نقد سریال Invasion

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 05 آبان 1400
نقد سریال Invasion

سریال Invasion با توجه به سه قسمت ابتدایی آن، طبق استاندارد سایت متاکریتیک نقد شده است.

 

سریال Invasion، محصولی جدید از سرویس اپل تی وی پلاس، ایده جالبی دارد. این سریال علمی تخیلی قصد دارد تا حمله موجوداتی بیگانه را از چند زاویه دید مختلف در نقاط مختلف جهان نمایش دهد اما متأسفانه، سازندگان این سریال اصلا از عهده چنین وظیفه‌ای برنیامدند و اثری آشفته و بی‌هدف به مخاطب خود تحویل می‌دهند.

 

در سریال Invasion، ماجرای این حمله را از زاویه دید یک خانواده مسلمان در آمریکا، یک کلانتر در شهر کوچکی در آمریکا، یک سرباز آمریکایی در افغانستان، یک زن ژاپنی که برای سازمان فضایی ژاپن کار می‌کند و پسربچه‌ای انگلیسی تعریف می‌کند. مشکل اصلی این داستان این است که واقعا هیچ کدام از کاراکترها، ویژگی جالب و برجسته‌ای ندارند که مخاطب را به سرنوشت‌شان علاقه‌مند کنند. اگرچه بازیگران این سریال، از جمله گلشیفته فراهانی، سم نیل (Sam Neill) و شمیر اندرسون (Shamier Anderson)‌ تلاش خود را کرده‌اند و بازی‌های خوبی ارائه داده‌اند، اما زمانی که فیلمنامه، محتوای درخور توجهی نداشته باشد، تلاش بازیگران فیلم نیز به هدر خواهد رفت.

invasion
نمایش کاراکترهای خاورمیانه‌ای به عنوان شخصیت اصلی یک سریال علمی تخیلی که از یک سرویس معتبر پخش می‌شود،
می‌توانست فرصت خوبی برای نمایش مناسب شمول‌گرایی باشد که در سریال Invasion، چیزی فراتر از یک ابزار برای
​​​​​سازندگان سریال، جهت سرپوش گذاشتن روی کمبودهایشان به عنوان نویسنده نیست.

سایمون کینبرگ (Simon Kinberg) و دیوید ویل (David Weil)، خالقین و نویسندگان این سریال، مقصرین اصلی شکست این سریال هستند. حمله موجوداتی بیگانه و ناشناخته به زمین، ایده جذابی است و موجوداتی که در این سه قسمت نیز نمایش داده می‌شوند، طراحی خاص و مرموزی دارند که می‌تواند کنجکاوی مخاطب را برانگیزد، اما نویسندگان این سریال، مرموز بودن را با حاشیه‌پردازی اشتباه گرفته‌اند. آن‌ها با این فرض وقت زیادی را به زندگی شخصی کاراکترهای اصلی سریال پرداخته‌اند که هم بتوانند کاراکترهایی ملموس و دوست داشتنی خلق کنند و هم هیولاهای فیلم را به صورت یک راز نگه دارند. کاملا مشخص است که این دو، مخصوصا سایمون کینبرگ، مغز متفکر داستان که اتفاقا سابقه زیادی نیز در ژانر علمی تخیلی دارد (او نابغه‌ای است که شاهکاری به نام X-Men: Dark Phoenix را خلق کرده است!)، چندان تبهری در خلق یک داستان تعلیق‌آمیز رازآلود ندارند.

 

پرداخت بیش از حد سریال به زندگی این کاراکترها باعث شده است تا داستان، تا حد بسیار زیادی خسته‌کننده باشد. نیمی از قسمت اول سریال، به این موضوع می‌پردازد که میتسوکی – با بازی شیولی کوتسونا (Shioli Kutsuna)‌ - با فرد مرموزی در رابطه است و مشخص می‌شود که این فرد مرموز، فضانوردی است با او کار می‌کند. حتی شیوه نمایش رابطه مخفیانه این دو نیز منطقی نیست و به گونه‌ای به نمایش کشیده می‌شود که انگار سریال Invasion، ساختارشکنی کرده و است و مرزهای جدیدی در نمایش اقلیت‌ها و شمول‌گرایی کشف کرده است. در واقع سایمون کینبرگ و دیوید ویل به شکل احمقانه، مبتدیانه و بی‌شرمانه‌ای، از موضوعات حساس هالیوودی به این منظور استفاده کند که خود را سریالی پیشرو و مدرن نمایش دهد.

 

invasion
فیلمنامه بد Invasion، هنر بازیگر بزرگی چون سم نیل را به هدر داده است.

 

خطوط داستانی ضعیف و نیم‌بند سریال Invasion در مجذوب کردن مخاطب ناتوان هستند. به نظر می‌رسد که خلاقیت سایمون کینبرگ و دیوید ویل در خلق کاراکتر منحصربفرد محدود به انتخاب بازیگران خاورمیانه‌ای یا استفاده از زبان ژاپنی شده است. کاراکتر کسپر – با بازی بیلی برت (Billy Barratt) – هیچ نکته بارزی غیر از اینکه مورد هدف قلدری دیگران قرار می‌گیرد، ندارد و نویسندگان حتی نتوانسته‌اند قلدری را به شکل جدیدی نمایش دهند. پرداخت بیش از حد سازندگان سریال به دعوای بین انیشه و احمد نیز جذابیتی ندارد. حتی نمایش یک سرباز آمریکایی در افغانستان نیز چیزی فراتر از کلیشه‌های هالیوودی در نمایش ارتش آمریکا در افغانستان ندارد. دیالوگ‌های سریال نیز به قدری بد هستند که نمی‌توان باور کرد دو انسان بالغ آن‌ها را نوشته‌اند.

 

شاید برای شما جالب باشد

نکات جالبی درباره سریال Squid Game که نمی‌دانستید

دلایلی که باید منتظر قسمت دوم سریال حرفه‌ای باشیم

نقد سریال Squid Game

 

علاوه بر اینکه کاراکترهای سریال Invasion و داستان‌های آن‌ها ذره‌ای جذابیت ندارد، تقسیم سریال به چند قسمت برای نمایش موازی زندگی‌های آن‌ها باعث شده است تا ضرباهنگ سریال به شدت نامنسجم باشد و کارگردان این سه قسمت، جیکوب وربروگن (Jakob Verbruggen)، که البته مایه خوبی نیز نداشته است، نتوانسته در کار خود توفیقی داشته باشد. علاوه بر ساختار به شدت آشفته و نامنسجم سریال Invasion، فیلمنامه آن به قدری بد است که حتی فاقد یک چارچوب مشخص برای هر اپیزود است؛ انگار که سایمون کینبرگ و دیوید ویل حتی وقت کافی برای سر و شکل دادن به فیلمنامه هر قسمت اختصاص نداده‌اند و فقط قصد داشته‌اند تا داستان بی در و پیکر و خسته‌کننده خود را به ۱۰ قسمت تقسیم کنند.

 

Invasion

 

سریال Invasion، در خلق موجوداتی بیگانه که شکل و ظاهری هرچند تا حد زیادی نامشخص ولی در عین حال، بی‌نظیر و متفاوت دارند، موفق عمل کرده است و جلوه‌های ویژه خوب فیلم نیز کمک زیادی به خلق این موجودات کرده‌اند. تماشاگر از همان سکانس ابتدایی، دوست دارد بیشتر با این موجودات بیگانه آشنا شود اما طفره رفتن سریال از پرداختن به آن‌ها و عدم توانایی نویسندگان سریال در خلق تعلیق باعث شده است تا علیرغم ایده جذابی که دارد، سریال Invasion یکی از بدترین آثار سرویس اپل تی وی پلاس باشد که بهتر است تماشاگر از آن دوری کند.
 

نکات مثبت
 • - هیولاهای فیلم طراحی جالبی دارند
 • - جلوه‌های ویژه خوب
 • - بازیگران تلاش خود را کرده‌اند
 • - موسیقی متن مکس ریچتر
نکات منفی
 • - کلیشه‌های تکراری در نمایش کودکان در مدرسه یا سربازان آمریکایی
 • - عدم داشتان یک چارچوب استاندارد سریالی
 • - عدم انسجام و ضرباهنگ آشفته سریال
 • - تلاش تقلبی و ابزاری نویسندگان برای نمایش پیشگام بودن و پیشروی در شمول گرایی
 • - شخصیت پردازی به شدت ضعیف
 • - طفره رفتن سریال از پرداختن به تنها عامل جذاب داستان
 • - داستان خسته کننده و کشدار
 • - کارگردانی ضعیف
 • - دیالوگ‌های بد، احمقانه و غیرمنطقی

3

بد

برچسب ها: invasion
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

امیلیا کلارک به سریال Secret Invasion خواهد پیوست
امیلیا کلارک به سریال Secret Invasion خواهد پیوست

امیلیا کلارک به جمع بازیگران سریال Secret Invasion از دنیای سینمایی مارول می‌پیوندد. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 01 اردیبهشت 1400
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.