چگونه بازی های استیم را ارزان تر تهیه کنیم

هومن طیارزاده هومن طیارزاده در 30 اسفند 1399
چگونه بازی های استیم را ارزان تر تهیه کنیم

خرید بازی ویدیویی برای بازیکنان ایرانی همیشه با مشکل بزرگ قیمت بالای آن‌ها همراه بوده است. ۶۰ دلار مبلغ کامل یک بازی بزرگ همیشه برای یک فرد متوسط ایرانی گران بوده و بالا رفتن قیمت ارز هم فقط وضع را سخت‌تر کرده است. به همین دلیل Piracy (دانلود یا کپی غیرقانونی بازی‌ها) در ایران اولین گزینه‌ بازیکنان بوده و در نسل‌های قبل هم شاهد بودیم کنسولی که قابلیت کپی خور بودن را داشته محبوب ترین کنسول بازار ایران بوده است. رایانه‌های شخصی هم با پایرسی عجین شده‌اند و شاید عده‌ای فکر کنند قیمت واقعی بازی‌های رایانه‌ها همان چیزی‌است که هنگام تهیه‌ دیسک‌های کپی شده می‌پردازند. ولی در سال‌های اخیر و با گسترده‌تر شدن بازی‌های آنلاین و عناوینی که قفل‌های امنیتی بهتری دارند (مثل عناوین DRM دار) بازیکنان رایانه هم متوجه سنگینی قیمت بازی‌ها شده‌اند.

در حال حاضر حراج تابستانه‌ استیم هم که تخفیف‌های بسیار خوبی دارد شروع شده است، ولی بسیاری از بازی‌ها حتی با تخفیف هم هنوز گران هستند و بازیکنانی که به علت درصد‌های بالای تخفیفات تحریک می‌شوند و خرید‌های بزرگ انجام می‌دهند بعد از اتمام حراج باید با جیب خالی باقی ماه را سر کنند!

خوشبختانه بازی‌های ایرانی با قیمتی مناسب‌تر در دسترس ما هستند و برخی بازی‌های خارجی هم که در بستر سرویس هیولا رسما عرضه می‌شوند با قیمتی کمتر از قیمت جهانی به طور قانونی به فروش می‌رسند (مثلا بازی This War of Mine که قیمت جهانی‌اش ۲۰ دلار است در سرویس هیولا حدود ۲۰ هزار تومان قیمت دارد). خیلی خوب است که بازی‌های ایرانی و بازی‌های خارجی‌ که با آمدن به این پلتفرم رسما به ما عرضه‌ شده‌اند را قانونی خریداری کنیم تا از بازیسازان حمایت کرده باشیم.

ولی پایرسی فقط در ایران وجود ندارد و در بسیاری از کشور ها برای ناشران و سازندگان دردسر ساز شده است. بستر‌های قانونی و فرهنگی باعث شده این مشکل در اکثر کشور‌های غربی حل شده باشد، ولی بازار‌های بزرگی مثل روسیه، هند و چین وجود دارد که به علت درآمد کمتر افراد نسبت به اروپا و آمریکا، ۶۰ دلار مبلغ بالایی است و بسیاری از بازیکنان به پایرسی روی آورده‌اند. راهکاری که ناشران برگزیده‌اند این است که در این کشور‌ها بازی‌ها با قیمتی کمتر به فروش برسند (همانند چیزی که در سرویس هیولا می‌بینیم). اگر روزی استیم در ایران رسما فعالیت داشته باشد، احتمالا ما هم جزو کشور‌هایی خواهیم بود که بازی‌ها را با قیمت کمتری دریافت خواهند کرد، ولی تا آن روز بهترین راهی که برای خرید قانونی بازی‌های رایانه از پلتفرم استیم داشته باشیم این است که کاری کنیم که شرکت Valve فکر کند ما هم از کشور‌هایی که ذکر شد، در حال خرید هستیم.

نکته‌ی مهم این است که بسیاری‌از بازی‌ها در این کشور‌ها قفل‌های منطقه‌ای دارند و یا فقط به‌زبان‌های محلی آن کشور خاص قابل دانلود هستند و یا برای اجرایشان باید ip آن کشور را داشته باشید. خوشبختانه این محدودیت‌ها برای اکانت‌های روسی کمتر از بقیه‌ی مناطق است و بسیاری از بازیکنان ایرانی ترجیح می‌دهند منظقه‌ی اکانت استیم خود را به کشور روسیه تغییر دهند. در این راهنما به شما آموزش می‌دهیم چگونه این کار را انجام دهید و چگونه والت استیم خود را به روبل شارژ کنید. البته فراموش نکنید که همه‌ی بازی‌ها برای این کشور ارزان‌تر نیستند و برخی با همان قیمت ۶۰ دلار به فروش می‌رسند و برخی عناوین AAA هم قفل‌های منطقه‌ای دارند و یا فقط به زبان روسی قابل استفاده هستند، پس بهتر است اگر به دنبال بازی خاصی می‌گردید ابتدا وجود محدودیت‌های منطقه‌ای برای آن را بررسی کنید (در ادامه‌ی مطلب نحوه‌ی بررسی قفل‌های منطقه‌ای ذکر شده).

قبل از شروع کار دو اخطار مهم وجود دارد که باید حتما به آن‌ها توجه کنید:

اخطار ۱: برای تغییر منطقه‌ی اکانت خود به روسیه باید در مراحلی از کار IP خود را به کشور روسیه تغییر دهید. تغییر IP از نظر شرکت Valve قانونی نیست و اگر صلاح بدانند مکن است اکانت خاطی را بن کنند. هرچند که این اتفاق برای اکانت‌های خارجی رخ داده، ولی تا به حال بازیکنان ایرانی برای تغییر اکانت خود به روسیه بن نشده‌اند. (برخی افراد هم که چنین ادعایی داشته‌اند در واقع به علت تقلب در بازی‌هایی مثل Counter Strike بن شده‌اند.) احتمالا شرکت Valve بدش نمی‌‌آید که ایرانی‌ها به جای پایرت کردن بازی‌ها نسخه‌ی ارزان‌تری از آن را قانونی بخرند و مشکلی با این کار ما ندارد، ولی در هر صورت اگر به علت تغییر منطقه‌ی اکانت خود به مشکلی با Valve برخوردید لوکتو یا نویسنده‌ مطلب مسئول نیستند!

اخطار ۲: بازی‌هایی که با قیمت کمتر خریداری شده باشند فقط در همان کشور اصلی خرید (یا کشوری که قیمت‌هایش حتی کمترباشد) قابل اجرا هستند و اگر بعد از خرید بازی‌های ارزان تر، ریجن اکانت خود را به کشوری با قیمت بالاتر (مثل آمریکا، بریتانیا یا اکثر کشور‌های اروپایی) تغییر دهید، آن عناوین احتمالا دیگر قابل اجرا نخواهند بود. پس به فکر جا‌به‌جایی مداوم اکانت خود بین کشور‌های مختلف نباشید! به علاوه هدیه دادن بازی‌هم از اکانتی که کشور ارزان‌تری دارد به اکانتی با کشور گران‌تر ممکن نیست پس به فکر کسب درآمد با این روش هم نباشید!

برویم سراغ روش تغییر منطقه‌ی اکانت. در اینجا کشور روسیه به دلایلی که بالاتر ذکر شد انتخاب شده ولی در صورتی که مایلید منطقه‌ی اکانتتان را به کشور دیگری تغییر دهید، روند کار مشابه همین مراحل است:

 


 

اول باید در سایت استیم با اکانت خود وارد شوید، روی نام کاربری خود (در کنار آواتارتان) کلیک کنید و به بخش Account Details بروید. احتمالا با چنین صحنه‌ای رو‌به‌رو خواهید شد (شاید کمی موجودیتان بیشتر باشد!) حالا باید با یک نرم‌افزار، IP خود را به کشور روسیه تغییر دهید. برای اطمینان از این‌که IP تان تغییر یافته می‌توانید از یک سایت مکان‌یابی مثل snowmyip.com استفاده کنید و باید با چنین متنی مواجه شوید:

 


 

حالا به صفحه‌ی Account Settings خود برگردید. ممکن است لازم باشد دوباره به اکانت خود وارد شوید. روی گزینه‌ی Update Store Country (زیر اسم کشور فعلی اکانتتان) کلیک کنید و در صفحه‌ی جدید گزینه‌ی Russian Federation را انتخاب کنید. ممکن است استیم به شما بگوید که بار آخر از این کشور به اکانتتان وارد نشده‌اید. اگر با این خطا رو به رو شدید، مطمئن باشید که اگر از نرم‌افزار استیم روی موبایلتان استفاده می‌کنید، تلفن همراه به اینترنت وصل نیست. سپس یک بار در حالی که هنوز IP روسیه را دارید با Client ویندوز استیم هم وارد اکانتتان بشوید. بعد از انجام این مراحل باید با چنین صحنه‌ای رو‌به‌رو شوید:

 


 

فیلد‌های نام و آدرس چندان مهم نیستند، ولی فیلد‌های شهر، استان و کد پستی باید حتما با یکدیگر هماهنگ باشند. برای سهولت کار از یک وبسایت Billing Adress Generator که آدرس‌های کشور روسیه را هم تولید می‌کند استفاده کنید و تمامی فیلد‌ها را با آدرس دریافتی‌تان پر کنید. اگر تا به حال از استیم هیچ خریدی نداشته‌اید، ممکن است هنگام تغییر کشور به روسیه این اطلاعات از شما خواسته نشود ولی بعدا و هنگام شارژ اکانت باید فرمی مشابه را پر کنید. بعد از انجام این مرحله، واحد پول اکانتتان به روبل تبدیل می‌شود و می‌توانید از قیمت‌های ارزان‌تر این کشور استفاده کنید.

 


 

شارژ کردن والت بسیار ساده است، از هر فروشگاهی که دوست دارید گیفت کارت دلاری به میزان مورد نیازتان بخرید و استیم موقع شارژ کردن اکانت، به طور خودکار تبدیل ارز را انجام می‌دهد (البته دقت کنید در هنگام شارژ کردن اکانت IP تان حتما مربوط به روسیه باشد). در هنگام نوشتن این مطلب هر ۱۰۰ روبل روسیه معادل حدود ۱.۶ دلار آمریکا است. از این مرحله به بعد می‌توانید نرم‌افزار تغییر IP خود را خاموش کنید و برای خرید با موجودی حساب استیم، IP ایران مشکل‌زا نخواهد بود.

 


همانطور که می‌بینید قیمت بیشتر عناوین به روبل تقریبا نصف قیمت دلاری آن‌هاست

حالا برویم سراغ بررسی این که آیا خرید بازی از فروشگاه روسی مشکلی در اجرای آن خواهد داشت یا خیر. دو حالت معمول وجود دارد که هر دوی آن‌ها معمولا در صفحه‌ی بازی در استیم ذکر شده‌اند:

۱- بازی فقط در برخی کشور‌ها قابل اجرا خواهد بود. مثل بازی Sleeping Dogs: Definitive Edition

 


 

۲- بازی فقط به زبان روسی (و گاهی چند زبان دیگر از کشور‌های همسایه‌ی روسیه) قابل اجراست. مثل بازی The Division:

 


 

اگر مایلید چنین بازی‌هایی را روی اکانت روسی خود بدون مشکل تغییر IP و زبان اجرا کنید، مجبورید CD Key بین‌المللی آن‌ را بخرید یا کسی که منطقه‌ی اکانتش کشوری بدون محدودیت است آن را برای شما به صورت gift بخرد. برای اطمینان بیشتر از محدودیت‌های بازی‌ها در کشور‌های مختلف از وبسایت Steam Locked کمک بگیرید.

تغییر ریجن اکانت استیم بسیار ساده است و به نظر می‌رسد فعلا برای کاربران ایرانی مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ و به ویژه در زمان حراج‌ها امکان خرید قانونی بازی را برای قشر متوسط ایجاد می‌کند و این کار در نهایت برای بازیسازان هم بهتر از این است که حاصل زحمتشان را غیر قانونی دانلود کنیم. ولی نباید فراموش کرد که با این کار در نهایت داریم خرید قانونی‌ را که باید حقمان باشد، با فریب و نیرنگ انجام می‌دهیم. بسیاری از ناشران بزرگ فعلا علاقه‌ای به همکاری با سرویس‌های داخلی مثل هیولا ندارند و بازیکنان ایرانی برای خرید بازی‌ها یا باید از این دروغ مصلحتی در مورد محل زندگیشان استفاده کنند و یا کمرشان زیر قیمت‌های جهانی خم شود. امیدواریم به زودی صنعت بازیسازی دنیا، کشور ما را هم به عنوان یک بازار مناسب به رسمیت بشناسد و بتوانیم بدون انکار ملیتمان، تفریح ساده‌ای را که حقمان است، قانونی انجام دهیم و از تولیدکنندگان محبوبمان هم حمایت کنیم.

برچسب ها: steam
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

رایانه شخصی و قابل حمل Steam Deck معرفی شد
رایانه شخصی و قابل حمل Steam Deck معرفی شد

شرکت Valve از دستگاه بازی کوچک و قابل حمل جدیدی به‌نام استیم دک (Steam Deck) رونمایی کرد. با لوکتو همراه باشید.

حامد افرومند - 25 تیر 1400
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.