نقد و بررسی بازی FIFA 22

حسام افرومند حسام افرومند در 16 مهر 1400
نقد و بررسی بازی FIFA 22

هر سال بسیاری از طرفدارهای فوتبال با وجود انتقادهای گسترده خود از شرکت  EA Sportsعادت دارند به سراغ خرید بازی فیفا بروند و از آن طرف هم این شرکت، به ناامید کردن طرفدارها عادت کرده بود. این قضیه تا جایی پیش رفت که کم کم سری بازی‌های فیفا از یک بازی شبیه ساز فوتبال در حال تبدیل شدن به یک بازی نسبتا آرکید بود. برای پیروز شدن در در بازی فیفا ۲۱ نیاز به چند بازیکن سرعتی داشتید و کافی بود چند دریبل که بی شباهت به تقلب نبودند هم یاد بگیرید و تمام! شما به احتمال زیاد برنده بازی می‌شدید. اما شاید برای شما که از سیاست‌های شرکت EA Sports خسته شده‌اید عجیب باشد؛ ولی در بازی فیفا ۲۲ قضیه متفاوت است و شاهد نزدیک‌ترین تجربه به واقعیت از ورزش فوتبال هستیم. در این نوشته شما نقد بازی FIFA 22 روی کنسول پلی استیشن 5 را خواهید خواند.

 

برای دیدن این ویدیو از یوتیوب لوکتو کلیک کنید

 

حتی منوها و بخشی مانند Career Mode که سازنده‌ها به آن‌ها تقریبا هیچوقت توجه‌ای نمی‌کردند هم در بازی فیفا ۲۲ نسبت به نسخه قبلی دچار تغییر شده‌اند. اما خواسته اصلی بازیکن‌ها همیشه بهبود در گیم‌پلی بوده و اگر شما هم به طور جدی به تجربه فیفا پرداخته باشید‌ می‌دانید که گیم‌پلی از همه چی مهم‌تر است. خوشبختانه گیم‌پلی هم در بازی FIFA 22 دچار تغییر و تحولات گسترده‌ای شده است. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باعث تغییر در گیم‌پلی فیفا ۲۲ شده، تکنولوژی هایپرموشن (Hypermotion) است؛ تکنولوژی که ابتدا بیشتر شبیه به یک شعار تبلیغاتی و دهن پر کن از سوی شرکت EA Sports به نظر می‌رسید. این تکنولوژی که فقط در نسخه‌های نسل نهمی و استیدیا بازی FIFA 22 در دسترس است، باعث شده که گیم‌پلی بازی فیفا ۲۲ به واقعیت نزدیک‌تر شود. سازنده‌ها با ضبط حرکت‌های ۲۲ بازیکن در حال مسابقه، بیش از چهار هزار انیمیشن منحصر به‌فرد را به بازی اضافه کرده‌اند که پس از چند دقیقه از تجربه بازی فیفا ۲۲ کاملا حضور مثبت آن را حس می‌کنید. اما هایپرموشن تنها نکته‌ای نبوده که باعث پیشرفت گیم‌پلی شده است. در بازی FIFA 22 فیزیک توپ هم دچار تغیر شده و به مرحله جدیدی از واقع گرایانه بودن رسیده است. توپ در هوا و زمین، هنگام پاس یا شوت، کاملا متفاوت از قبل و به شکل خیره‌کننده‌ای شبیه به واقعیت حرکت می‌کند. اما خیره کننده‌تر از توپ، دروازه بان‌های بازی فیفا ۲۲ هستند که بهترین دروازه بان‌های تاریخ یک بازی ویدیویی فوتبالی به حساب می‌آیند! دروازه بان‌ها در بازی فیفا ۲۲ از نو بازنویسی شده‌اند و در لحظاتی که فکرش را هم نمی‌کنید به کمکتان می‌آیند. آن‌ها در خروج‌ها، موقعیت‌های تک به تک و یا شوت‌های از راه دور هوشمندانه‌تر از گذشته از خود عکس‌العمل نشان می‌دهند و به طور کلی باعث سخت‌تر شدن گل زدن و کم گل‌تر شدن بازی‌ها نسبت به فیفا ۲۱ شده‌اند. یکی از نکات دیگری که باعث کم گل‌تر شدن بازی‌ها شده، کمتر شدن نقش بازیکن‌های سرعتی در بازی فیفا ۲۲ نسبت به گذشته است. البته بازیکنان سرعتی همچنان می‌توانند در بازی‌ها موثر باشند؛ مخصوصا با اضافه شدن مکانیکی به نام Explosive Sprintاین مکانیک جدید شاید برای بسیاری در نگاه اول ترسناک به نظر برسد و به یاد خاطرات بدشان در فیفا ۲۱ بیوفتند؛ اما در واقع استفاده از این مکانیک به همین راحتی‌ها نیست و نیاز به موقعیت سنجی دقیق شما دارد. اگر بتوانید در موقعیت‌های درستی از Explosive Sprint استفاده کنید، این مکانیک برای شما لذت بخش هم خواهد شد و قطعا به آن گله‌ای نخواهید داشت. با همه این تفاسیر از آن‌جا که بازی بیشتر از گذشته به فوتبال واقعی شبیه شده، شما هم باید بیشتر حوصله به خرج دهید و با پاس‌ها متوالی، عوض کردن منطقه بازی و شوت‌های از راه دور که حالا نقش مهم‌تری از گذشته دارند، به گل برسید. یکی از نکات قوت گیم‌پلی توجه به خلاقیت و زیرکی شما است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید گل‌هایی بزنید که در نسخه‌‌های قبلی امکان پذیر نبودند. البته تجربه گیم‌پلی بازی بی نقص نیست و ایرادهای هوش مصنوعی در دفاع و وجود برخی از باگ‌ها ممکن است به تجربه شما لطمه بزند. داور بازی هم هنوز نه تنها بی اشتباه نیست، بلکه در اکثر بازی‌ها حداقل یک اشتباه را می‌کند و گزارشگر بد بازی هم در برخی از هیجان انگیزترین لحظات، با گفتن جملات بی‌ربط یا با سکوت خود، توی ذوق می‌زند. از حق نگذریم با وجود این ایرادها، تلاش‌های سازنده‌ها قابل ستایش است و دیگر کسی نیست که بتواند در بحث گیم‌پلی به آن‌ها اتهام Copy/Paste کردن بزند.

 

زاویه دوربین و سیستم ضربه‌های دروازه و پنالتی هنوز نیاز به اصلاح دارند

 

به جز هایپرموشن، می‌توان گفت که سازندگان از نهایت قدرت‌های کنسول نسل بعدی مانند PS5 استفاده نکرده‌اند و جا به جایی بین بخش‌های گوناگون بازی، مخصوصا در اولیتمیت تیم همچنان کند به نظر می‌رسد. فیفا ۲۲ از لحاظ بصری با وجود گرفتن نمره قبولی، آن‌طوری نیست که بازیکن را با وجود عوض شدن یک نسل شگفت زده کند. به طور مثال نسل جدید کنسول‌ها می‌توانست فرصت خوبی برای اضافه کردن سیستم آب و هوای پویا باشد. این موضوع سال‌هاست در بسیاری از بازی‌ها به امری رایج تبدیل شده است.

یکی از بخش‌هایی که سازنده‌ها در چند سال گذشته زیاد روی آن مانور داده‌اند، ولتا (Volta) است. با این وجود، ولتا هیچوقت نتوانسته خاطرات خوش بازیکنان از بازی‌های FIFA Street را تکرار کند و فیفا ۲۲ هم از این قاعده مستثنی نیست. با وجود برخی از بهبودها، گیم‌پلی ولتا همچنان برای یک مسابقه فوتبال خیابانی ایده آل نیست. هنوز هم در اکثر مواقع تجربه ولتا این حس را دارید که فقط فوتبال معمولی بخش Kick Off را در زمینی کوچک‌تر بازی می‌کنید؛ با این تفاوت که بازیکن‌ها مدام در حال گره خوردن به هم هستند. یکی از تغییرات صورت گرفته در این بخش، به بازیکن‌ها قدرت‌های فرابشری می‌دهد و به طور مثال حالا می‌توانید در زمان‌های مشخص با سرعتی نزدیک به شخصیت فلش بدوید! البته این ویژگی باز هم باعث نخواهد شد که بیشتر از گذشته به سراغ ولتا بروید. با وجود این انتقادها، یکی از نکات قوت بازی فیفا ۲۲ مربوط به ولتا می‌شود. بخش آرکید ولتا که شامل مینی گیم‌های مختلف می‌شود، به شکل‌ فوق العاده‌ای سرگرم کننده است. بازی‌های طراحی شده برای این بخش خلاقانه هستند؛ اما سازنده‌ها در یک تصمیم عجیب، بخش آرکید را در همه زمان‌ها و یا به صورت آفلاین، در دسترس بازیکن‌ها قرار نداده‌اند.

 

مینی گیم‌های بخش آرکید ولتا واقعا سرگرم کننده هستند

 

تغییراتی در بخش سرگرم کننده‌ Pro Clubs که طی سال‌های اخیر هم توسط سازنده‌ها و هم توسط گیمرهای ایرانی به آن کم توجهی شده، صورت گرفته است. خوشبختانه تغییرات صورت گرفته در گیم‌پلی، تاثیر مثبتی روی این بخش گذاشته‌اند. کسانی که پرو کلابز فیفا ۲۱ را به صورت حرفه‌ای بازی کرده‌اند، می‌دانند که تقریبا نصف گل‌های این بخش از روی سانترهای سریع و نصف دیگر با جلو انداختن توپ توسط یک بازیکن سرعتی قد کوتاه اتقاق می‌افتاد. خبر خوب اینکه در فیفا ۲۲ با کند شدن گیم‌پلی اوضاع تغییر کرده است. البته هنوز هوش مصنوعی خط دفاعی روی یک سری تکتیک‌ّها خودش را به راحتی می‌بازد؛ اما در مقایسه با فیفا ۲۱، با پرو کلابز بهتری روبرو هستیم. شما در پرو کلابز فیفا ۲۲ می‌توانید زمین و ورزشگاه تیمتان را با گزینه‌های تقریبا زیادی شخصی سازی کنید که به مسابقات و جو هر بازی تنوع خاصی می‌بخشد. بخش بازی دوستانه در Pro Clubs هم دچار تغییر شده و حالا می‌توانید با دوستان خود به تجربه بازی دوستانه بپردازید. جای خالی این ویژگی، پیش از این هم حس می‌شد؛ چرا که حالا بدون خراب شدن آمار باشگاهتان می‌توانید بازیکن خود را ارتقا دهید و یا با دوستتان که در تیمی دیگر بازی می‌کند، هم بازی شوید. همچنین سیستم ارتقای بازیکن هم کمی تغییر کرده و حالا می‌توانید با انتخاب پرک‌های مختلف با آزادی عمل بیشتری با سبک دلخواهتان بازی کنید.

 

حالا گیمرهای دختر، امکان ساخت بازیکن زن را هم در Pro Clubs فیفا ۲۲ دارند

 

برای بازیکن‌هایی که بیشتر علاقه دارند به صورت آفلاین به تجربه بازی‌های فیفا بپردازند، بخش Career Mode بسیار پراهمیت است؛ بخشی که اکثر پلیرهای فیفا به خاطر کم توجهی EA Sports به آن، از این شرکت شاکی هستند. اصلی‌ترین تغییر این بخش امکان ساخت باشگاه خودتان و شخصی سازی لباس و ورزشگاهتان است. امکان شخصی سازی ورزشگاه در بخش‌های دیگر بازی هم وجود دارد و به نظر نمی‌رسد سازنده‌ها کار خاصی برای این بخش انجام داده باشند. البته این تغییرها با اینکه برای بازیکن‌های این بخش امیدوارکننده است، اما قطعا سازنده‌ها نمی‌توانند پس از چند سال بی‌توجهی به این بخش حالا با اضافه کردن این امکان‌ها که البته تغییرهای مثبتی هم به شمار می‌روند، دل بازیکن‌ها را به دست آورند.

اما اعتیادآورترین بخش بازی برای بازیکنان و پول‌سازترین بخش برای سازنده‌ها یعنی آلتیمیت تیم (Ultimate Team)، کمی عادلانه‌تر از قبل به نظر می‌رسد. تغییرات اصلی این بخش مربوط به تغییر سیستم Division Rivals و Fut Champions می‌شوند. سیستم جدید دیویژن رایولز یک سیستم نردبانی است که با هر برد یک پله بالا می‌روید و با هر باخت یک پله سقوط می‌کنید. یک سیستم Check Point هم بین رنک‌ها طراحی شده تا دیگر استرس سقوط به رتبه‌های پایینتر را نداشته باشید. با بالا رفتن به رنک‌ها و دیویژن‌های بالاتر، با جایزه‌های بهتری پاداش داده می‌شوید اما هنوز هم اکثر این پاداش‌ها ضعیف هستند و بازیکن‌ها را به پرداخت‌های درون برنامه‌ای سوق می‌دهند. بخش فات چمپیون هم دچار تغییر شده و بعد از گرفتن امتیاز مورد نیاز این بخش از طریق دیویژن رایولز، جواز ورود به بخش پلی آف را کسب می‌کنید. پس از کسب امتیاز مورد نیاز از این بخش هم می‌توانید مثل گذشته، آخر هفته‌ها مسابقه‌های بخش اصلی را تجربه کنید. اما بخش آفلاین اولتیمت تیم، همچنان خسته کننده است و برد در مقابل هوش مصنوعی روی درجه سختی التیمت باز هم تقریبا غیر ممکن است و تماشای بازی تیم حریف اعصاب خورد کن خواهد بود. برای شخصی سازی ورزشگاهتان هم گزینه‌هایی بیشتری در اختیار دارید که البته این گزینه‌ها، همیشه هم به یک ورزشگاه زیبا ختم نمی‌شوند. در کل باید گفت که سازنده‌ها سعی کرده‌اند آلتیمت تیم فیفا ۲۲ را برای بازیکن‌ها در سطح‌های مختلف مناسبت‌تر از گذاشته طراحی کنند، اما در نهایت این بخش هنوز هم بیشتر از آن‌که پاداش تلاش و بازی خوب شما را بدهد، وقت و پولتان را می‌گیرد. تیم سازنده شاید در ظاهر بخش‌های مختلف را عوض کرده باشد، اما ماهیت این بخش هنوز هم همان پرداخت‌های درون برنامه‌ای و Pay to Win است. این سیاست‌ها، روی گیم‌پلی این بخش هم تاثیر منفی گذاشته‌اند و بازیکن‌هایی که کارت‌ّهای بهتری دارند همچنان دست بالاتر را هم خواهند داشت و با اعتماد به نفس بالا، تنها از طریق بازی مستقیم شما را به چالش می‌کشند.

 

با وجود برخی از تغییرها، ماهیت آلتیمیت تیم هنوز فرقی نکرده است

 

در نهایت باید گفت که به واقع تلاش‌های سازنده‌ها برای تغییر و پیشرفت اساسی فیفا پس از سال‌ها در بازی FIFA 22 جواب داده است. بازی فیفا ۲۲ می‌تواند تجربه‌ای سرگرم کننده و نزدیک به واقعیت را در اختیار بازیکن‌ها قرار بدهد که هیچ یک از نسخه‌های فیفا در سال‌های گذشته، نتوانسته بودند همچین کاری را کنند. گرچه هنوز هم نمی‌شود از طمع EA Sports در آلتیمیت تیم و یا کم کاری‌اش در کریر مود چشم پوشی کرد.

نکات مثبت
  • - پیشرفت در گیم‌پلی و تاثیر مثبت این اتفاق روی همه بخش‌ها
  • - دروازه بان‌ها
  • - بهبود همه بخش‌های بازی
  • - فیزیک توپ
  • - بخش آرکید ولتا
نکات منفی
  • - هوش مصنوعی خط دفاع
  • - داور
  • - وجود برخی باگ‌ها
  • - گزارشگر

9

فوق‌العاده

برچسب ها: FIFA 22
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

بازیکن منچستر یونایتد از فیفا ۲۲ حذف شد
بازیکن منچستر یونایتد از فیفا ۲۲ حذف شد

میسن گرینوود بازیکن منچستر یونایتد از بازی فیفا ۲۲ کنار گذاشته می شود. با ما همراه باشید.

حسام افرومند - 12 بهمن 1400
آموزش مهم‌ترین دریبل‌های بازی فیفا ۲۲
آموزش مهم‌ترین دریبل‌های بازی فیفا ۲۲

در ادامه شما را با مهم‌ترین دریبل‌های بازی فیفا ۲۲ آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

حسام افرومند - 17 آذر 1400
چالش بازی FIFA 22
چالش بازی FIFA 22

در چالش تازه لوکتو، به سراغ بازی FIFA 22 و بخش Skill Games آن رفتیم. با لوکتو همراه باشید.

حسام افرومند - 06 آبان 1400
فیفا ۲۲ محبوب‌ترین بازی ورزشی دنیا شد
فیفا ۲۲ محبوب‌ترین بازی ورزشی دنیا شد

آمار منتشر شده از بازی فیفا ۲۲، نشان دهنده موفقیت بزرگ این بازی هستند. با ما همراه باشید.

حسام افرومند - 30 مهر 1400
بازی کنیم - بازی FIFA 22 1
بازی کنیم - بازی FIFA 22

در این قسمت از بازی کنیم لوکتو به تجربه بازی FIFA 22 پرداختیم. با لوکتو همراه باشید.

مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.