Quantcast
لوکتو | گریندلوالد کیست؟ - نگاهی به ویلن فیلم Fantastic Beasts 2
ورود عضویت

گریندلوالد کیست؟ - نگاهی به ویلن فیلم Fantastic Beasts 2

توسط محمد مهدی مبارکی در تاریخ 18 آبان 1397
گریندلوالد کیست؟ - نگاهی به ویلن فیلم Fantastic Beasts 2

در این ماه قرار است فیلم Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald به اکران برسد و ما در ادامه مروری بر شخصیت گلرت گریندل‌والد (Gellert Grindelwald)  داریم که بی‌شک طرفداران این اسپین-آف از دنیای هری پاتر منتظر نقش آفرینی آن توسط جانی دپ (Johny Depp) هستند.

 

نوامبر سال 2001، دقیقا 17 سال پیش، کمپانی برادران وارنر با انگشت گذاشتن  روی یک کتاب پرفروش انگلیسی، توانست یک مجموعه قدرتمند در تاریخ سینما بسازد. هری پاتر (Harry Potter) بدون هیچ حرف اضافه‌ای، یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های سینمایی تاریخ است. فیلمی که توانست طرفداران دنیاهای خیالی را جذب خود کند. شاید جالب باشد بدانید که کمپانی برادران وارنر از هشت قسمتی که از فیلم هری پاتر به اکران رساند توانست 1.7 میلیارد دلار بدست بیاورد. رقمی که باعث شد تا ساخت اسپین-آف آن تایید شود.  Fantastic Beasts and Where to Find Them نام اولین قسمت از اسپین-آف‌های این دنیا است. فیلمی که در تاریخ 8 نوامبر 2016 با بودجه 180 میلیون دلاری به اکران رسید و توانست در ایالات متحده آمریکا 812.5 میلیون دلار به جیب بزند. این فیلم بازگشت دوباره ما بعد از 5 سال به دنیای شگفت انگیز جادوگران بود. شایان ذکر است که فیلم‌نامه این فیلم توسط خود جی.کی. رولینگ (J. K. Rowling) نوشته شد. عاملی که باعث شد تا توقعات از این فیلم به بالاترین حد خود برسد. با این‌که هم‌اکنون جمع نمرات این فیلم در سایت Metacritic عدد 66 از 100 را نشان می‌دهد؛ اما نظرات منفی بسیاری بر این فیلم وارد شد.

 

حال 2 سال از اکران اولین قسمت از مجموعه پنج‌گانه Fantastic Beasts گذشته است و قرار است در تاریخ 16 نوامبر (25 آبان) دومین قسمت از این مجموعه با نام Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald به اکران در بیاید. یکی از عواملی که باعث شده است تا ما بیش از بیش مشتاق به دیدن این فیلم باشیم، شخصیت‌هایی هستند که حضورشان در این فیلم تایید شده است. شخصیت‌هایی که گذشته مجموعه هری پاتر (Harry Potter) را می‌سازند. در ادامه به یکی از این شخصیت‌ها، گلرت گریندل‌والد (Gellert Grindelwald) می‌پردازیم.

گلرت گریندل‌والد (Gellert Grindelwald)

برای کسانی که دنیای هری پاتر و یا بهتر از است از این به بعد بگوییم دنیای جادوگران را دنبال می‌کنند؛ به طور حتم اسم گلرت گریندل‌والد (Gellert Grindelwald) برایشان آَشنا است. اما کسانی هم هستند که مجموعه هری پاتر را صرفا برای تماشای اینکه آخرش چه می‌شود دیده‌اند و  این اسم اصلا برای آن‌ها آشنا نیست. اولین باری که اسم گلرت گریندل‌والد (Gellert Grindelwald)  در میان آمد، به اولین قسمت از مجموعه هری پاتر با نام Harry Potter and the Philosopher's Stone بر می‌گردد.

در یکی از سکانس‌ها پشت یکی از شکلات‌های غورباغه‌ای اشاره‌ای به جنگ میان دامبلدور و گریندل‌والد در سال 1945 شد. بله؛ جنگی که پیش زمینه آن را در قسمت نخست مجوعه جانوران شگفت انگیز (Fantastic Beasts) دیدیم و قرار است در چهار قسمت پیش رو بیشتر با آن رو در رو شویم. گریندل‌والد (Gellert Grindelwald) در تاریخ 1883 به دنیا آمد و در ماه مارس 1998 توسط لرد ولدرمورت کشته شد. در تاریخ دنیای جادوگران از گریندل‌والد (Gellert Grindelwald) به عنوان یکی از خطرناک‌ترین جادوگر سیاه یاد می‌شود. به نحوی که در کتاب «زندگی و دروغ‌های آلبوس دامبلدور»، جی. کی. رولینگ می‌گوید: تنها شخصیتی که توانسته از خباثت وی پیشی بگیرد، تام ریدل (لرد ولدرمورت) است. وی در یکی از آزمایشات خود در دراماسترانگ جان چند نفر از دانش آموزان را به خطر می‌اندازد و همین عامل باعث می‌شود که در سال ششم از آنجا اخراج شود. او بعد از این ماجرا به دیدن عمه‌اش باتیلدا بگشات در گودریک هالو می‌رود. همین جا دوستی دامبلدور و وی آغاز شد. اما چگونه؟ در این قسمت باید کمی وارد زندگی دامبلدور شویم. دامبلدور در یکی از روز‌های خوش جوانی‌اش قرار بود با دوست مدرسه‌اش به نام الفیاس داگبرت دوژ به یک مسافرت خارجی برود که ناگهانی جغدی خبر مرگ مادرش را می‌آورد. همین عامل باعث می‌شود که وی به گودریک هالو برای مراقبت از برادر و خواهر کوچکترش برگردد. تنها دوست خانوادگی‌ آن‌ها باتیلدا بگشات است.

 

باتیلدا به خاطر مقاله‌ای که آلبوس درباره گونه‌های در تغییر شکل امروز نوشته بود تحت تاثیر قرار گرفت و باعث شد که رابطه این دو بیش از بیش دوستانه شود. حال بازگشت گریندل‌والد به پیش عمه‌اش و رابطه خانوادگی و دوستانه آلبوس را کنار هم بگذارید. همینجا نقطه آشنایی این دو شخصیت بزرگ تاریخ جادوگران است. آن‌ها به خاطر مرگ مادر آلبوس، دل خوشی از مشنگ‌ها نداشند. همین عامل باعث شده بود که دوستی آلبوس و گلرت پیش از پیش شود. اما چندی نگذشت که آلبوس به ذات سیاه گلرت پی برد. گلرت به قدری از مشنگ‌ها بدش می‌آمد که در سن 16 سالگی به فکر کشیدن نقشه‌ای برای تسلط یافتن و فرمانروایی بر مشنگ‌ها بود. آلبوس بعد از پی بردن به این موضوع، دوستی خودش را با وی قطع کرد. آن‌ها همدیگر را تا زمان دوئل افسانه‌ای تاریخ جادوگران دیگر ندیدند.

 

همانطور که کمی قبل‌تر اشاره شد؛ گلرت نقشه‌هایی برای حکم‌رانی به مشنگ‌ها داشت. در کتاب‌ نوشته شده است که این نقشه‌ها توسط ابرفورث دامبلدور ( برادر آلبوس دامبلدور) زیر سوال رفت و به باد انتقاد گرفته شد.  همچنین ابرفورث مخالف این بود که آلبوس، خواهرش را به سفر‌های خودش ببرد. در همین حین نیز گلرت آن‌جا بود و به دلیل اختلاف نظری که با ابرفورث داشت چوب دستی‌اش را به سمت او گرفت و در همان حال آلبوس برای حمایت از برادرش و جلوگیری از دعوا وارد این درگیری شد. آریانا نیز در گوشه‌ای از اتاق ایستاده بود و از آن‌ها می‌خواست که این معرکه را تمام کنند. در همین لحظه طلسمی به اشتباه از چوب دستی یکی از این سه نفر به آریانا برخورد می‌کند و باعث کشته شدن وی‌ می‌شود.

ما در قسمتی از فیلم هری پاتر این شخصیت را بر روی یکی از نقاشی‌های دیواری هاگوارتز می‌بینیم.

به خاطر مرگ آریانا، گلرت برای همیشه از گودریک هالو فرار می‌کند. ابرفورث نیز آلبوس را مقصر می‌داند و او را ترک می‌کند. آلبوس نیز برای همین همیشه خودش را گناهکار می‌داند و نمی‌گذارد تا ماجرای قتل خواهرش برملا شود. بعد از به قدرت رسیدن گریندل‌والد، آلبوس از رویارویی با گریندل‌والد  به خاطر به یاد آوردن ماجرای قتل خواهرش و اینکه شاید خودش قاتل احتمالی بوده باشد، خودداری می‌کند. برای ادامه خط داستانی این شخصیت لازم است پیش زمینه‌ای از گروه یادگاران مرگ بدانیم.

 

یادگاران مرگ

ما در قسمت «هری پاتر و یادگاران مرگ» با گروهی متشکل از سه برادر آشنا شدیم. طبق نوشته کتاب‌ « افسانه‌های بیدل قصه گو» و آن چیزی که در فیلم گفته شد: روزی  سه برادر در هوای گرگ و میش سحر در جاده‌ای سفر می‌کردند. این سه برادر سرانجام به رودخانه‌ای می‌رسند که از بس متلاطم بود نمی‌توانستند از آن بگذرند. سه برادر که در جادوگری استاد بودند با چوب دستیشان پلی ساختند. اما پیش از آنکه از آن پل عبور کنند؛ مرگ که فکر می‌کرد فریب خورده است سد راهشان می‌شود. مرگ گفت که معمولا مسافران در این رودخانه غرق می‌شدند، اما از آنجایی که مرگ حیله‌گر و مکار بود در ظاهری خوش، به این سه برادر تبریک گفت و در صحبت‌هایش آن‌ها سزاوار پاداش دانست. هر کدام از برداران یک چیز از مرگ خواستند. یکی از آن‌ها خواستار یک چوب دستی شد که در جهان قدرتمند‌تر از آن نباشد. یکی دیگر از مرگ خواستار چیزی شد که بتواند با آن عزیزانش  را از دنیای مردگان فراخواند. و سومی که فردی متواضع بود از مرگ خواستار چیزی بود که با آن بتواند بی‌آنکه مرگ در تعقیبش باشد در دنیا سفر کند.

همانطور که متن بالا گفته شد، مرگ به سه برادر سه چیز با ارزش داد. سنگ احضار کننده روح عزیزان، شنلی که با استفاده از آن مرگ نمی‌تواند شما را پیدا کند و یک چوب دستی که از تمام چوب دستی‌های ساخته شده در دنیای جادوگران قوی‌تر است.

در یکی از تریلرهای فیلم Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald نیز ما دقیقا همین چوب دستی را در دستان گلرت می‌بینیم؛ عاملی که باعث مرگ وی به دست لرد ولدمورت نیز شد. البته تضادی میان کتاب  و فیلم وجود دارد. در کتاب «هری پاتر و یادگاران مرگ»، گلرت به دلیل نگفتن جای ابرچوبدستی به لرد ولدمورت کشته می‌شود. اما ما در فیلم «هری پاتر و یادگاران مرگ قسمت اول» می‌بینیم که گلرت جای ابر چوبدستی را به ولدمورت می‌گوید و وی او را نمی‌کشد.

 

تمام این مطلب هرآن چیزی بود که ما از شخصیت گلرت گریندل‌والد می‌دانستیم. شایان ذکر است که در کتاب‌ها  به درگیری تاریخی این شخصیت با آلبوس دامبلدور نیز اشاره شده است. همانطور که کمی قبل‌تر نیز اشاره کردم؛ درگیری بزرگی بین آلبوس دامبلدور و گلرت گریندل‌ولد شکل می‌گیرد که به گفته تاریخ جادوگران، دیگر جهان چنین درگیری را به خودش نمی‌بیند. در این درگیری گلرت به دلیل داشتن ابرچوبدستی فکر می‌کند که می‌تواند آلبوس را شکست دهد که نتیجه در انتها چیز دیگری می‌شود.

در اتنها لازم به ذکر است یادآوری کنم فیلم Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald در تاریخ 16 نوامبر (25 آبان) به اکران می‌رسد.شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید...

هفت تئوری جذاب و جدید فیلم Avengers: Endgame

پس از انتشار اولین تریلر رسمی فیلم Avengers: Endgame در هفته گذشته تئوریهای جذاب و جدیدی از طرفداران این فیلم منتشر شده است که به هفت مورد از آن‌ها می پردازیم. با لوکتو همراه باشید.

خشایار بهرامی - 27 آذر 1397

فیلم First Man – واقعیت یا تخیل؟

فیلم First Man بر اساس داستان واقعی زندگی نیل آرمسترانگ و سفر او به ماه ساخته شده است. این فیلم چقدر به واقعیت وفادار است؟ با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 25 آذر 1397

چرا باید سریال Titans را ببینید؟

سریال Titans اولین سریال شبکه اینترنتی DC Universe است که براساس کامیک‌های DC ساخته شده است و توانسته رضایت مخاطبان خود را جلب کند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 14 آذر 1397


نظر خود را بنویسید

بازی
فیلم
سریال
مطالب