؟ آیا زمان دیسک به سر رسیده یا وجود آن هنوز ضروری است؟


برچسب ها: Playstation 5 - Xbox

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید...

چگونه ماموریت های بازی Cyberpunk 2077 با The Witcher 3 متفاوت خواهند بود

Cyberpunk 2077 تفاوت‌های بسیاری با بازی قبلی استدیو سازنده دارد، برای بررسی این تفاوت‌ها با لوکتو همراه باشید

میثم عبداللهی پور - 24 تیر 1397

داستان های بزرگ، نیاز به آدم بدهای بزرگ دارند (قسمت دوم)

بررسی اهمیت وجود شخصیت شرور نفرت انگیز در بازی‌های ویدئویی

میثم عبداللهی پور - 21 تیر 1397

داستان های بزرگ نیاز به آدم بدهای بزرگ دارند (قسمت اول)

بررسی اهمیت وجود شخصیت شرور نفرت انگیز در بازی‌های ویدئویی

میثم عبداللهی پور - 18 تیر 1397


نظر خود را بنویسید

بازی
فیلم
سریال
مطالب