بازیگر فیلم Dune دیوید لینچ از بد بودن فیلم آگاه بود

میثم عبدالهی پور میثم عبدالهی پور در 16 شهریور 1400
بازیگر فیلم Dune دیوید لینچ از بد بودن فیلم آگاه بود

اکران فیلم Dune دنی ویلنوو (Denis Villeneuve) در جشنواره فیلم ونیز، باعث شده تا بسیاری از طرفداران سینما و سینماروها به تماشای دوباره فیلم Dune محصول سال 1984 به کارگردانی دیوید لینچ (David Lynch)، که آخرین اقتباس سینمایی از رمان علمی-تخیلی جریان‌ساز فرانک هربرت است، بنشینند. عرضه فیلم Dune در سال 1948 با چنان شکست بزرگی همراه بود که دیوید لینچ قصد داشت نامش را از میان سازندگان فیلم حذف کند چون ایده‌های اصلی‌اش برای ساخت فیلم، به علت دخالت‌های پرتعداد و بی‌مورد استودیو تهیه کننده، هرگز به مرحله اجرا نرسیده بودند. دیوید لینچ به تازگی و طی مصاحبه‌ای در ماه اپریل سال ۲۰۲۰ اشاره کرد که فیلم Dune به عنوان یک غم بزرگ و عظیم در زندگی‌اش باقی مانده‌است. اما شکست  فیلم Dune برای بازیگر این فیلم فرانسسکا انیس (Francesca Annis) که ایفای نقش لیدی جسیکا را برعهده داشت، با شنیدن اولین خط از دیالوگ‌های فیلم در سینما، محرز شده بود.

 

بازیگر فیلم Dune دیوید لینچ از بد بودن فیلم آگاه بود

فرانسسکا انیس به تازگی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری Deadline گفت:

«باید بهتان بگویم، وقتی برای دیدن فیلم در اولین زمان رونمایی حاضر شدم – من به طور کلی فقط یکبار این فیلم را دیده‌ام – به محض اینکه شاهدخت ایرولان (Princess Irulan) شروع به صحبت کردن روی تصویر کرد و داستان را توضیح داد، با خودم فکر کردم که این فیلم در دردسر بزرگی افتاده است. هر فیلم هالیوودی‌ای که مجبور باشد در همان ابتدا خودش را توضیح دهد در دردسر افتاده است»

 

فرانسسکا انیس صحبت‌هایش را اینطور ادامه داد:

«تجربه من در زمان کار روی فیلم Dune این بود که اگر دیوید لینچ می‌توانست فیلم مورد نظر خودش را بسازد، [نتیجه] فوق‌العاده می‌شد، اما متاسفانه [تهیه کننده فیلم] دینو د لورنتیس (Dino De Laurentiis) همه جزئیات کوچک فیلم را کنترل می‌کرد. دینو از همان ابتدا به فروش فیلم روی دستگاه ویدیو فکر می‌کرد. دیوید می‌خواست صحنه‌های خیلی تاریکی برای فیلم بسازد، تمام صحنه‌های زیرزمینی خیلی تاریخ و شیطانی بودند. [اما] دینو اجازه این کار را نمی‌داد. فیلم می‌بایست روشن می‌بود تا به خوبی به ویدیو انتقال داده شود، و فکر می‌کنم همین زمان بود اوضاع بدتر شد. دیوید و فردی فرانسیس (Freddie Francis) مدیر فیلم برداری همیشه تحت فشار بودند و فکر نمی‌کنم دیوید در نهایت فیلمی که دوست داشت را ساخته باشد.»

با این حال هر کینه و اختلافی که میان دیوید لینچ و دینو د لورنتیس وجود داشت به صحنه فیلم‌برداری و دست اندرکاران فیلم منتقل نشد. فرانسسکا انیس در این‌باره می‌گوید :«از دیدگاه من حس و حال بدی در صحنه فیلم‌برداری وجود نداشت، دیوید [احساسات بدش را] منعکس نمی‌کند، او فردی حرفه‌ای است که اشتیاق زیادی برای کاری که انجام می‌دهد دارد و هیچ‌وقت [خصومتش با دنی] را به صحنه فیلم برداری نیاورد»

 

بازیگر فیلم Dune دیوید لینچ از بد بودن فیلم آگاه بود

فرانسسکا انیس صحبت‌هایش را طوری به پایان رساند که به نظر می‌رسد خودش هم مورد خشم دینو د لورنتیس قرار گرفته است. انیس تهیه کننده فیلم را فردی «کنترل‌گر» معرفی کرد و درباره او گفت: «به خاطر دارم در طول فیلم‌برداری فیلم Dune دیوید لینچ به دینو گفت که فیلم‌نامه جدیدی برای من دارد و از من می‌خواست که پس از پایان پروژه فیلم Dune، سناریو را بخوانم. فیلم نامه Blue Velvet نام داشت، اما دینو به من اجازه نداد که فیلم‌نامه جدید را بخوانم. دینو گفت که این فیلم‌نامه مناسبی برای فرانسسکا نیست، او چنین آدمی نیست [که این فیلم‌نامه را قبول کند]. حداقل من اینطور یادم می‌آید. و در نهایت، من هرگز نتوانستم آن فیلم‌نامه را بخوانم.»

نقش پیشنهاد شده به فرانسسکا انیس در فیلم Blue Velvet به ایزابلا روزلینی (Isabella Rossellini) رسید.

 

برچسب ها: Dune, Dune2
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

اصطلاحاتی که باید قبل از تماشای فیلم Dune یاد بگیرید
اصطلاحاتی که باید قبل از تماشای فیلم Dune یاد بگیرید

در این مطلب شما را با اصطلاحات علمی-تخیلی دنیای تلماسه که باید قبل از تماشای فیلم Dune یاد بگیرید، آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

میثم عبدالهی پور - 29 شهریور 1400
دنی ویلنو آماده ساختن فیلم Dune 2 است
دنی ویلنو آماده ساختن فیلم Dune 2 است

دنی ویلنو در انتظار چراغ سبز برادران وارنر برای فیلمبرداری فیلم Dune: Part Two در سال ۲۰۲۲ است. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 16 شهریور 1400
آشنایی با بردگیم‌ها و ژانرهای مختلف بازی‌های رومیزی
آشنایی با بردگیم‌ها و ژانرهای مختلف بازی‌های رومیزی

در این مطلب شما را با بردگیم ها و ژانرهای مختلف این بازی‌های هیجان انگیز و دوست داشتنی آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

میثم عبدالهی پور - 14 شهریور 1400
آشنایی با سبک استراتژی بی درنگ | RTS 1
آشنایی با سبک استراتژی بی درنگ | RTS

در این مقاله، تاریخچه بازی‌های استراتژی بی‌درنگ و اساس گیم‌پلی آن‌ها را بررسی و مرور می‌کنیم. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 13 شهریور 1400
دومین تریلر فیلم Dune منتشر شد
دومین تریلر فیلم Dune منتشر شد

دومین تریلر فیلم Dune، اثر اقتباسی دنی ویلنوو براساس رمان فرانک هربرت منتشر شد. برای تماشای تریلر با ما همراه باشید.

میثم عبدالهی پور - 31 تیر 1400
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.