10 بازی استراتژی لذت‌بخش که در زمان عرضه نادیده گرفته شدند

مهدی سلیمانی مهدی سلیمانی در 10 آبان 1402
10 بازی استراتژی لذت‌بخش که در زمان عرضه نادیده گرفته شدند

ایده اصلی پشت فهرست‌هایی که دم از نادیده بودن برخی از بازی‌ها می‌زنند این است این بازی‌ها را به لیست علاقه‌مندی‌هایتان در فروشگاه‌هایی مثل استیم یا اپیک اضافه کنید تا در زمان تخفیف‌ بتوانید با قیمتی ناچیز آن‌ها را خریداری کنید. در این مطلب، هدف اصلی معرفی برخی از بازی‌های استراتژیک است که با وجود گیم‌پلی و مکانیک‌های جالبشان در زمان عرضه‌ نادیده گرفته شدند. عناوین انتخاب شده برای این لیست از ژانر استراتژیک کلی انتخاب شده‌اند و سعی کردیم انواع بازی‌ها از عناوین تاکتیکی نوبتی گرفته تا شهرسازی و استراتژیک لحظه‌ای (RTS) را در لیست قرار دهیم.

 

بازی World In Conflict

 


این روز‌ها پیدا کردن بازیکن آنلاین در بازی World in Conflict سخت است، اما کمپین انفرادی تاثیرگذار و شگفت‌انگیز آن یکی از اصلی‌ترین دلایل برای تجربه این بازی است. اتفاقات بازی در سال 1989 جریان دارد، جایی که نیروهای شوروی تهاجم بزرگی را به اروپا و ایالات متحده آغاز کرده‌اند. شما باید در کنار کاپیتان بنن (Bannon) که کمی گیج‌ است، پوششی را برای عقب نشینی غیرنظامیان درمقابل ضد حملات نیروهای مهاجم هماهنگ کنید. در بازی هیچ ساخت و ساز پایگاهی وجود ندارد و در عوض شما نیروها را مستقیماً به میدان نبرد می‌برید و در کنار هم‌تیمی‌های هوش مصنوعی برای تصرف نقاط و از بین بردن تانک‌های دشمن تلاش می‌کنید. هدف جاه‌طلبانه این بازی این بود که در بخش چند نفره، بازیکنان جنبه‌های مختلف یک ارتش مانند توپخانه، پشتیبانی هوایی و زره‌های سنگین توپخانه، پشتیبانی هوایی و غیره را کنترل کنند. این ایده می‌توانست یک جهش بزرگ در طراحی بازی‌های استراتژیک باشد؛ حتی بازی Dawn of War 2 نیز در کنترل نیروها چیز تقریبا مشابهی را ارائه می‌داد. متاسفانه بازی World in Conflict هرگز به جایگاهی که لیاقتش را داشت نرسید. 

 

بازی King Arthur: The Role Playing Wargame

 

 

بازی King Arthur: The Role Playing Wargame مدت‌ها پیش از اینکه بازی Total War: Warhammer عرضه شود، جادو و هیولاها را با فرمول بازی‌های Total War ترکیب کرده بود. با وجود ایرادات خاص بازی، عناوین زیادی مثل این بازی وجود ندارند که به شما اجازه دهند سربازان دشمن را با رعد و برق و موجودات عجیب و غریب از بین ببرید. بازی King Arthur: The Role Playing Wargame همچنین مدیریت قهرمان اصلی را به‌صورت منظم به لایه استراتژیک گیم‌پلی اضافه می‌کند. با پیشرفت در کمپین بازی، می‌توانید قهرمانانتان را ارتقا دهید، مهارت‌ها و جادوهای قدرتمندتر را به آن‌ها اختصاص دهید و برای تجربه جنگ‌های خاص، تنها کافیست چند مرحله فرعی انجام دهید. در طول بازی باید تصمیم بگیرید که آیا شاه آرتور یک پادشاه مسیحی می‌شود و از شوالیه‌ها حمایت می‌کند، یا اینکه آیا او پیرو ایمان قدیمی می‌شود و متحدان افسانه‌ای بیشتری به دست می‌آورد.

 


بازی Rise of Nations

 


اگر از طرفداران بازی Age of Empires هستید و هنوز بازی Rise of Nations را تجربه نکرده‌اید، همین حالا به بازی استراتژیک بعدی خود سلام کنید! همانند بازی Age of Empires، توسعه در امتداد فناوری شهروندی، شما را به دوره‌های تاریخی مترقی سوق می‌دهد. البته بازی Rise of Nations این ایده را با مفهوم «قلمرو» توسعه می‌دهد. بازی Rise of Nations مثل بقیه عناوین RTS به شما اجازه می‌دهد تا با ساخت ارتشی بزرگ به پایگاه‌های دشمن حمله کنید، اما نقشه‌های بزرگ و تغییر مرزهای سرزمینی در این بازی، یک لایه اضافی به پیچیدگی‌های تاکتیکی آن اضافه می‌کنند. در سال 2014 یک نسخه جدید از این بازی روی استیم منتشر شد که علاوه بر بهبود گرافیک فنی، امکان استریم روی توییچ را هم به آن اضافه می‌کند.

 

بازی Wargame: Airland Battle

 


این بازی بدون شک گوهری است که به‌اندازه کافی از آن قدردانی نشده است. بازی Wargame: Airland Battle یک عنوان RTS زیبا در زمان جنگ سرد است که نبرد بین ناتو و کشورهای عضو پیمان ورشو را به تصویر می‌کشد. وسعت این بازی تقریباً بی‌رقیب است؛ صدها واحد مختلف که از طریق یک سیستم هوشمندانه عرشه‌سازی اعزام می‌شوند، تنوع تاکتیکی شگفت‌انگیزی به بازی می‌دهند. این بازی در درجه اول یک عنوان استراتژیک است که روی بخش چند نفره تمرکز کرده و بازیکنان آن در پیدا کردن و استفاده از هرگونه ضعف در ارتش شما مهارت عجیبی دارند. پس از گذشت از بخش‌های تمرینی و یادگیری مکانیک‌های عمیق بازی، با یکی از عمیق‌ترین و جذاب‌ترین بازی‌های RTS دنیا آشنا خواهید شد که می‌تواند برای مدت طولانی شما را سرگرم نگه دارد.

 

بازی Anno 1404

 


گیم‌پلی بازی Anno 1404، که به‌عنوان Dawn of Discovery هم شناخته می‌شود، بیشتر در نگهداری از یک شهر خلاصه می‌شود تا ساختن آن. شما مسئول یک شهرک هستید و وظیفه نگهداری و رشد وضعیت اقتصادی و فرهنگی آن را بر عهده دارید. هوش مصنوعی هم در جزایر اطراف به طور مشابه در تلاش برای گسترش و پیشرفت است. این نبرد، یک نبرد اقتصادی، تجارتی و دینی بزرگ است. یک بازی استراتژیک جذاب که شما را وادار می‌کند در مورد چگونگی به دست آوردن منابع متفاوت برای تکمیل پروژه‌های خود عمیقا فکر کنید. برای مثال، تجارت، نیروی کار و اکتشاف همگی کلید ضمانت یک جریان ثابت ادویه هستند. این منابع فقط برای بزرگترین پروژه‌ها ذخیره نمی‌شوند، بلکه ثروت و رفاه شهروندان شما به وجود آن‌ها بستگی دارد. در نهایت، و به ناچار، می‌توانید به نیروی دریایی دستور دهید تا به دشمنانتان حمله کند و در نهایت آن‌ها را نابود کند. بازی Anno 1404 یک بازی رزمی با لایه اقتصادی نیست، بلکه یک بازی استراتژی اقتصادی با اندکی چاشنی مبارزه است.

 

بازی Tropico 4

 


بازی Tropico 4 را می‌توان شادترین بازی شهرسازی درباره سیاستمداران فاسد، فقر و ستم اجتماعی دانست. البته این درصورتی است که شما بازی Tropico 3 یا بازی Tropico 5 را بازی نکرده باشید؛ دو عنوانی که هردو بسیار شبیه به هم هستند. در بازی Tropico 4 شما نقش ال پرزیدنت را بر عهده می‌گیرید. او فرمانروای یک جمهوری کوچک است که در حوزه روابط بین الملل نقش به‌سزایی دارد. برای ایجاد مدینه فاضله خوش خدمت رئیس جمهور، باید جمعیت، اقتصاد و بازار کار را مدیریت کنید و در عین حال باید سعی کنید مقداری پول نقد اضافی برای حساب خارج از کشور خودتان هم جمع آوری کنید. طنز موضوع بازی Tropico 4 این است که در بیشتر مواقع ایجاد یک بهشت واقعی منطقی‌تر است. شما می‌توانید کارهای بسیار بدی با سوژه‌های خود انجام دهید، اما انجام این کار باعث ایجاد خصومت‌هایی می‌شود که ممکن است در نهایت باعث شورش شهروندان شود. با این حال، یکی دو بار تقلب در انتخابات ضرری ندارد. علاوه بر نگرانی‌های زیرساختی، از شما خواسته می‌شود که بین نیازهای رای‌دهندگان خود تعادل برقرار کنید که توسط تعدادی جناح نمایندگی می‌شوند و همه نیازهای متفاوت و اغلب متناقضی دارند.

 

بازی Divinity: Dragon Commander

 


این بازی آنچنان نیاز به توضیح ندارد. بازی Divinity: Dragon Commander یک بازی استراتژیک است که در آن شما به عنوان یک اژدها با جت پک بازی می‌کنید. اگر چنین ایده عجیبی شما را هیجان زده می‌کند، پس بهتر است حتما این بازی را امتحان کنید. بازی Divinity: Dragon Commander ترکیبی عجیب از بازی‌های نقش آفرینی مانند بازی King's Bounty، استراتژی نوبتی مانند سری بازی Total War و استراتژیک لحظه‌ای است. البته مکانیک‌های استراتژیک این بازی چنگی به‌دل نمی‌زنند، اما بخش تک نفره  جاه‌طلبانه و عجیب و غریب آن دلایل کافی برای تجربه آن را به شما می‌دهد. همچنین نباید فراموش کنیم که این بازی توسط استودیو خوش‌نام Larian، سازنده بازی Divinity: Original Sin و بازی Baldur’s Gate 3 ساخته شده است.

 

بازی Unity of Command

 


بازی Unity of Command یک عنوان استراتژی نوبتی است که برجسته‌ترین ویژگی آن هوش مصنوعی پیشرفته دشمنان است. دشمنانی که بعضی مواقع حریف بسیار سرسختی هستند و در مواقع دیگر، شخصیت خاص خود را دارند و سعی می‌کنند به روش‌های شگفت انگیز و غیرمنتظره شما را شکست دهند. درحالی که گیم‌پلی بازی کاملا مجذوب کننده است، سادگی آن هم یکی از نقاط قوتش محسوب می‌شود. برخلاف بسیاری از بازی‌های جنگی تاکتیکی، این بازی برای بسیاری از بازیکنان قابل دسترس است و می‌توانید به‌راحتی از آن لذت ببرید.

 

بازی Skulls of the Shogun

 


یکی دیگر از عناوین استراتژیک تاکتیکی نوبتی در این فهرست بازی Skulls of the Shogun است که با وجود نوبتی بودن، گیم‌پلی سریعی دارد. این بازی بیشتر به بازی Advanced Wars شباهت دارد تا عناوینی مانند بازی XCOM. با این حال، ویژگی‌های منحصر به فرد بازی Skulls of the Shogun بیشتر از چیزی است که بتوانیم آن را صرفا در مقایسه با دیگر عناوین بسنجیم. به‌عنوان مثال، برای به دست آوردن سرباز‌های بیشتر، ابتدا باید یک مزرعه برنج را «تسخیر» کنید و در ازای سربازان مورد نیاز، یک قربانی خوشمزه به خدایان هدیه دهید. از نظر تاکتیکی، بازی Skulls of the Shogun به دلیل شعاع حرکتی‌اش، که درجه خوبی از کنترل موقعیت را ارائه می دهد، عمق جالبی را به گیم‌پلی اضافه کرده است.

 

بازی Valkyria Chronicles

 


نسخه کامپیوتری این بازی از برخی مشکلات فنی رنج می‌برد، اما تحمل این مشکلات اندک برای تجربه گیم‌پلی فوق العاده آن کار ساده‌ای به‌نظر می‌رسد. بازی Valkyria Chronicles یک عنوان استراتژیک عالی و متنوع است. در تاریخ تحریف شده جنگ جهانی دوم بازی Valkyria Chronicles، گیم‌پلی به سه بخش شوتر، استراتژیک نوبتی و نقش آفرینی ژاپنی تقسیم می‌شود. شما در یک نقشه ایزومتریک (از بالا به پایین) فرمان نبردها را می‌دهید و سپس واحدهای منفرد را در میدان کنترل می‌کنید که هرکدام بر اساس کلاس خاص خود قادر به حرکت و مبارزه هستند. در این بازی، استراتژی‌های شما نه‌تنها باید روی کاغذ خوب عمل کنند، بلکه در حین عملیات نیز باید به‌خوبی اجرا شوند. یک تیر اشتباه ممکن است همه برنامه‌های شما را خراب کند. به طور طبیعی، به عنوان یک بازی نقش آفرینی ژاپنی، داستان بازی ممکن است خیلی دراماتیک به‌نظر برسد، اما پشت داستان بازی، یک تجربه استراتژی منحصر به فرد است که قطعا ارزش وقت شما را دارد.
 

برچسب ها: 10 برتر
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

بهترین‌ بازی‌ها با امتیاز متاکریتیک زیر 70
بهترین‌ بازی‌ها با امتیاز متاکریتیک زیر 70

در این مطلب به بهترین بازی‌هایی که به دلایل مختلف امتیاز متاکریتیکشان از 70 عبور نکرد اشاره می‌کنیم. با لوکتو همراه باشید.

مهدی سلیمانی - 11 دی 1402
معرفی 15 بازی سولزلایک که احتمالا تجربه نکرده‌اید
معرفی 15 بازی سولزلایک که احتمالا تجربه نکرده‌اید

در این مطلب به 15 بازی سولزلایک اشاره می‌کنیم ممکن است در میان بازی‌های پرشمار این سبک گم ‌شده باشند. با لوکتو همراه باشید. 

مهدی سلیمانی - 19 آذر 1402
10 بازی مشابه مجموعه The Legend of Zelda برای پلی استیشن 5
10 بازی مشابه مجموعه The Legend of Zelda برای پلی استیشن 5

در این مطلب به 10 بازی مشابه مجموعه بازی The Legend of Zelda اشاره می‌کنیم که می‌توانید همین حالا روی پلی استیشن 5 تجربه کنید. با لوکتو همراه باشید.

مهدی سلیمانی - 25 آبان 1402
۱۰ بازی فوق العاده که بهتر است آن‌ها را صد در صد کامل نکنید
۱۰ بازی فوق العاده که بهتر است آن‌ها را صد در صد کامل نکنید

در این مطلب به 10 بازی که کامل‌کردنشان به تجربه بازی آسیب می‌زند اشاره می‌کنیم. با لوکتو همراه باشید.

مهدی سلیمانی - 16 شهریور 1402
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.