نقد بازی موبایل Swipe Brick Breakers

حامد افرومند حامد افرومند در 30 اسفند 1399
نقد بازی موبایل Swipe Brick Breakers

نمی‌دانم دقیقا به چه شکل با بازی Swipe Brick Breakers آشنا شدم. تنها چیزی که به یاد می‌آورم این است که تقریبا هر فردی در مترو موبایل دست گرفته، مشغول این بازی بود و من هم بدون آن‌که اسم بازی را بدانم مشغول به جستجوی آن شدم و درنهایت به تیم Swipe Brick Breakersبازهای مترو پیوستم! به این نکته هم باید اشاره کرد که نسخه‌های متعددی از این بازی نیز وجود دارد و در آینده به معرفی آن‌ها نیز خواهیم پرداخت. 


بازی موبایل Swipe Brick Breakers ساخته استودیو Monthly 23 ظاهر بسیار ساده‌ای دارد و به‌راحتی با آن ارتباط برقرار خواهید کرد. توپی در پایین صفحه وجود دارد و در بالای صفحه نیز یک تا شش ردیف خانه می‌بینیم که روی هر کدام از آن‌ها عددی نوشته شده است. اگر عدد نوشته شده روی هر خانه به صفر برسد آن خانه از بین می‌رود. تمام هدف بازی این است که توپ‌ها به تعداد عدد روی خانه‌ها با آن‌ها برخورد کنند. هر بار می‌توانید توپ را با زاویه دلخواه به سمت خانه‌ها نشانه بگیرید و آن را پرتاب کنید. بعد از هر پرتاب توپ به سمت پایین صفحه بازخواهد گشت و خانه‌های باقی‌مانده یک ردیف به پایان می‌آیند و از طرفی یک ردیف جدید در بالای صفحه ظاهر می‌شود و باید پرتاب بعدی را انجام دهید. در هنگام هر پرتاب یک نور سبز نیز در صفحه ظاهر می‌شود که با برخورد توپ با هر کدام از آن‌ها، یک توپ به مجموع توپ‌های شما افزوده می‌شود و پرتاب بعدی شما با توپ‌های بیشتری صورت می‌گیرد. این روند تا زمان رسیدن خانه‌های بالای صفحه به پایین صفحه ادامه پیدا می‌کند و وظیفه بازیکن جلوگیری از وقوع این اتفاق است. 


خانه‌های بالای صفحه به‌شکل تصادفی در بالای صفحه ظاهر می‌شوند و ممکن است در هر مرحله یک تا پنج خانه ظاهر شود. عدد نوشته شده روی خانه‌های ردیف بالا، به اندازه حداکثر توپ‌هایی است که می‌توانید در اختیار داشته باشید. درواقع این خانه‌ها عدد مرحله‌ای که در آن حضور دارید را به‌نمایش می‌گذارند. بدیهی است که هر چقدر جلوتر بروید، تعداد توپ‌هایی که بدست می‌آورید بیشتر خواهد شد و می‌توانید با خیال راحت‌تری خانه‌های بالای صفحه را هدف بگیرید. هدف‌گیری دقیق در زاویه‌های مناسب می‌تواند تعداد زیادی از خانه‌ها را از روی صفحه محو کند و این بزرگ‌ترین جذابیت بازی Swipe Brick Breakers است. این بازی با وجود ایده جذاب و اعتیادآور خود بی عیب و ایراد نیست. مشکل از جایی آغاز می‌شود که به مراحل بالاتر می‌رسید و تعداد توپ‌ها زیادتر می‌شود. در اینجا چاره‌ای جز تماشای فرایند برخورد تمام توپ‌ها به خانه‌ها ندارید و در مراحل بالا مدت زمان زیادی را باید به تماشای بازی بپردازید. این موضوع هم خسته‌کننده می‌شود و هم باعث تکراری شدن بیش‌ از اندازه بازی خواهد شد. همین‌قدر بگویم که رسیدن به مرحله ۶۰۰ بازی چند ساعت زمان می‌برد و این اصلا جذاب نیست. این مشکل با بالا رفتن سرعت بازی به‌راحتی قابل حل بود و نبود چنین موضوعی در بازی عجیب به‌نظر می‌رسد. مشکل دیگر بازی نحوه ظاهر شدن تصادفی خانه‌ها در بالای صفحه است. بعضی اوقات آن‌قدر خانه‌های کمی در بالای صفحه ظاهر می‌شود که به‌راحتی می‌توانید رکورد خوبی ثبت کنید و به مراحل بالاتر بروید. بعضی وقت‌ها هم بازی بی‌رحم می‌شود و هیچ راهی جز قبول شکست برای بازیکن باقی نمی‌گذارد. گرچه از الگوریتم رندوم برای ظاهر شدن این خانه‌ها استفاده شده، اما شاهد ثبات خوب و منطقی در آن نیستیم. 
بازی Swipe Brick Breakers مثل بسیاری از بازی‌های موبایلی، با ظاهر و گیم‌پلی ساده خود بازیکن را سرگرم و بعد از مدت کوتاه باعث اعتیاد او به بازی می‌شود. ایده بازی بسیار جذاب است و قطعا برای رسیدن به رکوردی بهتر بارها آن را تجربه خواهید کرد. 
 

نکات مثبت
  • - ساده و اعتیادآور
  • - تاثیر بالا و منطقی زاویه پرتاب توپ
نکات منفی
  • - عدم ثبات در تعداد خانه‌های ظاهر شده در هر مرحله
  • - بازی در مراحل بالاتر طولانی می‌شود و بازیکن نقش تماشاگر را دارد

7

خوب

برچسب ها: Swipe Brick Breakers
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.