Quantcast
ورود عضویت
ماجرایی
video

فیلم‌های ماجرایی یا adventure، داستان‌های هیجان انگیز هستند که تجربیات جدید و مکان‌هایی دیدنی را به تصویر می‌کشند. ژانر ماجرایی شباهت زیادی به ژانر اکشن دارد و فیلم‌های این دو ژانر، دارای لحظات اکشن متعدد هستند و تجربه‌ای پر از هیجان و جنب و جوش به مخاطب خود ارائه می‌دهند، به همین دلیل، اغلب فیلم‌های این دو ژانر، مشترک هستند. اما در یک فیلم ماجرایی، به جای تأکید بر خشونت و مبارزه که در فیلم‌های اکشن رایج هستند، شاهد سفر قهرمان داستان، کاوش در مناطق گوناگون، المان‌های کمرنگ تاریخی، مبارزه میان قهرمان و ضدقهرمان و یا حتی حضور کاراکترهای حقیقی هستیم.

 

فیلم‌های ماجرایی، در سال‌های گذشته، با هدف جلب رضایت مردان ساخته می‌شدند و قهرمانان این فیلم‌ها، اغلب مردان بودند و زن‌ها، نقشی ثانویه داشتند. قهرمانان این فیلم‌ها، افرادی شجاع، وطن پست و نوع دوست هستند که برای باورهای خود می‌جنگند و از آزادی دفاع می‌کنند و بر بی‌عدالتی چیره می‌شوند. در سینمای مدرن، شاهد المان‌های اکشن بیشتر و البته حضور قهرمانان زن هستیم که باعث موفقیت بیشتر این ژانر در گیشه شده‌اند.

 

فیلم‌های ماجرایی، شامل فیلم‌های سواش باکلر (قهرمانی)، فیلم‌های مجموعه‌ای، فیلم‌های تاریخی و حماسی، فیلم‌های فاجعه‌ای و فیلم‌های اسرار آمیز نیز می‌شوند. فیلم‌های ماجرایی، اغلب دارای پس زمینه‌ای تاریخی هستند و ممکن است از قهرمانان و داستان‌های تاریخی، مانند رابین هود، زورو یا جنگ‌های صلیبی، به عنوان منبع الهام خود استفاده کنند.

 

فیلم‌های ماجرایی، دارای المان‌های مشترک زیادی با دیگر ژانرهای سینمایی، از جمله علمی تخیلی، فانتزی و جنگی هستند. در مقیاسی بزرگ‌تر، فیلم‌های ماجرایی ممکن است شامل فیلم‌های ورزشی نیز باشند و از آثار بزرگ ادبی الهام گرفته باشند. از جمله این فیلم‌ها، می‌توان به King Solomon’s Mines، The Thief of baghdad، The Three Musketeers و The Prisoners of Zenda اشاره کرد.

 

کارگردانان و ستارگان سینمای ماجرایی

از جمله مهم‌ترین کارگردانان ژانر ماجرایی، می‌توان به سسیل بی. دمیل (Cecil B. DeMille)، هنری هاتاوی (Henry Hathaway)، مایکل کورتیز (Michael Curtiz)، هوارد هاکس (Howard Hawks)، جان هیوستن (John Huston)، دیوید لین (David Lean)، زولتان کوردا (Zoltan Korda) و رائول والش (Raoul Walsh) اشاره کرد. سینمای ماجرایی، شاهد ستارگان مرد متعددی، از جمله داگلاس فیربنکس (Douglas Fairbanks)، ارول فلین (Errol Flynn)، کلارک گیبل (Clark Gable)، جانی ویسمولر (Johnny Weismuller)، تایرون پاور (Tyrone Power)، گری کوپر (Gary Cooper)، استیوارت گرنجر (Stuart Granger)، برت لنکستر (Burt Lancaster)، کرک داگلاس (Kirk Douglas)، چارلتون هستون (Charlton Heston)، آلان لاد (Alan Ladd)، کورنل وایلد (Cornel Wilde)، شان کانری (Sean Connery)، جان وین (John Wayne) و هریسون فورد (Harrison Ford) بوده است. تنها در سال‌های اخیر، شاهد ستارگان زنی مانند لیندا همیلتون (Linda Hamilton)، آنجلینا جولی (Angelina Jolie)، سیگورنی ویور (Sigourney Weaver)، اوما تورمن (Uma Thurman)، فرانکا پوتنته (Franka Potente) و اسکارلت جوهانسون (Scarlett Johansson) بوده‌ایم.

 

فیلم‌های مجموعه‌ای

در سال‌های اولیه سینما، فیلم‌های اکشن ماجرایی، به صورت سریال‌های هفتگی، هر یکشنبه در سینماها پخش می‌شدند و دارای کلیف هنگر بودند، تا مخاطبان، هفته بعد به سینما بازگردند. پرل وایت (Pearl White)، با مجموعه 20 قسمتی The Perils of Pauline (1914)، اولین قهرمان سینمای ماجرایی شناخته شد. از ستارگان زن آن دوره، می‌توان به کی آلدریج (Kay Aldridge) و لیندا استرلینگ (Linda Stirling) اشاره کرد که در فیلم‌های مجموعه‌ای، موفق بودند.

 

فلش گوردون (Flash Gordon) و باک راجرز (Buck Rogers)، دیگر قهرمان‌های فیلم‌های ماجرایی رده B در آن دوران بودند. باستر کراب (Buster Crabbe)، معروف‌ترین قهرمان فیلم‌های مجموعه‌ای در دهه 30 و 40 میلادی بود که در هر دو نقش فلش گوردون و باک راجرز ظاهر شد. از دیگر ستارگان این دوره، می‌توان به کین ریچموند (Kane Richmond)، تام تایلر (Tom Tyler) و دان رد بری (Don “Red” Barry) اشاره کرد.

 

باستر کراب در نمایی از فیلم Buck Rogers

 

ادای دین سینمای مدرن به فیلم‌های ماجرایی اولیه

استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) با فیلم Raiders of the Lost Ark (1981) و با الهام از سینمای ماجرایی کلاسیک، قهرمانی باستان شناس به نام ایندیانا جونز را معرفی کرد که در پیدا کردن تابوت عهد، با ارتش آلمان نازی مبارزه می‌کرد. فیلم Raiders of the Lost Ark، اولین فیلم، از یک سه گانه موفق بود. پس از آن، فیلم‌های مانند Romancing the Stone (1984) و دنباله آن، The Jewel of the Nile (1985)، با بازی مایکل داگلاس (Michael Douglas) و کتلین ترنر (Kathleen Turner)، تلاش کردند تا این فرمول را تکرار کنند.

 

سینمای قهرمانی و داگلاس فیربنکس

فیلم‌های قهرمانی یا swashbuckler، اولین نوع کامل فیلم‌های ماجرایی هالیوودی، با قهرمانی ورزیده و زمینه‌ای تاریخی، متعلق به قرن 18 یا 19 میلادی بودند. فیلم‌های قهرمانی، دارای طراحی صحنه و لباس پر زرق و برق و اسلحه تاریخی و عمدتا، نبردهای دریایی، دوئل در قلعه‌ها و مبارزه با شمشیر بودند. زنی زیبا در مخمصه، یکی از مضمون‌های رایج این فیلم‌ها بود.

 

اولین ستاره موفق فیلم‌های قهرمانی، داگلاس فیربنکس بود که چهره‌ای جذاب و بدنی ورزیده داشت و اکثر بدلکاری‌ها و سکانس‌های اکشن را خود اجرا می‌کرد. او در نقش شخصیت‌های متعددی چون زورو، رابین هود و دارتانیان ظاهر شد. داگلاس فیربنکس، با بازی در فیلم The Mark of Zorro (1920)، به کارگردانی فرد نیبلو (Fred Niblo)، خود را به عنوان یک ستاره فیلم‌های ماجرایی معرفی کرد. بسیاری از کارشناسان، نبرد داگلاس فیربنکس و نواه بیری (Noah Beery) در این فیلم صامت را نقطه آغاز فیلم‌های قهرمانی می‌دانند.

 

فیلم The Mark of Zorro، از اولین فیلم‌های سواش باکلر سینما

 

فیربنکس، سپس در فیلم Don Q, Son of Zorro (1925)، به کارگردانی دنالد کریسپ (Donald Crisp)، نقش پسر زورو را بازی کرد. یکی از موفق‌ترین فیلم‌های قهرمانی صامت، فیلم Robin Hood (1922) بود که در آن، فیربنکس نه تنها نقش رابین هود را بازی کرد، بلکه فیلمنامه آن را نوشت و بودجه فیلم را تأمین کرد. فیربنکس در فیلم‌های قهرمانی دیگری چون The Gaucho (1927) در کنار لوپه ولز (Lupe Velez) ایفای نقش کرد.

 

در اولین نسخه سینمایی فیلم The Thief of Bagdad (1924)، به کارگردانی رائول والش، فیربنکس نقش دزدی را ایفا کرد که چراغ جادوی غولی را به سرقت می‌برد، خلیفه شرور شهر را شکست می‌دهد و قلب شاهزاده را به دست می‌آورد. جلوه‌های ویژه این فیلم، همچنان قابل توجه هستند. فیلم The Black Pirate (1926)، با بازی داگلاس فیربنکس در نقش دریانوردی که انتقام خود را از دزدان دریایی می‌گیرد، اولین فیلم بلاک باستر رنگی کامل بود. این فیلم شامل لحظات هیجان انگیزی از جمله دوئل با شمشیر، حمله مخفیانه به کشتی دزدان دریایی از زیر آب و پایین آمدن از بادبان یک کشتی با یک چاقو، توسط فیربنکس بود که معروف‌ترین بدلکاری او به حساب می‌آید.

 

حکایت‌های زورو

روبن مامولیان (Rouben Mamoulina)، فیلم The Mark of Zorro با بازی داگلاس فیربنکس را در سال 1940، با بازی تایرون پاور به نقش زورو و با نام The Mark of Zorro بازسازی کرد. در پایان این فیلم، شاهد دوئل زورو و دشمن خونی او، تا پای مرگ هستیم. در این نسخه، باسیل رتبون (Basil Rathbone) نقش منفی داستان و لیندا دارنل و گیل سوندرگارد (Gale Sondergaard)، نقش زنان مورد علاقه زورو را ایفا کردند.

 

تا کنون، فیلم‌های متعددی با محوریت کاراکتر زورو ساخته شده که از آن‌ها، می‌توان به فیلم مجموعه‌ای Zorro Rides Again (1937)، فیلم ایتالیایی فرانسوی Zorro (1975)، سریال تلویزیونی Zorro (1957 – 1959)، با بازی گای ویلیامز (Guy Williams)، فیلم پارودی Zorro, The G-ay Blade (1981) با بازی جرج همیلتون (George Hamilton) و فیلم The Mask of Zorro (1998) با بازی آنتونی هاپکینز (Anthony Hopkins)، به نقش زوروی سالخورده و آنتونیو باندراس (Antonio Banderas) به نقش جانشین او اشاره کرد.

 

دیگر فیلم‌های صامت قهرمانی

از دیگر ستارگان سینمای قهرمانی، می‌توان به رامون نوارو (Ramon Novarro، اشاره کرد که در فیلم درام ماجرایی Scaramouche (1923) به کارگردانی رکس اینگرام (Rex Ingram) بر اساس رمان رافائل ساباتینی (Rafael Sabatini) ایفای نقش کرد. کارهای ساباتینی، الهام بخش فیلم‌های Captain Blood و The Sea Hawk نیز شدند. داستان این فیلم، قبل از انقلاب فرانسه رخ می‌دهد و ماجرای یک دانشجوی حقوق با بازی نوارو را تعریف می‌کند که با رفتن در قالب دلقکی به نام اسکاراموچی، قصد دارد تا انتقام دوست خود را از مرد اشرافی قدرتمندی به نام مارک دلاتور دازیر، با بازی لوئیس استون (Lewis Stone)، بگیرد. این فیلم در سال 1952 توسط جرج سیدنی، با همین نام و با بازی‌های استیوارت گرنجر و مل فرر (Mel Ferrer) بازسازی شد و به دلیل سکانس دوئل با شمشیر 6 دقیقه‌ای خود، به شهرت رسید. از جمله دیگر فیلم‌های قهرمانی اولیه، می‌توان به فیلم Don Juan (1926)، به کارگردان آلان کراسلند (Alan Crosland) اشاره کرد. در این فیلم، جان بریمور (John Barrymore)، نقش این عاشق پیشه افسانه‌ای را ایفا کرد. سکانس مبارزه میان بریمور و مونتاگ لاو (Montague Love)، طولانی‌ترین سکانس مبارزه با شمشیر در سینمای صامت است.

 

جان بریمور به نقش دون حوان عاشق پیشه در نمایی از فیلم Don Juan

 

ارول فلین در فیلم‌های قهرمانی

راه فیربنکس در سینمای صامت را ارول فلین استرالیایی ادامه داد. او مهم‌ترین ستاره فیلم‌های قهرمانی در فیلم‌های ماجرایی دهه 30 و 40 میلادی بود. اولین فیلم ماجرایی او، Captain Blood (1935) به کارگردانی مایکل کورتیز (Michael Curtiz)، درباره جراح ایرلندی به نام پیتر بلاد بود که خیانت محکوم و به عنوان برده فروخته و تبدیل به یک دزد دریایی در دریای کارائیب می‌شود. این، اولین فیلم مشترک ارول فلین و اولیویا دهاویلند (Olivia de Havillan) بود که در آن زمان تنها 19 سال سن داشت و همچنین، این فیلم، اولین اثر سینمایی دارای موسیقی متن اریجینال، نوشته اریک ولفگانگ کورنگولد (Erich Wolfgang Korngold) بود. فیلن، در فیلم The Charge of the Light Brigade (1936)، نقش یک افسر بریتانیایی مستقر در هندوستان و در فیلم The Adventures of Robin Hood (1938)، نقش رابین هود را ایفا کرد. فیلم The Adventures of Robin Hood ، برنده سه جایزه اسکار شد و معروف‌ترین اثر سینمایی، بر اساس ماجراهای رابین هود به شمار می‌رود. سکانس مبارزه میان ارول فلین و باسیل رتبورن و همچنین، رابطه عاشقانه میان رابین هود و ماریان در این فیلم، در تاریخ سینما مثال زدنی هستند.

 

ارول فلین با بازی در نقش رابین هود، در سینما جایگاهی افسانه‌ای پیدا کرد.

 

فلین، بعدها در فیلم The Sea Hawk (1940)، باز هم به کارگردانی مایکل کورتیز، به نقش فرانسیس دریک ایفای نقش کرد. این فیلم از فیلمبرداری تک رنگ سول پولیتو (Sol Polito) و بازی فلورا رابسون (Flora Robson) به نقش ملکه انگلستان بهره برد. فلین در آن دوران، در تعداد زیادی فیلم وسترن و جنگی نیز ایفای نقش کرد. یکی از آخرین نقش آفرینی‌های ارول فیلن به عنوان یک قهرمان رمانتیک در یک فیلم قهرمانی، در فیلم The Adventures of Don Juan (1949)، به نقش شمشیرزن معروف قرن شانزدهمی، دون خوان بود که برای ملکه مارگارت از اسپانیا می‌جنگید. او سپس در فیلم Against All Flags (1952)، در نقش برایان هاوک، افسر نظامی بریتانیایی که خود را دزد دریایی جا می‌زند، در کنار مورین اوهارا (Maureen O’hara) به نقش یک دزد دریایی و آنتونی کویین (Anthony Queen) به نقش سردسته دزدان دریایی ایفای نقش کرد.

 

فیلم‌های قهرمانی تاریخی در دهه 30 و 40 میلادی

کتاب‌های الکساندر دوما (Alexandre Dumas)، از منابع اقتباسی رایج فیلم‌های قهرمانی بودند. در داستان The Count of Monte Cristo که در سال‌های 1912، 1934، 1974 و 2002، از روی آن اقتباس سینمایی شد، اموند دانته، پس از 15 سال محکومیت ناعادلانه، از زندان فرار می‌کند و به پاریس می‌رود تا انتقام بگیرد. رابرت دونات (Robert Donat)، در تنها دفعه‌ای که در یک فیلم هالیوودی ظاهر شد، نقش دانته را ایفا کرد. فیلم The Man in the Iron Mask (1938)، به کارگردانی جیمز ویل (James Whale)، درباره برادران دوقلویی در فرانسه قرن نوزدهم است که یکی از آن‌ها، لویی چهاردهم ستمگر و دیگری شاهزاده‌ای تبعید شده با نقابی آهنین است که تبدیل به عضو بزن بهادر و قهرمان گروه سه تفنگدار می‌شود. این فیلم در سال 1998 بازسازی شد. در فیلم The Corsican Brothers (1942)، بر اساس کتابی از الکساندر دوما، داگلاس فیربنکس جونیور، نقش دوقلوهایی را بازی می‌کند که در زمان تولد از هم جدا شده‌اند و پس از رسیدن به یکدیگر، حاکم ظالم کورسیکان را از بین می‌برند.

 

در داستان The Three Musketeers (1921) که در سال‌های 1916، 1933، 1935، 1948، 1973، 1993 و 2011 نیز به پرده سینماها آمد، سه تفنگدار فرانسوی، به کمک اشرافی عدالت طلبی به نام گاسکون دارتانیان، با بازی داگلاس فیربنکس، با کاردینال ریشلو شرور مبارزه می‌کنند و فرانسه را نجات می‌دهند. معروف‌ترین نسخه سینمایی این داستان که در سال 1921 اکران شد، توسط فرد نیبلو کارگردانی شد و یوجین پالت (Eugene Pallette)، جورج سیگمن (George Siegmann) و لئون بری (Leon Barry)، نقش سه تفنگدار را ایفا کردند. فیربنکس در سال 1929، در فیلم The Iron Mask، آخرین فیلم صامتش، بار دیگر نقش دارتانیان را ایفا کرد. بهترین نسخه سینمایی از این داستان، توسط جرج سیدنی در سال 1948، با بازی جین کلی (Gene Kelly) به نقش دارتانیان و لانا ترنر (Lana Turner) به نقش کنتس شارلوت دوینتر (Charlotte de Winter) ساخته شد. فیلم ماجرایی At Sword’s Point (1951)، نسخه‌ای از داستان سه تفنگدار دوما، با بازی کورنل وایلد و مورین اوهارا بود. همچنین، در فیلم The Four Musketeers: Milady’s Revenge (1975)، شاهد چهار تفنگدار به جای سه تفنگدار بودیم.

 

از دیگر فیلم‌های قهرمانی تاریخی، میتوان به فیلم The Scarlet Pimpernel (1934)، به تهیه کنندگی الکساندر کوردا و بازی لزلی هوارد (Leslie Howard) به نقش یک اشرافی انگلیسی که اشرافیان فرانسوی را از اعدام نجات داد، Mutiny on the Bounty (1935)، فیلم برنده جایزه اسکار بر اساس شورش معروف در عرضه کشتی HMS Bounty در سال 1788 با بازی چارلز لاوتون (Charles Laughton) به نقش کاپیتان بی‌رحم کشتی و کلارک گیبل به نقش رهبر شورشیان، A Tale of Two Cities (1935)، اقتباسی از رمان چارلز دیکنز (Charles Dickens) با بازی رانلد کولمن (Ronald Colman) به نقش سیدنی کارتون وکیل، که در دوران انقلاب فرانسه خود را فدا کرد و فیلم Fire Over England (1937)، درباره یک افسر نیرو دریایی جوان که برای ملکه انگلستان، از ارتش اسپانیا جاسوسی می‌کرد، اشاره کرد. در فیلم Fire Over England، برای اولین بار شاهد حضور یک زوج، لارنس اولیویر (Laurence Olivier) و ویوین لی (Vivien Leigh)، در کنار هم بودیم.

 

ویوین لی در نمایی از فیلم Fire Over England

 

در فیلم Anthony Adverse (1936)، به کارگردانی مروین لروی (Mervyn LeRoy)، که کاندید جایزه اسکار شد، فردریک مارچ (Fredric March)، نقش پسر نامشروع یک اشرافی ایتالیایی را در قرن نوزدهم ایفا کرد که برای به دست آوردن میراث پدری، بر موانع مختلفی غلبه می‌کند. ذر فیلم The Prisoner of Zenda (1937) به کارگردانی دیوید او. سلزنیک (David O. Selznick)، رانلد کولمن، نقش یک مرد معمولی بریتانیایی را بازی می‌کند که خود را به جای برادر دوقلویش، که پادشاه ربوده شده کشور روریتانیا است، جا می‌زند تا تاج و تخت این کشور را نجات دهد. در این فیلم، داگلاس فیربنکس جونیور، نقش روپرت از هنتزاو را ایفا کرد. داستان این فیلم، پیشتر در سال‌های 1914 و 1922 با بازی‌های راون نوارو و لوئیس استون به سینما آمده بود و در سال 1952، با حضور استیوارت گرنجر، دبورا کر (Deborah Kerr)، جیمز میسون (James Mason) و جین گریر (Jane Greer) بازسازی شد که مورد استقبال قرار نگرفت. خوزه فرر، در فیلم Cyrano de Bergerac (1950) به کارگردانی مایکل گوردون (Michael Gordon) نقش سیرانو، مرد شمشیر زن و متکبر فرانسوی را که به دلیل بینی دراز خود مورد تمسخر قرار می‌گرفت، ایفا کرد. او برای بازی در این فیلم، برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد. این فیلم، بر اساس شعر طنزی، نوشته ادموند رستاند (Edmond Rostand) ساخته شد.

 

تارزان در سینمای ماجرایی

26 کتابی که ادگار رای بوروز (Edgar Rice Burroughs) درباره مردی جنگلی که مانند میمون‌ها، از درختی به درختی دیگر می‌پرد، موضوع فیلم‌های متعددی شد. خطر هجوم سفیدپوستان به جنگل‌ها، در جستجوی گنج و ثروت و مبارزه با حیوانات وحشی و مواجعه با زندگی قبیله‌ای این مناطق، از موضوعات رایج فیلم‌های ماجرایی با زمینه جنگل‌ها بود. المو لینکلن، با بازی در فیلم‌های صامت Tarzan of the Apes (1918) و The Romance of Tarzan (1918)، خود را به عنوان ارباب جنگل معرفی کرد. جین پولار (Gene Pollar)، پی. دمپسی تابلر (P. Dempsey Tabler)، جیمز پیرس (James Pierce) و فرانک مریل (Frank Merrill)، از دیگر بازیگرانی بودند که نقش تارزان را بازی کردند. در اوایل دهه 30، باستر کراب، برنده مدال طلای المپیک در رشته شنا، در فیلم مجموعه‌ای Tarzan the Fearless (1933)، نقش تارزان را ایفا کرد. هرمان بریکس (Herman Brix)، قهرمان المپیک در رشته ورزش‌های ده‌گانه، در سال 1935 در فیلم The New Adventures of Tarzan، نقش تارزان را بازی کرد. این فیلم، دستخوش تغییراتی در تدوین شد و در سال 1938، با نام Tarzan and the Green Goddess، مجددا اکران شد.

 

اما معروف‌ترین فیلم‌های تارزان، با بازی جانی وایزمولر و مورین اوسالیوان (Maureen O’Sullivan)، در میان سال‌های 1930 و 1942 ساخته شدند. در اولین فیلم این دو، Tarzan the Ape Man (1932)، برای اولین بار بانو جین با بازی مورین اوسالیوان، به عنوان عشق تارزان معرفی شد و در دنباله آن، Tarzan and His Mate (1934) نیز حضور پیدا کرد. اوسالیوان در چهار فیلم دیگر Tarzan Escapes (1936)، Tarzan Finds a Son! (1939)، Tarzan’s Secret Treasure (1941) و Tarzan’s New York Adventure (1942) ایفای نقش کرد. وایزمولر، تا سال 1948، به عنوان تارزان در سینما حضور داشت. پس از وایزمولر، بازیگرانی چون گلن موریس (Glenn Morris)، لکس بارکر (Lex Barker)، گوردون اسکات (Gordon Scott)، دنی میلر (Denny Miller)، جاک ماهونی (Jock Mahoney)، مایک هنری (Mike Henry) و ران الی (Ron Ely) در نقش تارزان ایفای نقش کردند. در فیلم Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984)، به کارگردانی هیو هادسون (Hugh Hudson) و بازی کریستوفر لمبرت (Christopher Lambert)، از نام واقعی تارزان، جان کلیتون رونمایی شد. رالف ریچاردسون در این فیلم که آخرین حضور سینمایی او بود، نقش پدربزرگ تارزان را بازی کرد و کاندید جایزه اسکار شد. در سال 2016، فیلم The Legend of Tarzan، به کارگردانی دیوید یتس (David Yates) و بازی الکساندر اسکارسگارد (Alexander Skarsgard) اکران شد.

 

استعمارگری بریتانیا در سینمای ماجرایی

تا کنون فیلم‌های زیادی درباره استعمارگری بریتانیا و تصاحب دنیا توسط امپراتوری بریتانیا ساخته شده‌اند که می‌توان، به فیلم‌های زیر اشاره کرد.

- فیلم The Lives of a Bengal Lancer (1935)، به کارگردانی هنری هاتاوی، درباره سه شمشیرزن بریتانیایی، با بازی‌های گری کوپر، فرانچو تون (Franchot Tone) و ریچارد کرامول (Richard Cromwell) در هنگ شمشیرزنان بنگال بریتانیا در شمال غربی هندوستان است که علیه نیروهای شورشی، به رهبری محمد خان شرور، با بازی داگلاس دامبریل (Douglas Dumbrille) مبارزه می‌کنند.

 

- در فیلم The Charge of the Light Brigade (1936) به کارگردانی مایکل کورتیز، ارول فلین نقش یک سرباز امپراتوری را بازی می‌کند که رهبری ارتشی 600 نفره را در جنگ کریمان بر عهده می‌گیرد.

 

- فیلم King Solomon’s Mines (1937) به کارگردانی مایکل کورتیز، درباره جستجوی یک معدن الماس در آفریقا است.

 

- فیلم Drums (1938)، به کارگردانی زولتان کوردا، درباره یک شاهزاده هندی با بازی سابو (Sabu) است که به ارتش اسکاتلند کمک می‌کند تا یک حاکم شورشی هندی را شکست دهند.

 

- فیلم Beau Geste (1939)، به کارگردانی ویلیام ولمن (William Wellman)، درباره سه بردار فرانسوی با بازی‌های گری کوپر، ری میلند (Ray Millan) و رابرت پرستون (Robert Preston) است که در جستجوی یک گنج خانوادگی به شمال آفریقا می‌روند. این فیلم، بازسازی فیلمی به همین نام به کارگردانی هربرت برنون (Herbert Brenon) و بازی رنالد کولمن بود.

 

- فیلم The Four Feathers به کارگردانی زولتان کوردا، بر اساس داستانی از ای. ای. دبلیو میسون (A.E.W Mason)، درباره یک عضو جوان ارتش بریتانیا با بازی جان کلمنتز (John Clements) بود که با شرکت در نبردی در سودان، شجاعت خود را اثبات می‌کند.

 

- فیلم Gunga Din (1939)، به کارگردانی جرج استیونز، فیلمی درباره سه سرباز قهرمان با بازی‌های کری گرانت (Cary Grant)، داگلاس فیربنکس جونیور و ویکتور مک لاگلن (Victor McLaglen) است که با کمک یک پسر بچه هندی، در برابر شورشی محلی ایستادگی می‌کنند.

 

- فیلم Kharoum (1966)، ماجرای حصر و شکست ارتش بریتانیا در شمال آفریقا، توسط قبایل عرب در سال 1884 را روایت می‌کند.

 

- در فیلم کلاسیک The Man who Would be King (1975)، به کارگردانی جان هیوستن (John Huston)، دو جایزه‌بگیر قصد دارند تا پادشاه شهر کفیرستان شوند.

 

- داستان فیلم The Wind and the Lion (1975) در اوایل دهه 20 میلادی در مراکش رخ می‌دهد.

 

شان کانری و مایکل کین در نمایی از فیلم The Man Who Would Be King

 

دزدان دریایی در سینما

دزدان دریایی، همواره از موضوعات مورد علاقه سینمای ماجرایی بوده‌اند. از جمله معروف‌ترین این آثار، می‌توان به فیلم‌های زیر اشاره کرد.

- فیلم Treasure Island (1934)، اولین اقتباس سینمایی از رمان رابرت لوئیس استیونسون، درباره گنج گم شده کاپیتان فلینت و لانگ جان سیلور است. این داستان، بارها در سینما و تلویزیون مورد اقتباس قرار گرفته است.

 

- فیلم Capitan Blood (1935) بر اساس داستانی از رافائل ساباتینی، از جمله معروف‌ترین فیلم‌های کارنامه ارول فلین است.

 

- فیلم The Buccaneer (1938)، به کارگردانی سسیل ب. دمیل، با بازی فردریک مارچ به نقش ژان لافیت، دزد دریایی قرن نوزدهمی، به نبرد نیواورلئان می‌پردازد. در سال 1958، این فیلم با بازی یول براینر (Yul Brynner) و کارگردانی آنتونی کوئین بازسازی شد.

 

- در فیلم The Sea Hawk، به کارگردانی مایکل اورتیز، ارول فلین نقش فرانسیس دریک، کاوشگر معروف را ایفا کرد.

 

- فیلم The Black Swan (1942)، به کارگردانی هنری کینگ (Henry King)، که برنده جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری نیز شد، درباره هنری مورگان، دزد دریایی معروف قرن هجدهم و همراه پر دل و جرأت او، جیم ورینگ است. لرد کرگر (Laird Creger)، تایرون پاور، جرج سندرز (George Sanders) و مورین اوهارا، بازیگران این فیلم بودند.

 

- در فیلم Captain Kidd (1945)، چارلز لاوتون نقش یک دزد دریایی طمع‌کار را ایفا کرد.

 

- در فیلم Sinbad, The Sailor (1947)، داگلاس فیربنکس جونیور، نقش سندباد را بازی می‌کند که در جستجوی جنگ اسکندر کبیر است.

 

فیلم‌های قهرمانی تاریخی در دهه 50 میلادی

ارول فلین در فیلم The Master of Ballantrae (1953)، به کارگردانی ویلیام کایلی، نقش یک رهبر قبیله اسکاتلندی را بازی می‌کند که به دریای کارائیب می‌رود و تبدیل به یک دزد دریایی می‌شوند. فیلم The Warriors (1955)، آخرین فیلم ارول فلین به عنوان یک قهرمان پر زرق و برق هالیوودی بود. او در این فیلم، نقش شاهزاده ادوارد را در اواخر جنگ صد ساله میان انگلستان و فرانسه بازی کرد.

 

پس از ارول فلین، استیوارت گرنجر بود که به عنوان یک قهرمان فیلم‌های ماجرایی شناخته می‌شد و نقش یک شمشیرزن انتقامجو را در فیلم Scaramouche (1952)، به کارگردانی جرج سیدنی (George Sidney) ایفا کرد. گرنجر در بازسازی فیلم The Prisoner of Zenda (1952) نیز بازی کرد. از معدود قهرمانان زن این دوره، می‌توان به جین پیترز (Jean Peters) اشاره کرد که در فیلم Anne of the Indies (1951) ایفای نقش کرد.

 

در ابتدای زندگی حرفه‌ای خود، برت لنکستر، گرگوری پک (Gregory Peck) و کرک داگلاس (Kirk Douglas)، ستارگان فیلم‌های ماجرایی به شمار می‌آمدند. برت لنکستر که یک آکروبات باز در سیرک بود، بدلکاری‌های فیلم‌ها را خود انجام می‌داد و در فیلم The Flame and the Arrow (1950)، نقش یک قهرمانی را بازی کرد که با یک کنت شرور آلمانی می‌جنگد. لنکستر در یکی از بهترین فیلم‌های ماجرایی، The Crimson Pirate (1952)، به نقش یک کاپیتان دزدان دریایی در قرن نوزدهم ایفای نقش کرد. گرگوری پک در فیلم Captain Horatio Hornblower (1951)، نقش کاپیتان معروف بریتانیایی، هوراشیو هورنبلور را بازی کرد. این نقش ابتدا قرار بود توسط ارول فلین ایفا شود.

 

کرک داگلاس در فیلم اکشن ماجرایی حماسی The Vikings (1958)، نقش یک وایکینگ با چشمی معیوب را ایفا کرد و در فیلم حماسی استنلی کوبریک (Stanley Kubrick)، به نام Spartacus (1960)، نقش اسپارتاکوس را بازی کرد. این فیلم توسط دالتون ترومبو (Dalton Trumbo) نوشته شد که در آن زمان، نامش در لیست سیاه هالیوود دیده می‌شد.

 

کرک داگلاس در یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌هایش به نقش اسپارتاکوس در فیلم Spartacus به کارگردانی استنلی کوبریک

 

فیلم‌های ماجرایی مدرن با محوریت دزدان دریایی

در دهه‌های 80 و 90، فیلم‌های دزدان دریایی فروغ چندانی نداشتند. از جمله این آثار، می‌توان به فیلم‌های زیر اشاره کرد که عمدتا در گیشه با شکست مواجه شدند:

- در فیلم Island (1980) به کارگردانی مایکل ریچی (Michael Ritchie)، مایکل کین (Michael Caine)، نقش خبرنگاری را ایفا می‌کند که درباره دزدان دریایی امروزی تحقیق می‌کند.

 

- فیلم The Pirate Movie (1982) به کارگردانی کن آناکین (Ken Annakin)، یک فیلم کمدی رمانتیک موزیکال با آهنگ‌های پاپ و راک درباره عشق میان دو نوجوان با بازی‌های کریستفور اتکینز (Christopher Atkins) و کریستی مک نیکول (Kristy McNichol) است.

 

- فیلم The Pirates of Penzance (1983)، اقتباسی از کامیک بوکی به همین نام و با بازی لیندا رونستات (Linda Ronstadt)، رکس اسمیت (Rex Smith) و کوین کلاین (Kevin Kline) است.

 

- فیلم به شدت ضعیف و ناموفق Yellowbeard (1983)، تلاش کرد تا یک پارودی از فیلم‌های دزد دریایی باشد، اما آخرین فیلم مارتی فلدمن (Marty Feldman)، ستاره آن بود.

 

- در فیلم پارودی The Ice Pirates (1984) به کارگردانی استیوارت رافیل (Stewart Raffill) و بازی رابرت اوریک (Robert Urich) و آنجلیکا هوستن (Anjelica Houston)، داستان قاچاقچیانی در آینده‌ای نزدیک است که آب در آن محصولی باارزش است.

 

- در فیلم خانوادگی موفق The Goonies (1985) به کارگردانی ریچارد دانر (Richard Donner) و تهیه کنندگی استیون اسپیلبرگ، شان آستین (Sean Astin)، جاش برولین (Josh Brolin، کوری فلدمن (Cory Feldman) و مارتا پلیمپتون (Martha Plimpton)، نقش کودکانی ماجراجو را بازی می‌کنند که قصد دارند گنج یک دزد دریایی را پیدا کنند.

 

فیلم The Goonies اکنون به عنوان یک اثر کالت، به شدت محبوب طرفداران سینما است.

 

- در فیلم Pirates (1986) به کارگردانی رومن پولانسکی (Roman Polanski)، والتر متئو (Walter Matthau)، نقش یک کاپیتان دزدان دریایی به نام کاپیتان رد را بازی می‌کند.

 

- در فیلم Hook (1991) به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، رابین ویلیامز (Robin Williams)، نقش پیتر پن بالغ و داستین هافمن (Dustin Hoffman)، نقش کاپیتان هوک را بازی می‌کنند.

 

- فیلم Cutthroat Island (1995) به کارگردانی رنی هارلین (Renny Harlin) و بازی جینا دیویس (Geena Davis)، از جمله بزرگ‌ترین شکست‌های سینمایی هالیوود به شمار می‌رود.

 

 - در فیلم Muppet Treasure Island (1996)، کرمیت قورباغه، میس پیگی و تیم کوری (Tim Curry) به نقش لانگ جان سیلور، در این اقتباس کمدی از رمان رابرت لوئیس استیونسون ایفای نقش می‌کنند.

 

- فیلم انیمیشن ماجرایی علمی تخیلی Treasure Planet (2002)، تلاش کرد تا داستان استیونسون را در فضا به تصویر بکشد.

 

با این وجود، در سال 2003، فیلم Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)، به کارگردانی گور وربینسکی (Gore Verbinski) و بازی جانی دپ (Johnny Depp) به نقش دزد دریایی مست و دغل باز، کاپیتان جک اسپارو (که به خاطر آن کاندید جایزه اسکار شد) که بر اساس یک پارک تفریحی در دیزنی لند ساخته شده بود، توانست موفقیت بسیاری کسب کند. این فیلم، تمام المان‌های یک فیلم دزد دریایی کلاسیک، از جمله یک زیباروی دچار مخمصه سرسخت با بازی کایرا نایتلی (Keira Knightley)، نبردهای دریایی و مبارزه با شمشیر، دزد دریایی نفرین شده با بازی جفری راش (Geoffrey Rush) به نقش کاپیتان باربوسا و اعمال قهرمانانه را داشت. این اولین فیلم کمپانی دیزنی بود که رده بندی سنی بالاتر از PG (مناسب برای کودکان با همراهی والدین) را دریافت کرد. فیلم Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl، بیش از 650 میلیون دلار در دنیا فروخت و چهار فیلم دیگر نیز به عنوان دنباله برای آن ساخته شد.

 

جانی دپ به نقش جک اسپارو در نمایی از فیلم Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

 

فیلم‌های ماجرایی با محوریت سفرهای دریایی

از میان فیلم‌های ماجرایی با محوریت دریا، می‌توان به فیلم Mutiny on the Bounty (1935)، فیلم 20,000 Leagues Under the Sea (1954) با بازی جیمز میسون به نقش کاپیتان نیمو و فیلم Moby Dick (1956) به کارگردانی جان هیوستن و بازی گرگوری پک به نقش کاپیتان ایهب اشاره کرد.

 

در سال 1975، استیون اسپیلبرگ فیلم Jaws (1975) را بر اساس کتابی نوشته پیتر بنچلی (Peter Benchley) ساخت و موفقیت عظیمی کسب کرد. فیلم The Abyss (1989)، درباره یک تیم محققین دریایی است که قصد دارند یک کلاهک هسته‌ای را از دریا بازیابی کنند. فیلم The Hunt for Red October (1990)، اقتباسی از رمان تام کلنسی (Tom Clancy)، درباره مبارزه با یک زیردریایی هسته‌ای پیشرفته شوروی بود. فیلم Crimson tide (1995)، با بازی دنزل واشنگتن (Denzel Washington) به نقش ستوان هانتر و جین هکمن (Gene Hackman) به نقش کاپیتان رمزی، موضوعی مشابه را دنبال کرد.

 

فیلم‌های ماجرایی با محوریت جنگل

به غیر از کاراکتر تارزان، فیلم‌های ماجرایی دیگری نیز با محور سفر به جنگل ساخته شده‌اند که از آن‌ها، می‌توان به فیلم‌های زیر اشاره کرد.

- فیلم King Kong (1933)، اغلب به عنوان بهترین فیلم در این زمینه شناخته می‌شود.

 

- Mogambo (1953)، بازسازی فیلم Red Dust (1932) است و کلارک گیبل که در فیلم Red Dust بازی کرده بود، بار دیگر نقش خود را ایفا می‌کند و این بار، آوا گاردنر (Ava Gardner) و گریس کلی (Grace Kelly) همبازیان او هستند.

 

- در فیلم Hatari! (1962) به کارگردانی هوارد هاکس، جان وین نقش سردسته گروهی شکارچی را در آفریقای شرقی ایفا می‌کند.

 

- فیلم The Emerald Forest (1985) به کارگردانی جان بورمن، درباره پسر جوانی است که ربوده می‌شود و توسط قبیله‌ای آمازونی و بدوی در برزیل بزرگ می‌شود.

 

- فیلم White Hunter, Black Heart (1990)، به کارگردانی و بازیگری کلینت ایستوود (Clint Eastwood)، ماجرای نیمه داستانی فیلمبرداری The African Queen، به کارگردانی جان هیوستن است.

 

- در فیلم Aguirre, The Wrath of God (1972)، به کارگردانی ورنر هرزوگ (Werner Herzog)، کلاوس کینسکی (Klaus Kinski) نقش یک کاوشگر اسپانیایی خیانتکار را بازی می‌کند که در جستجوی شهر طلایی الدورادو، به جنگل‌های آمریکای جنوبی می‌رود.

 

فیلم Aguirre: The Wrath of God، شاهکار ورنر هرزوگ

 

آرتور شاه و شوالیه‌های میزگرد در سینمای ماجرایی

فیلم‌های ماجرایی حماسی زیادی بر اساس ماجراهای شاه آرتور ساخته شده‌اند، زیرا این فیلم‌ها دارای المان‌هایی چون یک قهرمان، یک داستان و تقابل خیر و شر هستند. در واقع، داستان شاه آرتور، مناسب فیلم‌های قهرمانی است.

 

- در فیلم مجموعه‌ای The Adventures of Sir Galahad (1949)، جرج ریوز (George Reeves)، نقش اصلی را ایفا کرد.

 

- فیلم A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court (1949)، یک اثر موزیکال فانتزی سفر در زمان به کارگردانی تای گارنت (Tay Garnett) و بازی بینگ کرازبی (Bing Crosby) در سال 1970 به صورت انیمشین بازسازی شد و الهام بخش فیلم‌های The Spaceman and King Arthur (1979)، A Kid in King Arthur’s Court (1995) و Black Knight (2001) شد.

 

- در فیلم ماجرایی رمانتیک Knights of the Round Table (1953)، مل فرر نقش آرتور شاه، رابرت تیلور (Robert Taylor) نقش لنسلات و آوا گاردنر نقش گینور را بازی کردند. فیلم Ivanho (1952)، به عنوان دنباله این فیلم ساخته شد.

 

- فیلم The Black Knight (1954) به کارگردانی تای گارنت، درباره شمشیرساز جوانی با بازی آلان لاد (Alan Ladd) است که تبدیل به شوالیه انتقامجوی سیاه پوش می‌شود.

 

- در فیلم Prince Valiant (1954) به کارگردانی هنری هاتاوی، رابرت وگنر نقش شاهزاده والیان و جنت لی (Janet Leigh) نقش شاهزاده آلتا را بازی می‌کنند.

 

- کورنل وایلد در فیلم Lancelot and Guinevere (1963)، علاوه بر بازی به نقش لنسلات، وظیفه کارگردانی و تهیه کنندگی را نیز بر عهده داشت. در این فیلم، جین والاس نقش شاهزاده گینور و برایان آهرن (Brian Aherne) نقش شاه آرتور را ایفا کردند.

 

- فیلم انیمیشن The Sword in the Stone (1963)، توسط کمپانی دیزنی، بر اساس رمان تی. اچ. وایت (T. H. White) نوشته شد.

 

- در فیلم موزیکال پرخرج Camelot (1967)، به کارگردانی جاشوا لوگن (Joshua Logan)، ریچارد هریس، ونسا ردگریو و فرانکو نرو ایفای نقش کردند. این فیلم، برنده جایزه اسکار برای طلاحی لباس، موسیقی و طراحی صحنه شد.

 

- فیلم ماجرایی فانتزی Gawain and the Green Knight (1973)، ماجرای به قدرت رسیدن گواین، یکی از شوالیه‌های میزگرد را تعریف می‌کند.

 

- فیلم Lancelot du Lac (1974)، اقتباسی فرانسوی از روبر برسون (Robert Bresson) است.

 

- فیلم The Man who Would Be King (1975)، درباره دو سرباز بریتانیایی سرکش، با بازی‌های مایکل کین و شان کانری است که از سوی ساکنین شهر کفیرستان در افغانستان، با پادشاهان اشتباه گرفته می‌شوند.

 

- فیلم پارودی Monty Python and the Holy Grail (1975)، مجموعه‌ای از آیتم‌های کمدی، با هدف دست انداختن آرتور شاه است.

 

- فیلم Perceval (1979) به کارگردانی اریک رومر (Eric Rohmer) درباره کنت جام مقدس، یکی از شوالیه‌های شجاع میزگرد است.

 

- فیلم تیره و تار Excalibur (1981) با بازی نایجل تری (Nigel Terry) به نقش آرتور و نیکول ویلیامسون (Nicol Williamson) به نقش مرلین، بعدا با تدوینی جدید، به عنوان یک فیلم خانوادگی عرضه شد.

 

- در فیلم First Knight (1995)، به کارگردانی جری زوکر (Jerry Zucker)، شان کانری نقش آرتور شاه، ریچارد گر (Richard Gere) نقش لنسلات و جولیا اورمند (Julia Ormond) نقش گینور را بازی کردند.

 

- در فیلم Dragonheart (1996) به کارگردانی راب کوهن (Rob Cohen)، شان کانری به جای اژدهایی به نام Draco صداپیشگی کرد.

 

- Merlin (1998)، یک مینی سریال چهار ساعتی است که داستان آرتورشاه و شوالیه‌های میزگرد را از زاویه دید مرلین تعریف می‌کند.

 

- کمپانی برادران وارنر با انیمیشن Quest for Camelot (1998) به سراغ این داستان رفت.

 

- فیلم A Knight’s Tale (2001)، به کارگردانی برایان هلگلاند (Brian Helgeland)، بر اساس داستان The Canterbury Tales ساخته شد.

 

- آنتوان فوکوا (Antoine Fuqua) با فیلم King Arthur (2004)، تلاش کرد تا داستانی جدید از آرتورشاه را تعریف کند. در این فیلم، کلایو اوون (Clive Owen) نقش آرتور شاه، کایرا نایتلی نقش گینور جنگجو و یان گروفاد (Ioan Gruffudd) نقش لنسلات را ایفا کردند.

 

- در سال 2017، گای ریچی (Guy Ritchie) فیلم King Arthur: Legend of the Sword را با حضور بازیگران مطرحی چون چارلی هنام (Charlie Hunnam)، جود لاو (Jude Law)، استرید برژس فریزبی (Astrid Berges-Frisbey)، ژیمون هنسو (Djimon Hounsou)، آیدن گیلن (Aiden Gillen) و اریک بانا (Eric Bana) ساخت. این فیلم با شکست بسیار بدی در گیشه و در نزد منتقدان مواجه شد.

 

چارلی هانام در فیلم King Arthur: Legend of the Sword، نسخه امروزی کاراکتر آرتور شاه را بازی می‌کند.

 

فیلم‌های ماجرایی با نگاهی به تاریخ

فیلم‌هایی که قصد داشتند تا نگاهی به تاریخ داشته باشند، اغلب دارای مشخصه‌های ماجرایی هستند. از جمله این فیلم‌ها، می‌توان به فیلم The Adventures of Marco Polo (1938)، درباره سفرهای مارکو پولوی ونیزی در قرن چهاردهم با بازی گری کوپر، Stanley and Livingstone (1939) درباره سفر دکتر استنلی برای پیدا کردن دکتر لیوینگستون در آفریقا و فیلم King Solomon’s Mines (1937)، درباره مسابقه آلان کوارترماین، با بازی سدریک هاردویک (Cedric Hardwicke) و اومپوبا، پادشاه آفریقایی با بازی پل روبسون (Paul Robeson) برای به دست آوردن یک الماس افسانه‌ای اشاره کرد. فیلم کلاسیک Lawrence of the Arabia (1962) به کارگردانی دیوید لین، ماجراهای تی. ای. لارنس (T. E. Lawrence) بریتانیایی را تعریف می‌کند که به قبایل عرب، در شکست دادن ارتش عثمانی در جنگ جهانی اول کمک می‌کند.

 

مکان‌های دیدنی در فیلم‌های ماجرایی

یکی دیگر از موضوعات مورد علاقه فیلم‌های ماجرایی، سفر به نقاط دوردست و دیدنی دنیا است. از جمله این آثار، می‌توان به فیلم‌های زیر اشاره کرد:

 

- فیلم The Call of the Wild (1935)، بر اساس داستانی از جک لندن (Jack London)، ماجرای جستجوی طلای کلوندایک، آلاسکا در سال 1897 را تعریف می‌کند.

 

- در فیلم China Seas (1935) به کارگردانی تای گارنت، کلارک گیبل کاپیتان یک کشتی بخار است که یک محموله طلا را از هنگ کنگ به سنگاپور ببرد.

 

- فیلم She (1935) درباره تعدادی کاوشگر است که در قطب شمال، الهه‌ای را از خواب زمستانی بیدار می‌کنند.

 

- فیلم To Have and Have Not (1944)، درباره شهر مارتینیک در فرانسه، در زمان جنگ جهانی دوم است. این فیلم، اولین حضور سینمای لورن باکال (Lauren Bacall) بود.

 

- در فیلم The Treasure of the Sierra Madre (1948)، ماجرای فردی طمع‌کار را می‌بینیم که در جستجوی طلا در کوهستان سیرا مادره، همه چیز خود را از دست می‌دهد.

 

- در فیلم The African Queen (1951)، همفری بوگارت (Humphrey Bogart) و کاترین هپبورن (Katharine Hepburn) راهی رودخانه‌های آفریقا می‌شوند.

 

- در فیلم North West Frontier (1959)، به کارگردانی جی. لی تامپسون (J. Lee Thompson)، یک افسر بریتانیایی با بازی کنث مور (Kenneth More)، تعدادی فراری را از هندوستان نجات می‌دهد.

 

- فیلم Zulu (1964)، ماجرای واقعی دفاع تعداد کمی از سربازان بریتانیایی از جزیره زولو را در برابر جنگجویان آفریقایی روایت می‌کند.

 

- کورنل وایلد، علاوه بر بازی در فیلم The Naked Prey (1966)، کارگردانی آن را بر عهده داشت. داستان فیلم درباره یک راهنمای مسافرتی است که پس از مشاهده کشته شدن تمام مسافرانش، تنها در جنگل رها می‌شود.

 

از دیگر فیلم‌های ماجرایی با این مضمون، می‌توان به Ice Station Zebra (1968) رقابت دو زیردریایی برای پیدا کردن یک ماهواره غرق شده، فیلم Deliverance (1972) درباره قایق سواری فاجعه بار یک تاجر ساده در تعطیلات آخر هفته، فیلم K2: The Ultimate High (1992) درباره صعود دو کوهنورد به دومین کوه بلند دنیا، فیلم اکشن Cliffhanger (1993) درباره کوهنوردی که تعدادی گروگان را نجات می‌دهد، فیلم The River Wild (1994) درباره سفر خانواده‌ای به یک رودخانه و دردسرهای سر راه آن‌ها و فیلم Everest (2015) به کارگردانی بالتازار کورماکور (Baltasar Kormakur) درباره فاجعه اورست 1996 اشاره کرد.

 

جاش برولین، جیک جیلنهال و جیسون کلارک، ستارگان فیلم ماجرایی فاجعه‌ای Everest

 

چارلتون هستون: قهرمان فیلم‌های ماجرایی

چارلتون هستون از جمله بازیگرانی است که بارها در نقش یک قهرمان ماجراجو در سینما ظاهر شده است. وی برای اولین بار، در فیلم The Ten Commandments (1956) به کارگردانی سسیل ب. دمیل، در نقش حضرت موسی، چنین نقشی را تجربه کرد و سپس در فیلم کلاسیک Ben-Hur (1959) نقش آفرینی کرد. وی در فیلم El Cid (1961) نقش رودریگو دیاز دبیوار، قهرمان افسانه‌ای قرن دوازدهم و در فیلم Planet of the Apes (1968)، نقش فضانوردی را که در سیاره میمون‌ها گیر افتاده، بازی کرد.

 

هوافضا در سینمای ماجرایی

از جمله فیلم‌های ماجرایی با موضوع خلبانی یا فضانوردی، می‌توان به فیلم‌ Olny Angels Have Wings (1939) به کارگردان هوارد هاکس و بازی کری گرانت به نقش خلبان یک هواپیمای پستی که سقوط می‌کند، فیلم Flying Tigers (1942) با بازی جان وین به نقش یک خلبان جنگنده که با ژاپنی‌ها مبارزه می‌کند، فیلم The Spirit of St. Luois (1957) با بازی جیمز استیوارت به چارلز لیندبرگ معروف، فیلم کلاسیک The Flight of the Phoenix (1965) به کارگردان رابرت آلدریچ (Robert Aldrich) درباره سقوط یک هواپیما شمال افریقا، فیلم Top Gun (1986) با بازی تام کروز به نقش یک خلبان جنگنده جوان در یک مدرسه هوانوردی، Apollo 13 (1995) درباره مأموریت پر از حادثه ناسا در سال 1970، فیلم Gravity (2013) به کارگردانی آلفونسو کوارون (Alfonso Cuaron) درباره تنها ماندن یک فضانورد، پس از برخورد اجرام آسمانی به ایستگاه فضایی‌شان و فیلم Interstellar (2014) درباره سفر تعدادی فضانورد برای پیدا کردن خانه جدیدی برای انسان اشاره کرد.مشخصات
بازی
فیلم
سریال
مطالب