نقد بازی موبایل Psebay

حامد افرومند حامد افرومند در 30 اسفند 1399
نقد بازی موبایل Psebay

سوار بر موتورسیکلت از موانع سخت عبور کنید و هر مرحله را به پایان برسانید. این ساده‌ترین و کوتاه‌ترین تعریف ممکن از بازی Psebay بود! کار به اینجا ختم نمی‌شود و بازی موبایل Psebay آن‌قدرها هم ساده نیست و المان‌های ریز و درشت آن باعث شده تا حتی بتوان به آن لقب یک شبیه ساز را نیز داد. همین موضوع بازی را کمی پیچیده می‌کند و البته باید این موضوع را درنظر رفت که با یک شبیه‌ساز کامل طرف نیستیم. اما در هر صورت وجود برخی المان‌های شبیه‌سازی باعث شده تا همه چیز رنگ و بویی دیگر به خود گرفته و بازی موبایل Psebay بسیار جذاب به‌نظر برسد.

مراحل ابتدای بازی به‌قدری ساده هستند که در ادامه شاید باورتان نشود چه چالش‌هایی پیش روی شما خواهد بود! تنها چهار دکمه روی صفحه وجود دارد. نگه داشتن دکمه آبی موتورسیکلت را به سمت جلو، و دکمه قرمز موتور سیکت را به عقب می‌برد. مراحل ابتدایی بازی با همین دو دکمه نیز طی خواهند شد و کار ساده‌ای پیش رو دارید. اما کار به‌جایی می‌رسد که برای رد کردن موانع دشوار بازی، نیاز به عملیات پیچیده‌تری خواهد بود. دو دکمه دیگر بدن موتور سوار را به سمت جلو و عقب می‌کشاند و همین موضوع باعث حفظ تعادل شما خواهد شد. حفظ تعادل موضوع بسیار مهمی است و بدون رعایت کردن آن، به هیچ وجه قادر به پیمودن مسیر سخت پیش روی خود نخواهید بود. بعضی از موانع نیز دارای ارتفاع بیشتری هستند و برای پریدن از آن‌ها، باید دو بار پشت سر هم دکمه آبی را فشار دهید. همین‌قدر بگویم که مدت زمان بسیار کمی برای تصمیم‌گیری در اختیار دارید تا در هنگام پریدن به‌سمت مانعی بلند، بدن موتور سوار را به کدام سمت کج کنید تا نتیجه بهتری بگیرید!

پیمودن برخی مراحل در حالت عادی ممکن نخواهد بود و اینجاست که نیاز به ارتقا موتورسیکلت حس خواهد شد. تقویت موتور، کمک فنر، چرخ جلو و عقب و حتی قدرت دست‌های موتور سوار به شما کمک می‌کند تا مراحل سخت‌ را راحت‌تر طی کنید. ارتقای موارد یاد شده در سه سطح صورت می‌گیرد و برای بدست آوردن آن‌ها باید مراحل بازی را با کسب ستاره‌های بیشتر طی کنید. پیمودن هر مرحله در زمان کمتر باعث می‌شود تا سه ستاره دریافت کنید و اگر نتوانید این کار را انجام دهید، قطعا در ارتقای موتور سیکلت به مشکل برخواهید خورد و به‌ناچار باید مراحل قبلی را دوباره تجربه کنید. 

مراحل بازی با زیرکی خاصی طراحی شده‌اند و برای تمام نقاط مسیر فکر شده است. فقط یک راه برای پیمودن هر مانع وجود دارد و از طرفی کوچکترین برخورد بدن موتورسوار با موانع یا زمین، شکست را در پی خواهد داشت. مراحل بازی آن‌قدر سخت می‌شود که اگر بازی را کاملا بلد باشید هم نمی‌توانید در اولین تجربه آن‌ها را با موفقیت به پایان برسانید. متاسفانه بازی در این نقطه دچار معضلی به نام آزمون و خطا می‌شود. همین موضوع کافیست تا هر مرحله را یک یا چند بار تجربه کنید تا راه رد شدن از هر مانع را یاد بگیرید. به پایان رساندن برخی مراحل بازی بدون انجام این کار غیرممکن است. اگر فکر می‌کنید موانع سخت و دشوار، تنها چالش‌های بازی برای شماست، کاملا اشتباه می‌کنید. با رسیدن به قسمت خاصی از هر مسیر، ناگهان جهت جاذبه بازی تغییر می کند، صفحه می‌چرخد و همه چیز تغییر می‌کند! ناگهان دیوار روبرویی یا سقف یک غار، تبدیل به زمینی می‌شود که موتورسیکلت روی آن حرکت می‌کند. این موضوع را باید یکی از جذاب‌ترین و خلاقانه‌ترین اتفاق‌های بازی برشمرد که کمک بسیار بالایی به تنوع مراحل بازی می‌کند.

بازی از لحاظ بصری با وجود رنگ بندی نسبتا ساده، تیره رنگ و عجیبش، بسیار زیباست و همه چیز حس خوبی به بازی می‌دهد. از حرکت زیبای موتورسیکلت به کمک فیزیک بسیار خوب بازی گرفته، تا جلوه‌های بصری فوق‌العاده در هنگام تغییر جهت جاذبه که همه چیز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در هنگام تغییر جهت جاذبه، تصویری که در پس زمینه مشاهده می‌کنید بسیار جالب است و اتفاق‌های بسیار جذابی را خواهید دید. در این حالت حتی ممکن است برخی از موانع نیز حرکت کرده و سر راه شما قرار بگیرند. زمان طی شده در هر مرحله نیز روی بدنه موتورسیکلت نمایش داده می‌شود تا تمرکز بازیکن روی بازی باشد و این موضوع نیز بسیار هوشمندانه بود. همچنین تکان دادن تلفن هوشمند نیز فضای بازی را به شکلی تغییر می‌دهد که گویی یک دوربین در دست شماست و می‌توانید از موتور سوار و مسیر حرکت او فیلمبرداری کنید. این موضوع حس و حال سینمایی به بازی داده و در نوع خود جالب است. از سوی دیگر بازی در زمینه صداگذاری بسیار ضعیف عمل کرده و به جز شنیدن صدای موتورسیکلت و برخی برخوردها، هیچ افکت صوتی خاصی در بازی شنیده نمی‌شود و سازندگان در این زمینه واقعا کم‌کاری کرده‌اند.

 

بازی استودیو Eugeny Butakov با نام Psebay یکی از بازی‌های خوب این روزها بود که با ترکیب عناصر شبیه سازی و آرکید، چالش‌های حساب‌ شده و سخت، در کنار ظاهر بصری بسیار عالی، تجربه‌ بسیار خوبی را برای شما رقم خواهد زد.

 

نکات مثبت
  • - طراحی مراحل جذاب
  • - گرافیک ساده و زیبا
نکات منفی
  • - صداگذاری ضعیف

8.5

عالی

برچسب ها:
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

لوتباکس به بازی Fallout 76 اضافه خواهد شد
لوتباکس به بازی Fallout 76 اضافه خواهد شد

با تمام مشکلات بازی Fallout 76، بازیکنان حداقل از این نکته که بازی لوتباکس ندارد و پرداخت‌های درون برنامه‌ای محدود به لوازم تزئینی است خوشحال بودند. به نظر می‌رسد این نکته مثبت هم به زودی از بین خواهد رفت. با لوکتو همراه باشید.

هومن طیارزاده - 30 اسفند 1399
فیلم First Man – واقعیت یا تخیل؟
فیلم First Man – واقعیت یا تخیل؟

فیلم First Man بر اساس داستان واقعی زندگی نیل آرمسترانگ و سفر او به ماه ساخته شده است. این فیلم چقدر به واقعیت وفادار است؟ با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 30 اسفند 1399
انتشار تصاویر 4k جدید از بازی Control
انتشار تصاویر 4k جدید از بازی Control

در نمایشگاه E3 2018 طی کنفرانس سونی استودیو رمدی با دستی پر به میدان آمد و از بازی جدید خود در سبکی شبیه به بازی Quantum Break با نام Control رونمایی کرد. با گذشت چند ماه به تازگی تصاویر پروضوحی از این بازی منتشر شد. با لوکتو همراه باشید.

حامد افرومند - 30 اسفند 1399
چرا باید سریال Titans را ببینید؟
چرا باید سریال Titans را ببینید؟

سریال Titans اولین سریال شبکه اینترنتی DC Universe است که براساس کامیک‌های DC ساخته شده است و توانسته رضایت مخاطبان خود را جلب کند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 30 اسفند 1399
اخبار هفته ۳ - تا ۸ آذر ۹۷
اخبار هفته ۳ - تا ۸ آذر ۹۷

در سومین قسمت اخبار هفته به مرور مهم‌ترین اخبار هفته گذشته تا تاریخ ۸ آذر ۹۷ پرداخته‌ایم. با لوکتو همراه باشید.

حامد افرومند - 30 اسفند 1399
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.