Quantcast
ورود عضویت
درام
video

فیلم درام، نمایشی از شرایط مختلف زندگی با کاراکترهای واقع‌گرایانه که درگیر مشکلات شخصی، خانوادگی و اجتماعی هستند، ارائه می‌دهد. یک فیلم دراماتیک، انسان را به کامل‌ترین شکل، با تمام نقاط قوت و ضعف خود به نمایش می‌گذارد. هر موضوع، مختص داستان متفاوتی است. ژانر درام، وسیع‌ترین ژانر سینمایی است و طیف بسیاری وسیعی از فیلم‌ها را شامل می‌شود. از زیرشاخه‌های آن، می‌توان به درام جنایی، درام قانونی، درام تاریخی یا حماسی، درام ترسناک، داکودراما، سایکودراما، کمدی درام، ملودرام و درام رمانتیک اشاره کرد.

 

مضامین درام، اغلب موضوعات رایج، مشکلات اجتماعی و بی‌عدالتی از جمله تبعیض نژادی، تبعیض مذهبی، اعتیاد به مواد مخدر، فقر، ناآرامی سیاسی، فساد در دستگاه‌های قدرت، اعتیاد به الکل، اختلاف طبقاتی، نابرابری جنسیتی، بیماری روانی، ارگان‌های اجتماعی فاسد، خشونت علیه زنان یا هر موضوع حساس دیگری است. این فیلم‌ها، توجه مخاطب خود را به موضوع مطرح شده جلب می‌کنند و از موضوع خود، برای ارائه یک داستان استفاده می‌کنند. اگرچه فیلم‌های درام با موضوعات اجتماعی واقع‌گرایانه، با صراحت برخورد می‌کنند، اما هالیوود، مخصوصا در سال‌های اولیه، قصد داشته تا مشکلات دستگاه‌ها را به گردن فرق خاصی بیاندازد.

 

مشکلات اجتماعی

درام‌های اجتماعی یا فیلم‌های پیام‌دار، درس‌های مهمی مانند شرایط سخت زندانیان در جنوب در فیلم‌های Hell’s Highway (1932) و I Am a Fugitive From a Chain Gang (1932)، آسیب‌های اجتماعی ناشی از عدم کنترل صحیح کودکان در دوران رکود اقتصادی آمریکا در فیلم Wild Boys of the Road (1933) به کارگردانی ویلیام ولمن (William Wellman)، بی‌قانونی و سلطه خلاف‌کاران بر خیابان‌ها در فیلم Fury (1936) به کارگردانی فریتز لانگ (Fritz Lang)، زندگی یک محکوم به حبس ابد و علاقه او به پرنده‌ها در فیلم Birdman of Alcatraz (1961) به کارگردانی جان فرانکنهایمر (John Frankenheimer) یا محکومیت ناعادلانه یک روزنامه‌نگار در فیلم Each Down I Die (1939) را به مخاطب می‌رسانند. در فیلم Yield to the Night (1956)، دایانا دورس، زندگی جنایی خود را به یاد می‌آورد و در انتظار اعدام است. در فیلم On the Waterfront (1954)، مارلون براندو (Marlon Brando) نقش کارگری را بازی می‌کند که علیه مافیای قاچاق در بنادر نیویورک شهادت می‌دهد.

 

birdman of alcatraz

برت لنکستر در نمایی از فیلم Birdman of Alcatraz

 

فقر و محرومیت نیز از موضوعات مهم فیلم‌های درام است. از جمله این فیلم‌ها، می‌توان به The Good Earth (1937) اشاره کرد قحطی و آفت زدگی مزرعه‌داران چینی را نشان می‌دهد و فیلم The Grapes of Wrath (1940) نیز خانواده‌ای را در دوران رکود اقتصادی آمریکا نمایش می‌دهد. فیلم Taxi Driver (1976) به کارگردانی مارتین اسکورسیزی، تصویری خشن و آزاردهنده از جامعه شهری آمریکایی از دریچه چشمان یک سرباز کهنه‌کار جنگ را نشان می‌دهد. فیلم America Beauty (1999)، جدال میان اعضای یک خانواده آمریکایی و مشکلات شخصی آن‌ها را به نمایش می‌گذارد. استیون سودربرگ (Steven Soderbergh) نیز با فیلم Traffic (2000)، به مبحث اعتیاد می‌پردازد.

 

بیماری‌های روانی

دو فیلم The Snake Pit (1948) و One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) به مشکلات روانی پرداخته‌اند. در فیلم The Snake Pit به کارگردانی آناتولی لیتواک (Anatole Litvak)، اولیوا دهاویلند (Olivia de Havilland)، نقش بیماری روانی را بازی می‌کند که به دنبال بهبودی است. جک نیکلسون (Jack Nicholson) نیز در فیلم One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)، فردی شورشی است که خود را به دیوانگی می‌زند و در نهایت، توسط سیستم مستبد بیمارستان روانی، سرکوب می‌شود.

 

one flew over cuckoo nest

رندال مک مورفی در فیلم One Flew Over Cuckoo's Nest، نماد فردی است که قصد دارد علیه سیستم ایستادگی کند، اما در نهایت سرکوب می‌شود.

 

در فیلم In this Our Life (1942) به کارگردانی جان هیوستن (John Huston)، بت دیویس (Bette Davis)، نقش زن روان‌پریش و سلطه‌گری را ایفا می‌کند. فیلم Kings Row (1942)، به کارگردانی سم وود، انواع وحشت و فوبیا را در یک شهر کوچک به نمایش می‌گذارد. در فیلم Splendor in the Grass (1961)، ناتالی وود (Natalie Wood)، نقش زنی عاشق‌پیشه را ایفا می‌کند که به جنون کشیده می‌شود. کتلین کوینلان (Kathleen Quinlan) در فیلم I Never Promised You a Rose Garden (1977)، نقش نوجوانی شیزوفرنیک را بازی می‌کند که میل به خودکشی دارد. جسیکا لانگ (Jessica Lange) در فیلم Frances (1982)، نقش بازیگری معروف در دهه 30 را بازی می‌کند که شهرت و اعتبار خود را به دلیل بیماری روانی از دست می‌دهد. احساسات سرکوب‌شده و بحران‌های تراژیک در یک خانواده به ظاهر کامل، در فیلم برنده اسکار Ordinary People (1980)، اولین فیلم رابرت ردفورد به عنوان کارگردان، به نمایش در آمد. جیمز مک‌اووی (James McAvoy) در فیلم Split (2016) به کارگردانی ام نایت شیامالان (M. Night Shyamalan)، نقش فردی چند شخصیتی را بازی می‌کند.

 

اعتیاد به الکل

فیلم The Lost Weekend (1945)، به کارگردانی بیلی وایلدر و بازی ری میلند (Ray Milland) به نقش یک نویسنده مبتلا به افسردگی و Days of Wine and Roses (1962) به کارگردانی بلیک ادواردز (Blake Edwards) و بازی جک لمون (Jack Lemmon)، نگاهی عمیق به مبحث اعتیاد به الکل می‌اندازند. فیلم The Country Girl (1954)، درباره خواننده سالخورده الکلی با بازی بینگ کرازبی (Bing Crosby) است که قصد دارد به دوران اوج خود باز گردد؛ گریس کلی (Grace Kelly) برای بازی در این فیلم، برنده جایزه اسکار شد. سوزان هیوارد (Susan Hayward) در فیلم I’ll Cry Tomorrow (1955) به کاگردانی دنیل مان (Daniel Mann)، نقش لیلیان راث (Lillian Roth)، ستاره مطرح دهه 30 را ایفا کرد که به الکل معتاد شد. میکی رورک (Mickey Rourke) و فی داناوی (Faye Dunaway) نیز در فیلم Barfly (1987) به کارگردانی باربت شرودر (Barbet Schroeder)، نقش یک نویسنده الکلی و همسرش را ایفا کردند؛ فیلم برداشتی از زندگی شخصی چارلز بوکفسکی (Charles Bukowski)، نویسنده پوچ‌گرای آمریکایی است. دنزل واشنگتن (Denzel Washington) در فیلم Flight (2012) به کارگردانی رابرت زمکیس (Robert Zemeckis)، نقش خلبانی الکلی را بازی می‌کند که مسافران خود را از یک تصادف وحشتناک، نجات می‌دهد.

 

جوانان بی‌انگیزه و مشکلات نسل‌ها

افسارگسیختگی جوانان و نوجوان، گروه‌های خلافکارانه و شورش‌های دوران جوان، در فیلم‌‌هایی چون Dead End (1937) مطرح شده‌اند. مارلون براندو در فیلم The Wild One (1953)، به کارگردانی لازلو بندک (Laslo Benedek)، نقش موتورسوار جوانی را ایفا می‌کند، کار آرامش یک شهر کوچک را به هم می‌ریزد. در فیلم The Blackboard Jungle (1955)، به کارگردانی ریچارد بروکس (Richard Brooks)، گلن فورد (Glenn Ford)، نقش معلمی ایده‌آل‌گرا را در محله‌ای فقیرنشین بازی می‌کند. جیمز دین (James Dean)، در به‌یادماندنی‌ترین نقش خود، در فیلم Rebel without a Cause (1955)، نقش یک جوان شورشی و افسارگسیخته را ایفا کرد. رابین ویلیامز (Robin Williams) در فیلم Dead Poets Society (1989)، نقش یک معلم زبان انگلیسی را بازی می‌کند که با روش‌های نامتعارف خود، به شاگردان در مواجه با مشکلات فردی و خانوادگی‌شان، کمک می‌کند. کیانو ریوز (Keanu Reeves) در فیلم Hardball (2001)، نقش یک قمارباز را بازی می‌کند که با مربی‌گری یک تیم بیسبال در منطقه‌ای فقیرنشین، کودکان را از کشیده‌شدن به دام جرم و جنایت، نجات می‌دهد.

 

rebel without a cause

ناتالی وود و جیمز دین در نمایی از فیلم Rebel without a Cause؛ جیمز دین با بازی در این فیلم و مرگ زودهنگام به دلیل تصادف رانندگی، نماد نسل شورشی دهه 60 آمریکا شده بود.

 

نژادپرستی و حقوق مدنی در سینما

مارک رابسون (Mark Robson) با فیلم Home of the Brave (1949)، اولین فیلمسازی بود که به مقوله تبعیض نژادی و نژادپرستی در سینما پرداخت. فیلم او، داستان سرباز سیاه‌پوستی در جنگ جهانی دوم را تعریف می‌کند که دائما توسط هم‌رزمانش، مورد حمله قرار می‌گیرد. در فیلم Bad Day at Black Rock (1955) به کارگردانی جان استرجس (John Sturges)، اسپنسر تریسی (Spencer Tracy) نقش مردی یک دست را بازی می‌کند که قصد دارد به تنش‌های میان آمریکایی‌ها و ژاپنی‌ها در شهری کوچک خاتمه دهد. در فیلم The Defiant Ones (1958) به کارگردانی استنلی کرامر (Stanley Kramer)، شاهد دوستی دو زندانی فراری سفیدپوست و سیاه‌پوست، با بازی‌های تونی کرتیس (Tony Curtis) و سیدنی پواتیه (Sidney Poitier) هستیم. فیلم Guess Who’s Coming to Dinner (1967)، زوج رنگین‌پوستی با بازی‌های سیدنی پواتیه و کاترین هوتون (Katharine Houghton) را نشان می‌دهد که قصد دارند رضایت پدر دختر را جلب کنند. در فیلم In The Heat of the Night (1967)، یک کلانتر سفیدپوست با یک کارآگاه پلیس سیاه‌پوست، برای حل معمای یک قتل همکاری می‌کند. فیلم Do the Right Thing (1989)، تنش‌ها و خشونت‌های نژادی در یک تابستان را نمایش می‌دهد. فیلم Crash (2004) به کارگردانی پل هگیس (Paul Haggis)، چندین داستان مرتبط به هم را با موضوع نژاد پرستی تعریف می‌کند. در فیلم Fruitvale Station (2013)، مایکل بی جردن (Michael B. Jordan)، نقش جوانی سیاه‌پوستی را بازی می‌کند که توسط نیروی پلیس، به اشتباه دستگیر و کشته می‌شود. فیلم Loving (2016) را نیز عشق میان یک مرد سفیدپوست و زن سیاه‌پوست را دورانی که سیاه‌پوستان توسط جامعه سرکوب می‌شدند، به نمایش گذاشت.

 

درام حقوقی

فیلم‌های درام حقوقی، تنش دراماتیک نهایی فیلم را در سالن یک دادگاه به نمایش می‌گذارند و طرفین دعوا، دفاعیات خود را اعلام می‌کنند و از شاهدان بازجویی می‌کنند. در فیلم نوآر The Accused (1949) به کارگردانی ویلیام دیترله (William Dieterle)، رابرت کامینگز نقش وکیلی را بازی می‌کند که قصد دارد پروفسوری را که در دفاع از خود، مرتکب قتل شده، تبرئه کند. فیلم 12 Angry Men (1957) با بازی هنری فوندا، تنش میان اعضای یک هیئت منصفه را قبل از صدور رأی نهایی نشان می‌دهد. فیلم Witness for the Prosecution (1957) به کارگردانی بیلی وایلدر (Billy Wilder) و بر اساس داستانی از آگاتا کریستی (Agatha Christie)، به دلیل پیچش‌ داستانی و ایجاد تعلیق تا پایان فیلم، شهرت پیدا کرد. در فیلم Anatomy of a Murder (1959) به کارگردانی اوتو پرمینگر (Otto Preminger)، جیمز استیوارت (James Stewart)، نقش وکیلی را بازی می‌کند که از یک قاتل، با بازی بن گزارا (Ben Gazzara) دفاع می‌کند. در فیلم Compulsion (1959)، دو دانشجوی حقوق به جرم کشتن یک بچه، به اعدام محکوم و در انتها، توسط وکیل خود نجات داده می‌شوند. فیلم The Caine Mutiny (1954)، یک دادگاه نظامی را درباره کاپیتان پارانویید نیروی دریایی آمریکا، با بازی همفری بوگارت (Humphrey Bogart) نمایش می‌دهد. در فیلم Inherit the Wind (1960)، معلمی به دلیل آموزش تکامل داروینی، مورد بازخواست قرار می‌گیرد. فیلم Judgment at Nuremberg (1961)، ماجرای محاکمه چندین جنایتکار جنگی نازی را با بازی‌های برت لنکستر، ماکسیمیلیان شل (Maximillian Schell) و اسپنسر تریسی، تعریف می‌کند. در فیلم To Kill a Mockingbird (1962)، مرد سیاه‌پوست جوانی، به دلیل رنگ پوستش، به تجاوز متهم شده و وکیل عدالت‌طلبی با بازی گرگوری پک (Gregory Peck) از او دفاع می‌کند.

 

To Kill a Mocking bird

گرگوری پک در فیلم To Kill a Mockingbird، نقش وکیل آرمان‌گرایی را بازی می‌کند که از جوان سیاه‌پوستی دفاع می‌کند.

 

رابرت بنتون (Robert Benton)، در فیلم Kramer vs. Kramer (1979)، تلاش یک پدر برای کسب حضانت کودکش را به نمایش می‌گذارد. فیلم استرالیایی Breaker Morant (1980)، داستان سربازانی در جنگ بوئر است که به عنوان سپر بلا، توسط ارتش بریتانیا مورد سواستفاده قرار می‌گیرند. در فیلم The Verdict (1982) به کارگردانی سیدنی لومت (Sidney Lumet)، پل نیومن، نقش یک وکیل الکلی از کار افتاده را بازی می‌کند که درگیر یک پرونده پزشکی می‌کند. گلن کلوز (Glenn Close) در فیلم معمایی Jagged Edge (1985) به کارگردانی ریچارد مارکاند (Richard Marquand)، از معشوق خود دفاع می‌کند. کلی مک‌گیلیس (Kelly McGillis)، دستیار دادستانی است که از حق یک قربانی تجاوز در فیلم The Accused (1988) دفاع می‌کند.

 

فیلم A Soldier’s Story (1984)، نژادپرستی را در یک پرونده قتل نظامی به نمایش می‌گذارد. در فیلم A Few Good Men (1992)، تام کروز و دمی مور (Demi Moore)، دو دادستان جوان نظامی هستند که یک کلنل نیروهای دریایی، با بازی جک نیکلسون را به دلیل مرگ سربازی در پایگاه گوانتانامو، مورد بازخواست قرار می‌دهند. فیلم Philadelphia (1993)، تبعیض علیه بیماران ایدز را شکایت یک کارمند مبتلا به ایدز، که از کار خود اخراج شده، به نمایش می‌گذارد. در فیلم The Judge (2014)، رابرت داونی جونیور (Robert Downy Jr.)، وکیل دغل‌باز و ماهری است که از پدر خود، یک قاضی بازنشسته دچار زوال عقل، در یک پرونده قتل دفاع می‌کند.

 

سیاست در سینمای درام

فرانک کاپرا در دو فیلم به سراغ موضوعات سیاسی رفت. فیلم State of the Union (1948)، از زوج نمادین اسپنسر تریسی و کاترین هپبورن بهره می‌برد و فیلم Mr. Smith Goes to Washington (1939)، داستان سناتور خام و ساده‌لوحی است که وارد دنیای فاسد سیاست می‌شود. در فیلم Wilson (1944)، الکساندر ناکس (Alexander Knox)، نقش وودرو ویلسون (Woodrow Wilson)، رئیس جمهور آمریکا را بازی می‌کند. در فیلم Advise and Consent (1962)، چارلز لاوتون (Charles Laughton)، فرانچو تون (Franchot Tone) و لو آیرس (Lew Ayres)، نقش سه سناتور مکار و حیله‌گر را بازی می‌کنند. فیلم جنجالی The Manchurian Candidate (1962) به شستشوی مغزی قهرمانان جنگ کره می‌پردازد.

 

رابرت روسن (Robert Rossen) در فیلم کلاسیک All the King’s Men (1949)، ماجرای ویلی استارک، فرماندار فاسد در حال پیشرفتی را به نمایش می‌گذارد؛ این فیلم، برداشتی از زندگی هوی پی لانگ (Huey P. Long)، فرماندار بی‌پروای ایالت لوئیزیانا در دهه 30 است. فیلم The Candidate (1972) به کارگردانی مایکل ریچی (Michael Ritchie)، واقعیت تلخ پشت‌پرده کمپین‌های تبلیغاتی را نمایش می‌دهد. رابرت ردفورد، یک وکیل کالیفرنیایی چپ‌گرا است که پس از عضویت در مجلس سنا، قصد دارد رئیس جمهور شود.

 

در دهه 90 نیز شاهد چندین درام سیاسی عالی بودیم که اکثرا، انعکاسی از جریانات سیاسی زمان خود بودند. فیلم ماکومنتری و هجو Bob Roberts (1992)، درباره یک خواننده محافظه‌کار است که برای رسیدن به مجلس، کمپین تبلیغاتی به ظاهر صادقانه، اما در واقع حیله‌گرانه علیه رقیب خود راه‌اندازی می‌کند. تیم رابینز، علاوه بر بازی در فیلم، آن را تهیه و کارگردانی نیز کرده است.

 

فیلم The American President (1995)، درباره رئیس جمهور دموکراتیک، اندرو شپرد، با بازی مایکل داگلاس (Michael Douglas) است که عاشق یک فعال محیط زیست، با بازی آنت بنینگ (Annette Bening) می‌شود و توسط رقیب جمهوری‌خواه خود با بازی ریچارد دریفوس (Richard Dreyfus)، مورد حمله سیاسی قرار می‌گیرد.

 

فیلم Wag the Dog (1997)، یک کمدی سیاه سیاسی به کارگردانی بری لوینسون (Barry Levinson)، درباره دو مشاور کاخ سفید، با بازی‌های رابرت دنیرو و آن هچ (Anne Heche) است که یک تهیه کننده هالیوودی، با بازی داستین هافمن را استخدام می‌کنند تا جنگی خیالی را در آلبانی صحنه‌سازی کند و افکار عمومی را از بی‌آبرویی رئیس جمهور، منحرف کند. فیلم، آشکارا نقبی به رسوایی جنسی بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت و بمب باران یک کارخانه مواد مخدر در سودان است.

 

wag the Dog

در فیلم Wag the Dog، رابرت دنیرو یک مقام عالی‌رتبه دولتی است که با همکاری یک تهیه‌کننده سینما، با بازی داستین هافمن، در پی منحرف کردن اذهان عمومی از رسوایی اخلاقی رئیس‌جمهور آمریکا است.

 

فیلم Primary Colors (1998)، یک کمدی درام سیاسی درباره جریانات سیاسی است. جان تراولتا (John Travolta)، نقش یک فرماندار بی‌باک دموکراتیک را بازی می‌کند که قصد دارد رئیس جمهور شود. اما تامپسون (Emma Thompson) نیز نقش همسر باهوش او را بازی می‌کند و بیلی باب تورنتون (Billy Bob Thornton) نیز مشاور ردنک آن‌ها است که قصد دارد گذشته پر از بی بند و باری آن‌ها را بپوشاند. فیلم، برداشتی آزاد از زندگی بیل و هیلاری کلینتون است.

 

فیلم Bulworth (1998)، یک کمدی هجو سیاسی با بازی وارن بیتی، در نقش یک سناتور دموکرات افسرده و متمایل به خودکشی است که سابقا محافظه‌کار بوده است. در طول انتخابات ریاست جمهور، او که بیمه عمر 10 میلیون دلاری دارد، قاتلی را برای ترور خود استخدام می‌کند و پرده از حقیقت‌های دنیای سیاست برمی‌دارد. فیلم Contender (2000) به کارگردانی راد لوری (Rod Lurie)، درباره معاون یک کاندید ریاست جمهوری، با بازی جون آلن (Joan Allen) است که از سوی جبهه رقیب و مخصوصا، نامزد جمهوری خواه، مورد اتهام‌های جنسیتی قرار می‌گیرد.

 

فیلم W. (2008)، به کارگردانی الیور استون (Oliver Stone)، داستان زندگی جرج دبلیو بوش و نحوه به قدرت رسیدن اوست. جاش برولین (Josh Brolin) نقش بوش را ایفا می‌کند و با وجود اینکه استون از مخالفان سرسخت بوش بود، تصویری غیرجانبدارانه از او به نمایش می‌گذارد. فیلم The Ides of March (2011) نیز داستان سخنگوی یک کاندید مجلس سنا، با بازی ریان گاسلینگ (Ryan Gosling) است که به صحت و درستی اهداف رئیس خود، با بازی جرج کلونی (George Clooney) شک می‌کند.

 

W

اولیور استون در فیلم W.، کاراکتر جرج بوش را بی‌طرفانه به تصویر کشید و در عین حال، تمام مشکلات او در کاخ سفید را نمایش داد.

روزنامه‌نگاران در درام

فیلم‌های درام، به رونامه‌نگاران و دنیای روزنامه‌نگاری و رسانه، علاقه زیادی نشان داده‌اند. فیلم Citizen Kane (1941)، درباره یک غول دنیای رسانه جاه‌طلب است. فیلم All the President’s Men (1976)، یک فیلم داکودراما بر اساس فعالیت‌های برنشتاین و وودوارد است که پرده از رسوایی معروف واترگیت در دهه 70 برداشتند. فیلم Network (1976) به کارگردانی سیدنی لومت، نگاهی انتقادی به دنیای اخبار و برنامه‌های خبری داشت. فیلم Absence of Malice (1981) درباره یک خبرنگار سمج است که به پرونده فردی که به اشتباه متهم شده، علاقه‌مند می‌شود. فیلم Broadcast News (1987)، به کارگردانی جیمز ال بروکس (James L. Brooks)، دنیای شبکه‌های خبری و دست‌اندرکاران آن‌ها را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد. فیلم JFK (1991)، این تئوری را بیان می‌کند که قتل رئیس جمهور کندی، کار یک نفر نبوده و نقشه بزرگ‌تری پشت آن بوده است.

 

در فیلم A Face in the Crowd (1957)، به کارگردانی الیا کازان، اندی گریفیث (Andy Griffith) نقش یک مرد جوان بی‌حاشیه را بازی می‌کند که تبدیل به یک ستاره تلویزیونی و آهنربای سیاسی می‌شود. فیلم داکودرامای Medium Cool (1969 به کارگردانی هسکل وکسلر (Haskell Wexler)، فساد پیرامون گردهمایی دموکرات‌ها در سال 1968 را به نمایش می‌گذارد. در فیلم The Year of Living Dangerously (1982)، مل گیبسون (Mel Gibson)، نقش یک خبرنگار استرالیایی را در اندونزی دوران کودتای رئیس جمهور سوکارنو بازی می‌کند. جیمز وودز (James Woods) نیز در فیلم Salvador (1982)، نقش عکاسی را در السالوادور درگیر جنگ ایفا می‌کند. فیلم Spotlight (2015)، گروهی روزنامه‌نگار را نشان می‌دهد که از فساد جنسی کلیسا پرده‌برداری می‌کنند.

 

Spotlight

از راست به چپ: برایان دارسی جیمز، لیو شرایبر، مارک رافالو، مایکل کیتون و ریچل مک‌آدامز در نمایی از فیلم Spotlight، درباره گروهی از خبرنگاران اهل بوستون که از سواستفاده جنسی کشیشان کلیسای کاتولیک از کودکان پرده‌برداری کردند.

 

پیامدهای جنگ جهانی دوم در فیلم‌های درام

یکی از موضوعات حساس پس از پایان جنگ جهانی دوم، زندگی خانواده‌ها در هنگام جنگ و پس از پایان جنگ و تطابق سربازان با شرایط پس از جنگ بود. فیلم Mrs. Miniver (1942) به کارگردانی ویلیام وایلر، خانواده‌ای از طبقه متوسط اجتماع را نشان می‌دهد که توسط جنگ از هم جدا شده‌اند. فیلم The Human Comedy (1943)، درباره پسر جوانی با بازی میکی رونی است که پیام‌های تلگرام را از میدان جنگ به خانواده‌های آمریکایی منتقل می‌کند. در فیلم Since You Went Away (1944) به کارگردانی جان کرامول (John Cromwell)، کلادت کولبرت (Claudette Colbert)، در غیاب شوهرش، سرپرستی خانواده را بر عهده می‌گیرد. در فیلم کلاسیک The Best Years of Our Lives (1946) به کارگردانی ویلیام وایلر، زندگی تعدادی سرباز، پس از پایان جنگ و مشکلات آن‌ها در تطابق با دنیای زمان صلح نمایش داده می‌شود.

 

درام‌های تاریخی

فیلم‌های زیادی به دوران تاریخی مختلف پرداخته‌اند. فیلم San Francisco (1936) به کارگردانی دبلیو اس ون دایک (W. S. Van Dyke)، ماجراهای زلزله سال 1906 را تعریف می‌کند. فیلم Dums Alog the Mohawk (1939) به کارگردانی جان فورد و بازی‌های کلادت کولبرت و هنری فوندا، حمله سرخپوستان در زمان استقلال آمریکا را تعریف می‌کند. فیلم Sergeant York (1941) به کارگردانی هوارد هاکس، داستان آلوین یورک، قهرمان جنگ جهانی اول را نمایش می‌دهد. فیلم The Magnificent Ambersons (1942)، درام گاتیکی به کارگردانی اورسن ولز درباره یک خانواده در آستانه قرن بیستم است و فیلم Gone with the Wind (1939)، به جنگ‌های داخلی آمریکا و وقایع پس از آن می‌پردازد. فیلم How Green Was My Valley (1941)، داستان خانواده‌ای ولزی در یک منطقه معدنی است و جرج استیونز نیز با فیلم I Remember Mama (1948)، تلاش یک زن مهاجر نروژی برای تأمین خانواده‌اش را نشان می‌دهد.

 

فیلم The Bridge on the River Kwai (1958) داستان اسیران جنگی است که پلی را برای ارتش ژاپن می‌سازند. فیلم The Longest Day (1962) که توسط چندین کارگردان ساخته شد، ماجراهای روز واقعه در سواحل نورماندی را تعریف می‌کند. فیلم Doctor Zhivago (1965)، داستانی عاشقانه را در انقلاب روسیه به نمایش می‌گذارد. جرج سی. اسکات (George C. Scott) برای بازی در فیلم Patton (1970)، درباره ژنرال جنجالی جنگ جهانی دوم، برنده جایزه اسکار شد. فیلم Gandhi (1982)، زندگی مهاتما گاندی را به نمایش می‌گذارد.

 

در فیلم The Schindler’s List (1993)، لیام نیسون (Liam Neeson) نقش یک تاجر آلمانی را بازی می‌کند که با استخدام یهودیان در کارخانه‌های خود، آن‌ها را از مرگ نجات می‌دهد. فیلم Black Hawk Dawn (2001) ماجراهای حمله آمریکا به سومالی را در سال 1993 تعریف می‌کند. در فیلم Pianist (2002)، آدرین برودی (Adrian Brody)، نقش ولادیشلاو اشپیلمن، پیانیست معروف لهستانی را تعریف می‌کند که موفق می‌شود از حمله آلمان به لهستان، جان سالم به در ببرد.

 

pianist

بازی آدرین برودی به نقش ولادیشلاو اشپیلمن در فیلم Pianist، از جمله بهترین نقش‌آفرینی‌های تاریخ به شمار می‌آید.

 

فیلم The King’s Speech (2010) داستان شاه جرج چهارم و لکنت زبان اوست. فیلم Lincoln (2013) به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، پایان جنگ داخلی توسط ابراهام لینکلن را نشان می‌دهد و فیلم 12 Years a Slave (2013)، ماجرای واقعی سیاه‌پوست آزادی است که 12 سال به بردگی گرفته می‌شود. فیلم Hacksaw Ridge (2016) به کارگردانی مل گیبسون، داستان دزموند داس، پزشکی جوان است که بدون سلاح به جنگ می‌رود تا جان همرزمانش را نجات دهد.

 

درام ورزشی

فیلم‌های درام ورزشی، اغلب فیلم‌های زندگی‌نامه‌ای هستند و زندگی قهرمانان ورزشی را تعریف می‌کنند که با غلبه بر مشکلات، به پیروزی می‌رسند. از اولین فیلم‌های ورزشی قابل توجه، می‌توان به فیلم Knute Rockne: All-American (1940) اشاره کرد. از بهترین فیلم‌ها درباره ورزش فوتبال آمریکایی، فیلم North Dallas Forty (1979) به کارگردانی تد کاچف (Ted Kotcheff) است که تمرینات سخت و استفاده از مواد نیروزا در این ورزش را به نمایش می‌گذارد. فیلم، برداشتی آزاد از رسیدن تیم دالاس کابویز به قهرمانی است. فیلم غم‌انگیز تلویزیونی Brian’s Song (1979)، داستان مرگ یکی از بازیکنان تیم فوتبال آمریکایی شیکاگو برز را به نمایش می‌گذارد. فیلم The Longest Yard (1974) درباره یک بازیکن فوتبال آمریکایی است که به زندان متهم می‌شود و در آن‌جاف یک تیم فوتبال آمریکایی تشکیل می‌دهد. تام کروز در فیلم The Right Moves (1983)، نقش یک فوتبالیست جوان را بازی می‌کند که باید با فقر دست و پنجه نرم کند. در فیلم Jerry Maguire (1996)، تام کروز این‌بار نقش مدیر برنامه‌های یک بازیکن فوتبالف با بازی کوبا گودینگ جونیور (Cuba Gooding Jr.) را ایفا می‌کند.

 

از بهترین فیلم‌های ورزشی زندگی‌نامه‌ایف می‌توان به فیلم The Pride of the Yankees (1942)، اشاره کرد. در این فیلم، گری کوپر نقش لو گریگ، یکی از بهترین بازیکنان تیم نیویورک یانکیز را بازی می‌کند. در فیلم The Jackie Robinson Story (1950)، جکی رابینسون نقش خود را بازی می‌کند. او اولین بازیکن سیاه‌پوستی بود که توانست در سطح اول بیسبال بازی کند. فیلم The Natural (1984) به کارگردانی بری لوینسون، داستان یک بازیکن بیسبال بااستعداد است که تیم خود را به قهرمانی می‌رساند. راب شلتون (Rob Shelton)، بازیکن سابق بیسبال، فیلم Bill Durham (1988) را درباره دو بازیکن بیسبال با بازی‌های کوین کاستنر و تیم رابینز و طرفدار پروپاقرص آن‌ها با بازی سوزان ساراندون ساخت. فیلم فانتزی Field of Dreams (1989)، داستان مزرعه‌داری است که طرح یک زمین بیسبال را در مزرعه خود پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد که یک زمین بیسبال بسازد. فیلم Eight Man Out (1988) به کارگردانی جان سایلز (John Sayles)، به فاجعه مسابقات بیسبال در سال 1919 می‌پردازد. جکی رابینسون در سال 2013، موضوع فیلم 42 (2013) بود. در این فیلم، چدویک بوزمن (Chadwick Boseman) نقش او را ایفا کرد.

 

42

چدویک بوزمن به نقش جکی رابینسون و هریسون فورد به نقش برنچ ریکی در نمایی از فیلم 42؛ برنچ ریکی اولین فردی بود که به یک بازیکن سیاه‌پوست اجازه بازی در سطح اول مسابقات بیسبال داد.

 

از فیلم‌های ورزشی درباره بسکتبالف می‌توان به فیلم He Got Game (1998) به کارگردانی اسپایک لی (Spike Lee) اشاره کرد. در این فیلم، دنزل واشنگتن، نقش پدر مجرم یک بازیکن بسکتبال خوش‌آتیه را بازی می‌کند. فیلم Hoosiers (1986) درباره یک تیم بسکتبال رده پایین در دهه 50 میلادی است که قهرمان مسابقات ایالتی می‌شود. فیلم White Men Can’t Jump (1992) به کارگردانی راب شلتون، درباره دو کلاهبردار، با بازی‌های وودی هارلسون (Woody Harrelson) و وزلی اسنایپس (Wesley Snipes) است که در مسابقات بسکتبال دونفره شرکت می‌کنند. فیلم Coach Carter (2005) درباره یک مربی سیاه‌پوست بسکتبال است که تنها بازیکنانی را به تیم خود راه می‌دهد که نمره‌های خوبی را کسب می‌کنند. فیلم Glory Road (2006) داستان مربی بسکتبالی است که تیمی کاملا سیاه‌پوست را در مسابقات NCAA 1966 به قهرمانی می‌رساند.

 

کوین کاستنر در فیلم Tin Cup (1996) به کارگردانی راب شلتون، نقش یک بازیکن حرفه‌ای گلف را ایفا می‌کند. پل نیومن در فیلم The Hustler (1961) نقش ادی فلسون بیلیاردباز را ایفا کرد. فیلم The Color of Money (1986) به کارگردانی مارتین اسکورسیزی، دنباله فیلم The Hustler بود و پل نیومن بار دیگر نقش ادی فلسون را بازی کرد که این‌بار با بیلیاردباز جوانی با بازی تام کروز رقابت می‌کند. در فیلم Downhill Racer (1969)، رابرت ردفورد اسکی بازی است که قصد دارد در مسابقات المپیک شرکت کند. فیلم Chariots of Fire (1981) داستان دو دونده بریتانیایی را تعریف می‌کند که در مسابقات المپیک پاریس در سال 1924 شرکت می‌کنند. تام کروز در فیلم Days of Thunder (1990) نقش یک راننده مسابقات دایتونا 500 را بازی می‌کند. پل نیومن، در فیلم Slap Shot (1977)، نقش یک مربی-بازیکن هاکی روی یخ را در یک تیم کوچک ایفا می‌کند. کرت راسل (Kurt Russell) در فیلم Miracle (2005)، مربی تیم هاکی روی یخ آمریکا است که تیم قدرتمند شوروی را شکست می‌دهد. در فیلم Eddie the Eagle (2016)، تارون اجرتون (Taron Egerton) نقش ادی ادواردز را بازی می‌کند که در سال 1988، اولین شرکت‌کننده مسابقات پرش با اسکی از بریتانیا، در مسابقات المپیک زمستانی پس از شش دهه بود. فیلم Rush (2013) به کارگردانی ران هوارد (Ron Howard)، رقابت دو راننده فرمول یک، جیمز هانت انگلیسی با بازی کریس همسورث (Chris Hemsworth) و نیکی لاودا اتریشی با بازی دنیل برول (Daniel Bruhl) است.

 

بوکس از محبوب‌ترین ورزش‌ها در سینما است. در فیلم Body and Soul (1947)، جان گارفیلد نقش بوکسوری را بازی می‌کند که برای پول، در مسابقات هر کاری را انجام می‌دهد. در فیلم The Champ (1931) به کارگردانی کینگ ویدور (King Vidor)، شاهد ماجراهای یک مشت‌زن جایزه‌بگیر و پسر کوچک او هستیم.

 

از دیگر فیلم‌های بوکس، می‌توان به The Set-Up (1949) با بازی رابرت رایان (Robert Ryan) به نقش استوکر تامپسون، Champion (1949) با بازی کرک داگلاس، فیلم خشن The Harder They Fall (1956) با بازی همفری بوگارت، Requiem for a Heavyweight (1962) به کارگردانی رالف نلسون (Ralph Nelson) و بازی آنتونی کوئین (Anthony Quinn) به نقش لوئیس ریورا و فیلم The Great White Hope (1970) به کارگردانی مارتین ریت (Martin Ritt) و بازی جیمز ارل جونز (James Earl Jones) به نقش جک جفرسون اشاره کرد. در فیلم Girlfight (2000) به کارگردانی کارین کوساما (Karyn Kusama)، میشل رودریگز (Michelle Rodriguez)، نقش دختر جوانی را بازی می‌کند که از راه بوکس کسب درآمد می‌کند.

 

یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ، فیلم Raging Bull (1980) به کارگردانی مارتین اسکورسیزی است که زندگی جیک لاموتا و ظهور و سقوط او در ورزش بوکس را نمایش می‌دهد. رابرت دنیرو در این فیلم، یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های خود را نشان داده و سکانس‌های بوکس این فیلم به دلیل جزئیات به کار رفته، مشهور هستند.

 

سیلوستر استالونه (Sylvester Stallone) با ساخت فیلم Rocky (1976) تبدیل به یک ستاره شد. او در این فیلم، که فیلمنامه را خود نوشته بود، نقش راکی بالبوآ، یک بوکسور آماتور را ایفا کرد که به شهرت می‌رسد. موفقیت فیلم Rocky باعث ساخت دنباله‌های متعددی برای این فیلم شد که موفق‌ترین آن‌ها، فیلم Creed (2015) است که در آن، راکی بالبوآ، یک بوکسور جوان را آموزش می‌دهد.

 

Rocky

برت یانگ و سیلوستر استالونه در نمایی از فیلم Rocky؛ سیلوستر استالونه که فیلمنامه را نیز نوشته بود، با این فیلم تبدیل به یک ستاره شد و البته از فقر نجات پیدا کرد.

 

فیلم اندوهناک Million Dollar Baby (2004)، به کارگردانی کلینت ایستوود، درباره یک مربی بوکس سالخورده، با بازی خود ایستوود است که دختر جوانی به نام مگی فیتزجرالد، با بازی هیلاری سوانک (Hillary Swank) را آموزش می‌دهد و پس از اینکه مگی در یک مسابقه فلج می‌شود، او را می‌کشد. فیلم Cinderella Man (2005) داستان بوکسوری با بازی راسل کرو است که در دوران رکود اقتصادی، به کارگری روی می‌آورد.

 

درام مذهبی

درام‌های مذهبی، قدرت ایمان و عرفانیت را در زندگی شخصی انسان نمایش می‌دهند. در فیلم The Miracle Woman (1932) به کارگردانی فرانک کاپرا، باربارا استنویک نقش زنی معجزه‌گر را بازی می‌کند. فیلم The Song of Bernadette (1943) درباره یک دختر کشاورز فرانسوی است که مریم مقدس را در رویاهای خود می‌بیند. فیلم The Miracle of our Lady of Fatima نیز مضمون مشابهی را دارد. فیلم Friendly Persuasion (1956) به کارگردانی ویلیام وایلر، درباره یک خانواده مذهبی صلح‌طلب است که جنگ‌های داخلی، ایمان آن‌ها را تحت آزمایش قرار می‌دهد. آدری هپبورن (Audrey Hepburn) در فیلم The Nun’s Story (1956)، نقش یک راهبه در خط مقدم جنگ جهانی دوم را بازی می‌کند و برت لنکستر در فیلم Elmer Gantry (1960)، نقش یک کشیش تقلبی را ایفا می‌کند.

 

در فیلم The Shoes of the Fisherman (1968) داستان یک زندانی سیاسی با بازی آنتونی کوئین است که توسط نخست‌وزیر شوروی بخشوده می‌شود و پس از سفر به واتیکان، به عنوان پاپ انتخاب می‌شود. فیلم برداشت آزادی از انتخاب جان پل دوم به عنوان پاپ در سال 1978 است.

 

در فیلم Doubt (2008)، امی آدامز (Amy Adams) نقش یک راهبه جوان را بازی می‌کند که به رفتار کشیش کلیسای خود، با بازی فیلیپ سیمور هافمن (Phillip Seymour Hoffman) مشکوک است و به راهبه ارشد خود، با بازی مریل استریپ (Meryl Streep) گزارش می‌دهد که کشیش با کودک سیاه‌پوستی که در کلیسا تحت آموزش است، روابط گناه‌آلودی دارد.

 

فیلم‌های درام درباره سینما و تئاتر

صنعت فیلمسازی هالیوود، همواره موضوع جالبی برای آثار سینمایی بوده است. این فیلم‌ها، روند ساخت یک فیلم، اتفاقات پشت صحنه، زندگی شخصی و حرفه‌ای ستارگان سینما و مشکلات آن‌ها را به نمایش می‌گذارند. فیلم Sherlock Jr. (1924) به کارگردانی باستر کیتون (Buster Keaton)، درباره یک اپراتور سینما است که خود را نقش اول فیلمی که نمایش می‌دهد، می‌یابد.

 

فیلم کلاسیک All About Eve (1950) به کارگردانی جوزف منکیویچ (Joseph Mankiewicz)، درباره ستاره مشهور و نامداری با بازی بت دیویس است که موقعیت خود در صنعت سینما را با ورود یک ستاره جوان و زیبا، در خطر می‌بیند. در فیلم نوآر گاتیک Sunset Boulevard (1950) به کارگردانی بیلی وایلدر، دنیای وحشی و بی‌رحم هالیوود از دریچه چشمان یک ستاره سینمای صامت فراموش شده، با بازی گلوریا سوانسون (Gloria Swanson) و شوهر نویسنده بیکارش، با بازی ویلیام هولدن (William Holden) نمایش داده می‌شود. فیلم The Bad and the Beautiful (1952) به کارگردانی وینسنت مینلی (Vincente Minelli)، داستان تهیه‌کننده بی‌وجدانی با بازی کرک داگلاس است که زندگی یک کارگردان، یک بازیگر و یک نویسنده را از بین می‌برد. رابرت آلتمن در فیلم کلاسیک Nashville (1975)، با نگاهی به زندگی بازیگرانش، دنیای موسیقی کانتری را بررسی می‌کند. آلتمن در فیلم The Player (1992)، با تعریف ماجراهای یک مدیر استودیویی، صنعت سینما را به شدت مورد انتقاد قرار می‌دهد.

 

فیلم The Stunt Man (1980) به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ریچارد راش (Richard Rush)، داستان یک کارگردانی خودشیفه و تشنه قدرت، با بازی پیتر اوتول (Peter O’toole) است. برادران کوئن در فیلم کمدی درام سوررئال Barton Fink (1991)، زندگی یک فیلمنامه‌نویس فیلم‌های رده B، در دهه 40 میلادی را نمایش می‌دهند. فیلم مستقل Living in Oblivion (1995)، به کارگردانی تام دی‌چیلو (Tom DiCillo)، مشکلات و دردسرهای ساخت یک فیلم مستقل و کم‌بودجه را نمایش می‌دهد. فیلم Quiz Show (1994) به کارگردانی رابرت ردفورد، ماجرای رسوایی یک مسابقه تلویزیونی را نمایش می‌دهد که نتایج آن از قبل مشخص شده بود. فیلم Birdman (2014) به کارگردانی الحاندرو گونزالز ایناریتو (Alejandro Gonzalez Inaritu)، داستان یک بازیگر معروف فیلم‌های ابرقهرمانی پا به سن گذاشته است که قصد دارد با اجرای اقتباسی از داستان «وقتی از عشق حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم؟» نوشته ریموند کارور، بر صحنه تئاتر، اعتبار خود به عنوان یک هنرمند را ثابت کند.

 

Birdman

مایکل کیتون در فیلم Birdman، نقش بازیگر پا به سن گذاشته‌ای را بازی می‌کند که از سوی بردمن، نقشی که با آن ستاره شده، همواره مورد شماتت قرار می‌گیرد.

 

اقتباس از آثار ادبی

آثار ادبی، نمایشنامه‌ها، سرگذشت‌نامه، اشعار و رمان‌ها، منابع خوبی برای ساخت آثار درام هستند. فیلم Of Human Bondage (1934)، به کارگردانی جان کرامول، بر اساس رمان دبلیو سامرست موآم (W. Somerset Maugham)، درباره گارسون تندزبانی با بازی بت دیویس است که زندگی مشتری خود را جهنم می‌کند. فیلم Of Mice and Men (1939) بر اساس رمان تراژیک جان اشتاینبک (John Steinbeck) ساخته شد و فیلم A Place in the Sun (1951)، اقتباسی از داستان An American Tragedy، نوشته تئودور دریسر (Theodore Dreiser) است و رابطه‌ای را به تصویر می‌کشد که با اتهام قتل، از هم می‌پاشد. فیلم The Heart is a Lonely Hunter (1968) به کارگردانی رابرت الیس میلر (Robert Ellis Miller)، اقتباسی از داستان تنسی ویلیامز (Tennessee Williams) است و فیلم Marty (1955)، به کارگردانی دلبرت مان (Delbert Mann)، بر اساس کتابی از پدی چایفسکی (Paddy Chayefski)، درباره یک قصاب میان‌سال ایتالیایی است که به عشق امید چندانی ندارد.

 

فیلم درام ضد جنگ واقع‌گرایانه All Quiet on the Western Front (1930)، اقتباسی از رمان صلح‌طلبانه اریک ماریا رمارک (Erich Maria Remarque) است. The Dead (1987)، آخرین فیلم جان هیوستن، بر اساس داستان کوتاه جیمز جویس (James Joyce) ساخته شد. فیلم The Graduate (1967)، درباره دانشجوی فارغ‌التحصیلی که توسط مادر نامزد خود اغوا می‌شود، اقتباسی از رمان چارلز وب (Charles Webb) است. فیلم The Remains of the Day (1993)، بر اساس رمان کازوئو ایشیگورو، توسط روث پراور (Ruth Prawer) نوشته شد. فیلیپ کافمن (Philip Kaufman)، بر اساس کتاب غیر داستانی تام ولف (Tom Wolfe)، فیلم The Right Stuff (1983) را درباره هفت خلبان آمریکایی که برای برنامه فضایی مرکوری انتخاب شدند، ساخت.مشخصات

ژانر درام جایگاه بسیار ویژه‌ای در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها دارد و به تعریف دیگر، اصلی‌ترین ژانر به‌حساب می‌آید. این ژانر انواع گوناگونی دارد و در بسیاری از آثار شاهد ترکیب این ژانر با ژانرهای دیگر نیز هستیم.


بازی
فیلم
سریال
مطالب