افزایش فروش ۳۰ درصدی سینمای ایران در تیر ماه ۹۷ به نسبت سال گذشته

حسام افرومند حسام افرومند در 30 اسفند 1399
افزایش فروش ۳۰ درصدی سینمای ایران در تیر ماه ۹۷ به نسبت سال گذشته

به گزارش سینماتیکت هر سال با آغاز تابستان فصل پررونق سینماها شروع می‌شود، فصلی که به دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها مردم با فراغ بال بیشتری به سینما می‌روند و صاحبان فیلم‌ها تمایل زیادی برای اکران فیلم‌هایشان در تابستان دارند. گرچه گمان می‌رفت فروش سینماها در تیر ماه سال ۹۷ با توجه به همزمانی با رقابت‌های جام‌جهانی و حضور تیم ملی فوتبال ایران با کاهش قابل توجهی مواجه شود، اما موافقت شورای صنفی با پخش مسابقات تیم ملی ایران در سینماها معادلات را بهم ریخت. طبق آمار برای دیدار ایران و پرتغال حدود ۶۰۰ میلیون تومان بلیت فروش رفت که سود مطلوبی را نصیب سینماها کرد.

از طرفی اکران فیلم کمدی «هزارپا» که می‌توان آن را پدیده اکران امسال دانست مهمترین عامل رونق سینماها در تیرماه بود. فیلم «هزارپا» با بهره‌ گیری از دو کمدین محبوب سینمای ایران رضا عطاران و جواد عزتی از همان ابتدا اکرانش را طوفانی آغاز کرد و با شکستن رکورد فروش افتتاحیه و فروش میانگین ۶۰۰ میلیون تومان در روز که رقم قابل توجهی‌ست، عامل اصلی رشد فروش در تیر ماه ۹۷ نسبت به سال گذشته همین زمان بود.

مقایسه آمار نشان می‌دهد سینماها در تیرماه سال ۹۷ نسبت به تیرماه سال ۳۰٬۹۶ درصد افزایش فروش و ۱۷ درصد افزایش مخاطب داشته‌اند.

این نکته را نیز باید در نظر داشت که در سینمای ایران همواره از فیلم‌های کمدی استقبال بیشتری صورت می‌گیرد در نتیجه هر زمانی که تعداد فیلم‌های کمدی روی پرده بیشتر باشد مجموع فروش سینماها نیز بیشتر خواهد شد. در تیرماه ۹۶ تنها دو فیلم «نهنگ عنبر ۲» و «اکسیدان» کمدی‌های روی پرده بودند که «نهنگ عنبر ۲» روزهای پایانی اکرانش را می‌گذراند. در حالی که سه فیلم کمدی «هزارپا» ، «دشمن زن» و «دلم می‌خواد» تیرماه سال ۹۷ هفته‌های ابتدایی اکرانشان را پشت سر می‌گذاشتند و فیلم «تگزاس» نیز پس از گذشت دوماه از اکرانش همچنان فروش مطلوبی داشت.

فیلم‌های دو عروس، مادر قلب اتمی، زیر سقف دودی، رگ خواب، کارگر ساده نیازمندیم و مالیخولیا سایر فیلم‌های روی پرده در تیرماه سال ۹۶ بودند.

و فیلم‌های در وجه حامل، شماره ۱۷ سهیلا، به وقت خماری، خاله قورباغه، مرداد و دارکوب نیز فیلم‌های روی پرده در تیرماه سال ۹۷ بودند.

برچسب ها: گیشه سینما
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.