نقد فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 01 خرداد 1401
نقد فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

این مطلب ممکن است حاوی اسپویلر باشد.

 

اگرچه فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore توسط نظرات جنجالی خالق آن، جی کی رولینگ (J. K. Rowling) و دردسرهای متعدد ستاره آن، ازرا میلر (Ezra Miller) کاملا به حاشیه کشیده شد و امیدی به عملکرد آن در گیشه سینماها نبود، اما حتی اگر این دو فرد سمی نیز برای این فیلم حاشیه‌سازی نمی‌کردند، فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore چیزی برای عرضه نداشت که این فرنچایز را زنده نگه دارد.

 

داستان فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore که قسمت سوم از مجموعه فیلم‌های Fantastic Beasts است (یا حداقل قرار بوده که باشد)، تبادل دامبلدور و دوست دیرین و دشمن امروزی‌اش، گریندلوالد را به نمایش می‌گذارد. گریندلوالد حالا توانسته خود را از گناهانش تبرئه کند و تصمیم گرفته است تا با استفاده از سیاست به قدرت برسد و به شکلی بوروکراتیک اهدافش را پیش ببرد. دامبلدور نیز که ظاهرا فیلم‌های Avengers را تماشا کرده است، تیمی از بهترین جادوگرهایی که در اختیار دارد، تشکیل می‌دهد تا گریندلوالد را شکست دهد.

 

fantastic-beasts

 

یکی از جنجال‌های عظیم پیش از اکران فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore، جایگزینی جانی دپ (Johnny Depp) با مدس میکلسن (Mads Mikkelsen) برای نقش گریندلوالد بود. بسیاری معتقد بودند که این تغییر بازیگر به نفع این فیلم و عده دیگری نیز معتقد بودند که جانی دپ غیر قابل جایگزینی است اما از آن‌جایی که شخصیت‌پردازی اصولا در فیلم‌های Fantastic Beasts به فراموشی سپرده شده است و همه کاراکترها در بهترین حالت، تک‌بعدی هستند، این تغییر بازیگر چندان تأثیرگذار یا حائز اهمیت نیست. جانی دپ و مدس میکلسن، مایه زیادی برای نقش آفرینی نداشته‌اند و کاراکتر گریندلوالد در فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore در بهترین حالت، استعاره‌ای از سیاستمداران که خود را موجه جلوه می‌دهند و حقیقتا فاقد هویت بارزی است که آن را به یک قطب منفی قابل توجه و تهدید آمیز تبدیل کند.

 

این اتفاق البته فقط مختص کاراکتر گریندلوالد نیست. کاراکترهایی مثل کویینی در داستان حضور کم‌رنگ‌تری نسبت به فیلم‌های پیش دارند و کاراکتر تینا که در دو فیلم قبلی Fantastic Beasts یک کاراکتر محوری بود، در این فیلم فقط حضوری گذرا و بی‌معنی دارد. کاراکتر کردنس نیز که از همان فیلم اول مشخص بود رولینگ نمی‌داند با آن چه کند، در این فیلم ۱۸۰ درجه متحول می‌شود و فقط سایه‌ای از کاراکتر کنجکاوی برانگیزی است که در فیلم Fantastic Beasts and Where to Find Them دیده بودیم. اعضای تیم ابرقهرمانی دامبلدور نیز به غیر از جیکوب که در فیلم Fantastic Beasts and Where to Find Them نقشی پررنگ داشت، ذره‌ای جذابیت ندارند. حتی کاراکتر نیوت اسکمندر نیز که قرار است کاراکتر محوری این فیلم‌ها باشد به حاشیه رانده شده است تا فیلمی که قرار بوده درباره ماجراجویی‌های او در دنیای جادوگری و مواجهه او با هیولاهای جادویی مختلف باشد، کاملا به کشمکش‌های دامبلدور و گریندلوالد بپردازد. البته رولینگ و استیو کلاوز (Steve Kloves)، همکار فیلمنامه‌نویس او سعی کرده‌اند تا موجودات جادویی را در بطن داستان جای دهند و زمانی که فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore به آن‌ها می‌پردازد، فیلم دیدنی‌تری است، اما در مجموع، این فیلم از نظر مضمون ارتباطی با جانوران شگفت‌انگیز و زیست‌گاه آن‌ها ندارد.

 

fantastic-beasts

 

حتی به عنوان فیلمی که قرار بوده نقطه اوج رابطه دامبلدور و گریندلوالد را به تصویر بکشید، به دلیل عدم وجود المان شخصیت‌پردازی و داستان ضعیف و کم‌جان فیلمنامه، فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore، فیلمی شکست‌خورده است. کاراکتر گریندلوالد چه در کتاب‌های هری پاتر و چه در فیلم‌های هری پاتر، حضور کم رنگی داشت اما همیشه مشخص بود که اعتقادات و ایده‌های این کاراکتر و رابطه پیچیده او با دامبلدور، ظرفیت فوق‌العاده زیادی برای داستان‌پردازی دارند اما جی کی رولینگ نتوانسته از کاراکترهایی که خود او خلق کرده، بهره ببرد و در فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore، درماندگی او در پرداخت داستانی بین این دو واضح است.

 

fantastic-beasts

 

همچنین، با توجه به اینکه فیلم‌های Fantastic Beasts بخشی از دنیای جادوگری هری پاتر هستند، عدم توانایی جی کی رولینگ در خلق داستانی جذاب و جادویی شگفت انگیز است. فارغ از اینکه آیا او را نویسنده خوب یا بدی بدانیم، جی کی رولینگ کتاب‌های گیرایی را منتشر کرده است اما ظاهرا فیلم‌های Fantastic Beasts برای او فقط منبع درآمد هستند. داستان فیلم‌های Fantastic Beasts در طی این سه فیلم نه تنها به شدت افت کرده است و حتی ذره‌ای جذابیت برای دنبال کردن ندارد، بلکه فیلمنامه آن‌قدر پر از چاله‌های مختلف است که انگار استیو کلاوز نیز علاقه‌ای به اصلاح و ویرایش آن نداشته است. ایده انتخاب یک رهبر برای دنیای جادویی به وسیله قضاوت یک موجود جادویی و به قدرت رسیدن گریندلوالد از طریق بازی‌های سیاسی و بوروکراسی به شدت مسخره و حتی می‌توان گفت به شکل غم انگیزی خنده‌دار است و پایان بندی مسخره‌تر فیلم نیز ثابت می‌کند که جی کی رولینگ به هیچ وجه صلاحیت فیلمنامه‌نویسی را ندارد. جی کی رولینگ در این سه فیلم، حتی دنیایی را که خود خلق کرده، چه در صفحات کتاب‌های هری پاتر و چه در فیلم‌ها، خدشه‌دار کرده است.

 

اگرچه جلوه‌های ویژه فیلم از بهترین جلوه‌های ویژه سینمایی حال حاضر هستند و موسیقی نمادین فیلم‌های دنیای جادویی هری پاتر نیز اینجا خودی نشان می‌دهد، اما به غیر از این موارد، فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore از نظر فنی نیز حرف چندانی برای گفتن ندارد. سکانس‌های اکشن فیلم فاقد ذره‌ای هیجان هستند و مشخص است که برای تعبیه جادوگری و استفاده از چوب‌دستی جادویی در این سکانس‌های اکشن، وقت زیادی صرف نشده است. حال و هوای جادویی خلق شده در فیلم‌های هری پاتر، در فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore کاملا رنگ و روی خود را از دست داده است و آن‌چه باقی مانده، فیلمی بی‌روح و خالی از ذره‌ای احساسات، هیجان و درام است. حتی لحظه‌های دارای بار طنز فیلم نیز جانی ندارد و انگار تهیه‌کنندگان فیلم بیشتر قصد داشته‌اند تا فرمول فیلم‌های اکشن ابرقهرمانی را اینجا نیز تکرار کنند.

 

شاید برای شما جالب باشد

نقد فیلم The Lost City

نقد فیلم The Bad Guys

نقد فیلم Sonic the Hedgehog 2

 

فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore، حاصل ذهن فردی است که به جای داستان‌پردازی در دنیایی که خود خلق کرده، روزهایش را به نفرت پراکنی می‌پردازد. دنیای هری پاتر، سال‌ها فضای امن عده بسیاری از کودکان و نوجوانان بود و حتی فیلم‌های اقتباس شده از این کتاب‌ها، با وجود کم و کاستی‌هایی که داشته‌اند، توانسته بودند به خوبی حس و حال کتاب را پیاده‌سازی کنند و طرفداران زیادی را جذب کنند اما فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore تقریبا تمام عناصر دوست داشتنی و جذاب دنیای جادوگری هری پاتر را از بین پرده و پاک کرده است و صرفا فیلمی ساخته شده با فرمول فیلم‌های ضعیف ابرقهرمانی، خالی از ذره‌ای هیجان و تنش با کاراکترهایی پوچ و فراموش شدنی و داستان به شدت احمقانه و ضعیفی است که نه فقط به دوست‌داران دنیای هری پاتر توهین می‌کند، بلکه برای مخاطب معمولی نیز که به دنبال دیدن یک فیلم اکشن فانتزی است، ذره‌ای جذابیت ندارد. بهتر است امیدوار باشیم فیلم Fantastic Beasts: The Secret of Dumbledore آخرین فیلمنامه‌ای است که جی کی رولینگ می‌نویسد.

نکات مثبت
 • - جلوه‌های ویژه عالی
 • - موسیقی زیبا و خاطره‌انگیز فیلم
 • - دن فوگلر بهترین بازیگر فیلم است
 • - جانوران شگفت‌انگیز واقعا شگفت انگیز هستند
نکات منفی
 • - فیلمنامه ضعیف، پوچ، بی‌مایه و بی‌هدف
 • - چیزی تحت عنوان شخصیت‌پردازی نمی‌توان یافت
 • - داستان پر از حفره و بی‌منطق
 • - مغایرات متعدد فیلم با دنیای سینمایی هری پاتر
 • - استعارات سیاسی بیجا و مضحک فیلم
 • - کارگردانی بد دیوید ییتس
 • - نقش‌آفرینی‌هایی که در بهترین حالت معمولی هستند
 • - پایان بندی بد و سرسری فیلم
 • - به حاشیه رانده شدن شخصیت‌های اصلی فیلم‌های Fantastic Beasts
 • - استفاده بی‌سلیقه از فرمول تشکیل تیم برای مقابله با شر
 • - سکانس‌های اکشن بی‌هیجان
 • - طنز آبکی و بی‌اثر فیلم
 • - بازی بد ازرا میلر
 • - جی کی رولینگ

2.5

بسیار بد

0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

آشنایی با ژانر فانتزی | Fantasy
آشنایی با ژانر فانتزی | Fantasy

در این قسمت از مقاله‌های معرفی ژانرهای سینمایی به سراغ ژانر محبوب فانتزی رفته‌ایم. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 11 مهر 1400
گریندلوالد کیست؟ - نگاهی به ویلن فیلم Fantastic Beasts 2
گریندلوالد کیست؟ - نگاهی به ویلن فیلم Fantastic Beasts 2

گریندلوالد یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین شخصیت‌های دنیای جادویی رولینگ است که در فیلم Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald، ویلن اصلی فیلم خواهد بود و به همین بهانه، با او کمی بیشتر آشنا می‌شویم. با لوکتو همراه باشید.

محمد مهدی مبارکی - 30 اسفند 1399
جانی دپ حضورش در فیلم Fantastic Beasts 3 را تایید کرد
جانی دپ حضورش در فیلم Fantastic Beasts 3 را تایید کرد

جانی دپ ایفاگر نقش گریندلوالد در دنیای سری Fantastic Beasts، بازگشتش در فیلم سوم این مجموعه را تایید کرد. با لوکتو همراه باشید.

خشایار بهرامی - 30 اسفند 1399
حضور نیوت اسکمندر جوان در فیلم Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
حضور نیوت اسکمندر جوان در فیلم Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

تصویری از جوانی نیوت اسکمندر در فیلم Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald منتشر شد. با لوکتو همراه باشید.

هومن طیارزاده - 30 اسفند 1399
جی. کی. رولینگ نگارش فیلمنامه فیلم Fantastic Beasts 3 را آغاز کرد
جی. کی. رولینگ نگارش فیلمنامه فیلم Fantastic Beasts 3 را آغاز کرد

نگارش فیلمنامه فیلم Fantastic Beasts 3 آغاز شده است. با لوکتو همراه باشید.

خشایار بهرامی - 30 اسفند 1399
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.