بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

میثم عبدالهی پور میثم عبدالهی پور در 02 شهریور 1400
بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

سونی و مارول بالاخره روز گذشته و پس از فاش شدن تریلر، تصاویر و اطلاعات مختلف از فیلم Spider-Man: No Way Home اولین تریلر از این فیلم مورد انتظار را منتشر کردند. بعد از انتشار تریلر و با توجه به سابقه طرفداران دنیای سینمایی مارول، دور از انتظار نبود که بسیاری از افراد فریم به فریم این تریلر را بررسی کرده و با توجه با دانش وسیعی که از کامیک بوک‌ها دارند، نکات جذابی را در رابطه با داستان و شخصیت‌های این فیلم بیابند. با این همه در میان نکات مطرح شده دررابطه با فیلم Spider-Man: No Way Home، تئوری‌هایی توسط طرفداران در رابطه با داستان فیلم، شخصیت‌ها و رمز و رازهای نهفته مطرح شدند.

 

در حال حاضر و پس از انتشار اولین تریلر فیلم Spider-Man: No Way Home به خوبی می‌دانیم که مولتی‌ورس و کراس‌اور دنیای سینمایی مارول با فیلم‌های قدیمی‌تراسپایدرمن که توسط کمپانی سونی ساخته شده بودند، از وقایع اصلی داستانی این فیلم به شمار می‌روند، در حقیقت تریلر فیلم هم با حضور آلفرد مولینا (Alfred Molina) که پیشتر نقل دکتر اختاپوس را در سری فیلم‌های Spider-Man سم ریمی (Sam Raimi) ایفا کرده بود، این موضوع را تایید می‌کند. همچنین طرفداران دنیای سینمایی مارول برای مدتی از وجود مولتی‌ورس و گره خوردن دنیای فاز چهارم MCU با جهان‌های موازی مطلع هستند. کوین فایگی (Kevin Feige) رئیس استودیوهای مارول، مدتی قبل گفته بود که فیلم‌ Spider-Man: No Way Home، سریال Loki، فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness و البته سریال wandavision ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر دارند. این موضوع با توجه به نحوه نام‌گذاری فیلم دوم دکتر استرنج و اشاره‌های متوالی به جهان‌های موازی، بر این مسئله تاکید می‌کنند که دنیای سینمایی مارول از طریق این چهار اثر، قصد معرفی مولتی‌ورس و روایت داستان‌هایی تنوع در این فرمت را دارد.

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

اما با وجود تمام این اطلاعات ما هنوز نمی‌دانیم که داستان اصلی فیلم چیست، دکتر استرنج چه نقشی در فیلم ایفا خواهد کرد و کدام‌یک از شخصیت‌های شرور دنیای Spider-Man به این فیلم پا خواهند گذاشت. در این مطلب به بررسی تئوری‌های مهم منتشر شده در رابطه با داستان فیلم Spider-Man: No Way Home و نقش دکتر استرنج در این فیلم پرداخته‌ایم.

 

طبق تریلر فیلم Spider-Man: No Way Home، پس از فاش شدن هویت مردعنکبوتی در فیلم Spider-Man: Far From Home و طی اخرین تردستی میستریو و البته با کمک جی. جونا جیمسون (J. Jonah Jameson)، نظر عمومی نسبت به شخصیت مرد عنکبوتی و پیتر پارکر دچار تحول شده است و پیتر در چنین شرایطی با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند. از سویی فشار روانی رسانه‌ها و افکار عمومی او را در موقعیت خطرناکی قرار داده و از طرف دیگر، به علت فاش شدن هویتش، اطرافیان و دوستانش در معرض خطر قرار دارند. همانطور که در تریلر هم مشخص است، پیتر برای رفع این مشکل از دکتر استرنج درخواست کمک می‌کند. در چنین شرایطی استرنج بدون توجه به هشدار‌های وانگ، تصمیم می‌گیرد که هویت اصلی Spider-Man را از حافظه تمام افراد پاک کند اما در مقابل پیتر با پاک شدن خاطرات عمه می، ند و MJ موافق نیست و در مراحل اجرای طلسم خلل به وجود می‌اورد تا در نهایت، پیوستگی فضا-زمان دچار مشکل شده و به احتمال بسیار زیاد، جهان‌های موازی با هم برخورد کنند.

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

دکتر استرنج در دنیای سینمایی مارول به عنوان شخصیتی دانا و خردمند به تصویر کشیده شده‌است. بر اساس وقایع دو فیلم اخیر Avengers استرنج قبل از انجام هرکاری توانایی دیدن عواقب و پیامد‌های اعمال خودش و اطرافیانش را دارد و به همین دلیل می‌توان او را تقریبا از هرگونه خطایی مبرا دانست. پس خیلی بعید است که چنین شخصیت دانا و بدون‌خطایی، حتی با وجود هشدارهای یکی از همکارانش، بازهم طلسمی خطرناک را بدون دیدن پیامد‌هایش و فقط برای کمک کردن به پیتر پارکر به اجرا دربیاورد. 

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

 استرنج در ابتدای تریلر و در زمان صحبت با پیتر رفتارهایی از خود نشان می‌دهد که با شناختی که از او داریم متفاوت است، چشمک عجیب و غیرمعمولش بعد رفتن وانگ،‌ وضعیت آشفته سنکتوم سنکتوروم (Sanctum Sanctorum) و وجود برف در تمام محیط و البته، صدای شیطانی و خبیث استرنج که در تمام طول تریلر شنیده می‌شود، باعث شده شک و شبهه‌هایی در مورد هویت واقعی این شخصیت ایجاد شود. 

بسیاری از طرفداران اعتقاد دارند که داستان نمایش داده شده در تریلر شباهت زیادی به داستان کامیک One More Day دارد. در این کامیک پیتر که پس از فاش شدن هویتش، سلامت عمه می را در خطر می‌بیند، با کمک گرفتن از دکتر استرنج در مولتی‌ورس و زمان‌های مختلف سفر می‌کند تا راه حل مشکلش را بیابد. با این حال تنها کسی که توانایی حل مشکل پیتر پارکر را دارد، شخصیت مفیستو (Mephisto) است. پیتر برای نجات جان عمه می با مفیستو معامله می‌کند و همه هویت واقعی مردعنکبوتی را از یاد می‌برند. اما از انجایی که مفیستو موجودی شیطانی و شرور است،‌ باعث می‌شود که مری ‌جین هم پیتر را از یاد ببرد.

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

طبق این تئوری، مفیستو یا درحال کنترل استرنج است، یا خودش را به شکل این شخصیت محبوب درآورده و پیتر را فریب داده است تا از او استفاده کند. علاوه بر داستان کامیک بوک One More Day، یکی از پوسترهایی که توسط معترضان حمل شده و به پیتر پارکر به عنوان «شیطانی که تغییر چهره داده» اشاره می‌کند، باعث شده تئوری‌های حضور مفیستو در فیلم، قوت بگیرند.

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

با توجه به برخی تصاویر و صحنه‌های نمایش داده شده در تریلر و همچنین، تصاویر عرضه شده از پشت صحنه فیلم که پیتر را در حال قدم زدن در برف نشان می‌دهند، می‌توان حدس زد که MJ پیتر را فراموش کرده است و او با در دست داشتن یک یادداشت، قصد دارد دوباره MJ را به یک قرار دعوت کند.

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

صحبت‌های پیتر با دکتر استرنج برای قانع کردن او به اجرای طلسم هم این تئوری و برداشت مستقیم از داستان کامیک One More Day را تایید می‌کنند. پیتر اشاره می‌کند که فاش شدن هویتش نه تنها به خودش آسیب رسانده، بلکه اطرافیان و دوستانش را هم در معرض خطر قرار داده است.

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

از سوی دیگر، حضور عمه می در طول تریلر به شدت کوتاه و کمرنگ است و این موضوع باعث شده تا تئوری‌هایی حول محور مرگ عمه می شکل بگیرد. این تئوری‌ها با اشاره به خط داستانی کامیک Civil War که طی آن هویت پیتر فاش شده و گینک‌پن عمه می را به قتل می‌رساند، بیان می‌کنند که احتمال مرگ عمه می پس فاش شدن هویت پیتر در فیلم Spider-Man: No Way Home وجود دارد. البته این با توجه به اینکه کینگ-پین و پیتر تا به حال در دنیای سینمایی مارول با هم رو به رو نشده‌اند و اصلی‌ترین دشمنان پیتر در حال حاضر، در زندان هستند، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

برخی از طرفداران، داستان فیلم Spider-Man: No Way Home را بی‌شباهت به کامیک Happy Birthday نمی‌دانند. طی این کامیک دکتر استرنج برای مقابله با دورمامو (Durmamo) طلسمی اجرا می‌کند، اما پیتر قبل از اجرای طلسم در پیوستگی اختلال ایجاد کرده و فضا-زمان را برهم می‌زند، در این کامیک استرنج باید با عواقب و پیامد‌های کارش رو به رو شده و جادوگران قدرتمندتر برای مقابله با او پا به میدان می‌گذارند. بر اساس این تئوری، قدرتمندترین جادوگر حال حاضر دنیای سینمایی مارول شخصیت واندا است. همچنین ما می‌دانیم که واندا یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness خواهد بود، بنابراین دور از ذهن نیست که واندا به عنوان یک شخصیت خبیث و برای مقابله با استرنج به علت آسیب رساندن به پیوستگی فضا-زمان، ایفای نقش کند. در حقیقت اشتباه استرنج در فیلم Spider-Man: No Way Home به مقابله‌اش با واندا در فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness ختم خواهد شد. این تئوری با توجه به صحبت‌های فایگی و ارتباط تنگاتنگ داستان واندا با فیلم‌های بعدی مارول، منطقی به نظر می‌رسد، اما از طرف دیگر در زمینه توضیح دادن رفتار عجیب استرنج ناتوان است.

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

در همین زمان تئوری دیگری برای توضیح رفتار غیرعادی استرنج و حتی صحنه‌هایی که شبیه به مبارزه او با پیتر است وجود دارد. این تئوری که بی‌ربط به سریال Loki هم نیست، بیان می‌کند که استرنج با ورژمی خبیث از خودش در دنیای موازی دیدار کرده و حالا دچار تحولات اساسی شده است. تحولاتی که رفتار و تصمیماتش را دچار اختلال می‌کنند و حتی ممکن است او را به یکی از شخصیت‌های شرور فیلم Spider-Man: No Way Home تبدیل کنند. برخی صحنه‌ها و تصاویر موجود در تریلر، می‌تواند به مبارزه دکتر استرنج و مرد عنکبوتی اشاره کنند، مثلا در صحنه تعقیب و گریز در نیویورک و جهان‌های آینه‌ای، به نظر می‌رسد که استرنج در حقیقت به دنبال پیتر و در حال مبارزه با او است. به این ترتیب و با توجه به این تئوری می‌توان دکتر استرنج را به عنوان یکی از شخصیت‌های شرور فیلم در نظر گرفت. 

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

فیلم Spider-Man: No Way Home یکی از بزرگترین پروژه‌های مارول و سونی است که سعی دارد مولتی‌ورس و دنیاهای موازی مارول را معرفی کند، به همین دلیل تریلر فیلم شاهد حضور آلفرد مولینا در نقش دکتر اختاپوس هستیم، همچنین در یک صحنه یکی از بمب‌های مخصوص گرین گابلین در تصویر دیده شده و حتی صدای خنده ویلم دفو (Willem Dafoe) که ایفا کننده نقش این شخصیت شرور در فیلم‌های سم ریمی بود هم شنیده می‌شود. علاوه بر این دو شخصیت شرور، حضور الکترو با بازی جیمی فاکس (jamie foxx) هم از سوی مارول تایید شده و به این ترتیب سه شخصیت شرور از گروه Sinister Six (شش خبیث) در فیلم حاضر هستند. اگر دکتر استرنج یکی از شخصیت‌های شرور فیلم نباشد، هنوز جای کافی برای حضور سه شخصیت دیگر به عنوان نیروهای مخالف پیترپارکر وجود دارد. برخی از طرفداران حضور ولچر و اسکورپیون در فیلم را یک احتمال قوی در نظر می‌گیرند و برخی با توجه به تصاویری که نشان دهنده پاشیده شده ماسه به هواست، حضور شخصیت سندمن را حتمی می‌دانند، همچنین -با توجه به اطلاعات و شایعات- بازگشت شخصیت رینو هم یکی از محتمل‌ترین گزینه‌هاست. با این همه، نکته مهم در مورد شخصیت‌های شرور داستان، این است که نمی‌دانیم این شخصیت‌ها دقیقا همان نسخه‌هایی هستند که در فیلم‌های قبلی Spider-Man حضور داشته‌اند، یا ورژنی متفاوت از شخصیت‌های معروف هستند که براثر اختلال در پیوستگی فضا-زمان در یک دنیا جمع شده‌اند. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم در صورت حضور شخصیت‌های شرور از دنیای فیلم‌های قدیمی، آیا نسخه‌های متفاوتی از مردعنکبوتی قدیمی هم در فیلم حضور دارند یا نه. 

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

براساس یکی از تئوری‌های طرفداران، شخصیت دکتر اختاپوس الفرد مولینا که در صحنه‌های پایانی تریلر با جمله «سلام پیتر» نمایش داده می‌شود، در حقیقت در حال رویارویی با پیتر پارکر «توبی مگوایر» (Tobey Maguire) است، همچنین این تئوری بیان می‌کند که در صورت حضور الکترو از سری فیلم‌های Amazing Spider-Man احتمالا شاهد حضور نسخه مرد عنکبوتی «اندرو گارفیلد» (Andrew Garfield) هم خواهیم بود. 

 

بررسی تئوری های فیلم Spider-Man: No Way Home

 

در نهایت، نمی‌توان با اطمینان در رابطه با داستان این فیلم مورد انتظار صحبت کرد، اما تئوری‌هایی مانند خبیث بودن دکتر استرنج یا حضور نسخه‌های مختلفی از مرد عنکبوتی که از مدت‌های پیش به عنوان شایعات مختلف حول محور این فیلم وجود داشته‌اند، حالا و با انتشار این تریلر، کمی منطقی‌تر به نظر می‌رسند. نظر شما در مورد فیلم Spider-Man: No Way Home و تئوری‌های ساخته‌شده در مورد داستانش چیست؟

 

0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

نقد سریال Moon Knight
نقد سریال Moon Knight

مینی سریال Moon Knight اقتباسی از کامیک‌بوک‌های مارول است و داستان مردی است که برای زنده ماندن، خونس،‌ خدای ماه را می‌پذیرد و عدالت او را اجرا می‌کند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 17 اردیبهشت 1401
آنتونی راموس به جمع بازیگران سریال Ironheart اضافه شد
آنتونی راموس به جمع بازیگران سریال Ironheart اضافه شد

آنتونی راموس، بازیگر نمایش موزیکال Hamilton در سریال Ironheart بر اساس کامیک‌های مارول نقش آفرینی خواهد کرد. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 21 بهمن 1400
فیلم مرد عنکبوتی سرانجام آواتار را در گیشه شکست داد
فیلم مرد عنکبوتی سرانجام آواتار را در گیشه شکست داد

فیلم Spider-Man No Way Home سرانجام رکورد فیلم Avatar در گیشه‌ها را شکست. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 18 بهمن 1400
نقد فیلم Eternals
نقد فیلم Eternals

فیلم Eternals، بر خلاف آن‌چه که مارول و دیزنی قصد داشته‌اند جلوه بدهند، نه اثری جاه‌طلبانه است، نه نشانی از رشد و تحول MCU دارد و فقط یک فیلم هالیوودی تکراری دیگر است. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 23 دی 1400
موردانتظارترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲
موردانتظارترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲

در سال ۲۰۲۲ چشم انتظار کدام فیلم‌ها هستیم و کدام کارگردان بزرگ با دستانی پر به سینما باز خواهد گشت؟ با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 11 دی 1400
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.