شمول سازی جمعی چیست؟ راز پیام فرانسیس مک دورمند در مراسم اسکار 2018

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 30 اسفند 1399
شمول سازی جمعی چیست؟ راز پیام فرانسیس مک دورمند در مراسم اسکار 2018

سخنرانی قدرتمند و پر از ذوق فرانسیس مک‌دورمند (Frances McDormand) هنگام دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن در مراسم اسکار امسال برای فیلم Three Billboards outside Ebbing, Missouri، نقطه عطف این مراسم بود و سوالات زیادی را نیز به وجود آورد.

 

مک‌دورمند در سخنرانی خود به تمام همکارانش در صنعت سینما توصیه کرد تا از اصل «شمول‌سازی جمعی» (Inclusion Rider) استفاده کنند. «شمول‌سازی جمعی» یک ماده الحاقی پیشنهادی در قراردهای فیلم‌سازی است که از عوامل سازنده فیلم می‌خواهد در تولید آن از تفاوت‌های نژادی و جنسیتی بهره ببرند. مک‌دورمند به همکاران خود پیشنهاد کرد تا از این پس در قراردادهای خود، این ماده الحاقی را درخواست کنند و از تفاوت و ترکیب نژادی و جنسیتی فیلم مطمئن شوند. او قبل از این پیشنهاد، از تمام نامزدهای زن جایزه اسکار درخواست کرد تا از جای خود بلند شوند و اعلام کرد که تمام این افراد، داستان‌هایی برای تعریف کردن و فیلم‌هایی برای ساختن دارند که به حمایت دیگران احتیاج دارند.

 

اما ایده «شمول‌سازی جمعی» اولین بار در سال 2016، در یک کنفرانس TED talk به نام «داده‌هایی درباره تبعیض جنسیتی در هالیوود» توسط استیسی ال اسمیت (Stacy L. Smith)، بنیانگذار جنبش شمول‌سازی آننبرگ در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مطرح شد.

Stacy L. Smith

استیسی ال اسمیت، مبدع اصل «شمول‌سازی جمعی»

 

او در این کنفرانس مطرح کرد که یک فیلم سینمایی، به طور متوسط ۴۰ تا ۴۵ کاراکتر سخنگو دارد و شاید هشت الی ۱۰ کاراکتر برای داستان حیاتی باشند. با کنار گذاشتن این کاراکترها، حدود 30 کاراکتر فرعی در فیلم باقی می‌مانند و در شرایط ایده‌آل، دلیل وجود ندارد که این کاراکترها، بیانگر پس‌زمینه وقوع داستان و آرایش جنسی و سنی محیط نباشند. اسمیت سپس پیشنهاد کرد که ستارگان فیلم، از سازندگان آن درخواست کنند تا این نقش‌های جانبی، با درنظرگرفتن گستره گوناگونی از جنسیت‌ها و نژادها پر شوند تا بیانگر دنیای واقعی باشند.

 

پس از مراسم اسکار، مک‌دورمند درباره این موضوع بیان کرد که تنها یک هفته قبل از این مراسم از این اصل باخبر شده و از همه بازیگران درخواست کرد تا هنگام ثبت قرارداد برای یک فیلم جدید، درخواست کننده تا حداقل نیمی از دست‌اندرکاران یک پروژه، چه جلو، چه پشت دوربین، از نژادهای مختلف انتخاب شوند. او از این که پس از ۳۵ سال فعالیت در عرصه بازیگری متوجه چنین موضوع ساده‌ای شده، ابراز تعجب کرد.

Michael B. Jordan

پس از این پیشنهاد، بسیاری از همکاران مک‌دورمند به ندای او پاسخ دهند. بری لارسون (Brie Larson) کمی پس از پایان مراسم، در توییتر حمایت خود را از مک‌دورمند اعلام کرد. همچنین ستارگانی چون مایکل بی جوردن (Michael B. Jordan)، مت دیمون (Matt Damon)، بن افلک (Ben Affleck) و پل فیگ (Paul Feig) که همگی صاحب استودیوهای فیلم‌سازی هستند، اعلام کردند که اصل «شمول‌سازی جمعی» را در پروژه‌های آتی خود رعایت خواهند کرد.

 

سخنرانی مک‌دورمند در مراسم اسکار، قدم جدیدی در سیر تحولات عظیم در هالیوود بود و با قاطعیت می‌توان گفت که هالیوود در سال 2018، چهره‌ای جدید و متفاوت خواهد داشت.

برچسب ها:
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

لوتباکس به بازی Fallout 76 اضافه خواهد شد
لوتباکس به بازی Fallout 76 اضافه خواهد شد

با تمام مشکلات بازی Fallout 76، بازیکنان حداقل از این نکته که بازی لوتباکس ندارد و پرداخت‌های درون برنامه‌ای محدود به لوازم تزئینی است خوشحال بودند. به نظر می‌رسد این نکته مثبت هم به زودی از بین خواهد رفت. با لوکتو همراه باشید.

هومن طیارزاده - 30 اسفند 1399
فیلم First Man – واقعیت یا تخیل؟
فیلم First Man – واقعیت یا تخیل؟

فیلم First Man بر اساس داستان واقعی زندگی نیل آرمسترانگ و سفر او به ماه ساخته شده است. این فیلم چقدر به واقعیت وفادار است؟ با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 30 اسفند 1399
انتشار تصاویر 4k جدید از بازی Control
انتشار تصاویر 4k جدید از بازی Control

در نمایشگاه E3 2018 طی کنفرانس سونی استودیو رمدی با دستی پر به میدان آمد و از بازی جدید خود در سبکی شبیه به بازی Quantum Break با نام Control رونمایی کرد. با گذشت چند ماه به تازگی تصاویر پروضوحی از این بازی منتشر شد. با لوکتو همراه باشید.

حامد افرومند - 30 اسفند 1399
چرا باید سریال Titans را ببینید؟
چرا باید سریال Titans را ببینید؟

سریال Titans اولین سریال شبکه اینترنتی DC Universe است که براساس کامیک‌های DC ساخته شده است و توانسته رضایت مخاطبان خود را جلب کند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 30 اسفند 1399
اخبار هفته ۳ - تا ۸ آذر ۹۷
اخبار هفته ۳ - تا ۸ آذر ۹۷

در سومین قسمت اخبار هفته به مرور مهم‌ترین اخبار هفته گذشته تا تاریخ ۸ آذر ۹۷ پرداخته‌ایم. با لوکتو همراه باشید.

حامد افرومند - 30 اسفند 1399
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.