پیش نمایش بازی Twelve Minutes

حسام افرومند حسام افرومند در 11 تیر 1400
پیش نمایش بازی Twelve Minutes

با وجود انتشار تریلرهایی از بازی Twelve Minutes در مراسم و رویدادهای بزرگی مثل کنفرانس مایکروسافت در E3 2021، اما احتمالا بسیاری هنوز با این بازی آشنا نیستند. بازی Twelve Minutes یک بازی مستقل است که توسط شرکت Annapurna Interactive منتشر خواهد شد و داستان مردی را دنبال می‌کند که در یک حلقه زمانی گیر افتاده است. نکته مهم و قابل توجه این بازی حضور سه بازیگر سرشناس یعنی جیمز مک‌آووی (James McAvoy)، دیزی ریدلی (Daisy Ridley) و ویلم دفو (Willem Dafoe) در آن است که وظیفه صداپیشگی شخصیت‌های بازی Twelve Minutes را برعهده دارند.

در بازی Twelve Minutes بازیکن‌ها کنترل یک مرد (جیمز مک‌آووی) را در اختیار دارند که در یک روز عادی از سر کار، به خانه برمی‌گردد. او با همسرش زندگی می‌کند و به نظر می‌رسد زندگی خوبی هم دارد اما طولی نمی‌کشد که اوضاع با به صدا در آمدن زنگ خانه به هم می‌ریزد. مردی که ادعا می‌کند پلیس است (ویلم دفو) به دست‌های همسر شخصیت اصلی (دیزی ریدلی) دستبند می‌زند و او را به اتهام قتل دستیگر می‌کند. با استفاده از تجربیات خود و محیط خانه باید کاری کنید که خود و همسرتان را نجات دهید در غیر این صورت می‌میرید و این اتفاق‌ها دوباره از ابتدا تکرار می‌شوند.

اما نجات پیدا کردن از این حلقه زمانی کار راحتی نخواهد بود چراکه ابتدا باید همسر خود را قانع کنید که اتفاق‌های عجیبی در حال افتادن است. قطعا با گفتن حقیقت به همسرتان و توضیخ این مسئله که شما از اتفاق‌هایی که قرار است بیوفتد باخبرید و می‌دانید که همین الان یک پلیس وارد خانه می‌شود، نمی‌توانید او را متقاعد کنید. یکی از نگرانی‌های اصلی شما از این جای بازی به بعد، ثابت کردن این موضوع خواهد بود که شما از اتفاق‌های وحشتناکی باخبر هستید که هیچکس آن‌ها را نمی‌داند.

اینجا است که جزییات محیط نقش مهمی پیدا می‌کنند. بازیکن‌هایی که به لحظات قبلی و حلقه‌های قبلی، دقت کرده بودند می‌توانند شواهد و مدارکی را پیدا کنند که بتوانند به همسر خود ثابت کنند که دروغ نمی‌گویند. با هر تکرار این حلقه زمانی می‌توانید از جزییات بیشتری باخبر شوید که در نهایت به کمکتان خواهند آمد.

تصمیم‌های بازیکن هم نقش مهمی در بازی Twelve Minutes دارند و می‌توانند روی نحوه مرگ شخصیت اصلی در پایان هر حلقه، تاثیرگذار بگذارند. در نمایش‌های بازی می‌توان دید که بازیکن با کتک خوردن، خفه شدن و یا چاقو خورن می‌میرد. البته تصمیم‌ها فقط روی مردن تاثیرگذار نیستند و بازیکن باید در نهایت با گرفتن چند تصمیم درست، خود و همسرش را نجات دهد.

به طور مثال، شاید بازیکن بخواهد چاقوی آشپزخانه را قبل از آمدن آن مرد که ادعا می‌کند پلیس است، بردارد. در این صورت انتخاب‌های مختلفی پیش روی او است. با داشتن چاقو هم می‌شود به آن مرد حمله کرد، احتمالا برای باز کردن دسبتند به کمک بیاید و یا حتی شاید بشود از آن یک استفاده کاملا متفاوت کرد. علاوه بر استفاده از ابزارهای مختلف مانند چاقو می‌توانید از محیط و جاهای دیگر خانه هم استفاده کنید و به طور مثال قبل از آمدن پلیس، مخفی شوید. این ویژگی بازی Twelve Minutes قطعا به کمک بازیکن‌هایی خواهد آمد که دوست دارند عاقبت و نتیجه هر کاری را ببینند. تنها نکته آزاردهنده این قسمت، شاید دیالوگ‌های تکرای باشند که البته با وجود موضوع بازی که مربوط به حلقه زمانی است، اتفاق عجیبی به حساب نمی‌آید.

از منظر کنترل، بازی Twelve Minutes چندان پیچیده نیست و فقط در اشاره و کلیک خلاصه می‌شود. با کلیک کردن روی هر نقطه آپارتمان می‌توانید جابه‌جا شوید و با کلیک کردن روی هر آیتمی هم که در خانه وجود دارد، با آن تعامل داشته باشید. می‌توانید آیتم‌ها را بردارید و یا متوجه جزییات بیشتری از آن‌ها شوید، مثلا می‌توانید لیوانی که روی میز قرار دارد را پر از آب کنید و به همسرتان دهید تا او حس بهتری داشته باشد. ترکیب کار کردن با آیتم‌ها، تصمیم‌ها و انتخاب دیالوگ‌ها نتیجه‌های نهایی متفاوتی را رقم می‌زنند.

زاویه دوربین بازی همیشه از بالا به پایین بوده و حتی به آن صورت چهره شخصیت‌ها هم قابل مشاهده نیست اما این تصمیم سازنده‌ها چندان اشتباه به نظر نمی‌رسد. مخصوصا زمانی که به تیم صداپیشگی این بازی نگاه می‌اندازیم و متوجه می‌شویم که جیمز مک‌آووی، دیزی ریدلی و ویلم دفو احتمالا خلا وجود نداشتن چهره‌ها را پر می‌کنند. اما با توجه به نمایش‌های گیم‌پلی بازی، انیمیشن حرکت شخصیت‌ها نیاز به کار بیشتری دارند، بعضی از حرکات، بیش از حد خشک و مصنوعی به نظر می‌آیند که البته امیدواریم تا زمان عرضه بازی دچار بهبود شوند.

کارگردان بازی Twelve Minutes لوییس آنتونیو (Luis Antonio) است، کسی که سابقه فعالیت به عنوان آرتیست را در شرکت‌های راک‌استار و یوبی‌سافت در کارنامه خود دارد. آنتونیو پس از رها کردن این شرکت‌های بزرگ، به دنبال بازی‌های مستقل می‌رود. او در ساخت The Witness هم نقش داشته اما بازی Twelve Minutes اولین عنوانی است که لوییس آنتونیو کارگردانی آن را برعهده دارد.

در مجموع بازی Twelve Minutes حداقل تا به اینجا امیدوارکننده ظاهر شده و باید برای تجربه آن، نزدیک دو ماه صبر کنیم.

بازی Twelve Minutes در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ (۱۹ آگوست ۲۰۲۱) برای ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس، ایکس باکس وان و رایانه‌های شخصی منتشر می‌شود. همچنین گفتنی است که این بازی همان روز اول انتشار خود از طریق سرویس ایکس باکس گیم پس هم در دسترس خواهد بود.

برچسب ها: Twelve Minutes
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.