هنرمندان دعوت مهمانی افطار رئیس جمهور را رد کردند

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 30 اسفند 1399
هنرمندان دعوت مهمانی افطار رئیس جمهور را رد کردند

هرساله، رئیس جمهور در ماه مبارک رمضان یک مهمانی افطار با حضور هنرمندان نامی کشور از جمله سینماگران برگزار می‌کند که امسال این مهمانی به یک دردسر تبدیل شده است. تعداد زیادی از هنرمندان عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون، در نامه‌هایی دعورت آقای روحانی را رد کردند و این نامه‌ها را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک گذاشتند.

 

مهناز افشار، از فعالان حقوق زنان، در شبکه‌های اجتماعی خود، از آقای روحاین دعوت کرد که یک فعال اجتماعی را به جای او دعوت کند:

«با تشکر از دعوت حضرتعالی از شما می‌خواهم به جای من آتنا دائمی (فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی) که به تازگی در زندان قرچک ورامین ۳۰ ساله شده و اکنون در زندان اوین به سر می‌برد را دعوت کنید. او جنایتکار نیست فقط برای حقوق انسان‌ها در این سرزمین تلاش کرده.»

 

آناهیتا همتی که این روزها سرگرم نمایش جدید خود است، در پاسخ به حسن روحانی نوشت:

«سلام آقای رییس جمهور

من به افطاری شما نخواهم آمد....

.سفره ما مردم ایران روز به روز خالی تر میشود.

بیماری و فقر در استان های سیستان و بلوچستان روز به روز بیشتر میشود.

وضعیت زلزله زده ها، سالهای سال به همین منوال باقی مانده است (زلزله بم و حالا کرمانشاه) آب و هوایی که در بیشتر استان ها غبار آلوده است و هموطنان کوردمان روزی نیست که عذاب نکشند

کول برانی که با شلیک کشته میشوند.

حتی اسب هایشان تیرباران میشوند وضعیت زنان در هر حوزه ای که فکرش رو بکنید، روز به روز اسفبار تر میشود.

وضعیت اسید پاشی و قوانین عقب افتاده ی دیگر درست نشده.

‌بیماریهایی که خانواده ها برای پول دارو به هر جایی التماس میکنن و حاضرن تن به فروختن اعضای بدن خود بدهند.

هنرمندانی که ممنوع هستند، هنری که سانسور میشود، آدم هایی که حذف میشوند.

سرپنجه آهنینی گلویمان را سالهاست که سخت میفشارد، در حال خفه شدنیم

واقعا در چنین شرایطی که من و مردم با فقر دست و پنجه نرم‌ میکنیم در حالیکه کوچکترین اعتراضی سرکوب میشود برای خودم حضور در چنین مکانی را جایز نمیدانم.»

 

پرستو گلستانی نوشت:

«جناب آقای حسن روحانی، رئیس جمهور محترم

وقتی مردم ما به سختی زندگی میکنند

و حتی دسته ای از مردم سفره سحریشان خالی است؛ این افطاری ها از گلویم پایین نمیرود، پس نخواهم آمد. دور هم میل بفرمایید، شاید کمی هم در دلتان هنگام اذان به فکر افطاری دردمندان افتادید.»

 

پرویز پرستویی، از بزرگ‌ترین بازیگران سینمای ایران که همواره حامی حقوق مردم ایران بوده، مشابه آناهیتا همتی از وضعیت جامعه شکایت کرد و نوشت:

«ضمن هايى كه مستلزم صرف هزينه هاى زياد است (و تعدادشان هم كم نيست)شايد حداقل از نگاه بنده و تعدادى از همكارانم چندان ضرورى نباشد. نيك ميدانم كه هدف شما از اين مهمانى افطار شنيدن حرف ها و بيان مشكلات جامعه هنرى از زبان آنهاست. اما تجربه چند سال اخير نشان داده كه شما حتى بيش از ما به اين مشكلات واقفيد و آنها را به بهانه هاى مختلف بيان ميداريد. اما ظاهرا ما بايد فقط دلخوش باشيم كه شما در كنار ما هستيد و اين مشكلات را ميدانيد و ميگوييد.چرا كه ظاهرا شما هم دنبال گوش شنوايى هستيد كه مشكلات را حل كند و از اين نظر دقيقا مانند ماييد. درخواستهاى ما و ساير اقشار مردم اينروزها چندان تفاوتى با هم ندارد. همه در يك كشتى هستيم و چشم اميد به شجاعت و عمل گرايى ناخدا بسته ايم. باشد كه به صخره نا اميدى برنخوريم كه سخت ترين صخره ها است. در پايان اضافه میکنیم که شايد اگر شما رييس جمهور نبوديد اكنون همين امكان براى ابراز نظر نيز فيلتر شده بود و همين كوچك هم نتيجه راى به شماست.اينها را درك ميكنيم و ممنونيم اما شما هم ما را درك كنيد.»

حمیدرضا آذرنگ در صفحه اینستاگرام خود به یک عکس دلیل رد دعوت رئیس جمهور را بیان کرد:

«شرحِ دليلِ عدمِ حضورم در مراسمِ پر فيض و بركتِتان درتصاوير هست و اميد كه

حملِ بر بى ادبى نشده و موجباتِ تكدرِ خاطرِ شما را فراهم نياورده باشم رييسِ ((جُمهورِ)) عزيز»

تعدادی از هنرمندان نیز با یک بیانیه مشترک، دلیل عدم حضور خود در این مهمانی را شرح دادند:

«جناب رئیس جمهور حمایت از شما جواب سنگینی داردکه باید به مردم عزیز کشورم داد بعداز تمام مشکلاتی که به مشکلات سال پیش اضافه شده چطور به میهمانی شما بیام ؟؟؟؟

وقتی امروز نان گرانتر شد ودیگر آن کودک کار حتی لقمه نانی نصیبش نمیشودچطور به میهمانی شما بیام؟؟؟؟؟؟

بیماری که قدرت خرید داروهایش را ندارد وبا مرگ دست وپنجه نرم میکند یا سرپرست خانواده برای سیر کردن فرزندانش عضوی از وجودش را میفروشد چطور به میهمانی شما بیام؟؟؟؟ وقتی حتی اجازه ندارم مرگ پیشکسوت سینمایمان را به مردم کشورم تسلیت بگم.........!!!!! بهتراست این افطاری بین ایتام پخش شود شاید که یک شب گرسنه سر بر بالش نگذارند.»

 

در این میان، امیر مهدی ژوله، نویسنده و بازیگر سریال‌های ایرانی با طنز خاص خود از این مهمانی انتقاد کرد:

«آقا من خيلي دلم ميخواست مثل بسياري از هنرمندان عزيز ،اين مراسم افطار رئيس جمهور رو تحريم ميكردم ،ولي متاسفانه به هزار و يك دليل نميتونم.دليل اولش اينكه اصلا دعوت نشدم.

حالا يا رئيس جمهور ما رو هنرمند نميدونه يا روزه دار نميشناسه يا فكر ميكنه گلومون خار داره.

من كه دعوت ميشدم هم نميرفتم ولي واقعا رئيس جمهور خندوانه نميبينه؟ دو و دو و دو؟استندآپ ؟صابون برگردونه؟ژوژولي؟افطاري نميخوره به ما؟

بهتر.ما كه گشنه يه لقمه نون و پنير و زولبيا باميه و زرشك پلو با مرغ نهاد كه نبوديم ولي مگه ميشه كسي خوب،بد ،جلف رو نديده باشه؟گريمم سنگين بود ولي صدام كه تابلوعه.ديالوگ" نفهميديم ما رو شيشه بوديم يا شيشه رو ما" رو كه شنيدين حتما.قوطي خورد تو سرم.بيام؟

من واقعا تحريم ميكردم اين ريخت و پاش ها رو ولي ديگه منو بعد سريال گلشيفته- كه اتفاقا فردا قسمت جديدش مياد -دعوت نكنن افطار هنرمندان كي رو ميخوان دعوت كنن؟به خدا شده دوتا لب تزريقي از ته كادر يه فيلم "بادمجون نامرغوبي "رد شده،صاحبش رو ماه رمضون نشوندن پاي سفره رئيس جمهور.اونوقت من...صد سال نميرفتم.

عيب نداره حالا يه شب هم خونه حاضري ميخوريم ولي مردم! خواهشا ديگه ميخواين به هنرمندا فحش بدين ،منو قاطي نكنيد.ميخواين به هواداران دولت گلايه كنيد، انتقاد كنيد،هر چي كنيد،منو قاطي نكنيد،نميشه كه از معاند فحش بخوري،از برانداز فحش بخوري،از تحريمي فحش بخوري،از طرفداراي بقيه كانديداها فحش بخوري،ولي يه كاسه آش رشته رئيس جمهور هم نخورده باشي!!»

 

البته در پی این بیانیه‌ها، آزاده نامداری، مجری همواره پرحاشیه تلویزیون که جنجال‌های زیادی را ایجاد کرده به هنرمندان اعتراض و از حسن روحانی حمایت کرد. او بیان کرد که در این برهه، با وجود مشکلات عدیده جامعه و وعده‌های عمل نشده دولت دوازدهم، باید از رئیس جمهور حمایت کرد و رفتار هنرمندان را سطحی و عوام‌فریبانه دانست.

 

باید منتظر ماند و دید که این مخالفت و اعتراض هنرمندان چه عواقبی خواهد داشت. به نظر شما این رفتار آن‌ها شایسته مجازات است یا با آن‌ها موافق هستید؟

برچسب ها:
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

لوتباکس به بازی Fallout 76 اضافه خواهد شد
لوتباکس به بازی Fallout 76 اضافه خواهد شد

با تمام مشکلات بازی Fallout 76، بازیکنان حداقل از این نکته که بازی لوتباکس ندارد و پرداخت‌های درون برنامه‌ای محدود به لوازم تزئینی است خوشحال بودند. به نظر می‌رسد این نکته مثبت هم به زودی از بین خواهد رفت. با لوکتو همراه باشید.

هومن طیارزاده - 30 اسفند 1399
فیلم First Man – واقعیت یا تخیل؟
فیلم First Man – واقعیت یا تخیل؟

فیلم First Man بر اساس داستان واقعی زندگی نیل آرمسترانگ و سفر او به ماه ساخته شده است. این فیلم چقدر به واقعیت وفادار است؟ با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 30 اسفند 1399
انتشار تصاویر 4k جدید از بازی Control
انتشار تصاویر 4k جدید از بازی Control

در نمایشگاه E3 2018 طی کنفرانس سونی استودیو رمدی با دستی پر به میدان آمد و از بازی جدید خود در سبکی شبیه به بازی Quantum Break با نام Control رونمایی کرد. با گذشت چند ماه به تازگی تصاویر پروضوحی از این بازی منتشر شد. با لوکتو همراه باشید.

حامد افرومند - 30 اسفند 1399
چرا باید سریال Titans را ببینید؟
چرا باید سریال Titans را ببینید؟

سریال Titans اولین سریال شبکه اینترنتی DC Universe است که براساس کامیک‌های DC ساخته شده است و توانسته رضایت مخاطبان خود را جلب کند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 30 اسفند 1399
اخبار هفته ۳ - تا ۸ آذر ۹۷
اخبار هفته ۳ - تا ۸ آذر ۹۷

در سومین قسمت اخبار هفته به مرور مهم‌ترین اخبار هفته گذشته تا تاریخ ۸ آذر ۹۷ پرداخته‌ایم. با لوکتو همراه باشید.

حامد افرومند - 30 اسفند 1399
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.