Quantcast
لوکتو | قصه شهرزاد ناتمام ماند
ورود عضویت

قصه شهرزاد ناتمام ماند

توسط مجید نوردوست در تاریخ 07 مهر 1397
قصه شهرزاد ناتمام ماند

در روزهای اخیر، خبر تعطیل شدن استودیو بازی‌سازی تل‌تیل سروصدای بسیار زیادی به‌راه انداخت. شاید کمتر کسی چنین آینده‌ای را برای این استودیو پیش‌بینی می‌کرد. حتی مدیرعامل این شرکت هم تا همین چندین ماه پیش شرایط خوبی را برای استودیو ترسیم‌ کرده بود؛ اما همه چیز به یک‌باره تغییر کرد. خبر تعدیل نیروی این استودیو همه ما را غافلگیر کرد. شاید برای ما ایرانی‌ها که در چندین ماه گذشته خبرهای بد این چنینی را زیاد شنیده‌ایم، بیشتر از همه دنیا قابل لمس بود. بی‌کار شدن بیش از ۲۰۰ نفر بازی‌ساز و به‌پایان رسیدن دوران یکی از بهترین استودیو‌های قصه‌گوی دنیای بازی، اصلا خبر خوبی نیست.

 

Photo

قصه کلمنتاین به پایان نرسید

استودیوی تل‌تیل را می‌توانیم شهرزاد قصه‌گوی صنعت بازی نام ببریم. داستان هراز و یک شبی که نیمه تمام باقی‌ماند و آخر نفهمیدیم که ماجرای کلمنتاین و واکرهای آدم خوارش به کجا رسید. تل‌تیل حتی همه ما را در حسرت فصل دوم The Wolf Among Us گذاشت تا نتوانیم خودمان را در قامت کاراگاه مرموز بازی ببینیم. به هر حال استودیو تل‌تیل روند داستان‌سرایی در دنیای بازی‌های ویدیویی را تغییر داد. بسیاری از ما یکی از سخت‌ترین تصمیمات خودمان را در لحظه‌های پایانی فصل اول بازی The Walking Dead گرفتیم. شاید آن صحنه آخر و آن تصمیم هیچ‌وقت در بازی دیگری تکرار نشد، اما تاثیر زیادی به جا گذاشت. آن صحنه انقدر مهم بود که هنوز هم بعد از سال‌ها در ذهن ما باقی‌مانده و می‌توان درباره آن صحبت کرد. این قدرت استودیوی تل‌تیل در داستان‌سرایی بود. بازی‌های این استودیو نمایش خوبی از شکل داستان‌سرایی یک سریال تلویزیونی را روایت می‌کردند و گیمر را به خوبی در بتن این داستان قرار می‌داند.

 

Photo

 

حتی تاثیر استودیوی تل‌تیل را می‌توانیم در ساخت بازی‌های اقتباسی از فیلم‌ها و سریال‌های مختلف مشاهده کنیم. این استودیو شاید تمام کننده روند ساخت بازی‌های بی‌کیفیت از روی فیلم‌ها و سریال‌ها بود و نشان داد که با یک داستان‌سرایی خوب و گیم‌پلی نه چندان انقلابی هم می‌توان گیمرها را جذب کرد و روایتی جدید از داستان بارها گفته شده بتمن یا یک داستان جذاب از Borderlands بیان کرد.

علاقه شخصی من به کنار، اما وجود استودیوهای داستان محور در این زمانه بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. از آنجایی که بازی‌های ویدیویی یک سرگرمی تعاملی هستند، داستان در آن‌ها نقش بسیار پررنگی ایفا می‌کند. داستان بخش اصلی یک بازی است که در چندین سال گذشته کمتر به آن توجه می‌شود. البته بماند که بازی‌هایی مانند God of War و ... همچنان در این زمینه فعالیت می‌کنند، اما به نظر می‌رسد که داستان‌سرایی برای استودیوهای کوچک‌تر کار دشوارتری است. در شرایطی که بازی‌های آنلاین و سبک بتل رویال دنیای بازی‌های ویدیویی را به تصرف خود درآورده‌اند، دیگر جایی برای داستان‌سرایی باقی نمی‌ماند. یا باید مانند استودیو سانتامانیکای سونی بودجه تبلیغاتی زیادی داشته باشید، یا باید خودتان را برای شرایطی مثل اتفاقی که برای تل‌تیل افتاد آماده کنید.

 

Photo

 

دنیای بازی‌های ویدیویی برخلاف چیزی که اکثر ما فکر می‌کنیم، می‌تواند چندان هم پول‌ساز نباشد. نگاه تجاری و صنعتی شرکت‌های بزرگ باعث شد که استودیوهای کوچک‌تر شانس کمتری برای ادامه فعالیت داشته باشند. در حال حاضر پول درآوردن تنها به بازی‌های آنلاین محدود شده و به نظر می‌رسد که نه ناشران و نه حتی گیمرها حاضر هستند که برای یک تجربه داستانی عالی پولی بدهند. مگر این‌که یک بازی داستانی با تبلیغاتی زیاد و مارکتینگ قدرتمند وارد بازار شود. البته که همچنان بازی‌های مستقل در این زمینه بهتر عمل می‌کنند؛ اما وقتی مانند تل‌تیل به یک استودیو تقریبا بزرگ تبدیل تبدیل می‌شوید، به یک سرمایه‌گذار نیاز خواهید داشت.

یاد چندین سال پیش بخیر که حداقل داستان نقش پررنگ‌تری در بسیاری از بازی‌ها داشت. داستانی که باعث شد بازی‌هایی مانند Metal Gear Solid، The Last of Us، Red Dead Redemption، life if Strange، Alan Wake،‌ Gone Home، Mass Effect، To The Moon، Silent Hill و بسیاری بازی‌های بزرگ دیگر ساخته شوند. تمام تجربه ما از دنیای بازی مدیون همین داستان‌های تکرار نشدنی است. داستان‌هایی که روز به روز تعداد آن‌ها کمتر می‌شود. به هر حال دوران استودیوی تل‌تیل هم به پایان رسید. استودیویی که نمی‌توانیم تاثیری که در تعریف استانداردهای جدید داستان‌سرایی در بازی‌های ویدیویی داشت را نادیده بگیریم.


برچسب ها: Telltale Games

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید...

رستگاری راک استار؛ تجربه ای دو ساعته از بازی Red Dead Redemption 2

یادداشتی در رابطه با تجربه دو ساعت ابتدایی بازی Red Dead Redemption 2, با لوکتو همراه باشید.

مجید نوردوست - 05 آبان 1397

یادداشتی به مناسبت ۱۰ سالگی بازی Dead Space

امروز ۱۳ اکبتر مصادف است با دهمین سالگرد انتشار بازی Dead Space و در این یادداشت کمی از آن بازی خواهیم گفت. با لوکتو همراه باشید.

حامد افرومند - 21 مهر 1397
۱

چرا بازی Red Dead Redemption 2 یک پیش‌ درآمد است؟

بعد از مدت‌ها سراغ جان مارستن و ماجراهایش رفته‌ایم، تا در آستانه انتشار Red Dead Redemption 2، نگاهی به پیام‌های نهفته در داستان اولین نسخه مجموعه داشته باشیم، پیام‌هایی که مشخص می‌کنند چرا داستان نسخه دوم به گذشته بازگشته است.

میثم عبداللهی پور - 12 مهر 1397
۱


نظر خود را بنویسید

بازی
فیلم
سریال
مطالب