نقد فیلم The Lost City

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 31 اردیبهشت 1401
نقد فیلم The Lost City

این مطلب حاوی اسپویلر است.

 

فیلم The Lost City یادآور فیلم‌های ماجرایی و بزن بهادرانه سینما است اما هیچ گاه نمی‌تواند و نمی‌خواهد مانند آن‌ها، عظیم یا تأثیرگذار باشد. فیلم The Lost City صرفا می‌خواهد یک فیلم رمانتیک ماجراجویانه برای سرگرم کردن مخاطب باشد و تا حد زیادی نیز به هدف خود می‌رسد.

لورتا سیج – با بازی ساندرا بولاک (Sandra Bullock) – نویسنده رمان‌های عاشقانه و ماجراجویانه است که پس از مرگ همسرش دیگر علاقه‌ای به نوشتن ندارد. پس از اینکه مراسم رونمایی از آخرین کتابش به شکلی فاجعه‌بار به پایان می‌رسد، لورتا توسط عده‌ای دزدیده می‌شود تا شهر گمشده دی را پیدا کند. آلان – با بازی چنینگ تیتوم (Channing Tatum) - مدل جلد کتاب‌های لورتا که از خود او یا کتاب‌هایش محبوب‌تر است، تصمیم می‌گیرد تا به هر قیمتی که شده لورتا را پیدا کرده و نجات دهد، البته بر عکس قهرمان کتاب‌های لورتا، آلان تقریبا در هیچ زمینه‌ای، هیچ مهارتی ندارد.

 

the-lost-city

 

فیلم The Lost City را می‌توان یک پارودی دانست. البته این فیلم هیچوقت مانند فیلم‌های پارودی محض، وارد حیطه اغراق نمی‌شود و همه چیز در خدمت داستان و رابطه لورتا و آلان است اما با این حال، شوخی‌های فیلم با کلیشه‌های ساب ژانرهای بزن بهادری و «سنگ و رمانس»، برای دوست‌داران این فیلم‌ها قابل تشخیص‌اند. نکته جالب‌تر این است که فیلم The Lost City تا حد زیادی این کلیشه‌ها را وارونه کرده است، بدون اینکه به وارونگی جنسیتی روی آورد یا شخصیت‌هایش را در قالب‌های متناقض قرار دهد. در واقع، اگرچه به نظر می‌رسد لورتا «بانوی در مخمصه» زیبارویی است که قهرمان داستان قرار است او را نجات دهد، اما او با حفظ قالب «بانوی در مخمصه»، شاهزاده سوار بر اسب سفیدی می‌شود که با هوش و درایت خود، آلان را که حالا در تیپ «زیباروی در مخمصه» قرار گرفته است، نجات می‌دهد. فیلم The Lost City فیلمی شعارگرا نیست و سعی ندارد سینمای کمدی رمانتیک یا ماجرایی را تغییر دهد، اما استفاده مناسب از چنین روندی باعث شده تا تماشای آن کمی با فیلم‌های مشابه متفاوت باشد هر چند که بعید است این تجربه به‌یادماندنی باشد.

 

شاید برای شما جالب باشد

نقد فیلم The Bad Guys

نقد فیلم Sonic the Hedgehog 2

نقد سریال Moon Knight

 

به عنوان یک فیلم پارودی، فیلم The Lost City را می‌توان فیلمی بامزه و خنده‌دار دانست. به لطف شوخی‌های فیلم که از طیف خنک تا غیرمتعارف را شامل می‌شوند و البته نحوه ارائه آن‌ها توسط بازیگران فیلم، مخصوصا ساندرا بولاک و چنینگ تیتوم، فیلم The Lost City فیلم بامزه‌ای است. اگرچه در نگاه اول شیمی چندانی بین این دو دیده نمی‌شود، اما زوج بولاک – تیتوم به مرور به دل مخاطب می‌نشیند و از نظر رمانس نیز فیلم The Lost City قابل قبول و دیدنی است. فیلمنامه The Lost City بد نیست اما بازی‌های دو بازیگر اصلی آن است که باعث شد از این فیلمنامه داستانی سر در آورد که مخاطب به دنبال کردن آن و سرنوشت کاراکترهای فیلم علاقه نشان دهد. حضور کوتاه برد پیت (Brad Pitt) در فیلم نیز که شاید متمرکزترین المان پارودی در طول فیلم باشد، جذاب و بسیار خنده‌دار است و برد پیت به شکلی عالی از کاریزمای خود در این نقش کوتاه استفاده کرده است.

 

the-lost-city

 

اما فیلم The Lost City به عنوان یک اکشن ماجراجویانه چندان موفق نیست. داستان شهر گمشده دی داستان بدی نیست و نویسندگان تلاش زیادی برای ارائه داستانی استعاری از عشقی جاویدان و به موازات آن، رابطه بین لورتا و آلان خرج کرده‌اند اما این داستان ماجراجویانه چندان پیچیده نیست که البته نمی‌توان این موضوع را یک ایراد دانست. مشکل اصلی اینجاست که سکانس‌های اکشن فیلم هیجان چندانی خلق نمی‌کنند، حتی زمانی که به نظر می‌رسد آدام و آرون نی (Adam Nee – Aaron Nee)، کارگردانان فیلم ایده‌های خوبی برای این سکانس‌ها داشتند. در معدود لحظاتی که کمدی به اکشن در این سکانس‌ها می‌چربد، تجربه تماشای آن‌ها سرگرم‌کننده‌تر می‌شود اما در مجموع، زمانی که فیلم The Lost City روی اکشن متمرکز می‌شود، فیلم خسته‌کننده‌ای است.

 

the-lost-city

 

فیلم The Lost City در میان فیلم‌های اکشن ماجراجویانه در تاریخ سینما جایگاهی نخواهد یافت. این فیلم المان به یاد ماندنی ندارد که آن را به فیلمی تأثیرگذار در سال ۲۰۲۲ تبدیل کند و از نظر اکشن نیز فیلم متوسطی است، اما فیلمنامه آن به قدر کافی خوب است که دو ستاره اصلی فیلم بتوانند شخصیت‌هایی را خلق کنند که تبدیل به تیپ و کلیشه نمی‌شوند، شیمی خوبی در کنار هم دارند و مخاطب به سرنوشت آن‌ها علاقه‌مند می‌شود. فیلم The Lost City به عنوان یک کمدی رمانتیک که تا حدودی فیلم‌های مشابه خود را پارودی می‌کند، فیلم سرگرم‌کننده‌ای است و می‌تواند مخاطب خود را ۱۱۲ دقیقه به خود مشغول کند.
 

نکات مثبت
 • - بازی‌های ساندرا بولاک و چنینگ تیتوم
 • - کاراکترهای دوست داشتنی
 • - شوخی‌های بامزه و خنده‌دار فیلم
 • - استفاده مناسب از عناصر پارودی
 • - حضور کوتاه برد پیت
 • - پایان بندی مناسب و قانع‌کننده
 • - بازی با کلیشه‌های رایج فیلم‌های ماجراجویانه بدون شعارگرایی
 • - محیط‌های زیبای فیلم
نکات منفی
 • - سکانس‌های اکشن بی‌جان
 • - لهجه عجیب اسکار نونز
 • - فیلمنامه‌ای که می‌توانست کمی پیچیده‌تر باشد

7

خوب

برچسب ها: the lost city
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.