بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

میثم عبدالهی پور میثم عبدالهی پور در 27 شهریور 1400
بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

در این مطلب به معرفی بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها، پرداخته‌ایم. دسته بندی بازی‌ها رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها یا رمان‌های معروف، به طور کلی امری معمول و ساده نیست؛ معیارهای تشخیص یک کتاب خوب داستان، نوع روایت، شخصیت‌‌ها و حماسه‌ای است که در طول خواندن صفحات کتاب رخ می‌دهد، اما در این مطلب ما بازی‌ها را با معیارهای سنجش کتاب لیست نکرده‌ایم. در این مطلب ما در رابطه با بازی‌هایی فوق‌العاده‌ای نوشته‌ایم که از قضا با تکیه بر یکی کتاب ساخته ‌شده‌اند و به بهترین نحو ممکن از داستان کتاب برای خلق ویژگی‌های گیم‌پلی استفاده کرده‌اند. همچنین سعی شده تا در این لیست یک بازی اقتباسی از هر منبع اقتباس معرفی شود.

 

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

Harry Potter: Hogwarts Battle

نوع: تماتیک – استراتژیک

دسته‌بندی: بازی کارتی - فانتزی

جایگاه دهم لیست بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها به بازی رومیزی Harry Potter: Hogwarts Battle تعلق دارد. یک بازی همکاری مشترک (Co-Op) با محوریت Deck Building که براساس رمان‌های هری پاتر جی.کی.رولینگ (J. K. Rowling) ساخته شده است. اگرچه بازی مکانیک‌های پیچیده و خلاقانه زیادی ندارد، اما ارتباط منطقی مکانیک‌های گیم‌پلی با منطق و وقایع داستانی دنیای هری پاتر، آن را به یکی بازی تیمی جذاب و دوست‌داشتنی برای عاشقان دنیای سحر و جادو تبدیل می‌کند.

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

در بازی رومیزی Harry Potter: Hogwarts Battle، بازیکنان باید طی هر سناریو در نقش چهار دانش‌آموز مدرسه علوم و فنون و جادوگری هاگوارتز، یعنی ران، هرماینی، هری و البته نویل لانگ‌باتم به مبارزه با شخصیت‌های شرور داستان بپردازند و از آسیب رسیدن به مدرسه و دیگر دانش‌آموزان جلوگیری کنند. چیزی شبیه داستان کلی سری هری پاتر.

هر بازیکن بازی را با دست منحصر به فردی از کارت‌ها که برای به دست آوردن منابع مصرف می‌شوند، آغاز می‌کند. با به دست آوردن «امتیاز نفوذ» بازی کارت‌هایی جدید که شخصیت‌های مهم، وردها و ابزارهای جادویی را شامل می‌شوند به دستتان اضافه خواهید کرد. این بازی برای 2- 4 نفر ساخته شده و هر جلسه از آن 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

 

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

Red Rising

نوع: استراتژیک

دسته بندی: بازی کارتی – علمی تخیلی

بازی رومیزی Red Rising که جایگاه نهم لیست بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها به خود اختصاص داده است، یک بازی رومیزی استراتژیک بر اساس رمان‌های علمی-تخیلی پیرس براون (Pierce Brown) با همین نام است که توسط الکساندر اشمیت و جیمی استگ‌مایر که سابقه طراحی عناوینی مثل بازی رومیزی Scythe را در کارنامه دارد، طراحی شده.

بازی رومیزی Red Rising در دنیای پادآرمان شهری جریان دارد که مردم در آن به 14 طبقه اجتماعی مختلف تقسیم می‌شوند، هریک از بازیکنان نقش یکی خاندان را ایفا می‌کنند که باید با به دست اوردن مجموعه‌ای از پیروان (که با کارت‌های موجود در دست‌تان نشان داده می‌شوند) در زنجیره قدرت پیشروی کنید.

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

در بازی رومیزی Red Rising که عنوان با مکانیزم‌های مدیریت دست (hand-management) و ساخت چند‌ضرب (combo-building) است، هربازیکن بازی را با پنج کارت ابتدایی آغاز خواهد کرد. بازیکنان در هر نوبت کارت‌هایشان را برای به دست آوردن مزایای مختلف روی یکی از مکان‌های صفحه بازی می‌گذارند و به این ترتیب از مزایای مکان‌ها استفاده کرده و کارت‌های جدیدی به دست می‌آورند. این بازی رومیزی از 2 تا 6 بازیکن پشیبانی می‌کند و مدت زمان مورد نیاز برای تجربه آن 45 تا 60 دقیقه است.

 

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

Sheriff of Nottingham

نوع: خانوادگی – پارتی

دسته‌بندی:  بازی کارتی – مذاکره – بلوف – طنز – قرون وسطی - پارتی

داروغه ناتینگهام یکی از معروف‌ترین و نمادین‌ترین شخصیت‌های شرور داستان قدیمی رابین‌هود است. البته باید دقت کنید که به هوای یک بازی کودکانه و قصه‌های پریان سراغ بازی رومیزی Sheriff of Nottingham نروید. این بازی رومیزی در واقع یک تجربه استراتژیک برپایه مذاکره و بلوف است که جذابیت اصلی‌‌اش را در ارتباط با دیگر بازیکنان مخفی می‌کند. این بازی رومیزی جمع کردن ست (set collection) و شانس را به زیبایی هرچه تمام‌تر با مکانیکی که همه ویژگی‌هایش در شناخت افرادی که با آن‌ها بازی می‌کنید نهفته‌است، ترکیب کرده تا به یکی از جذاب‌ترین بازی‌های کارتی خانوادگی تبدیل شود.

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

هریک از بازیکنان در نقش یک تاجر که قصد دارد با واردکردن محصولاتش به ناتینگهام و فروش‌شان در بازار درآمد کسب کند. اما مشکل اینجاست که داروغه بدذات ناتینگهام، ورود برخی از محصولات مهم را به شهر ممنوع کرده و همه محموله‌ها برای ورود به شهر توسط او چک می‌شوند. در هر نوبت، یکی از بازیکنان در نقش داروغه ظاهر شده و باقی بازیکنان تاجر باقی می‌مانند. هر تاجر چندکارت (که نشان‌دهنده محصولات هستند) را در کیسه‌ای کوچک قرار می‌دهد و بعد از اعلام کردن محتویات آن به داروغه تحویل می‌دهد. داروغه می‌تواند محتویات کیسه را برای وجود کالای قاچاق بررسی کند. هر بازیکن می‌تواند دروغ بگوید و با قاچاق کردن کالاهایش سود کلانی به دست بیاورد، اما اگر گیر بیافتد باید جریمه سنگینی پرداخت کند. 3 تا 5 بازیکن می‌توانند بازی رومیزی Sheriff of Nottingham را تجربه کنند و هر جلسه از بازی معمولا 60 دقیقه طول می‌کشد.

 

شاید برای شما جالب باشد

آشنایی با بردگیم‌ها و ژانرهای مختلف بازی‌های رومیزی

آشنایی با سبک استراتژی بی درنگ | RTS

 

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

Fury of Dracula

نوع: تماتیک

دسته‌بندی: ماجرایی – استنتاج – مبارزه – وحشت

یکی از قدیمی‌ترین داستان‌های اروپایی در لیست بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها به مشهورترین خون‌آشام تاریخ، کنت دراکولا تعلق دارد. با وجود اینکه داستان‌های جذاب و متنوع بسیاری در مورد دراکولا در مدیوم‌های مختلف رسانه روایت شده‌اند، از فیلم‌های سینمایی مختلف گرفته تا رمان‌های متنوع، با این حال دیدن یک بازی حرکت مخفی (Hidden Movement) که برپایه استنتاج شکل گرفته در میان این روایت‌ها اتفاقی دوست داشتنی و خوش‌آیند است.

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

هر نوبت از بازی به دو بخش شب و روز تقسیم شده و شکارچیان دراکولا می‌توانند در طول هردو بخش حرکت کنند، اما دراکولا فقط می‌تواند فقط در شب‌ها حرکت کند. مبارزات بازی ساده و قطعی‌اند اما دراکولا می‌تواند با توکن‌های شایعه در شکارچیان را گمراه کرده و نفوذش را در سرتاسر اروپا بیشتر کند. اگر کنت دراکولا بتواند امتیاز نفوذش را به 13 برساند، برنده بازی خواهد بود، اما اگر شکارچیان بتوانند او را قبل از رسیدن به هدفش شکار کنند، برنده بازی خواهند بود. بازی رومیزی Fury of Dracula باری 2 تا 5 نفر طراحی شده و هربار تجربه کردنش 2 تا 5 ساعت وقت طلب می‌کند.

 

 

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

Sherlock Holmes Consulting Detective

نوع: تماتیک

دسته‌بندی: استنتاج - رمزآلود/قتل – جاسوسی

شرلوک هلمز به مدت صد و سی و چهار سال است که به عنوان مشهورترین کارآگاه جهان شناخته می‌شود. بازی رومیزی Sherlock Holmes Consulting Detective به این دلیل در لیست بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها جای می‌گیرد که به بهترین شکل ممکن، شما را در نقش این کارآگاه بزرگ قرار می‌دهد.

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

بازی رومیزی Sherlock Holmes Consulting Detective که طی سال‌ها به صورت نسخه‌های متعددی عرضه شده، یک معمای و جرم بزرگ برای حل کردن به بازیکنان داده می‌شود و بعد از آن نوبت شماست که سرنخ‌های مختلف را در کوچه پس کوچه‌های لندن و عمارت‌های اشرافی قرن نوزدهمی دنبال کنید. برای حل معما باید با مضمون‌ها مصاحبه کنید ، روزنامه‌ها را برای سرنخ زیر و رو ‌کنید و تمامی حقایقی که یافته‌اید را برای حل معمای بزرگ بازی کنار هم بچینید. بازی رومیزی Sherlock Holmes Consulting Detective در حقیقت تجربه‌ای تک‌نفره است، اما می‌توانید معمای بزرگتان را با کمک هفت نفر دیگر هم حل کنید. سازندگان زمان مورد نیاز بازی را 1 تا دو ساعت اعلام کرده‌اند، اما این بازی رومیزی تجربه‌ای خاص است که ممکن است بیشتر از این‌ها طول بکشد.

 

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island

نوع: تماتیک

دسته‌بندی: ماجرایی – گشت و گذار – مبارزه – ساخت قلمرو

رمان رابینسون کروز (یا رابینسون کروزوئه) اثری مهم بود که نه تنها به عقیده برخی به عنوان اولین رمان مدرن یاد می‌شود، بلکه سفری روحانی و ماجرایی را برای تمام گروه‌ها روایت می‌کرد. در این میان خیلی جذاب است که رومیزی Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island هم موفق شده یک ماجراجویی روحانی و جذاب را برای تمامی گروه‌‌ها و اعضای خانواده به ارمغان بیاورد. این بازی انتخابی ساده برای لیست بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها است چون ویژگی‌های خاصی دارد که آن را به یک بازی مستقل تبدیل می‌کنند اما در عین‌حال، تمامی اجزایش بخشی از داستان رابینسون کروزو به نظر می‌رسند و با عناصر آن هماهنگی دارند.

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

شما در نقش یکی از چهار کارکنان کشتی (آشپز، نجار، کاشف و سرباز ) وارد بازی شده و ماجراهایی را به عنوان یک گروه پشت سر می‌گذارید. در این بازی رومیزی باید با عزم و اراده‌ای قوی به همی‌تیمی‌هایتان کمک کنید، نقشه‌هایتان را با آن‌ها در میان بگذارید و برای اجرا کردنشان تمرین کنید. باید برای رسیدن به بهترین نقشه ممکن با یدکدیگر همکاری کنید؛ پناهگاه، حصار و سلاح بسازید. ابزارهایی مثل تبر، چاقو و گونی را به کار ببرید و هرکاری از دستتان برمی‌آید را برای زنده ماندن انجام دهید. در این بازی مجبور می‌شوید غذا پیدا کنید، با حیوانات درنده بجنگید و از خودتان و هم‌تیمی‌ّهایتان مراقبت کنید. این بازی که هربار تجربه‌اش یک تا دو ساعت زمان نیاز دارد، برای یک تا چهار نفر مناسب است.

 

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

Arkham Horror: The Card Game

نوع: تماتیک – قابل شخصی‌سازی

دسته‌بندی: بازی کارتی – ماجرایی – وحشت – فانتزی

وحشت کیهانی شاید یکی از ناشناخته‌ترین ساب‌ژانرهای ادبی در ایران باشد، نوعی از وحشت که اولین بار توسط نویسنده مشهور اچ. پی لاوکرافت و آثار او شهرت یافت. ساب‌ژانری که انسان را در مقابل وسعت ترس‌های موجود در کیهان به عنوان موجودی بی‌اهمیت معرفی می‌کند. بازی رومیزی Arkham Horror: The Card Game مخاطبان را به آرکهام و به مبارزه با موجودات شروری که به دنیای ما پا نهاده‌اند می‌برد.

بازی رومیزی Arkham Horror: The Card Game که مرزهای سنتی میان بازی‌‌های نقش آفرینی و کارتی را از بین‌برده، یک بازی کارتی زنده براساس  هیولاها، رازها و دیوانگی لاوکرافتی است.

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

در این بازی رومیزی شما و دوستان در نقش شخصیت‌ها مختلفی قرار می‌گیرد که در شهر تازه تاسیس شده آرکهام حضور دارند. هر شخصیت استعدادی خاص دارد اما در مقابل نواقصی هم دارد که می‌تواند شما را به دردسر بیندازد. در این بازی کارتی زنده که با توجه به سناریو‌ها و کارت‌هایی که خریداری می‌کنید قابل شخصی‌سازی و تغییر است، بخش داستانی و کمپینی طولانی با عناصر دقیق لاوکرافتی وجود دارد که می‌تواند شما و دوستانتان را ساعت‌ها سرگرم کند. ساخت دست مخصوصی از کارت‌ها، کنار آمدن با استعداد و نواقص شخصیت‌ها و گرفتن تصمیمی‌ها حیاتی در لحظات حساس بازی رومیزی Arkham Horror: The Card Game به یکی از بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها تبدیل می‌کنند. این بازی رومیزی توسط دو نفر قابل بازی است و تجربه حالت‌ّهای متفاوتش می‌تواند 60 تا 120 دقیقه از وقتتان را بگیرد.

 

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

A Game of Thrones: The Board Game

نوع:  استراتژیک

دسته‌بندی: بلوف – فانتزی – مذاکره – جنگ – سیاست

نسخه اول بازی رومیزی A Game of Thrones: The Board Game در سال 2003 و مدت‌ها قبل از آغاز پخش سریال  Game of thrones عرضه شد، این موضوع باعث شده تا طراحان بازی رومیزی مکانیزم‌ها اصلی بازی براساس ویژگی‌های داستان خلق کنند تا در نهایت یک بازی رومیزی جدید، خلاقانه و منحصر به فرد ساخته شود که تفاوت‌های بسیاری با دیگر بازی‌های رومیزی ساخته شده بر اساس سریال Game of thrones داشته باشد. دومین نسخه این بازی در سال 2011 و با تغییرات و بهبودهای جذابی عرضه شد.

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

در بازی رومیزی A Game of Thrones: The Board Game شما در نقش یکی از هفت خاندان مهم وستروس قرار می‌گیرید که به روش دیپلماتیک یا نظامی برای تصاحب تخت آهنین با یکدیگر مبارزه می‌‌کنند. این بازی رومیزی عنوان حماسی و بزرگ است که پیروزی در آن چیزی بیشتر از قوای نظامی و استراتژی‌های ساده را طلب می‌کند، بازیکنان باید با استراتژی‌های عمیق دیپلماسی بی‌نقص، مذاکرات، توافق‌ها، خیانت و در نهایت لشکر کشی نظامی تاج و تخت را تصاحب کنند. سه تا شش بازیکن می‌توانند این بازی عظیم را در زمانی بین 2 تا 4 ساعت تجربه کنند.

 

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

Dune

نوع: استراتژیک - تماتیک

دسته‌بندی: بلوف – علمی تخیلی – مذاکره – جنگ – سیاست – مبارزه

تقریبا همه اعتقاد دارند که Dune (تلماسه) یکی از بزرگترین و بهترین آثار علمی تخیلی نوشته شده در تاریخ است و این موضوع یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که یک بازی رومیزی براساس چنین اثری ساخته شود. تصور کنید کنترلر نیروهای مختلف خاندان‌ها بزرگ، امپراطوری، گلید یا بنه‌جسریت را روی سیاره آراکیس که تنها منبع مهم‌ترین ماده تمام کیهان، اسپایس ملانژ است، برعهده داشته باشید. چیزی که نصیبتان می‌شود، یکی از بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها است که توانسته مکانیزم‌های گیم‌پلی را به بهترین شکل ممکن، با وقایع داستانی کتاب پیوند بزند.

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

در بازی رومیزی Dune شما به عنوان رهبر یکی از شش خاندان و حزب بزرگ بر سر کنترلر سیاره آراکیس یا Dune و به دنبال آن تصاحب مهم‌ترین ماده تمام کیهان، اسپایس ملانژ، به جنگ دیگران خاندان‌ها خواهید رفت. جنگی که درست مثل وقایع کتاب، نه به صورت رو در رو بلکه با سیاست‌ّهای عجیب، دیپلماسی و مذاکرات مرموز و خیانت و فریم پیش می‌رود. بازی رومیزی Dune مکانیزم‌هایی پیچیده و گاهی دشوار دارد که می‌تواند برای بازیکنان تازه‌وارد آزار دهنده باشد، اما در صورت تسلط بازیکنان به قوانین و مکانیک‌ها، به یکی از بهترین تجربه‌های بازی رومیزی تبدیل خواهد شد. دو تا شش بازیکن می‌توانند بازی رومیزی Dune را طی مدت زمانی بیشتر از 2 ساعت تجربه کنند.

 

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

War of the Ring

نوع: تماتیک - وارگیم

دسته‌بندی: ماجرایی – فانتزی – مجسمه مینیاتوری – مبارزه – ساخت قلمرو – جنگ

تقریبا همه اتفاق نظر دارند که دنیای ارباب حلقه‌ها یکی از حماسی‌ترین و غنی‌ترین دنیاهای ادبیات فانتزی در طول تاریخ است بنابراین بازی رومیزی‌ای که در این دنیا روایت می‌شود، بدون شک لایق رتبه اول بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها خواهد بود. بازی رومیزی War of the Ring یک بازی جنگی ماجرایی با مجسمه‌های مینیاتوری پرتعداد است که شما را در نقش تو جناح خیر و شر در داستان قرار می‌دهد. البته بازی‌های فوق‌العاده بسیار زیادی براساس دنیای اربابا حلقه‌‌ها ساخته‌شده‌اند، اما بازی رومیزی War of the Ring بی‌شک در میان آن‌ها هم بهترین است.

بهترین بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها

در بازی رومیزی War of the Ring یکی از بازیکنان کنترلر نیروهای سرزمین میانه و دیگری کنترلر ارتش سائورون و تمامی متحدانش را برعهده می‌گیرد  نیروهایش را در نقشه بسیار بزرگ بازی جا به جا می‌کند. نتیجه مبارزات به سبک بازی‌های جنگی با تاس مشخص می‌شود اما برتری نظامی تنها را پیروزی در بازی نیست؛ در حالی رسیدن فرودو به کوه نابودی و از بین بردن حلقه باعث پیروزی نیروهای سرزمین میانه می‌‌شود، دستگیر شدن فرودو و تصاحب حلقه توسط سائورون، او را به پیروزی می‌رساند. بازی رومیزی War of the Ring در حقیقت برای دو بازیکن طراحی شده‌است، اما می‌توان آن را با چهار بازیکن و به صورت تیمی هم تجربه کرد. هر باز تجربه بازی حدود 150 تا 180 دقیقه زمان می‌برد.

 

نظر شما در مورد بازی‌های رومیزی اقتباسی از کتاب‌ها چیست؟ بازی‌های رومیزی مورد علاقه شما کدامند؟

0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

آموزش و گیم پلی بازی رومیزی Cosmic Encounter 1
آموزش و گیم پلی بازی رومیزی Cosmic Encounter

برای اولین بار در لوکتو به سراغ یک بازی رومیزی رفتیم. با ما همراه باشید.

مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.