نقد فیلم The Batman

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 11 اردیبهشت 1401
نقد فیلم The Batman

این مطلب ممکن است حاوی اسپویلر باشد.

 

سینما این روزها از فیلم‌های ابرقهرمانی اشباع شده است و کاراکتر بتمن از کامیک‌بوک‌های DC، از جمله پررنگ‌ترین ولی کم‌فروغ‌ترین ابرقهرمانانی بوده که در فیلم‌ها ظاهر شده است. پس از شکست سنگین پروژه DCEU و افتضاحی به نام Justice League، به نظر می‌رسید که شاید وقت آن رسیده تا سینما کمی از بتمن و سوپرمن دوری کند. مسیری که کمپانی برادران وارنر طی می‌کرد، جایی برای خوشبینی باقی نگذاشته بود و اگرچه بن افلک (Ben Affleck) به عنوان بروس وین/بتمن، از نقاط مثبت DCEU بود اما مشخص بود تا زمانی که برادران وارنر روی ساخت فیلم‌های DCEU نظارت دارد، نمی‌توان به فیلم مستقلی که بن افلک قرار بود با محوریت کاراکتر بتمن بسازد، امیدوار بود. این فیلم در نهایت بایگانی شد و بن افلک نیز با نقش بتمن خداحافظی کرد. فیلم The Batman، پروژه‌ای جدید بر اساس کامیک بوک‌های بتمن است که این بار مت ریوز (Matt Reeves) سکان هدایت آن را به دست گرفته است. هر چند کمی دیر، اما برادران وارنر نیز به این نتیجه رسیده است که بهتر است به فیلمسازانی که استخدام می‌کند، آزادی عمل بدهد. نتیجه، فیلمی است که شاید در ابتدا به نظر برسد که صرفا برای این ساخته شده است تا برادران وارنر از حق امتیاز کامیک‌های DC پول به دست بیاورد، اما در نهایت هم فیلم اکشن خوبی است و هم اقتباسی مثال‌زدنی از کامیک بوک‌ها است.

 

the-batman

 

در فیلم The Batman به نظر می‌رسد که بروس وین کار خود را به عنوان بتمن به تازگی آغاز کرده است. او هنوز بسیار جوان است و بیشتر از تکنولوژی و گجت‌های منحصربفردش، به هوش و ذکاوت و قوه استنتاجش برای پیدا کردن جنایتکاران متکی است و تجربه چندانی در مواجهه با ابرشرورهای تهدید آمیز نیز ندارد. در فیلم The Batman خوشبختانه خبری از تمرکز روی نحوه مرگ پدر و مادر بروس وین نیست و مرگ آن‌ها به شکلی متفاوت و البته بسیار منطقی‌تر در داستان گنجانده شده است و صرفا دلیل برای تبدیل شدن بروس وین به بتمن نیست. پس از اینکه فردی به نام The Riddler شهردار گاتام را به قتل می‌رساند و در صحنه جرم، سرنخی با اسم بتمن را قرار می‌دهد، کارآگاه جیم گوردون از بتمن درخواست می‌کند که نگاهی به این قتل بیاندازد و در پی آن، بتمن درگیر اولین پرونده پیچیده و بزرگ خود می‌شود.

 

شاید برای شما جالب باشد

آموزش و گیم پلی بازی رومیزی Cosmic Encounter

نقد سریال Halo - فصل اول

همه چیز درباره سرویس جدید پلی استیشن پلاس

 

نکته جالب دیگر در فیلم The Batman این است که بر خلاف همیشه که بتمن خود را موجودی فراتر از قانون می‌دید و پلیس گاتام، مخصوصا گوردون این امر را پذیرفته بودند و عملا قانون را به دست بتمن سپرده بودند، اینجا گوردون به این دلیل بتمن را فرا می‌خواند زیرا او مستقیما با پرونده قتل شهردار در ارتباط است. هر چند که در فیلم The Batman، گوردون و بتمن به هم اعتماد دارند، اما این اعتماد باعث نشده تا گوردون به سایدکیک بتمن تبدیل شده باشد. همکاری بتمن و گوردون در طول فیلم برای پیدا کردن The Riddler قابل باور از کار درآمده است و بازی جفری رایت (Jeffrey Wright) در نقش گوردون نیز دیدنی است.

 

نکته دیگر فیلم The Batman این است که مت ریوز از رئالیسم در خلق فضا و داستان بهره برده است و در نتیجه، خوشبختانه به غیر از بتمن، از لباس‌های عجیب و غریب و انتزاعی کامیک بوک‌ها که دیگر فیلم‌های این جریان به عنوان فن سرویس به آن‌ها تن داده‌اند، خبری نیست. حتی لباس بتمن نیز بیشتر از اینکه طراحی فانتزی داشته باشد، منطقی و طبیعی به نظر می‌رسد و The Riddler نیز شاید بهترین برداشت از این کاراکتر باشد. پل دینو (Paul Dano) در عین حال که ظاهری بسیار عادی دارد، می‌تواند در لحظه خود را مانند یک قاتل روان‌پریش نشان دهد و انتخاب لباس‌های عادی برای او با ته مایه رنگ سبز، باعث شده‌اند تا او از یک کارتون در کامیک‌بوک‌ها، به آنتاگونیستی ملموس تبدیل شود که به خوبی بتمن را به چالش می‌کشد و حتی می‌توان گفت که پیروز می‌شود و در عین حال، مخاطب به او علاقه نشان می‌دهد و حتی شاید با نیت و امیال او همذات‌پنداری کند.

 

the-batman

یکی از مشکلات اصلی فیلم‌های بتمن در طول تاریخ این کاراکتر در سینما این بوده است که جذابیت این فیلم‌ها به ابرشروری که در برابر بتمن قد علم می‌کند بستگی داشته است؛ اما برای فیلم The Batman می‌توان گفت که این قضیه صادق نیست. کاراکتر The Riddler در طول سه ساعت فیلم، تقریبا حضوری غیر از نشانه‌هایی که به جا می‌گذارد، ندارد و کاراکترهایی چون کارماین فالکون، آزوالد کابلپات و سلینا کایل را نمی‌توان نقطه مقابل بتمن دانست. در نتیجه، داستان فیلم تمرکز بیشتری روی کاراکتر بتمن دارد که در پی بازی موش و گربه‌ای که با The Riddler دارد، بیشتر با پدر و مادرش آشنا و می‌شود و خود را بهتر و بیشتر می‌شناسد. داستان سیاه و جدی The Batman، کاملا درخور کاراکتری مثل بتمن است که به غیر از مبارزه‌اش برای انتقام‌جویی از عدالتی که در گاتام معنای خودش را از دست داده است، با خلافکارانی که با آن‌ها درگیر می‌شود، تفاوت چندانی ندارد. به همین دلیل اگرچه در پایان فیلم The Riddler موفق می‌شود به تمام اهداف خود برسد، اما بر خلاف آنچه که تصور می‌کند، بتمن شکست نمی‌خورد زیرا باعث شده است تا بتمن جدیدی متولد شود که به جای انتقام، این بار پرچم امید را به دوش می‌کشد. مت ریوز موفق شده است به دور از شعارزدگی، نشان دهد که امید چگونه می‌توان خون‌خواهی را شکست دهد. فیلم The Batman تا قبل از اکت سوم، فیلم خوبی است اما به واسطه پایان‌بندی آن، به فیلمی عالی تبدیل می‌شود.

 

مت ریوز علاوه بر اینکه داستان فوق‌العاده خوبی برای فیلم The Batman نوشته که اقتباسی از معروف‌ترین داستان‌های کامیک‌های بتمن از جمله The Long Halloween و Year One است، در امر کارگردانی نیز به همان اندازه موفق بوده است. دقت او به جزئیات، استفاده مناسب از تاریکی و نور قرمز و استفاده بجا از آهنگ بند Nirvana، امضاهای مت ریوز در فیلم هستند و نشان از نگرش خاص او نسبت به کاراکتر بتمن دارند. سکانس‌های اکشن فیلم The Batman نیز به شکلی واقع‌گرایانه و در عین حال با جلوه منحصربفردی کوریوگرافی شده‌اند. این سکانس‌ها، مخصوصا نبردهای تن به تن بتمن با دشمنانش، از نظر بصری دیدنی و یادآور سینما وریته هستند و در عین حال، به شکل واقع‌گرایانه‌ای بتمن را نشان می‌دهند که به جای مبارزه، فقط سعی در متوقف کردن دشمن خود به هر نحوی دارند؛ به گونه‌ای که حتی می‌توان گفت فیلم The Batman یک اثر اکشن رئال است. این سکانس‌ها، حتی تعقیب و گریز بتمن و پنگوئن فاقد زرق و برق و تکه‌های طعنه‌آمیز فیلم‌های ابرقهرمانی هستند و به خوبی با فضای سیاه و جدی فیلم سازگاری دارند. البته فیلم The Batman از طنز خالی نیست اما معدود شوخی‌های فیلم نه تنها بامزه هستند، به هیچ وجه اختلالی در فضاسازی فیلم ایجاد نمی‌کنند و همسو با وضعیت بروس وین و بتمن در گاتام هستند.

 

the-batman

 

نکته دیگر فیلم The Batman این است که این بار از انتخاب بازیگران شناخته‌شده صرفا برای پر کردن فیلم از چهره‌های محبوب مخاطبان استفاده نشده است. بازیگران فیلم اگرچه بازیگرانی معروف هستند، اما به خوبی در قالب کاراکترهای خود می‌نشینند و می‌توانند کاراکترهای منحصربفردی را جان ببخشند. رابرت پتینسون (Robert Pattinson) نیز به جرأت یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ایفای نقش بتمن است و اکنون که در بازیگری به پختگی رسیده است، به خوبی توانسته کاراکتر بتمن/بروس وین جدیدی را در فیلم مت ریوز خلق کند که از سایر بتمن‌های سینما که همگی توسط چهره‌های نمادین نقش آفرینی شده‌اند، متمایز است. یکی از معدود مشکلات فیلم را شاید بتوان رابطه رمانتیک بین بتمن و سلینا کایل دانست که ناپخته و تعجیل شده به نظر می‌رسد اما با این حال زویی کراویتز (Zoe Kravitz) در نقش سلینا، انتخابی فوق‌العاده است. در بین بازیگران فیلم، هرچند کالین فرل (Colin Farrell) گریمی فوق‌العاده سنگین دارد که او را غیر قابل شناسایی کرده است، اما میمیک چهره و لحن گفتار او همچنان قابل تشخیص است و مشخص است که از بازی در نقش پنگوئن لذت برده است. نمای بازجویی بتمن و گوردون از پنگوئن، به لطف بازی فوق‌العاده کالین فرل، بسیار دیدنی است. انتخاب جان تورتورو (John Turturro) به عنوان فالکون نیز انتخابی غیرمتعارف به نظر می‌رسد اما جان تورتورو آن‌قدر بازیگری خوبی است که به شکلی بی‌نقص از عهده این نقش برآمده است.

 

the-batman

 

فیلم The Batman بیش از حد طولانی است و رابطه بتمن و سلینا نیز چندان قانع کننده نیست، اما به غیر از این موارد، به جرأت می‌توان گفت که پس از چندین سال، شاهد فیلمی اقتباس شده از کامیک بوک‌ها هستیم که هم فیلمی سرگرم‌کننده است و هم به عنوان یک اثر سینمایی حائز اهمیت و قابل توجه است. مت ریوز انتخابی درست برای فیلم The Batman بوده است و با تکیه بر ذوق، قریحه و استعدادی که در فیلمسازی دارد، توانسته فیلمی عالی و کم نقص بسازد که هم طرفداران سمی فیلم‌های کامیک‌بوکی را راضی می‌کند و هم افرادی را که صرفا به دنبال تماشای یک فیلم خوب و سرگرم‌کننده هستند. پس از سال‌ها، فیلمی بر اساس کامیک‌بوک‌های DC ساخته شده است که فراتر از یک کالای گیشه‌ای عمل می‌کند و مخاطب را برای فیلم‌های بیشتر بر اساس کاراکتر بتمن، امیدوار می‌کند.

نکات مثبت
 • - بازی خوب رابرت پتینسون به عنوان بتمن
 • - نگاه جدید به هویت بتمن و گذشته بروس وین
 • - تیم بازیگر عالی
 • - گریم بی‌نظیر کالین فرل
 • - موسیقی متن مایکل جیاکینو
 • - استفاده مناسب از طیف قرمز و تاریکی در فیلمبرداری
 • - سکانس‌های اکشن باورپذیر و هیجان انگیز
 • - آنتاگونیستی درخور هیبت بتمن
 • - بازی پل دینو به عنوان The Riddler
 • - داستان جذاب و کنجکاوی برانگیز
 • - پایان بندی عالی و تأثیرگذار
 • - استفاده از آهنگ Something in the way
نکات منفی
 • - رابطه بتمن و سلینا چندان قانع‌کننده نیست
 • - مدت زمان بیش از حد طولانی فیلم

9

فوق‌العاده

برچسب ها: dc, the batman
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

جوزف مورگان و فرانکا پوتنته به فصل چهارم سریال Titans اضافه شدند
جوزف مورگان و فرانکا پوتنته به فصل چهارم سریال Titans اضافه شدند

بازیگر سریال The Vampire Diaries در فصل جدید سریال Titans، نقش ویلن داستان را ایفا می‌کند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 12 بهمن 1400
نقد سریال Peacemaker
نقد سریال Peacemaker

پس از اینکه The Suicide Squad نتوانست در حد انتظارات برادران وارنر موفقیت‌آمیز باشد، جیمز گان این بار با اسپین آفی بر اساس فیلمش بازگشته است تا شاید اشتباهاتش را جبران کند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 26 دی 1400
موردانتظارترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲
موردانتظارترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲

در سال ۲۰۲۲ چشم انتظار کدام فیلم‌ها هستیم و کدام کارگردان بزرگ با دستانی پر به سینما باز خواهد گشت؟ با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 11 دی 1400
فیلم Justice League باعث کنسل شدن فیلم دیگری از DCEU شد
فیلم Justice League باعث کنسل شدن فیلم دیگری از DCEU شد

آوا دوورنی که قرار بود فیلم New Gods را کارگردانی کند، فاش کرد که فیلم Justice League باعث شد تا برادران وارنر فیلم او را بایگانی کند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 10 آبان 1400
آیا کریستن استیوارت نقش جوکر را در فیلم بتمن بازی خواهد کرد؟
آیا کریستن استیوارت نقش جوکر را در فیلم بتمن بازی خواهد کرد؟

به تازگی این شایعه مطرح شده است که کریستن استیوارت از گزینه‌های بازی در نقش جوکر در فیلم The Batman است. آیا این شایعات حقیقت دارند؟ با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 29 مهر 1400
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.