Quantcast
لوکتو | لوکتو چگونه نقد می کند؟
ورود عضویت

لوکتو چگونه نقد می کند؟

توسط حامد افرومند در تاریخ 30 آبان 1396
لوکتو چگونه نقد می کند؟

یکی از اصلی‌ترین اهداف لوکتو نقد بازی‌ها، فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی است. نقد در لوکتو با دقت بسیار بالایی انجام می‌شود و رعایت اصل بیطرفی یکی از اصول مهم ما در نقد و بررسی آثار مختلف است. چند هدف اصلی برای نقد آثار مختلف وجود دارد. آشنایی مخاطبین وب سایت لوکتو با آثار مختلف و کمک به آن‌ها برای انتخاب این آثار، از مهم‌ترین اهداف ما به‌شمار می‌روند. نقد‌های منتشر شده در لوکتو جنبه آموزشی برای مخاطب نیز خواهند داشت. از طرفی ما سعی می‌کنیم تا با انتقاد سازنده به بهتر شدن آثار در آینده کمک کنیم. این موضوع در حال حاضر برای آثار داخلی صدق می‌کند و انتقاد از بازی‌ها، فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی به‌شکلی سازنده انجام می‌شود. 


لوکتو برای امتیازدهی معیارهای خودش را دارد و بر اساس آن امتیاز هر اثر را به آن اعطا می‌کند. به هر اثر امتیازی از ۱ تا ۱۰ داده می‌شود. این امتیازها خود به‌تنهایی مفهوم خاصی دارند که در پایین با آن‌ها آشنا می‌شویم: 

امتیاز ۱۰: 
بازی، فیلم یا سریالی که امتیاز ۱۰ را از لوکتو کسب می‌کند، قطعا یک شاهکار است! ایرادهایی که در این آثار دیده می‌شود آن‌قدر ناچیز هستند که به سختی به چشم می‌آیند و تاثیری در تجربه شگفت‌انگیز آن نمی‌گذارند. 

امتیاز ۹ یا ۹٫۵: یک اثر فوق‌العاده که فاصله بسیار کمی تا تبدیل شدن به یک شاهکار به‌یادماندنی دارد. این امتیاز نیز معمولا به هر اثری داده نمی‌شود و از همین رو تجربه آن برای علاقه‌مندان واجب است! 

امتیاز ۸ یا ۸٫۵: با یک اثر بسیار خوب طرف هستید که چند ایراد کوچک، مانع تبدیل شدن آن به یک اثر فوق‌العاده شده است. این آثار کیفیت خوبی دارند و نکات مثبت آن‌ها بسیار بیشتر از ایرادهای آن هستند. معمولا در بین این آثار بازی‌ها، فیلم‌ها و سریال‌های خوب و تاثیرگذاری هم دیده می‌شوند. 

امتیاز ۷ یا ۷٫۵: این امتیازها به آثاری تعلق می‌گیرند که در مجموع خوب هستند، اما ایرادهای تاثیرگذاری دارند که ممکن است به تجربه مخاطب لطمه وارد کند. لوکتو این آثار را به هیچ‌وجه متوسط یا بد خطاب نمی‌کند. 

امتیاز ۶ یا ۶٫۵: اثری متوسط که نکات مثبت آن، بیشتر از نکات منفی مخاطبش را جذب خود می‌کند. این آثار ممکن است مخاطب را کاملا راضی کند، اما ضعف‌هایش از نگاه منتقد دور نمی‌ماند و آن را به یک اثر متوسط تبدیل می‌کند. 

امتیاز ۵ یا ۵٫۵: یک اثر متوسط که نکات منفی آن بیشتر از خوبی‌هایش جلب توجه می‌کند. این آثار قطعا در بعضی بخش‌ها خوب عمل کرده‌اند، اما در مجموع با داشتن نقاط ضعف فراوان باعث دلسردی منتقد و حتی مخاطب می‌شوند. 

امتیاز ۴ یا ۴٫۵: با یک اثر نه‌چندان خوب طرف هستیم که وجود چند نکته مثبت، مانع از تبدیل شدنش به یک تجربه بد شده است. نکات منفی پیرامون این آثار آن‌قدر زیاد است که از چشم منتقد دور نمی‌ماند، اما ممکن است عده‌ای از مخاطبین از آن لذت ببرند و به نکات مثبت آن بیشتر توجه کنند. 

امتیاز ۳ یا ۳٫۵: یک اثر بد که به هیچ‌وجه مورد تایید منتقد و لوکتو نیست. معمولا ایده خوبی پشت این آثار وجود دارد که در اجرا با مشکلات فراوان همراه شده است. اما همان ایده خوب است که باعث می‌شود امتیازی کمتر از این به اثر مورد نظر اعطا نشود.

امتیاز ۲ یا ۲٫۵: با اثر بسیار بدی طرف هستیم که نکته مثبتی ندارد و در تمام زمینه‌ها عملکرد بسیاری ضعیفی داشته است. تجربه یا تماشای این آثار به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود!

امتیاز ۱ یا ۱٫۵: اگر چنین امتیازی به یک اثر اعطا شود، قطعا با یک فاجعه طرف هستیم. این امتیاز فقط به معنی بد بودن در تمام زمینه‌ها نیست، بلکه این اثر در کنار همه ضعف‌هایش فاقد هرگونه ارزش است!

 

حالا که با معنی امتیازهای لوکتو آشنا شدید، بهتر است به نکات زیر نیز توجه کنید: 
-    امتیاز مشابه دو یا چند بازی، به معنی یکسان بودن آن‌ها از نظر کیفیت نیست. ممکن است یک بازی موبایلی ساده و فاقد هرگونه خط داستانی و گرافیک چشمگیر، امتیازی مشابه یک بازی بزرگ داشته باشد. در لوکتو هر بازی با توجه به بازی‌های هم‌سبک خود امتیاز دریافت می‌کند. 
-    امتیاز مشابه دو یا چند بازی که در فاصله زمانی چند سال به هم عرضه شده‌اند، به معنی برابر بودن کیفیت ساخت آن‌ها نیست و هر بازی با توجه به زمان عرضه خود امتیاز دریافت کرده است. 
-    لوکتو در امتیازدهی فیلم و سریال به ژانر، سال ساخت و کشور سازنده توجه نمی‌کند و هر اثر با توجه به ارزش هنری آن امتیازگذاری می‌شود.
-    امتیاز منتقد با توجه به دید فنی او نسبت هر اثر اعطا می‌شود. طبیعی است که دیگر منتقدان لوکتو و رسانه‌های دیگر و همچنین کاربران نظر متفاوتی نسبت به منتقد آن اثر داشته باشند. ضمنا این امکان برای کاربران وب سایت لوکتو درنظر گرفته شده تا با نام خود، نقدی را از آثار دلخواه نوشته و منتشر کنند. این موضوع باعث انتشار نقدهای مختلف در صفحات آثار مختلف می‌شود و کاربران دیگر می‌توانند با سلایق مختلف آشنا شوند. 

انتقادها، پیشنهادها و سوال‌های خود در رابطه با نقد‌های لوکتو را با ما در میان بگذارید.
 


برچسب ها: لوکتو

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید...

لوکتو استخدام می کند

لوکتو نویسنده استخدام می کند.

حامد افرومند - 28 خرداد 1397
۳

دانلود کنفرانس مایکروسافت در E3 2018 با اجرای تیم لوکتو

کنفرانس مایکروسافت در E3 2018 با اجرای تیم لوکتو در ادامه دانلود کنید. با لوکتو همراه باشید.

حسام افرومند - 27 خرداد 1397

دانلود کنفرانس Square Enix در E3 2018 با اجرای تیم لوکتو

کنفرانس Square Enix در E3 2018 با اجرای تیم لوکتو در ادامه دانلود کنید. با لوکتو همراه باشید.

حسام افرومند - 24 خرداد 1397


نظر خود را بنویسید

بازی
فیلم
سریال
مطالب