Quantcast
لوکتو | سریال Westworld : هشت سوال بی پاسخ
ورود عضویت

سریال Westworld : هشت سوال بی پاسخ

توسط رامتین کاظمی در تاریخ 10 تیر 1397
سریال Westworld : هشت سوال بی پاسخ

این مقاله حتما حاوی اسپویلر است. اگر فصل دوم سریال Westworld را ندیده‌اید، این مقاله را نخوانید.

همانند تلاش برای برنامه‌نویسی دوباره یک میزبان معیوب، سر در آوردن از فصل دوم سریال Westworld، مخصوصا اپیزود آخر آن با نام The Passenger، کاری بسیار دشوار است. حتی اگر کاملا متوجه اتفاقات رخ داده در این فصل شده باشید، باز هم سوالات بسیاری بی‌جواب باقی می‌مانند. سوالاتی که احتمالا در فصل سوم پاسخ داده می‌شوند. با هم نگاهی به این سوالات می‌اندازیم.

1. آیا مرد سیاه‌پوش یک میزبان است؟
با توجه به تعریف «میزبان» (Host) در دنیای Westworld، ویلیام نمی‌تواند یک میزبان باشد اما آیا او زنده است؟
در سکانس پس از تیتراژ قسمت آخر، ویلیام یا همان مرد سیاه‌پوش را مشاهده کردیم که به «کوره» یا همان Forge قدم گذاشت، اما کوره مکانی متروک و مخروب بود. ویلیام تصور کرد که وارد یک شبیه‌سازی دیگر شده است و با امیلی، دخترش مواجه شد؛ دختری که در قسمت‌های قبلی کشته بود. آیا یک میزبان با ظاهر امیلی ساخته شده است؟ در هر صورت، امیلی به ویلیام اطلاع می‌دهد که او درون یک شبیه‌سازی نیست و هر آنچه می‌بیند، واقعیت دارد و امیلی وظیفه دارد تا «وفاداری» ویلیام را بررسی کند. در ابتدای فصل دوم دیدیم که ویلیام جوان نیز وظیفه داشت تا «وفاداری» کپی جیمز دلوس را بررسی کنید که نتایج آن منفی بود.

پس ویلیام تا کنون یک کپی از ویلیام واقعی بوده است؟ لیزا جوی، از سازندگان سریال اظهار کرد که سکانس پس از تیتراز، در آینده‌ای بسیار دور رخ می‌دهد و ویلیام در این سکانس، نسخه‌ای از ویلیام واقعی است. در ابتدای این اپیزود، مشاهده کردیم که ویلیام به وجود خود شک کرده است، اما متوجه نمی‌شویم که آیا یک کپی است یا خودش است. البته در انتهای اپیزود، ویلیام به عنوان مجروح، از وست ورلد خارج می‌شود. پس احتمالا، ویلیام در خط داستانی دلورس و برنارد، ویلیام واقعی است، مگر اینکه استابز انسان بودن او را تأیید کرده باشد!


تا اینجا به نظر می‌رسد که ویلیام در سکانس پس از تیتراژ، یک کپی از ویلیام واقعی است و توسط یک کپی از دخترش مورد آزمایش قرار می‌گیرد و همچنان باید ببینیم که ویلیام واقعی چه اقداماتی را پس از وقایع وست ورلد دنبال می‌کند.

 

2. آیا استابز یک میزبان است؟
در انتهای اپیزود آخر سریال، دلورس، در قالب هیل در حال خروج از وست ورلد است که استابز او را متوقف می‌کند و حرفی را می‌زند که باعث تعجب مخاطبان می‌شود.
ظاهرا استابز می‌داند که دلورس در بدن هیل آپلود شده است و آگاهانه به او کمک می‌کند. استابز در این سکانس به دلورس/هیل می‌گوید: «اون پیرمرد (منظور او دکتر فورد است) خودش منو استخدام کرد. نقش و وفاداری من رو تو اینجا واضح بهم گفت. چیزی که شما بهش میگین درایو مرکزی.»


آیا استابز یکی دیگر از مخلوقات فورد است که دستورات او را دنبال می‌کند؟ این احتمال بسیار زیاد است. فرد توی، کارگردان این قسمت معتقد است که استابز نیز یک میزبان است، هر چند که سازندگان سریال اطلاعات زیادی در اختیار او نگذاشته‌اند و او غیر از فیلمنامه‌ای که داشته، چیز دیگری نمی‌داند. لیزا جوی اظهار کرده که اگر شما هم فورد باشید و پارکی تفریحی پر از اندروید ساخته باشید و هدف شما آزادسازی اندرویدها باشد، احتمالا یک اندروید را در رده‌های بالای مدیریتی پارک، برای مثال به عنوان مسئول حراست پارک، در مقابل چشم همه به عنوان نقشه پشتیبان مخفی می‌کنید، اینطور نیست؟
نظر شما چیست؟

 

3. آیا میو بازمی‌گردد؟
تندی نیوتون و کاراکتر میو قطعا از بهترین ویژگی‌های سریال Westworld هستند. در انتهای فصل دوم، میو سرانجام دخترش را پیدا کرد و او را به همراه دیگر میزبانان، به «سرزمین والا» (Sublime) که در واقع حکم عدن را برای آن‌ها دارد، هدایت کرد، اما توسط مأموران دلوس کشته شد تا دل مخاطبان سریال بشکند.


پس از پایان تمام اتفاقات، فلیکس و سیلوستر، دو مهندسی که میو را دنبال کرده‌اند، مأمور می‌شوند تا میزبانان را برای بررسی آسیب‌های وارده بازبینی کنند و منابع قابل استفاده را «بازیابی» کنند. میو بارها مورد تعمیر قرار گرفته است. پس این احتمال وجود دارد که بار دیگر تعمیر شود.


پیشتر تندی نیوتن اعلام کرده بود که در حال مذاکره با شبکه HBO برای حضور در فصل سوم این سریال است و اگر این مذاکرات موفقیت‌آمیز باشند، میو را بار دیگر در Westworld خواهیم دید.

 

4. دلورس چه «مروارید»هایی را با خود برد؟
وقتی هیل/دلورس از جزیره می‌رود، او پنج گوی که حاوی محتویات ذهنی پنج میزبان هستند و به عنوان «مروارید» شناخته می‌شوند، با خود می‌برد. محتویات درون این مرواریدها چیست؟ او چه کسانی را با خود به دنیای انسان‌ها برده و چرا نگذاشته که آن‌ها به سرزمین والا بروند؟


لیزا جوی تأیید کرده که این مرواریدها حاوی پنج میزبان هستند اما محتویات آن‌ها تا فصل سوم نامشخص می‌ماند. احتمالا یکی از آن‌ها برنارد بوده که در خانه آرنولد توسط دلورس بازسازی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. شاید دلورس میو را بازسازی کند. از دیگر نظریات می‌توان به هکتور، آرمیستیس و کلمنتاین اشاره کرد.

 

5. میزبان‌ها در سرزمین والا چه می‌کنند و چه بلایی سر آن‌ها خواهد آمد؟
در اپیزود آخر، برنارد «در» را برای میزبانان باز کرد. «در» یک سیستم انتقال عظیم است که به میزبانان اجازه می‌دهد تا وجود و شخصیت خود را به یک دنیای مجازی به نام «سرزمین والا» که انسان‌ها به آن دسترسی ندارند، منتقل کنند. البته دلورس آن را یک قفس طلایی می‌داند.
در انتهای اپیزود، دلورس در «کوره» مختصات محل «سرزمین والا» را به مکانی که فقط او از آن اطلاع دارد، تغییر می‌دهد.


این احتمال وجود دارد که در فصل سوم، محل «سرزمین والا» مشخص شود و دلورس به نحوی آن‌ها را درگیر اهداف خود کند. اما این احتمال هم وجود دارد که «سرزمین والا» حکم پایانی خوش برای کاراکترهایی چون آکچتا و تدی را داشته باشد. هم‌چنین خود جاناتان نولان نیز اظهار کرده که این احتمال وجود دارد که میزبانان سفر کرده، دیگر بازنگردند اما هیچ چیز صددرصد قطعی نیست.

 

6. آیا دلورس واقعا در بدن هیل است؟
همانطور که دیدیم، دلورس در قالب هیل موفق شد از جزیره فرار کند. اما در خانه آرنولد، ظاهرا دلورس بار دیگر وارد بدن قبلی خود شده است و بار دیگر، اون ریچل وود (Evan Rachel Wood) نقش /او را ایفا خواهد کرد. پس آیا دلورس دیگر در بدن هیل نیست؟ آیا با دو دلورس مواجه هستیم؟ اگر دلورس به بدن خود بازگشته، هیل کیست؟
نولان از پاسخ به این سوالات طفره می‌رود. «این که کی کیست و چه اتفاقی دارد می‌افتد، برای ما مقوله جالب و پیچیده‌ای است و می‌خواهیم کمی بیننده را به پاسخ آن مشغول کنیم.»
لیزا جوی نیز گفته که در فصل بعد مشخص می‌شود که هیل یا وجودی که در بدن هیل است، کیست.

7. آیا دیگر فورد را نخواهیم دید؟
رابرت فورد در پایان فصل یک کشته شد، اما او محتویات ذهن خود را در وست ورلد آپلود کرده بود و سپس توانست وارد واحد کنترل برنارد شود. برنارد در ادامه موفق شد تا فورد را از ذهن خود پاک کند، اما باز هم فورد را در اپیزود آخر مشاهده کردیم که به برنارد کمک کرد تا دلورس را در بدن هیل آپلود کند. البته در ادامه متوجه شدیم که فورد در این قسمت، زاده ذهن برنارد بوده است.


لیزا جوی اعلام کرده که فورد دیگر وجود ندارد و برنارد نیز متوجه شده که می‌تواند تصور و خیال داشته باشد. با این وجود، آنتونی هاپکینز شگفت انگیز را در فصل سوم نخواهیم دید. اما در فصل دوم نیز توقع نداشتیم تا فورد را ببینیم. شاید فورد به نحوی بار دیگر راه خود را به ذهن برنارد پیدا کند.

 

8. دنیای واقعی چه شکلی است؟
نولان بابت فصل سوم بسیار هیجان‌زده است. «درباره فصل سوم، قسمت هیجان انگیز، نمایش دنیای ما و تغییرات آن در 30 سال آینده است.»
در فصل دوم، در لحظاتی بسیار کوتاه که شبیه‌سازی نبوده‌اند، مانند اولین رونمایی آرنولد از دلورس و مهمانی بازنشستگی جیمز دلوس، نگاهی بسیار کوتاه و جزئی به دنیای واقعی سریال WestWorld انداخته‌ایم و در فصل سوم، قرار است نگاهی بهتر داشته باشیم.


نولان در این باره گفت: «تا اینجا داستان ما در یک واقعیت مصنوعی رخ داده و اکنون چالش پیش روی ما، بردن داستان به دنیای واقعی است و همراه با دلورس، دنیای واقعی را تجربه می‌کنیم.»
در فصل بعد، احتمالا تمرکز روی دنیای واقعی و البته آینده آن و خط داستانی ویلیام خواهد بود. پس به واقعیت مصنوعی باز نخواهیم گشت؟ فراموش نکنیم که وست ورلد تنها یکی از پارک‌های تفریحی دلوس بود و لیزا جوی وعده داده که قطعا آن‌ها را خواهیم دید؛ البته ما امیدواریم که باز هم به دنیای Shogun World بازگردیم.

نظر شما درباره فصل دوم سریال Westworld چیست؟ در فصل سوم، انتظار چه چیزی را می‌کشید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.
 


برچسب ها: WestWorld

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید...

تریلر فصل دوم سریال Westworld

شب گذشته در جریان مسابقه سوپربول تریلر جدیدی از فصل دوم سریال Westworld منتشر شد. برای اطلاعات بیشتر با لوکتو همراه باشید.

خشایار بهرامی - 16 بهمن 1396

بازیگر سریال Westworld از نقش ویژه خود در فصل دوم این سریال می گوید

پیتر ابرناثی که به عنوان پدر دلورس در فصل اول سریال Westworld معرفی شد، در فصل دوم یکی از مهره‌های ارزشمند بازی دکتر فورد در وست‌ورلد است. لوئیس هرثام از اهمیت این نقش در فصل دوم این سریال می‌گوید. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 30 اردیبهشت 1397

جیمز مارسدن در فیلم سونیک بازی خواهد کرد

جیمز مارسدن به فیلم Sonic the Hedgehog پیوست. برای اطلاعات بیشتر با لوکتو همراه باشید.

خشایار بهرامی - 10 خرداد 1397


نظر خود را بنویسید


پروفایل های مرتبط


Westworld
(سریال خارجی)
دنبال کنیدبازی
فیلم
سریال
مطالب