فیلم Hereditary و تأثیر غم در فروپاشی انسان

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 30 اسفند 1399
فیلم Hereditary و تأثیر غم در فروپاشی انسان

این مطلب حاوی اسپویلرهای فیلم Hereditary خواهد بود.

 

 

از دست دادن فرزند را به جرأت می‌توان غم‌انگیزترین اتفاق برای یک خانواده دانست، اما اگرچه فیلم‌های زیادی در تاریخ سینما به موضوع غم و کنار آمدن با آن پرداخته‌اند، اما کمتر فیلمی است که آن را از دیدگاه یک مادر نمایش داده باشد. آری استر (Ari Aster) در فیلم Hereditary که اولین فیلم اوست، شخصیتی به نام آنی را با بازی زیبای تونی کولت (Toni Collette) به نمایش می‌کشد که با چنین اتفاق ناگواری مواجه است. تلاش ناموفق آنی برای کنار آمدن با این فقدان و ادامه زندگی، که تا حدی یادآور فیلم Virgin Suicides ساخته سوفیا کاپولا (Sofia Coppola) است، اثر ماندگاری بر دیگر اعضای خانواده او باقی می‌گذارد.

 

داستان Hereditary درباره میراث مادری است که پس از مرگ مادربزرگ خانواده گراهام برای دیگر اعضای آن باقی می‌ماند. آنی تنها بازمانده مادر خود است و نسبت به مرگ او چندان احساسات نشان نمی‌دهد و در ابتدای فیلم متوجه می‌شویم که رابطه میان آن دو، دارای ترک‌های بزرگی بوده است. آنی تعریف می‌کند که بیماری‌های روانی، رفتارهای مخرب و خودکشی در خانواده او بسیار رایج بوده است و این سوال را به عنوان مخاطب از خودمان می‌پرسیم که سهم آنی در این خانواده چه بوده و چه تأثیری بر او گذاشته است. مادر آنی رفتار عجیبی داشته و مادر خوبی نبوده، اما بر خلاف برادرش، آنی اکنون زندگی خوبی دارد و آدم موفقی تلقی می‌شود. بعد از مرگ مادرش، آنی تلاش می‌کند تا نشان دهد که این اتفاق تأثیری روی او نداشته است اما مرگ چارلی، دخترش زخم‌های ناشی از مادر آنی را باز می‌کند و او در هم می‌شکند و تبدیل به فردی می‌شود که تلاش کرده از آن فرار کند.

 

Hereditary غریزه محافظه‌کارانه مادری را در قالب غم به نمایش می‌گذارد. سیل احساسات ناشی از مرگ فرزند، منجر به نمایش رفتارهایی می‌شود که در نگاه دیگران ممکن است مانند دیوانگی به نظر برسند. آنی تلاش می‌کند تا به دخترش کمک کند و او را از خانه‌نشینی دربیاورد و با این کار نشان دهد که مادر بهتری است. پیتر، پسر آنی می‌گوید که می‌خواهد به یک مهمانی برود و آنی اصرار دارد که چارلی همراه او باشد تا شاید به این بهانه پیتر مواظب رفتار خود باشد و چارلی هم با دیگران تعامل داشته باشد و دوست پیدا کند.

Photo

فکر آزاد گذاشتن فرزندان و استقلال آن‌ها برای آنی مانند یک کابوس می‌ماند زیرا پس از مرگ مادرش از دنیای بیرون وحشت دارد، اما همین تلاش او برای کنترل منجر به مرگ چارلی می‌شود. مادر آنی تلاش زیادی کرد تا چارلی را خود تربیت کند و البته موفق بود و کمی پس از مرگ او، چارلی نیز می‌میرد و این اتفاق برای آنی مانند یک نفرین می‌ماند. هنگامی که آنی جسد دخترش را کشف می‌کند، یاد مرگ برادرش می‌افتد و متوجه می‌شویم که میراث خانواده آنی، مرگ و نابودی است. پس از مرگ چارلی، اتفاقی که می‌افتد این است که آنی و پیتر، پسرش درباره آن با هم حرف نمی‌زنند و به همین دلیل، غم آن‌ها تبدیل به خشم و نفرت می‌شود و در نتیجه، در یک شب این دو از کوره در می‌روند. آنی تلاش زیادی کرده تا پیتر را به دلیل اتفاق پیش آمده سرزنش نکند اما از اینکه پیتر هیچوقت بابت اتفاق پیش آمده ابراز ندامت یا عذرخواهی نکرده است، عصبانی است. این خشم ناشی از غم، سرآغاز اتفاقات شومی است که برای این خانواده رخ می‌دهد و تبدیل به دروازه‌ای برای نفوذ اهریمن به وجود اعضای خانواده می‌شود.

Photo

آنی نهایت تلاش خود را می‌کند که غم خود را سرکوب کند و به فرزندانش محبت کند اما راه او برای کنار آمدن با این غم تنها منجر به غم بیشتر می‌شود. در واقع، در فیلم Hereditary، غم تبدیل به نفرینی شیطانی می‌شود که اعضای خانواده گراهام را می‌ببعد و شاه پیمان (Paimon) استعاره‌ای از این عدم توانایی سازگاری با غم و فقدان عزیزان است.

 

نظر شما درباره فیلم Hereditary چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برچسب ها: hereditary
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.