Quantcast
ورود عضویت
TBS
game

یک بازی استراتژی نوبتی یا TBS، نوعی از یک بازی استراتژیک یا جنگی است که بازیکنان به نوبت در بازی عمل می‌کنند در حالی که در بازی‌های استراتژیک بی‌درنگ، بازیکنان به صورت بی‌درنگ بازی می‌کنند.

نمونه‌ها

بازی‌های تخته‌ای

بسیاری از بازی‌های تخته‌ای، نوبتی هستند. برای مثال، بازی شطرنج، یکی از قدیمی‌ترین و رقابتی‌ترین بازی‌های این سبک است. بازی‌های دیگری چون ریورسی، چکرز، Hare و گو (Go) نیز نوبتی هستند.

بازی‌های تاکتیکی نوبتی

گیم پلی بازی‌های تاکتیکی نوبتی با انجام مأموریت‌های داده شده به گیمر با استفاده از نیروهای در دسترس تعریف می‌شود. همچنین این بازی‌ها دارای نمایش تاکتیک‌ها و عملیات نظامی به شکل واقع‌گرایانه یا حداقل قابل باور هستند. بازی‌های نقش آفرینی تاکتیکی نیز بخشی از این ژانر به شمار می‌آیند. از جمله این بازی‌ها می‌توان به Fire Emblem، The Battle for Wesnoth، Poxnora، Silent Storm، Steel Panthers: World at War!، King’s Bounty، Great Big War Game، Nintendo Wars، Uni War، XCOM 2 و uTanks اشاره کرد.

 

بازی King's Bounty، یک بازی استراتژیک تاکتیکی با گیم‌پلی نوبتی

 

عناوین بزرگ و معروف

پس از تبدیل بازی‌های بازی‌های تخته‌ای و تاریخی به بازی‌های کامپیوتری، کمپانی‌های بازی‌سازی شروع به ساخت بازی‌های استراتژی نوبتی بر اساس ایده‌های اریجینال کردند. این بازی‌ها به دلیل قدرت پردازش کامپیوترها، بسیار پیچیده‌تر از بازی‌های تخته‌ای بودند.

از جمله بازی‌های استراتژی نوبتی شناخته شده می‌توان به سری Sid Meier’s Civilization، سری Heroes of Might and Magic، سری Panzer General و سری Age of Wonders اشاره کرد.

 

نمایی از بازی Civilization V، یک بازی استراتژیک 4X نوبتی

 

بازی‌های مستقل

یکی از دیگر ترندهای این ژانر، ظهور بازی‌های TBS مستقل بود که توسط یک تیم کوچک و مستقل، اما با همکاری یک شرکت بازی‌سازی بزرگ ساخته می‌شدند. این بازی‌ها اغلب المان‌های جا افتاده این ژانر را تغییر داده و بهبود می‌بخشند. از جمله این عناوین می‌توان به بازی‌های Freeciv و Golden Age of Civilization اشاره کرد.

بازی‌های اوپن سورس

از آن‌جایی که بازی‌های استراتژی نوبتی نیازی به مدل سازی و طراحی هنری گسترده ندارند، بسیاری از بازی‌سازان، وقت خود را صرف توسعه گیم پلی بازی می‌کنند. آرشیوهایی چون Freecode دارای لیست‌های بلند بالایی از بازی‌های استراتژی نوبتی اوپن سورس هستند.

بازی‌های تحت مرورگر

به دلیل این که این بازی‌ها اغلب نیازی به نصب ندارند یا رایگان هستند، بازی‌های آنلاین تحت مرورگر شهرت زیادی کسب کرده‌اند. ای بازی‌ها روی هر دستگاهی که دارای مرورگر اینترنت و دسترسی به اینترنت باشد، اجرا می‌شود. بسیاری از این بازی‌ها روی گوشی‌های هوشمند نیز قابل اجرا هستند و احتیاجی به کامپیوتر ندارند.مشخصات
بازی
فیلم
سریال
مطالب