Quantcast
ورود عضویت
اکشن
video

در یک فیلم اکشن، قهرمان یا قهرمانانی، بر چالش‌های که شامل خشونت و مبارزه‌های طولانی و موانع فیزیکی و تعقیب و گریزهای دیوانه‌وار می‌شوند، فائق می‌آیند. در یک فیلم اکشن، قهرمان همه فن حریف، با موانع خارق‌العاده‌ای مواجه می‌شود و زندگی خود را در خطر می‌بیند و یک انسان شرور، جان او را تهدید می‌کند و در نهایت، قهرمان پیروز می‌شود؛ هر چند که در بعضی فیلم‌ها، این فرد شرور است که پیروز می‌شود. پیشرفت تکنولوژی CGI باعث کاهش هزینه استفاده از آن و ساده‌تر شدن ساخت سکانس‌های اکشن و جلوه‌های ویژه‌ای شده که پیشتر، با بدلکار انجام می‌شدند. با این حال، واکنش به فیلم‌هایی که از CGI به کثرت استفاده می‌کنند، چندان خوب نبوده و فضای این فیلم‌ها، غیر واقع‌گرایانه می‌شود و به همین دلیل، مورد انتقاد قرار می‌گیرند. اگرچه فیلم‌های سینمایی همواره دارای لحظات اکشن بوده‌اند، اما با افزایش بدلکاران و توسعه تکنولوژی، این ژانر در دهه 70 رسما پدید آمد.

 

ژانر اکشن، ارتباط بسیار نزدیکی با ژانرهای هیجان انگیز و ماجرایی دارد و ممکن است دارای المان‌های جاسوسی نیز باشد.

 

تاریخچه

فیلم‌های اکشن اولیه

برخی از تاریخ نگاران، فیلم The Great Train Robbery را اولین فیلم اکشن می‌دانند. در دهه 20 و 30 میلادی، فیلم‌های اکشن، اغلب فیلم‌های ماجرایی قهرمانی بودند و بازیگرانی چون داگلاس فیربنکس (Douglas Fairbanks)، نقش قهرمانانی شمشیر به دست در داستان‌های تاریخی یا کابوی‌ها را در فیلم‌های وسترن بازی می‌کردند.

 

در دهه 40 و 50 میلادی، فیلم‌های جنگی و وسترن، اکشن را در سینما ارائه می‌دادند. آلفرد هیچکاک (Alfred Hitchcock)، در فیلم‌های ماجرایی جاسوسی خود، از سکانس‌های اکشنی مانند سکانس معروف حمله با هواپیمای سم پاشی یا پایان بندی در لبه کوه راشمور در فیلم North by Northwest استفاده کرد. این فیلم، در کنار فیلم جنگی ماجرایی The Guns of Navarone، تهیه کنندگانی چون آلبرت آر بروکلی (Albert R. Broccoli) و هری سالتزمن (Harry Saltzman) را تشویق کردند تا به ساخت فیلم‌های ماجرایی جاسوسی روی بیاورند.

 

Sean Connery

کاراکتر جیمز باند با بازی شان کانری، به الگوی قهرمانان اکشن پس از خود تبدیل شد.

 

موفقیت سری فیلم‌های جیمز باند، الهام بخش فیلم‌های اکشن امروزی شد و قهرمان همه فن حریف، به یک تیپ رایج در سینمای اکشن تبدیل شد. این کاراکترهای منحصربفرد، حکم ارتش‌های تک نفره عدالتجو را داشتند و می‌توانستند افراد شرور نابغه و نوچه‌هایشان را به روش‌های مختلف نابود کنند. این قهرمان‌ها، همیشه توانایی ارائه جملاتی کوتاه و تک ضرب با بار طنز دارند. همچنین، فیلم‌های جیمز باند، دارای تدوین سریع، تعقیب و گریز با خودرو، مبارزه تن به تن، انواع سلاح و گجت و سکانس‌های اکشن حساس بودند.

 

دهه 70

در دهه 70 میلادی، داستان‌های کارآگاهی تیره و تار و درام‌های جنایی شهری، توسعه پیدا کردند و سبک اکشن جدیدی را پدید آوردند. در این فیلم‌ها، قهرمان همیشه یک مأمور پلیس خودسر است. از جمله این آثار، می‌توان به Bullitt (1968)، The French Connection (1971) و The Seven-Up (1973) اشاره کرد. فیلم Dirty Harry (1971)، باعث شد تا کلینت ایستوود از قاب نقش‌های وسترن خارج شود و تبدیل به یک قهرمان فیلم‌های اکشن شهری شود. در بسیاری از کشورها، محدودیت‌های کلامی، محتوایی و خشونت، کاهش پیدا کرد و این نوع فیلم‌ها، محبوب‌تر شدند.

 

در دهه 70 میلادی، فیلم‌های رزمی از هنگ کنگ، نزد مخاطبان غربی محبوبیت بیشتری پیدا کردند و فیلم‌هایی چون Enter the Dragon (1973) با بازی بروس لی (Bruce Lee) بسیار موفق بودند. چاک نوریس (Chuck Norris)، هنرهای رزمی را با فیلم‌های دزد و پلیسی ترکیب کرد و فیلم‌هایی چون Good Guys Wear Black (1978) و A Force of One (1979) را بازی کرد.

 

Enter the Dragon

بروس لی در نمایی از فیلم Enter The Dragon؛ بروس لی با سینمای رزمی خود، ژانر اکشن را برای همیشه متحول کرد.

 

در ژاپن، سانی چیبا (Sonny Chiba)، در اولین فیلم رزمی خود، Karate Kiba (1973) ایفای نقش کرد. وی با مجموعه فیلم‌های The Street Fighter به شهرت جهانی رسید. او همچنین در فیلم‌های Champion of Death، Karate Bearfighter و سریال Karate for Life (1975 – 1977)، نقش ماس اویاما را بازی کرد. او علاوه بر بازی در فیلم‌های رزمی، در فیلم‌های اکشن ماجرایی مانند Doberman Cop (1977) و Golgo 13: Assignment Kowloon (1977)، درام تاریخی مانند Shogun’s Samurai (1978) و Samurai Reincarnation (1981) و علمی تخیلی مانند G.I. Samurai (1979) ایفای نقش کرد.

 

دهه 80

در دهه 80 میلادی، هالیوود به سراغ فیلم‌های اکشن بزرگ با بازیگرانی چون سیلوستر استالونه (Sylvester Stallone)، آرنولد شوارتزنگر (Arnold Schwarzenegger)، لورنزو لاماس (Lorenzo Lamas)، مایکل دادیکوف (Michael Dudikoff)، چارلز برانسون (Charles Bronson) و بروس ویلیس (Bruce Willis) رفت. استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) و جرج لوکاس (George Luca)، با فیلم Raiders of the Lost Ark (1981)، به فیلم‌های جیمز باند ادای دین کردند. در سال 1982، نیک نولتی (Nick Nolte) باتجربه و ادی مورفی (Eddie Murphy) تازه‌کار، با فیلم اکشن کمدی 48 Hrs.، رکوردهای گیشه را شکستند. این فیلم، اولین فیلم رفیقی پلیسی یا buddy-cop به شمار می‌آید. در همان سال، سیلوستر استالونه، در فیلم First Blood، اولین فیلم از سری Rambo ایفای نقش کرد و کاراکتر جان رمبو، تبدیل به یک نماد فرهنگ پاپ آمریکایی شد.

 

در سال 1984، فیلم Terminator، با بازی لیندا همیلتون (Linda Hamilton) و آرنولد شوارتزنگر اکران شد و فرانچایز Terminator متولد شد. این اثر، از اولین فیلم‌های بود که یک زن را به عنوان قهرمان یک فیلم اکشن تاریک معرفی می‌کرد و لیندا همیلتون، برای ایفای نقش خود، تمرینات سختی را از سر گذراند.

 

فیلم Lethal Weapon (1987) با بازی مل گیبسون (Mel Gibson)، دنی گلاور (Danny Glover) و دارلین لاو (Darlene Love)، از دیگر فیلم‌های اکشن موفق این دهه و همچنین یک فیلم رفیقی پلیسی موفق دیگر بود و برای آن، سه دنباله ساخته شد.

 

Die Hard

بروس ویلیس و آلان ریکمن در نمایی از فیلم Die Hard؛ جان مک کلین، قهرمان فیلم که یک پلیس معمولی است، برخلاف دیگر قهرمانان اکشن، علاقه‌ای به قهرمان بودن ندارد و به صورت ناخواسته درگیر حوادث گوناگون می‌شود.

 

فیلم Die Hard (1988)، به شدت در توسعه ژانر اکشن تأثیر گذار بوده است. بروس ویلیس در این فیلم نقش یک کارآگاه نیویورکی به نام جان مک کلین را بازی می‌کند که ناخواسته، درگیر حادثه تروریستی در یک برج در لس آنجلس، در شب سال نو می‌شود. در حالی که سینمای اکشن هنوز به دنبال یک قهرمان تکرو همه فن حریف بود، جان مک کلین، شباهت زیادی به یک آدم عادی دارد که در مخمصه افتاده و تحت فشار، تبدیل به یک قهرمان می‌شود. این الگو، در فیلم‌های دیگری چون Under Siege (1992) و Sudden Death نیز به کار گرفته شد.

 

در انتهای دهه 80 میلادی، تأثیر فیلم‌های اکشن در همه ژانرها قابل مشاهده بود.

 

دهه 90

همانند ژانر وسترن، فیلم‌های اکشن جاسوسی و شهری نیز شروع به پارودی خود کردند و توسعه CGI نیز باعث شد تا پس زمینه دنیای واقعی، جای خود را به محیط‌های شگفت انگیز بدهد. این عصر جدید سینمای اکشن، باعث شد تا بودجه فیلم‌ها، به شکل قابل توجه و بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کند. موفقیت دنباله‌های Dirty Harry و جیمز باند باعث شد تا همچنان، سنت دنباله سازی موفق به نظر برسد. به همین دلیل، در دو دهه 80 و 90 میلادی، شاهد افزایش فیلم‌های اکشن با بودجه زیاد و دنباله‌های متعدد بودیم. تکنولوژی جدید به کارگردانان بیشتری اجازه داد تا به تخیلات خود جامه عمل بپوشانند و رقابت برای جذب مخاطب، وارد دور جدیدی شد. موفقیت فیلم Batman (1989) به کارگردانی تیم برتون (Tim Burton) باعث شد تا جریان جدیدی در سینمای اکشن راه بیفتد و کامیک‌بوک‌ها، به عنوان منبع اقتباس، مورد توجه قرار بگیرند.

 

2000

اگرچه سینمای اکشن، با آثار سینمایی با بودجه متوسط همچنان حکمرانی می‌کرد، اما باعث پیدایش فیلم‌هایی بر اساس فرانچایزهای دیگر شد. برای مثال، فیلم Star Trek (2009)، اگرچه یک اثر علمی تخیلی با مضامینی چون سفر در زمان و سیاه چاله است، اما چارچوب فیلم، حول سکانس‌های اکشن آن که متشکل از فرمولی شناخته شده (مبارزه تن به تن و تیراندازی) بنا شده است. اگرچه سه گانه اصلی Star Wars نیز دارای این نوع سکانس‌های اکشن بود، اما مقدار زیادی نیز مبارزات فضاپیماها در خود داشت. سه گانه دوم این فرانچایز، شامل مبارزات با شمشیر نوری بیشتری بود. این جریان، در فیلم‌هایی چون The Matrix و The Dark Knight نیز دیده شد و مبارزات تن به تن، با الهام از هنرهای رزمی آسیایی، نقش مهمی در فیلم‌های اکشن داشتند.

 

سیلوستر استالونه در فیلم The Expendables، سعی کرد تا نوستالژی دوران طلایی اکشن را با استخدام بازیگران قدیمی این ژانر در کنار ستارگان جدیدی چون جیسون استاتهام (Jason Statham) زنده کند.

 

The Expendables 2

از راست به چپ: رندی کوچور، لیام همسورث، تری کروز، آرنولد شوارتزنگر،جیسون استاتهام، سیلوستر استالونه، چاک نوریس، دالف لاندگرن، ژان کلود ون دام، بروس ویلیس و جت لی؛ ستارگان فیلم The Expendables 2

هدف اصلی ساخت فیلم‌های The Expendables 2، کنار هم قرار دادن ستاره‌های اکشن سینمای هالیوود بود.

 

در فرانچایز The Fast and the Furious، تعقیب و گریز با خودرو، هسته اصلی سکانس‌های اکشن فیلم است، هر چند که با گذشت زمان، سکانس‌های مبارزه کاراکترها در این فیلم نیز بسیار بیشتر شد.

 

زیرشاخه‌ها

اکشن ماجرایی: این زیرشاخه، در واقع زیرشاخه‌ای از ژانر ماجرایی نیز به حساب می‌آید. داستان این نوع فیلم‌ها، در مکان‌های دیدنی و زیبا رخ می‌دهند قهرمان داستان، به مکان‌های مختلفی دور دنیا سفر می‌کند. از جمله این فیلم‌ها، می‌توان به سری Indiana Jones و National Treasure اشاره کرد.

 

اکشن کمدی: سینمای اکشن کمدی به طنز تکیه دارد. این زیرشاخه، در دهه 80 بسیار محبوب شد و بازیگران آن، اغلب مانند ادی مورفی، پیشینه کمدی داشتند. فیلم‌های کمدی چون Dumb & Dumber و Big Momma’s House، دارای داستان‌های پر از حادثه بودند، هر چند که فیلم‌های اکشن کمدی به حساب نمی‌ایند. سکانس‌های اکشن، نقش بسیار مهمی در فیلم‌های اکشن کمدی ایفا می‌کنند. از جمله فیلم‌های اکشن کمدی، می‌توان به 48 Hrs (1982)، Beverly Hills Cop (1984)، Lethal Weapon (1987)، Midnight Run (1988)، Bad Boys (1995)، Rush Hour (1998)، The Rundown (2003) و Hot Fuzz (2007) اشاره کرد.

 

Hot Fuzz

فیلم Hot Fuzz پارودی فیلم‌های اکشن رفیقی پلیسی بود، اما با داشتن داستانی جالب و سکانس‌های اکشن خاص خود، توانست به عنوان یک اثر مستقل عرض اندام کند.

 

اکشن ترسناک: این زیرشاخه حضور یک نیرو، رویداد یا شخصیت شیطانی را که در فیلم‌های ترسناک دیده می‌شود، با تیراندازی و تعقیب و گریز ژانر اکشن ترکیب می‌کند. مضامین و المان‌های یک فیلم اکشن ترسناک، اغلب خون ریزی، شیاطین، موجودات وحشی، خون آشامان و البته زامبی‌ها هستند. این زیرشاخه از ژانر فانتزی نیز به شدت الهام می‌گیرد. از جمله این فیلم‌ها، می‌توان به Aliens، Army of Darkness، Resident Evil، Ghost Rider، Planet Terror، Undead، Doomsday، Underworld، Constantine، Priest، The Crow، Dawn of the Dead، Deep Rising، From Dusk Till Dawn، Blade، The Mummy، Legion و End of Days اشاره کرد.

 

constantine

فیلم Constanine، اقتباس چندان وفاداری از منبع خود، کامیک‌بوک‌های Constantine نبود، اما تبدیل به یک فیلم اکشن ترسناک نئونوآر کالت شد.

 

رفیقی پلیسی: این زیرشاخه در دهه 80 میلادی و با اکران فیلم‌های 48 Hrs.، Lethal Weapon و Beverly Hills Cop بسیار محبوب شد. در این فیلم، دو قهرمان با اخلاق و رفتار کاملا متضاد، که اغلب مأموران پلیس هستند، همکار می‌شوند و در طول داستان، رابطه آن‌ها توسعه پیدا می‌کند. این ژانر، در دهه 2000 با فیلم‌هایی چون Rush Hour، Bad Boys، The Nice Guys و On Probation دوباره محبوبیت پیدا کرد.

 

lethal weapon

شخصیت‌های متناقض ریگز و مورتاه و شیمی بین مل گیبسون و دنی گلاور، عوامل موفقیت فیلم‌های Lethal Weapn بودند.

 

فیلم فاجعه‌ای: در فیلم‌های فاجعه‌ای، شاهد المان‌های ماجرایی و حتی علمی تخیلی هستیم و چالش اصلی، زنده ماندن در شرایط بلایی طبیعی یا مصنوعی، مانند سیل، زلزله، طوفان، آتش فشان، بیماری‌های واگیردار و غیره است. از جمله این فیلم‌ها، می‌توان به Independence Day، Daylight، Earthquake، 2012، The Day After Tomorrow، Poseidon، The Towering Inferno، Dante’s Peak، Deep Impact، Volcano، The Core، Armageddon، Twister و San Andreas اشاره کرد.

 

هنرهای رزمی: در این زیرشاخه، شاهد مبارزات تن به تن متعدد میان قهرمان‌های فیلم هستیم. هسته اصلی این فیلم‌ها، همین مبارزات هستند و مخاطبان نیز برای تماشای چنین سکانس‌های به دیدن این فیلم‌ها می‌نشینند و داستان پردازی و پرداخت کاراکترها نیز در خدمت اکشن فیلم هستند. فیلم‌های هنرهای رزمی، اغلب دارای کاراکترهای آشنا به هنرهای رزمی هستند. این نقش‌ها، اغلب توسط بازیگرانی ایفا می‌شوند که به هنرهای رزمی آشنا هستند و یا برای آمادگی، چندین ماه تمرین می‌کنند. از جمله این فیلم‌ها، می‌توان به The Karate Kid، Police Story، Kung Fu Hustle، Fearless، Ninja Assassin، Ong-Bak، Shanghai Noon، Kill Bill، Fist of Legend، Iron Monkey، Drunken Master، Enter the Dragon، Mortal Kombat، The Raid Redemption، Flash Point، Champion of Death، Karate Bearfighter، Doberman Cop، Golgo 13: Assignment Kowloon، Shaolin Soccer، Big Trouble in Little China، Charlie’s Angels و The Street Fighter اشاره کرد. سبک ووژیا (Wuxia)، فیلم‌های هنرهای رزمی است که داستان آن‌ها در دوران باستان آسیا رخ می‌دهد و تسلط بر هنرهای رزمی، به کاراکترها قدرت‌های جادویی مانند پرواز می‌دهند.

 

اکشن علمی تخیلی: این زیرشاخه، المان‌های مشترک زیادی با ژانر علمی تخیلی دارد و این فیلم‌ها بر تیراندازی، مبارزات در فضا، اسلحه نوآورانه و دیگر المان‌های علمی تخیلی که با اکشن ترکیب شده‌اند، تمرکز دارند. از جمله این فیلم‌ها، می‌توان به G.I. Samurai، Terminator 2، The Matrix، Total Recall، Minority Report، The Island، Star Wars، Men in Black، Alines، I Robot، Transformers، The Hunger Games، The Maze Runner، Equilibrium، District 9، Serenity، Akira، Paycheck، Predator، Robocop، Avatar، Mad Max 2، Divergent، They Live، Escape from New York، Lara Croft: Tomb Raider و The Fifth Element اشاره کرد.

 

The matrix

هوگو ویوینگ به نقش مأمور اسمیت و کیانو ریوز به نقش نئو در نمایی از فیلم The Matrix، به کارگردانی خواهران واچوفسکی

 

فیلم جاسوسی: در این فیلم‌ها، قهرمان معمولا یک مأمور دولتی است که با خشونت، با مأموران دشمن یا تروریست‌ها مقابله می‌کند. این فیلم‌ها، درباره جاسوس‌هایی هستند که درگیر اتفاقات مختلفی، معمولا در مقیاس جهانی می‌شوند. این زیرشاخه، با موضوعاتی مانند جاسوسی، چه به شکل واقع‌گرایانه یا کاملا داستانی سر و کار دارد. فیلم‌های جاسوسی در سینمای بریتانیا بسیار محبوب هستند و کارگردانان بریتانیایی، مانند آلفرد هیچکاک و کارول رید (Carol Reed)، در این عرصه نامدار هستند. این زیرشاخه، ترکیبی از فرارهای هیجان انگیز، اکشن سنگین، مبارزات خوش ساخت، تکنولوژی‌های هیجان انگیز و مکان‌های دیدنی است. تمام فیلم‌های جاسوسی، الزاما اکشن نیستند، اما فیلم‌های دارای سکانس‌های تیراندازی و تعقیب و گریز، از جمله فیلم‌های اکشن به حساب می‌آیند. فیلم‌های جاسوسی با مقدار اکشن کم، از جمله فیلم‌های هیجان انگیز به شمار می‌آیند. از این آثار، می‌توان به Casino Royale، Mission: Impossible، Ronin، True Lies، Salt، From Paris with Love، The International، Patriot Games، xXx، Colombiana، Miss Congeniality و سری بورن اشاره کرد.

 

Bourne

مت دیمون با بازی در نقش جیسون بورن، تصویر کلیشه‌ای هالیوود از یک جاسوس همه‌فن‌حریف را با نمایش دادن فردی آسیب‌پذیر که تنها به دنبال یافتن هویت‌اش است، در هم شکست.

 

اکشن هیجان انگیز: در فیلم‌های اکشن هیجان انگیز، شاهد تیراندازی، انفجارات متعدد و نماهای دیدنی هستیم. فیلم‌های Dirty Harry و The French Connection در دهه 70 این المان‌ها را نمایش دادند و بعدها، فیلم‌های موفق و پرفروشی چون Die Hard و Lethal Weapon در دهه 80 این مسیر را ادامه دادند. در این فیلم‌ها، قهرمان مدت محدودی دارد، با خشونت زیادی مواجه است و دشمن مشخصی دارد. این آثار، دارای المان‌های جنایی و معمایی هستند، اما اکشن در وهله اول اهمیت دارد. از جمله این فیلم‌ها، می‌توان به Hard Boiled، True Romance، Point Break، The Warriors، Bullitt، The Seven-Ups، Cobra و Rambo: First Blood Part II، Taken اشاره کرد. داستان این فیلم‌ها در یک محیط محدود، مانند یک ساختمان، هواپیما یا مسیر رخ می‌دهد و قهرمان، توسط دشمن محاصره شده است و باید با مخفی‌کاری و هوشیاری، فرار کند. فیلم‌های مشابه Die Hard، در هالیوود بسیار پر طرفدار هستند، زیرا داستان ساده‌ای را در چارچوبی مشخص ارائه می‌دهند. از جمله این فیلم‌ها، می‌توان به Under Siege (با موضوع حمله تروریست‌ها به یک کشتی)، Broken Arrow (دزدیده شدن یک کلاهک اتمی توسط تروریست‌ها)، Speed، Under Siege 2: Dark Territory و Derailed (گروگان گیری در قطار یا اتوبوس)، Sudden Death (حمله تروریست‌ها به یک استادیوم ورزشی)، Passenger 57، Executive Decision و Air Force One (گروگان گیری در هواپیما)، Con Air (دزدیده شدن یک هواپیما توسط خلافکاران) و Half Past Dead و The Rock (حمله تروریست‌ها و زندانیان به یک زندان) اشاره کرد. فیلم Paul Blart: Mall Cop، پارودی این نو فیلم‌ها است.

 

فیلم ابرقهرمانی: فیلم‌های ابرقهرمانی، اکثرا دارای المان‌های علمی تخیلی و فانتزی هستند و به اعمال یک یا چند ابرقهرمان که دارای قدرت‌های ابرانسانی هستند و قصد دارند از بشر محافظت کنند، تمرکز می‌کنند. این فیلم‌ها، اکشن محور هستند و اولین فیلم هر ابرقهرمان، داستان پیدایش او و مبارزه او با یک ابرشرور شناخته شده را تعریف می‌کند. از جمله این فیلم‌ها، می‌توان به Batman، Iron Man، Green Lantern، Spider-Man، The Avengers، X-Men، Thor، Captain America: The First Avenger، The Incredible Hulk، Catwoman، Wonder Woman، Kick-Ass، Lucy و Superman اشاره کرد.

 

Batman

مایکل کیتون به نقش بتمن و دنی دویتو به نقش پنگوئن در نمایی از فیلم Batman Returns به کارگردانی تیم برتون

 

بازیگران معروف

بازیگرانی چون جان وین، استیو مک کوئین (Steve McQueen) و لی ماروین (Lee Marvin) در دهه‌های 50 و 60 و بازیگرانی چون بروس لی، تام لافلین (Tom Laughlin)، چارلز برانسون، چاک نوریس، کلینت ایستوود و سونی چیبا در دهه 70 با ژانر اکشن شناخته می‌شدند. در دهه 80، مل گیبسون و دنی گلاور، ژانر رفیقی پلیسی را با فرانچایز Lethal Weapon محبوب کردند. در اواسط دهه 80 میلادی، بدنسازانی چون آرنولد شوارتزنگر و سیلوستر استالونه، با اسلحه بزرگ و سنگین در فیلم‌های اکشن ظاهر شدند و بازیگرانی چون استیون سیگال (Steven Seagal) و ژان کلود ون دام (Jean-Claude Van Damme)، با پیشینه هنرهای رزمی خود، در فیلم‌های اکشن رزمی بازی کردند. بروس ویلیس، قهرمانی یادآور دوران وسترن بود که با فیلم‌های اکشن Die Hard به شهرت رسید.

 

در دهه 90 و 2000، بازیگران آسیایی چون چو یون فت (Chow Yun-Fat)، جت لی (Jet Lee) و جکی چان در فیلم‌های آمریکایی ظاهر شدند و بازیگرانی چون وزلی اسنایپس (Wesley Snipes) و وین دیزل (Vin Diesel) مطرح شدند.

 

blade

بازی در نقش بلید در فیلم‌‌های Blade و Blade II، بهترین نقش‌آفرینی وزلی اسنایپس در زندگی حرفه‌ایش به شمار می‌آید.

 

اگر چه کیانو ریوز (Keanu Reeves) و هریسون فورد، خود را با نقش‌های اکشن علمی تخیلی مطرح کردند، تلاش کردند تا در ژانرهای دیگر چون اکشن ماجرایی نیز موفقیت کسب کنند.

 

مت دیمون (Matt Damon) که برای بازی در نقش یک سرایدار نابغه در فیلم Good Will Hunting، کاندید جایزه اسکار شده بود، با بازی در فرانچایز Jason Bourne، خود را به عنوان یک بازیگر اکشن معرفی کرد. بازیگران اروپایی مانند ژان کلود ون دام بلژیکی، ژان رنو (Jean Reno) فرانسوی، دالف لاندگرن (Dolph Lundgren) سوئدی، کالین فارل (Colin Farrell) ایرلندی و جیسون استاتهام انگلیسی در فیلم‌های اکشن زیادی در آمریکا ظاهر شدند.

 

از جمله بازیگران زن سینمای اکشن، می‌توان به میشل یوه (Michelle Yeoh)، لوسی لیو (Lucy Liu)، میشله ردریگز (Michelle Rodriguez)، میلا یوویچ (Milla Jovovich)، کیت بکینسل (Kate Beckinsale)، آنجلینا جولی (Angelina Jolie)، اسکارلت جوهانسون (Scarlett Johansson)، اوما تورمن (Uma Thurman)، ساندرا بولاک (Sandra Bullock)، زو سالدانا (Zoe Saldana)، سیگورنی ویور (Sigourney Weaver)، لیندا همیلتون (Linda Hamilton)، صنعا لاتان (Sanaa Lathan)، جینا دیویس (Geena Davis)، هالی بری (Halle Berry)، امیلی بلانت (Emily Blunt)، ژانگ زییی (Zhang Ziyi)، مگی کیو (Maggie Q)، کایرا نایتلی (Keira Knightly)، چارلیز ترون (Charlize Theron)، دمی مور (Demi Moore)، کامرون دیاز (Cameron Diaz)، درو باریمور (Drew Barrymore)، جنیفر لارنس (Jennifer Lawrence)، جنیفر کانلی (Jennifer Connelly)، بریجیت نیلسون (Brigitte Nielsen)، کری آن موس (Carrie-Ann Moss)، لوری پتی (Lori Petty)، جسیکا آلبا (Jessica Alba) و جیمی لی کرتیس (Jamie Lee Curtis) اشاره کرد. پس از یک زندگی حرفه‌ای موفق به عنوان بدلکار، زوئی بل (Zoe Bell)، تبدیل به یک ستاره سینمای اکشن شد و روندا روزی (Ronda Rousey) و جینا کارانو (Gina Carano) پس از موفقیت در MMA به سینما آمدند.

 

Mad Max

چارلیز ترون در نمایی از فیلم Mad Max: Road Fury

 

در سال‌های اخیر، تعداد بازیگران زن در سینمای اکشن، بیشتر شده است. این بازیگران، در فستیوال فیلم آرتمیس مورد ستایش قرار می‌گیرند.مؤسسه تحقیقاتی جینا دیویس، فعالیت زنان در سینمای اکشن را تحت بررسی قرار می‌دهد. نتایج این مؤسسه نشان می‌دهد که تعداد دیالوگ‌های زنان در این فیلم‌ها نیز افزایش یافته است. این مؤسسه اظهار کرده که در سال 2016، شاهد بیشترین حضور زنان به عنوان قهرمان در فیلم‌های اکشن مانند Suicide Squad و Captain America بوده‌ایم، اما با این حال، همچنان این نقش‌ها، پرداخت کافی ندارند.

 

کارگردانان

از جمله معروف‌ترین کارگردانان سینمای اکشن در دهه 60 و 70 میلادی، می‌توان به سم پکینپا اشاره کرد که فیلم The Wild Bunch (1969) او، به دلیل خشونت زیاد و لحن پوچ‌گرایانه‌اش، بسیار جنجالی شد. از جمله کارگردانان معروف سی سال اخیر سینمای اکشن، می‌توان به جیمز کمرون، اندرو دیویس، جان وو (John Woo)، جان مک تیرنن (John McTiernan)، ریدلی اسکات، خواهران واچفسکی (The Wachowskis)، آندرزژ بارکتویاک (Andrzej Bartkowiak)، رابرت ردریگز، مایکل بی (Michael Bay) و لوئیس لتریه (Louis Leterrier) اشاره کرد.مشخصات

یک فیلم از ژانر اکشن، فیلمی است که در آن شخصیت یا شخصیت‌های اصلی با چالش‌هایی روبرو می شوند که معمولا شامل خشونت، مبارزه‌های ادامه دار، انجام دادن کارهای فیزیکی بسیار سخت و تعقیب و گریزهای دیوانه‌وار است.


بازی
فیلم
سریال
مطالب