Quantcast
ورود عضویت
شبیه ساز وسایل نقلیه
game

بازی‌های شبیه ساز وسایل نقلیهT ژانری از بازی‌های ویدیویی است که سعی می‌کند تا انواع مختلف وسایل نقلیه را برای گیمر شبیه سازی کند. این وسایل شامل خودرو، هواپیما، آب پیما، فضاپیما، خودروهای نظامی و انواع مختلف وسایل نقلیه دیگر می‌شود. هدف اصلی در این بازی‌ها، مهارت کامل و کنترل وسیله نقلیه از زاویه دید راننده است و اکثر بازی‌ها نیز چالش‌هایی چون مسابقات یا مبارزه را نیز اضافه می‌کنند. بازی‌های این ژانر اغلب بر اساس واقع گرایی دسته بندی می‌شوند و برخی از بازی‌ها، فیزیک واقعی‌تر و چالش‌هایی چون مدیریت سوخت مصرفی را نیز دارند.


تعریف
بازی‌های شبیه ساز وسایل نقلیه به گیمر اجازه می‌دهند تا یک وسیله نقلیه را براند یا به پرواز در بیاورد. این خودرو ممکن است بر اساس یک نمونه واقعی یا بر اساس تصورات سازنده بازی ساخته شده باشد. این وسیله نقلیه، ممکن است هوایی، زمینی، آبی یا فضایی باشد. بازی‌های شبیه ساز حمل و نقل دارای اهدافی چون رانندگی، مبارزه یا شبیه سازی تجربه استفاده از یک وسیله نقلیه هستند. این بازی‌ها اغلب دارای زاویه دوربین اول شخص هستند. اگرچه بازی‌های مسابقه‌ای جز بازی‌های ورزشی محسوب می‌شوند، رولینگز (Rowlings) و آدامز (Adams) معتقدند که از نظر طراحی، این بازی‌ها نیز شبیه ساز حمل و نقل هستند.


طراحی بازی


اهداف و چالش‌ها
گیم پلی کلی این بازی‌ها، چالش‌های فیزیکی و تاکتیکی راندن یک وسیله نقلیه است. مهارت در کنترل وسیله نقلیه، گیمر را تشویق می‌کند تا به بازی ادامه دهد، حتی اگر بازی به پایان رسیده باشد. گیمر یاد می‌گیرد تا از سرعت و کنترل مناسب استفاده کند و باید از تصادف با موانع گوناگون خودداری کند و بر سرعت خود نظارت داشته باشد. در برخی بازی‌های شبیه ساز حمل و نقل، هیچ هدفی به گیمر داده نمی‌شود و او باید صرفا به گشت و گذار و کنترل وسیله نقلیه خود بپردازد. به دلیل عدم وجود رقابت، برخی از این شبیه‌سازها، بازی به شمار نمی‌آیند.


واقع گرایی و فیزیک
بازار شبیه‌سازهای وسایل نقلیه به دو دسته بازی‌های خالص و معمولی تقسیم می‌شود. بسیاری از بازی‌های شبیه ساز وسایل نقلیه نیز برای راضی کردن هر دو دسته ساخته می‌شوند. طرفداران دو آتشه این بازی‌ها، تقاضای دقت کامل دارند، اما گیمرهای معمولی به جزئیات اهمیت زیادی نمی‌دهند. مقدار دقت در این بازی‌ها به مقدار آسیب، فیزیک، محیط، آب و هوا و کنترل این بازی‌ها بستگی دارد. برای مثال، در شبیه‌سازهای هواپیمیایی دقیق، هواپیما به کندی به کنترل واکنش نشان می‌دهد، در حالی که دیگر بازی‌ها کنترل هواپیما را مشابه کنترل یک خودرو اعمال می‌کنند تا بازی ساده‌تر شود.


در شبیه‌سازهای هواپیمایی و رانندگی، گیمر توقع شبیه سازی دقیق دارد و وسایل نقلیه مانند نمونه‌های واقعی ساخته می‌شوند. این دسته از بازی‌ها از نظر اعمال زمان نیز دقت دارند، البته برخی شبیه‌سازهای پرواز، به گیمر اجازه می‌دهند تا قسمت‌های فاقد اتفاق بازی را به جلو بگذرانند. شبیه‌سازهای فضایی و آبی نیز از نظر فیزیک بازی، به شبیه‌سازهای پرواز و رانندگی شباهت دارند.


گیم پلی غیر رانندگی
اگرچه شبیه‌سازهای وسایل نقلیه روی رانندگی تمرکز دارند، اما بعضی بازی‌ها، نقش‌های غیر رانندگی را نیز ارائه می‌کنند. بازی‌های مسابقه‌ای پرجزئیات، گیمر راگاهی در نقش مکانیکی که باید خودرو را تعمیر کند، قرار می‌دهند. در بازی‌های جنگی، گیمر ممکن است عضوی از تیم اپراتور یک خودروی زرهی بزرگ باشد. بعضی بازی‌ها مانند Their Finest Hour به گیمر اجازه می‌دهند تا بین رانندگی و نشستن پشت سلاح، تغییر موضع دهد. بازی Megafortress به گیمر اجازه می‌دهد تا 5 ایستگاه را برای مبارزه و هدایت وسیله نقلیه، کنترل کند. بازی‌های جنگی مانند بازی‌های اول شخص، اغلب دارای مودهای رقابتی هستند که گیمر با افراد دیگر یا هوش مصنوعی مبارزه می‌کند.


زیرشاخه‌ها و انواع وسایل نقلیه
رولینگز و آدامز اشاره کرده‌اند که اکثر بازی‌های شبیه ساز وسایل نقلیه، شبیه ساز پرواز یا شبیه ساز مسابقات رانندگی هستند. اما این ژانر شامل هر بازی می‌شود که یک وسیله نقلیه واقعی یا خیالی مانند جاروی پرنده بازی‌های هری پاتر قابل کنترل باشد. نمونه‌های رایج وسایل نقلیه در این بازی‌ها، قطارها، سفینه‌های فضایی، قایق، تانک و دیگر خودروهای جنگی هستند.


شبیه‌سازهای ناوبری
اکثر شبیه‌سازهای آبی دارای قایق‌های سریع و جت اسکی هستند. به دلیل تأثیر آب، گیم پلی این بازی‌ها و پیچاندن وسیله نقلیه، با خودرو متفاوت است. این بازی‌ها دارای مسیرهایی هستند که با گوی لنگرها مشخص شده‌اند و در بعضی مسیرها، قابلیت پرش وجود دارد. شبیه‌سازهای ملوانی بسیار نادر هستند و کنترل پیچیده این وسایل نقلیه، تنها توجه عده بسیار خاصی را به خود جذب می‌کند. اما پس از بازی‌های Virtual Skipper، این بازی‌ها نیز محبوبیت خاصی پیدا کردند. از دیگر بازی‌های ناوبری معروف، بازی Sail Simulator 2010 است. این دو بازی، دارای بخش بازی آنلاین هستند.


این زیرشاخه شامل شبیه‌ساز زیردریایی نیز می‌شود و بازی‌های این زیرشاخه دارای فعالیت‌هایی مانند شلیک تورپیدو به کشتی‌های روی سطح آب هستند. شبیه‌سازهای ناوهای جنگی از همه شبیه‌سازها نادرتر هستند. به دلیل سرعت پایین گیم پلی، بازی‌هایی مانند Harpoon و Dangerous Waters، کل یک ناوگان جنگی را شبیه سازی می‌کنند.


شبیه ساز مزرعه‌داری
شبیه سازهای مزرعه‌داری سطوح مختلف مزرعه داری، از تولید مواد غذایی گرفته تا نگه‌داری از حیوانات و تولید سوخت‌های بیولوژیک را شبیه‌سازی می‌کنند. خودروهای به کار رفته در این بازی‌ها، اغلب تراکتور، کمباین و تریلی هستند. به دلیل طبیعت این بازی‌ها، اغلب خودروهای این بازی‌ها کارهای گوناگونی مانند کاشت، آب دهی و کوددهی و برداشت گیاهان را انجام می‌دهند.

 

Farming simulator

سری Farming Simulator، شناخته‌شده‌ترین بازی شبیه‌ساز مزرعه‌داری است.


شبیه ساز پرواز
بازی‌های شبیه ساز پرواز به دو دسته شبیه ساز نظامی و شهری تقسیم می‌شوند.


از بازی‌های شبیه ساز شهری می‌توان به بازی‌های FlightGear و Microsoft Flight Simulator اشاره کرد. این بازی‌ها اغلب فاقد هر گونه پایان و شرایط پیروزی هستند، مگر اینکه دارای مسابقه یا چالش‌های خاصی مانند آزمون سرعت و دقت باشند. با این وجود، گیمر با چالش‌هایی مانند پرواز در شب یا در شرایط آب و هوایی نامساعد روبرو است. یکی از سخت‌ترین چالش‌های این بازی‌ها، نشاندن هواپیما، مخصوصا در شرایط آب و هوایی بد است.

 

microsoft flight simulator

بازی Microsoft Flight Simulator X در جزئیات بی‌نظیر است.


بازی‌های شبیه ساز پرواز نظامی به گیمر یک هدف که شامل مبارزه با جنگنده‌های دشمن یا بمباران مواضع زمینی است، می‌دهند. این بازی‌ها به شدت به نوع هواپیما توجه می‌کنند و در این بازی‌ها جنگنده‌ها برای مبارزه با جنگنده‌های دشمن و بمب افکن‌ها برای بمباران مواضع زمینی طراحی می‌شوند. یکی از ویژگی‌های این بازی‌ها، توانایی مشاهده مواضع زمینی یا دنبال کردن بمب و موشک است. در این بازی‌ها گیمر اغلب با مأموریت‌های اصلی و فرعی مواجه می‌شود و برای پیروزی باید به این اهداف دست پیدا کند. بسیاری از بازی‌ها نیز به مقدار اهداف انجام شده یا مقدار آسیبی که گیمر دریافت کرده، پاداش می‌دهند.


شبیه‌سازهای مسابقه‌ای
بازی‌های شبیه ساز مسابقه‌ای به دو دسته شبیه‌سازهای برنامه ریزی شده و آرکید تقسیم می‌شوند.


بازی‌های شبیه ساز مسابقه‌ای برنامه‌ریزی شده، تجربه رانندگی یک خودرو یا موتورسیکلت را در کلاسی مشخص مانند ایندی، ناسکار یا فرمول یک فراهم می‌کنند. گیم پلی این بازی‌ها، المان‌های واقع گرایانه‌ای مانند بررسی مقدار سوخت خودرو یا از بین رفتن تایر و ترمز دارند. معمولا آسیب وارد به خودرو در این بازی‌ها، کلی محاسبه می‌شود اما بازی‌های دقیق‌تر، آسیب وارد به هر قسمت از خودرو را جداگانه محاسبه می‌کنند. در این بازی‌ها پس از پیروزی در هر مسابقه، گیمر جوایز گوناگونی دریافت می‌کند که می‌تواند با آن‌ها خودروی خود را آپگرید کند.


بازی‌های مسابقه‌ای آرکید، کمتر واقع‌گرایانه هستند و شامل شرایط خیالی و رانندگی دیوانه وار در محیط‌های شهری و حاشیه شهری یا حتی فانتزی هستند. این بازی‌ها به ندرت بر قوانین فیزیک تمرکز می‌کنند و حتی دارای چالش‌هایی مانند به دست آوردن آیتم‌های قدرتی، رانندگی از میان حلقه‌های مشخص و شلیک به دیگر رانندگان هستند.


شبیه‌سازهای فضایی
در کل، بازی‌سازان کمتر به دنبال ساخت شبیه‌سازهای فضایی واقع گرایانه هستند، زیرا این بازی‌ها بسیار کند هستند و مخاطبی جذب نمی‌کنند. به همین دلیل، بازی‌های شبیه ساز فضایی اغلب بازی‌های علمی تخیلی مانند سری Wing Commander هستند. دو بازی Orbiter و Kerbal Space Program، بر خلاف دیگر بازی‌ها، شرایط جوی و فیزیکی را به دقیق‌تر شکل ممکن شبیه سازی می‌کنند.


شبیه ساز‌های تانک و ربات
بازی‌های شبیه ساز خودروهای جنگی شامل شبیه‌سازهای تانک و ربات یا مکا نیز می‌شوند. علاوه بر هدایت این وسایل، جنبه دیگر گیم پلی، هدف گیری با اسلحه این وسایل نقلیه است. این بازی‌ها اغلب بسیار دقیق هستند و مانند تانک‌های واقعی، حرکت بسیار کند و میدان دید محدود است و به همین دلیل، گیمر معمولی جذب این بازی‌ها نمی‌شود. برخی بازی‌ها نیز برای جذب مخاطب بیشتر، از مکا به عنوان وسایل نقلیه استفاده می‌کنند که دارای اسلحه و توانایی‌های مختلفی هستند که ممکن است آینده نگرانه یا تخیلی باشند.


بازی‌های خودروهای جنگی
در این بازی‌ها، هدف اصلی گیم پلی، نابود کردن خودروهای دیگر با یک خودرو زرهی مجهز به انواع اسلحه گوناگون است.


شبیه ساز قطار
یک بازی شبیه ساز قطار، یک برنامه کامپیوتری است که تمام فعالیت‌های حمل و نقل ریلی را شبیه سازی می‌کند. در این بازی‌ها از انواع وسایل نقلیه ریلی از جمله تراموا نیز استفاده می‌شود.


شبیه ساز کامیون
اولین بازی‌های شبیه ساز کامیون، بازی Juggernaut بود که در سال 1985 عرضه شد. این بازی یک ترن جاده‌ای را شبیه سازی می‌کرد و بر مشکلات اقتصادی و حمل و نقل کالا تمرکز داشت.

 

euro truck simulator 2

بازی Euro Truck Simulator 2 از بهترین بازی‌های شبیه‌ساز است.


شبیه ساز کامیون، زیرشاخه‌ای جدید در شبیه سازهای وسایل نقلیه است و به حمل و نقل انواع کالا و مدیریت و گسترش صنعتی تمرکز دارد و المان‌هایی از بازی‌های شبیه ساز اقتصادی وام گرفته است. از جمله معروف‌ترین بازی‌های این زیرشاخه می‌توان به بازی‌های 18 Wheels of Steel و سری Truck Simulator اشاره کرد.
 مشخصات

بازی‌های شبیه ساز وسایل نقلیهT ژانری از بازی‌های ویدیویی است که سعی می‌کند تا انواع مختلف وسایل نقلیه را برای گیمر شبیه سازی کند.


بازی
فیلم
سریال
مطالب