نقد فیلم Extraction

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 29 تیر 1400
نقد فیلم Extraction

پس از موفقیت فیلم‌های MCU، برادران روسو این موقعیت را پیدا کرده‌اند که به ساخت فیلم‌های کوچک‌تر به کارگردانی فیلمسازان جوان بپردازند. آنتونی و جو از طریق استودیو فیلم‌سازی AGBO این فیلم‌ها را می‌سازند و به دلیل روابط خوبی که با عمده بازیگران دارند، آن‌ها را راضی به بازی در فیلم‌های این استودیو می‌کنند. فیلم Extraction جدیدترین محصول این استودیو است که توسط جو روسو نوشته و توسط سم هارگریو کارگردانی شده است. 

 

داستان فیلم Extraction درباره تنش میان دو قاچاقچی مواد مخدر در هندوستان و بنگلادش است. امیر عاصف که کل بازار مواد مخدر بنگلادش را در اختیار دارد، برای تحقیر اوی ماهاجان، یکی از بزرگ‌ترین قاچاقچیان هندوستان و دشمن دیرینه‌اش، پسر او را می‌دزدد. ساجو، دست راست اوی، گروهی از مزدوران را برای نجات پسر اوی که او نیز اوی نام دارد،‌ استخدام می‌کند. از جمله اعضای این تیم مزدور، تایلر ریک است که به دلیل یک اتفاق تراژیک، زندگی تخریب‌گرانه‌ای را در پیش گرفته است و به چیزی اهمیت نمی‌دهد. 

 

extraction

 

داستان Extraction ایده مرکزی خوبی دارد که برای ساخت یک فیلم اکشن کافی است اما فیلمنامه جو روسو دارای مشکلات فراوانی است. گاهی اوقات بعضی شخصیت‌ها کارهای احمقانه غیر قابل باوری انجام می‌دهند و با دقت در فیلمنامه چاله‌های داستانی متعددی می‌توان در آن یافت. برای مثال، ظاهرا اوی ماهاجان قدرت چندانی در زندان ندارد و ساجو نیز به نظر آنقدر ماهر و باهوش است که بتواند در مقابل او مقاومت کند، اما به تهدیدهای او تن می‌دهد. حضور شخصیت گاسپار، یک آمریکایی که به تایلر بدهکار است، در داکا، در همان شبی که اتفاقا تایلر آن‌جاست، بیشتر نشان از تنبلی جو روسو در نویسندگی داشته است. در واقع، بسیاری از اتفاقات فیلم به هر طریقی به هم وصل شده‌اند تا بتوان از آن‌ها برای ساخت سکانس‌های اکشن استفاده کرد. بعضی سکانس‌ها نیز اضافی یا بیش از حد طولانی هستند که برای افزایش بار دراماتیک و احساسی فیلم نوشته شده‌اند اما تأثیر کافی را نمی‌گذارند. 

 

مشکل دیگر فیلمنامه، تمرکز اشتباه آن روی شخصیت اشتباه است. تایلر مردی است که چیزی برای از دست دادن ندارد و برای جان خود ارزشی قائل نیست. او پول را بهانه قبول مأموریت‌هایش می‌کند اما مشخص است که می‌خواهد با مرگ کشتی بگیرد. تایلر فرد خودتخریب‌گری است که به پوچی رسیده است و می‌توان او را یک ضدقهرمان نامید. در سوی دیگر، ساجو، قهرمان واقعی داستان است. او که عضو سابق نیروی ویژه ارتش هندوستان بوده، خانواده‌ای کوچک دارد و برای رفاه آن‌ها تلاش می‌کند. حتی پیچش داستانی فیلم نیز به خاطر نجات جان خانواده ساجو اتفاق می‌افتد. اما فیلمسازان به ساجو توجه کافی نشان نمی‌دهند. اگرچه آن‌ها انگیزه او را به نمایش می‌گذارند، اما تایلر نسبت به ساجو، زمان بیشتری از فیلم را به خود اختصاص می‌دهد. پایان داستان ساجو نیز به هیچ وجه درخور این کاراکتر نیست و می‌توانست پایانی بزرگ‌تر داشته باشد. دو کاراکتر ساجو و تایلر، کاراکترهای متفاوتی هستند که رعایت تعادل در پردازش آن‌ها می‌توانست منجر به فیلم بهتری شود. برادران روسو در پرداخت شخصیت مهارت دارند، اما با Extraction، تیر آن‌ها به خطا رفته است. پایان بندی فیلم نیز اگرچه به این منظور ساخته شده تا بتوان برای آن دنباله‌ای ساخت، اما از بار دراماتیک نیمه سوم فیلم می‌کاهد. کاراکتر نیک خان، آنقدر جالب است که می‌توان فیلمی با محوریت او ساخت و مرگ تایلر قطعا پایان بهتری برای داستان تراژیک او بود. 

 

extraction
راندیپ هودا می‌توانست ستاره اصلی فیلم Extraction باشد اما این بازیگر در فیلم Extraction تلف شده است.

 

با وجود مشکلات فیلمنامه، فیلم Extraction فیلم اکشن خوبی است. فیلمنامه در خدمت سکانس‌های اکشن فیلم است و فیلم از این نظر مخاطب را ناامید نمی‌کند. سم هارگریو، کارگردان فیلم، متخصص بدلکاری است که در فیلم‌های MCU با برادران روسو کار کرده است و مشخص است که به خوبی سینمای اکشن و کوریوگرافی سکانس‌های اکشن را می‌شناسد و از تجربه خود به خوبی استفاده کرده است. به گواه فیلم Extraction، شاهد یک فیلمساز خوب در سینمای اکشن هستیم و سم هارگریو را باید ستاره واقعی فیلم Extraction بدانیم. فیلم Extraction در زمینه خشونت و خون‌ریزی به هیچ وجه کم‌کاری نمی‌کند. فیلم Extraction فیلم خشنی است و سکانس‌های ضد و خورد آن دارای هیجان زیادی هستند. سم هارگریو با دانش خود توانسته سکانس‌هایی را خلق کند که هیچوقت تکراری نمی‌شوند و دیدن آن‌ها لذت بخش است. نقطه اوج فیلم، نمای شبه تک شات نیمه اول فیلم است که مخاطب را میخکوب می‌کند. این نمای طولانی شامل انواع تصادف و انفجار، نبرد تایلر با نیروی پلیس و نبرد تن به تن تایلر و ساجو است و اجرای آن، نشان از تخصص هارگریو و نیوتون تامس سیگل، مدیر فیلمبرداری Extraction می‌دهد. اگر به فیلمنامه Extraction توجه نکنید، فیلم Extraction با سکانس‌های اکشن خود شما را مجذوب خواهد کرد. 

 

extraction

 

فیلم Extraction فیلم اکشن سرگرم‌کننده‌ای است که احتمالا موفق‌ترین فیلم کارنامه بازیگرانش خواهد بود اما مشکلات فیلمنامه به آن ضربه‌های بدی زده‌اند. اگر دنباله‌ای برای این فیلم ساخته شود، یک فیلمنامه بهتر می‌تواند آن را به یک قطب در سینمای اکشن تبدیل کند. سم هارگریو، کارگردان فیلم به خوبی خود را به عنوان یک کارگردان کاربلد معرفی کرده است و هنر او باعث شده است تا فیلم Extraction، فیلم خوبی برای گذران اوقات فراغت باشد. 

نکات مثبت
  • - سکانس اکشن پیوسته و به ظاهر تک‌شات میانه فیلم
  • - سکانس‌های اکشن فوق‌العاده و نفس گیر
  • - بدلکاران فیلم کار خود را بی‌نقص انجام داده‌اند
  • - بازیگران فرعی فیلم مخصوصا راندیپ هودا
  • - سم هارگریوز که بر ژانر اکشن کاملا مسلط است
  • - فیلمبرداری نیوتون تامس سیگل
نکات منفی
  • - عدم تمرکز کافی روی کاراکتر ساجو
  • - فیلمنامه ضعیف و پر از حفره‌های داستانی

6.5

متوسط

برچسب ها: extraction
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.