Quantcast
ورود عضویت
شبیه سازی
game

یک بازی شبیه ساز، به دسته‌ای گسترده و متنوع از بازی‌های ویدیویی تعلق دارد که سعی می‌کند تا فعالیت‌های دنیای واقعی را به صورت مجازی شبیه سازی کند.


یک بازی شبیه سازی تلاش می‌کند تا فعالیت‌های مختلف زندگی واقعی را در قالب یک بازی ویدیویی برای اهداف مختلف از قبیل تمرین، تحلیل یا پیش بینی، شبیه سازی کند. معمولا این بازی‌ها هدف مشخصی ندارند و گیمر آزادانه کاراکتر خود را کنترل می‌کند. بازی‌های شبیه ساز شامل بازی‌های جنگی، تجاری و نقش آفرینی شبیه ساز می‌شوند.


بازی‌ها، شبیه‌سازها و موارد تحقیقاتی و موارد ترکیبی برای بازی‌های شبیه سازی و آموزشی تحقیقاتی در سه قالب استراترژیک، برنامه ریزی و آموزشی استفاده می‌شوند.


مقایسه ویژگی‌های بازی‌های شبیه ساز در برابر تکنیک‌های دیگر آموزشی، توسط محققین صورت گرفته و نقدهای فراوانی درباره آن‌ها نوشته شده است.


تاریخچه
اگرچه بسیاری بازی SimCity (1989) ساخت ویل رایت را اولین بازی شبیه ساز می‌دانند، اما منشأ این ژانر، بازی Fortune Builder است که در سال 1984 برای کامپیوتر Colecovision عرضه شد. برخی بازی‌ها از جمله SimLife و SimEarth نیز توانستند تا موضوعاتی مانند ژنتیک و محیط زیست را آموزش دهند.

 

SimCity

بسیاری بازی SimCity، ساخته ویل رایت را اولین بازی شبیه‌ساز تاریخ می‌دانند.


در یک مطالعه درباره نوجوانانی که بازی SimCity 2000 را بازی کرده‌اند، مشخص شد که این افراد توقع بیشتری از دولتمردان دارند و سختی کار آن‌ها را درک می‌کنند.


زیر شاخه‌ها


شبیه ساز ساخت و ساز و مدیریت
بازی‌های شبیه ساز مدیریت و ساخت و ساز (CMS) دسته‌ای از بازی‌های شبیه ساز هستند که به گیمر اجازه می‌دند تا با استفاده از منابع محدود شروع به ساخت و ساز و توسعه و مدیریت ساختمان‌های عمومی کند. بازی‌های استراتژیک اغلب از المان‌های CMS در جنبه اقتصادی بازی بهره می‌برند و گیمر باید منابع را مدیریت کرده و پروژه‌های خود را توسعه دهد. اما بازی‌های CMS خالص با بازی‌های استراتژیک متفاوت‌اند و هدف آن‌ها شکست دادن یک دشمن نیست و گیمر تنها با ساخت و ساز و توسعه بناهای خود در بازی پیشرفت می‌کند. اغلب به این عناوین، بازی‌های مدیریتی نیز گفته می‌شود.


شبیه ساز زندگی
بازی‌های شبیه ساز زندگی یا بازی‌های زندگی مجازی، زیر شاخه‌ای از بازی‌های شبیه سازی هستند که در آن‌ها گیمر کنترل یک یا چند موجود زنده را بر عهده می‌گیرد. یک بازی شبیه ساز زندگی درباره زندگی شخصی کاراکترها و روابط آن‌ها یا یک اکوسیستم است.


ورزشی
یک بازی ورزشی می‌تواند یک ورزش خاص و تمام جوانب آن را شبیه سازی کند. اکثر ورزش‌ها، از جمله ورزش‌های تیمی، فردی و خطرناک، دارای شبیه ساز هستند. این بازی‌ها یا به خود ورزش (مانند سری Madden NFL) یا به جنبه مدیریتی آن ورزش (مانند Championship Manager) می‌پردازند. برخی بازی‌های مانند Arch Rivals، نگاهی طنز به ورزش دارند. این ژانر از محبوب‌ترین ژانرهای بازی‌های ویدیویی در طول تاریخ بوده و مانند ورزش‌های واقعی، جنبه رقابتی میان گیمرها دارد. بسیاری از عناوین ورزشی، هر سال با چهره‌ها و تیم‌های جدید به روز می‌شوند.

 

FIFA 15

سری FIFA از جمله بهترین و بزرگ‌ترین بازی‌های شبیه‌ساز به شمار می‌آید.


دیگر انواع شبیه ساز
- شبیه سازهای عاطفی به روابط عاطفی میان انسان‌ها و شبیه سازی آن‌ها می‌پردازند.
- در بازی‌های شبیه ساز درمانی، گیمر کنترل یک جراح را بر عهده می‌گیرد. از جمله این بازی‌ها می‌توان به Trauma Center و LifeSign اشاره کرد.


- در بازی‌های شبیه ساز عکاسی، گیمر وظیفه دارد تا از حیوانات یا انسان‌ها عکاسی کند. از جمله این بازی‌ها می‌توان به Pokemon Snap و Afrika اشاره کرد.


- برخی بازی‌های جنگی بسیار واقع گرایانه‌تر از بازی‌هایی با زمینه فانتزی یا علمی تخیلی هستند و سعی می‌کنند تا جنگ افزار مختلف را با نگاهی تاکتیکی یا استراتژیک شبیه سازی کنند.


- برخی بازی‌های شوتر تاکتیکی نیز بسیار واقع گرایانه‌تر از دیگر بازی‌های شوتر هستند و به آن‌ها «شبیه ساز سربازی» نیز گفته می‌شود. این بازی‌ها سعی دارند تا حال و هوای حضور در یک جنگ واقعی را شبیه سازی کنند. از جمله این بازی‌ها می‌توان به سری ArmA اشاره کرد.

 

Arma 3

سری ARMA، تمام جوانب یک عملیات جنگی را شبیه‌سازی می‌کند و از سخت‌ترین بازی‌های تاریخ است.


- برخی شبیه‌سازها مانند GeoCommander، توسط ارتش‌ها برای کمک به افسران جدید ساخته شده‌اند و موقعیت‌های واقعی را برای آن‌ها شبیه سازی می‌کنند.


- کمپانی Maxis بازی‌های شبیه ساز منحصربفرد خود را دارد که تجربه‌های مختلف را برای مخاطبان خود شبیه سازی می‌کنند.


- شبیه ساز اجتماعی


- شبیه ساز حمل و نقل:
    - شبیه ساز پرواز از جمله بازی‌های شبیه ساز نبردهای هوایی و شبیه‌سازهای فضایی
    - شبیه ساز‌های خودروهای مسابقه و مسابقات رانندگی
    - شبیه ساز خودروهای جنگی
    - شبیه ساز قطار
 مشخصات

یک بازی شبیه ساز، به دسته‌ای گسترده و متنوع از بازی‌های ویدیویی تعلق دارد که سعی می‌کند تا فعالیت‌های دنیای واقعی را به صورت مجازی شبیه سازی کند.


بازی
فیلم
سریال
مطالب