نقد فیلم Uncharted

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 12 اردیبهشت 1401
نقد فیلم Uncharted

این مطلب ممکن است حاوی اسپویلر باشد.

 

بازی Uncharted با الهام از فیلم‌های کلاسیکی چون Indiana Jones، The Mummy و دیگر فیلم‌های ماجراجویانه‌ای ساخته شده است که قهرمانی را نشان می‌دهند که در جستجوی گنجی دست نیافتنی، راهی نقاط اسرار آمیز کره زمین می‌شود. این بازی، ادای دینی به این دسته از فیلم‌ها بود و فیلم Uncharted، اقتباسی از مجموعه بازی‌های Uncharted است و به شکلی غیر مستقیم، به این فیلم‌ها نیز ادای دین می‌کند. فیلم Uncharted سال‌ها در فاز جهنم تولید گیر کرده بود و کارگردان‌ها، نویسندگان و بازیگران زیادی به این پروژه ملحق و از آن جدا شدند. برای مدتی به نظر می‌رسید که این فیلم هیچوقت ساخته نخواهد شد. سرانجام کمپانی سونی با تأسیس استودیو پلی استیشن برای ساخت فیلم بر اساس بازی‌های انحصاری پلی استیشن، به امور سینمایی خود نظم و ترتیب بخشید و فیلم Uncharted نیز سرانجام به کارگردانی روبن فلیشر (Ruben Fleischer) و بازی تام هالند (Tom Holland) و مارک والبرگ (Mark Wahlberg) ساخته شد. فیلم‌هایی که بر اساس بازی‌های ویدیویی ساخته می‌شوند و فیلم‌هایی که جهنم تولید را پشت سر می‌گذارند، معمولا سرنوشتی شوم در پیش دارند؛ به همین دلیل، صرف اکران فیلم Uncharted، دستاورد بزرگی تلقی می‌شود.

 

uncharted

 

فیلم Uncharted را می‌توان برداشتی آزاد از بازی Uncharted 4: A Thief’s End دانست. کلیت داستان فیلم، شباهت زیادی به این بازی دارد اما طرفداران سری Uncharted با دقت بیشتر می‌توانند ایستر اگ‌های فراوانی را در این فیلم پیدا کنند. خوشبختانه، این ایستر اگ‌های فراوان و المان فن سرویس این دسته از فیلم‌ها، در فیلم Uncharted مانع لذت بردن از فیلم نشده‌اند و فیلم Uncharted می‌تواند برای افرادی که با بازی Uncharted آشنا نیستند، بسیار سرگرم‌کننده باشد.

در فیلم Uncharted، تام هالند نقش نیتن دریک را بازی می‌کند که علاقه زیادی به تاریخ و میتولوژی دارد و پس از اینکه با فردی به نام سالی با بازی مارک والبرگ آشنا می‌شود که مدعی است از سم، برادر نیتن خبر دارد، همراه او راهی ماجرایی برای پیدا کردن گنج فردیناند مجلن و کشتی اکتشافی‌اش می‌شود. فیلم Uncharted سعی می‌کند تا داستان ساده‌ای را تعریف کند اما تلاش فیلمنامه‌نویسان برای گنجاندن پازل‌هایی که سرنخ‌هایی از گنج مجلن می‌دهند تا حس ماجراجویی را القا کنند، نافرجام مانده است و فقط باعث شده است تا دنبال کردن داستانی که قرار بود ساده باشد، دشوار شود. حتی پیچش‌های داستانی نیز چندان تأثیری ندارند و بعد از اکت اول، داستان موفق به متعجب ساختن مخاطب خود نمی‌شود. در مجموع فیلمنامه Uncharted، کاری ضعیف تلقی می‌شود و حتی با استانداردهای یک فیلم متوسط نیز قابل قبول نیست.

 

شاید برای شما جالب باشد

نقد فیلم The Batman

آموزش و گیم پلی بازی رومیزی Cosmic Encounter

نقد سریال Halo - فصل اول

 

از فیلمی مانند Uncharted نمی‌توان انتظار داشت که شخصیت‌پردازی را در اولویت قرار دهد. تمرکز این فیلم خلق سکانس‌های اکشن عظیم و پرهیجان است. با این حال، به سنت فیلم‌های اکشن هالیوودی کلاسیک، این فیلم نیز از بازیگرانی جذاب و خوش چهره در تمام نقش‌های اصلی بهره برده است و به اندازه کافی به آن‌ها فرصت داده است که مخاطب را با خود آشنا سازند و حداقل مخاطب به سرنوشت آن‌ها توجه نشان دهد. استفاده از بازیگران معروفی مانند آنتونیو باندراس نیز باعث شده است تا نقش‌های فرعی نیز مهم جلوه کنند که هر چند که نحوه استفاده از آنتونیو باندراس و داستان کاراکتر او در این فیلم، می‌تواند جای بحث زیادی داشته باشد.

 

uncharted

 

مشکل اصلی فیلم Uncharted در این زمینه، انتخاب بازیگران اصلی است. تام هالند، بازیگر نقش نیتن دریک، بازیگر خوبی است. او سابقه بازی در نقش‌های چندلایه و سخت را دارد و به هیچ وجه نمی‌توان منکر شد که بازیگر بااستعدادی است. مسئله اصلی اینجاست که او به واسطه بازی در نقش مرد عنکبوتی در فیلم‌های مارول، به بازیگری تبدیل شده که اکنون چهره و منش‌اش با مرد عنکبوتی و پیتر پارکر گره خورده است. استفاده از او، آن هم تقریبا بدون کمترین تغییری نسبت به پیتر پارکر به عنوان نیتن دریک، یکی از کاراکترهای نمادین دنیای بازی‌های ویدیویی و مخصوصا پلی استیشن،‌ به سختی قانع‌کننده و قابل باور است و پدیدار شدن لهجه بریتانیایی تام هالند (که در دیگر نقش‌های او در فیلم‌های آمریکایی کاملا ناهویدا است) نیز کار را بدتر کرده است. تام هالند زمانی که کار خود را به عنوان پیتر پارکر در دنیای سینمایی مارول آغاز کرد، بازیگری تقریبا ناشناخته بود که به واسطه درخشش در یک نمایش تئاتر، نامی بین اهالی تئاتر و سینما دست و پا کرده بود و به دلیل مهارت‌های بازیگری‌اش انتخاب شد، نه نام و شهرتش. اکنون تصور او در نقش‌های نمادین دیگر برای مخاطب کار سختی است. اتفاقا در همین فیلم Uncharted، تیرنان جونز (Tiernan Jones) که نقش کودکی نیتن را بازی می‌کند، دقیقا به همین دلیل بسیار باورپذیرتر است. حتی فردی که چندان پیگیر دنیای سینما نیست نیز با دیدن او، یاد پیتر پارکر می‌افتد. در واقع، دلیل اینکه نیتن دریک هیچوقت کاراکتری به یاد ماندنی در دنیای سینما نخواهد بود، سیاست‌ غلط کمپانی سونی در انتخاب بازیگر بوده است که البته این اشتباه را سایر استودیوهای فیلم‌سازی نیز مرتکب می‌شوند و نتیجه آن، اشباع شدن فیلم‌های بزرگ از بازیگرانی تکراری است؛ اتفاقی که برای کریس پرت نیز رخ داده است.

از سوی دیگر، مارک والبرگ نیز در ابتدای فیلم نه به عنوان نسخه سینمایی یک کاراکتر معروف در دنیای بازی‌های ویدیویی، نه به عنوان فردی که نیتن دریک را زیر بال و پر خود می‌گیرد، باورپذیر نیست. مارک والبرگ بازیگر چندان منعطفی نیست اما پس از مدتی از آغاز فیلم، به تدریج مخاطب به مارک والبرگ و حتی به تام هالند عادت می‌کند. روبن فلیشر قصد داشته تا تام هالند و مارک والبرگ را به عنوان نیتن و سالی، به عنوان زوج جدیدی در سینمای اکشن معرفی کند که هم می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند و هم تکمیل‌کننده یک‌دیگر در لحظات طنز فیلم هستند. طنز فیلم نیز اگرچه چندان برجسته نیست، اما به اندازه کافی جذاب است.

دو بازیگر دیگر فیلم، سوفیا علی و تاتی گابریل (Tati Gabrielle) نیز هم جذابیت و کاریزمای فوق‌العاده‌ای برای نقش‌های ضدقهرمانی و آنتاگونیستی خوب دارند و هم در ایفای نقش‌های خود، عملکرد بسیار خوبی را به جا گذاشته‌اند و حتی می‌توان گفت که ستاره‌های اصلی این فیلم بوده‌اند.

 

uncharted
خوشبختانه Uncharted به دام فن سرویس نمی‌افتد و ایستراگ‌ها و ارجاعات فیلم به بازی‌های Uncharted، کافی، سازگار با جریان فیلم و بجا هستند.

 

اما در وهله اول و آخر، فیلم Uncharted، یک فیلم اکشن بزرگ و پر زرق و برق هالیوودی است که قرار است مخاطب را سرگرم کند و در سال ۲۰۲۲، این کار به نظر از همیشه برای هالیوود سخت‌تر شده است. جریانی که زمانی نام «سینمای بلاک باستری» را یدک می‌کشید، اکنون سرشار از سکانس‌های پر سر و صدا، پوچ و فاقد هیجان است. خوشبختانه، روبن فلیشر و تیم کارگردانی‌اش آن‌قدر خلاقیت داشته‌اند که از تبدیل شدن فیلم Uncharted، به یک فیلم اکشن عظیم پر زرق و برق و خسته‌کننده جلوگیری کنند. تقریبا تمام سکان‌های اکشن فیلم دیدنی هستند و به اندازه کافی ایده‌های دیوانه‌وار، متناسب با فضای فیلم دارند. فیلم Uncharted با سکانسی آغاز می‌شود که در واقع، وقایع میانه فیلم را روایت می‌کنند و سپس به آغاز داستان بازمی‌گردد. این تکنیک آن‌قدر در فیلم‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است که به شکل آزاردهنده‌ای تکراری شده است و در اکثر موارد، هیچ خدمتی به روایت فیلم نمی‌کند اما خوشبختانه، روبن فلیشر با نمایش همین سکانس از یک زاویه دید دیگر، مانع از تکرار شده است.

 

uncharted

 

فیلم Uncharted شاید داستان خوب و فیلمنامه قابل قبولی نداشته باشد و انتخاب تام هالند و مارک والبرگ نیز به عنوان دو کاراکتر نمادین پلی استیشن، تا انتها بحث برانگیز باقی می‌ماند، اما این فیلم در ارائه سکانس‌های اکشن هیجان‌انگیز موفق عمل می‌کند و می‌تواند مخاطب خود را سرگرم کند. سکانس رویارویی نیتن و سالی با برداک در انتهای فیلم در حالی که نیتن روی یک کشتی در هوا معلق با دار و دسته برداک دست و پنجه نرم می‌کند، از سکانس‌های اکشن بارز این سال‌های سینمای اکشن خواهد بود. فیلم Uncharted فیلم پر از نقص و ایرادی است، اما در مجموع به لطف کارگردانی خوب روبن فلیشر، فیلم سرگرم‌کننده‌ای است.

نکات مثبت
 • - زوج تام هالند و مارک والبرگ در انتها مخاطب را با خود همراه می‌کند
 • - تیم بازیگری فیلم مخصوصا سوفیا علی و تاتی گابریل
 • - موسیقی متن رامین جوادی
 • - کارگردانی خوب روبن فلیشر
 • - سکانس‌های اکشن هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده
 • - ایستراگ‌های فیلم که به شکل درست تعبیه شده‌اند
نکات منفی
 • - فیلمنامه ضعیف
 • - داستانی کم جان که اهمیت چندانی پیدا نمی‌کند
 • - پایان داستان کاراکتر سانتیاگو مونکادا
 • - انتخاب تام هالند و مارک والبرگ قانع کننده به نظر نمی‌رسد
 • - بازی متوسط تام هالند

7

خوب

برچسب ها: uncharted
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

خالق بازی Uncharted در حال ساخت یک بازی برای مارول است
خالق بازی Uncharted در حال ساخت یک بازی برای مارول است

امی هنیگ یک بازی برای مارول خواهد ساخت. با ما همراه باشید.

حسام افرومند - 08 آبان 1400
اولین تریلر فیلم Uncharted منتشر شد
اولین تریلر فیلم Uncharted منتشر شد

سونی از تریلر فیلم Uncharted با بازی تام هالند و مارک والبرگ رونمایی کرد. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 29 مهر 1400
رویداد پلی استیشن ۲۰۲۱: رونمایی از ریمستر بازی Uncharted 4 و بازی Uncharted: The Lost Legacy
رویداد پلی استیشن ۲۰۲۱: رونمایی از ریمستر بازی Uncharted 4 و بازی Uncharted: The Lost Legacy

سونی شب گذشته از بازی Uncharted: Legacy of Thieves Collection رونمایی کرد. با ما همراه باشید.

حسام افرومند - 19 شهریور 1400
فیلم غیر رسمی Uncharted با بازی نیتن فیلیون
فیلم غیر رسمی Uncharted با بازی نیتن فیلیون

نیتن فیلیون با بازی در نقش نیتن دریک، شما را به یاد دنیای آنچارتد می‌اندازد. با لوکتو همراه باشید.

حسام افرومند - 30 اسفند 1399
نیتن دریک در سری Uncharted آسیبی از گلوله نمی بیند
نیتن دریک در سری Uncharted آسیبی از گلوله نمی بیند

نیتن دریک در سری Uncharted اصلا از برخورد گلوله آسیب نمی‌بیند! با لوکتو همراه باشید.

هومن طیارزاده - 30 اسفند 1399
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.