سورپرایزها و غایبین بزرگ نامزدهای جوایز اسکار 2022

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 23 بهمن 1400
سورپرایزها و غایبین بزرگ نامزدهای جوایز اسکار 2022

چند روزی از معرفی نامزدهای جوایز اسکار 2022 می‌گذرد و همچنان بحث سر سورپرایزها و غایبین این مراسم داغ است.

مانند همیشه، آکادمی اسکار با معرفی نامزدهای جایزه اسکار، در محافل سینمایی سر و صدا به پا کرده است و بسیاری معتقدند فیلم‌ها و بازیگران مهمی در مراسم امسال نادیده گرفته شده‌اند. البته سورپرایزهای خوشایندی شامل دیده شدن فیلم‌های غیر آمریکایی را نیز در میان نامزدهای امسال مشاهده کردیم و به نظر می‌رسد تأثیر فیلم Parasite به کارگردانی بونگ جون هو )‌Bong Joon-ho) هنوز باقی است. در ادامه، نگاهی به مهم‌ترین سورپرایزها و غایبین نامزدهای اسکار 2022 می‌اندازیم.

 

spencer

سورپرایز: کریستن استیوارت (Kristen Stewart) برای فیلم Spencer
تا چند ماه پیش، کریستن استیوارت حتی شانس اصلی و مسلم جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول برای بازی در نقش دایانا اسپنسر، شاهزاده بریتانیا و دوشس ولز در فیلم Spencer محسوب می‌شد. اما پس از اینکه او برای جایزه انجمن بازیگران آمریکا کاندید نشد، تصور می‌شد که شانس او برای نامزد شدن نیز کاهش پیدا کند. اگرچه شایعاتی مطرح بود که اعضای آکادمی اسکار، مخصوصا اعضای غیر آمریکایی این انجمن، بر خلاف منتقدان، علاقه‌ای به نقش آفرینی کریستن استیوارت در فیلم Spencer ندارند، اما این بازیگر توانست کاندید این جایزه شود هر چند که بعید است شانسی برای بردن این جایزه داشته باشد.

 

denis-villenueve-dune

غایب: دنی ویلنوو (Denis Villeneuve) برای فیلم Dune
فیلم Dune، اثر حماسی عظیم و خیره‌کننده دنی ویلنوو، در ۱۰ شاخه کاندید جایزه اسکار شد تا پس از فیلم The Power of the Dog، پررنگ‌ترین فیلم در این مراسم باشد. به همین دلیل، نامزد نشدن دنی ویلنوو برای جایزه بهترین کارگردانی، شگفت انگیز است. شکی نیست که کارگردانی فیلم بزرگی مانند Dune کار بسیار دشواری است اما ظاهرا آکادمی اسکار، کارگردان‌های دیگری را زیر نظر داشته است.

 

شاید برای شما جالب باشد

آشنایی با ژانر ترسناک | Horror

بهترین بازی‌ها برای علاقه‌مندان به آشپزی

ارزش همه بازی‌های گیم پس چند میلیون تومان است؟

 

drive-my-car

سورپرایز: Drive My Car
دیدن فیلم Drive My Car در میان نامزدهای جوایز اسکار بهترین فیلم بین‌المللی اصلا عجیب نیست، اما با توجه به سابقه آکادمی، کاندید شدن این فیلم در سه شاخه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی غیر منتظره بود. البته می‌توان این بحث را مطرح کرد که این فیلم حتی می‌توانست در شاخه‌های دیگر نیز مدعی باشد، اما همین که آکادمی اسکار به فیلم‌های غیر انگلیسی زبان، توجه مضاعفی نشان داده است، نشانه خوبی است، هر چند که بعید است پدیده‌ای مانند فیلم Parasite تکرار شود.

 

passing

غایب: Passing
فیلم Passing به کارگردانی ربکا هال (Rebecca Hall)، از جمله ستایش‌شده‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱ بود و حضوری پر رنگ در جشنواره‌ها داشت. علاوه بر کارگردانی و نویسندگی ربکا هال، به نظر می‌رسید که غیرممکن است بازی‌های تسا تامپسون (Tessa Thompson) و روث نگا (Ruth Negga) نادیده گرفته شوند و حتی بخت‌های اصلی جوایز اسکار بازیگری نیز محسوب می‌شدند. اما مشخص نیست چرا آکادمی اسکار این فیلم را کاملا نادیده گرفته است و در هیچ شاخه‌ای، آن را کاندید نکرده است.

 

the-power-of-the-dog

سورپرایز: جسی پلمونز (Jesse Plemons) برای فیلم The Power of the Dog
هر چند بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) کاراکتر محوری فیلم The Power of the Dog بود، اما نقش آفرینی دیگر بازیگران فیلم، به همان اندازه دیدنی و تأثیرگذار بود. با این حال، اکثر کارشناسان معتقد بودند که زیر سایه بندیکت کامبربچ، دیگر بازیگران فیلم ممکن است نادیده گرفته شوند که خوشبختانه این اتفاق نیفتاد و جسی پلمونز که سال‌ها است یکی از بهترین و البته نادیده ‌گرفته ‌شده ‌ترین بازیگران آمریکایی محسوب می‌شود، سرانجام مورد توجه قرار گرفت و در کمال شایستگی، کاندید جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شد.

 

belfast

غایب: بازیگران فیلم Belfast
فیلم Belfast به کارگردانی کنت برانا (Kenneth Branagh) از موفق‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱ بود و در هفت شاخه کاندید جایزه اسکار شد. کنت برانا که به کار با بازیگران شناخته‌شده شهرت دارد، از بازیگران بزرگی در فیلم مستقل و شخصی خود بهره برد و انتظار می‌رفت که نقش‌آفرینی‌های خالصانه و دلنشین جیمی دورنان (Jamie Dornan) و کیتریونا بالف (Caitriona Balfe) در نقش‌های پدر و مادر بادی، مورد تقدیر قرار گیرند اما این دو از مهم‌ترین بازیگران نادیده گرفته شده در مراسم اسکار امسال خواهند بود.

 

flee

سورپرایز: Flee
فیلم Flee به کارگردانی یوناس پوهر راسموسن (Jonas Poher Rasmussen)، یک فیلم مستند انیمیشن از کشور دانمارک درباره امین، یک مهاجر افغانستانی در دانمارک است. این فیلم به دلیل ساختار غیرمتعارف خود، توانست علاوه بر نامزدی در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی، نامزد جوایز بهترین فیلم مستند و بهترین فیلم انیمیشن نیز شود که در نوع خود، رکورد جدیدی محسوب می‌شود. فیلم‌های مستند،‌ انیمیشن و بین‌المللی از نظر آماری، از زمره نادیده گرفته شده ترین فیلم‌های اسکار هستند اما فیلم Flee توانسته در هر سه شاخه خود را نشان دهد و شاید حتی در هر سه بخش نیز برنده جایزه اسکار شود.

 

the-worst-person-in-the-world

غایب: رناته رینسوه (Renate Reinsve) برای فیلم The Worst Person in the World
رناته رینسوه با نقش آفرینی باورپذیر و ملموس خود، فیلم The Worst Person in the World را به یکی از بهترین فیلم‌های امسال تبدیل کرده است و انتظار می‌رفت آکادمی اسکار، نقش آفرینی او را مورد توجه قرار دهد؛ هر چند که بسیار نادر است یک بازیگر غیر انگلیسی زبان برای یک فیلم غیر آمریکایی، کاندید جایزه بهترین بازیگری شود، اما پنلوپه کروز (Penelope Cruz) برای فیلم Parallel Mothers، امسال کاندید جایزه اسکار شده است و کمی عجیب است که اعضای آکادمی، نقش آفرینی رناته رینسوه را نادیده گرفته‌اند.

 

being-the-ricardos

سورپرایز: جی کی سیمونز (J. K. Simmons) برای فیلم Being the Ricardos
اعضای آکادمی اسکار، نقش‌آفرینی‌های فیلم Being the Ricardos را که با انتقادهای زیادی مواجه شده است، دوست داشتند. نه تنها نیکول کیدمن (Nicole Kidman) و حاویر باردم (Javier Bardem) نامزد جایزه اسکار شده‌اند، جی کی سیمونز که نقش آفرینی کوتاهی در این فیلم دارد، مورد توجه اعضای آکادمی قرار گرفته است و برای جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل، کاندید جایزه اسکار شده است.

 

tick-tick-boom

غایب: Tick, Tick… Boom
فیلم Tick, Tick… Boom از مورد انتظار ترین فیلم‌های جوایز اسکار 2022 به شمار می‌رفت. هر چند بسیاری انتظار نداشتن که این فیلم جایزه‌ای ببرد، اما نامزدی اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) در شاخه بهترین بازیگر مرد نقش اصلی، تنها سهم اولین فیلم لین مانوئل میراندا (Lin Manuel Miranda) به عنوان کارگردان است.

 

west-side-story

سورپرایز: آریانا دبوز (Ariana DeBose) برای فیلم West Side Story
در فیلم West Side Story به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، بازیگران نقش‌های مکمل مانند آریانا دبوز و مایک فیست (Maik Faist)، بسیار بیشتر از بازیگران اصلی فیلم، انسل الگورت (Ansel Elgort) و ریچل زگلر (Rachel Zegler) درخشیدند، با این حال، کمتر کسی انتظار داشت که آریانا دبوز برای اولین نقش مهم خود در سینما بتواند کاندید جایزه اسکار شود. او نه تنها اکنون کاندید جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل است، بلکه یکی از شانس‌های اصلی این جایزه نیز محسوب می‌شود.

 

encanto

غایب: ما اسم برونو را به زبان نمی‌آوریم
لین مانوئل میراندا برای آهنگ Dos Oroguitas از فیلم Encanto، کاندید جایزه اسکار شده است، اما غیبت نام آهنگ We Don’t Talk About Bruno از همین فیلم بسیار عجیب است. این آهنگ به قدری محبوب شده است که در اتفاقی بی‌سابقه در ۲۸ سال گذشته، پرمخاطب‌ترین و محبوب‌ترین آهنگ هفته نام گرفت و فیلم Encanto را به پدیده‌ای جدید در فرهنگ پاپ تبدیل کرد. با این حال، کمپانی دیزنی و لین مانوئل میراندا، فقط یک آهنگ را می‌توانستند به آکادمی اسکار معرفی کنند و انتخاب آن‌ها، آهنگ احساسی و حماسی Dos Oroguitas بود.

 

belfast

سورپرایز: بازیگران فیلم Belfast!
اگرچه کاندید نشدن جیمی دورنان و کیتریونا بالف برای جایزه اسکار غیر منتظره بود، اما از سوی دیگر کمتر کسی انتظار داشت که جودی دنچ (Judi Dench) و سیاران هیندز (Ciaran Hinds) برای همین فیلم کاندید جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل شوند. هر چند نقش آفرینی این دو بازیگر کارکشته فوق‌العاده است، اما در مجموع انتظار می‌رفت که جیمی دورنان و کیتریونا بالف ستاره‌های فیلم Belfast در فصل جوایز باشند.

 

the-tragedy-macbeth

غایب: The Tragedy of Macbeth
فیلم خیره‌کننده The Tragedy of Macbeth به کارگردانی جول کوئن (Joel Coen)، اگرچه کاندید سه جایزه اسکار، مخصوصا جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول شده است، اما انتظار می‌رفت که این فیلم حضور پررنگ‌تری در مراسم اسکار 2022 داشته باشد و حتی از بخت‌های اصلی جایزه بهترین فیلم نیز به شمار می‌رفت اما ظاهرا اقتباس متفاوت جول کوئن از نمایشنامه ویلیام شکسپیر، ظاهرا برای همه اعضای آکادمی اسکار جذاب نبوده است و آن‌ها را به دو دسته متناقض تقسیم کرده است. غیبت این فیلم در میان نامزدهای جایزه اسکار بهترین فیلم، جول کوئن در میان بهترین کارگردانان و فرانسیس مک‌دورمند (Francis McDormand) در میان بهترین بازیگر زن نقش اصلی یا مکمل، از سورپرایزهای ناخوشایند اسکار 2022 بود.

 

nightmare-alley

سورپرایز: Nightmare Alley
پس از موفقیت عظیم فیلم The Shape of Water، انتظارات از فیلم جدید گیرمو دل تورو (Guillermo Del Toro) بسیار بالا بود اما این فیلم، اگرچه نقدهای مثبتی را دریافت کرد، اما در مجموعه نسبت به فیلم قبلی این کارگردان، ناامید‌کننده محسوب می‌شود. با این حال، فیلم Nightmare Alley که در کمال شایستگی در بخش‌های فنی کاندید جایزه اسکار شده است، به قدری مورد پسند اعضای آکادمی اسکار بوده است که در شاخه بهترین فیلم نیز کاندید شود و دیدن نام آن در مقایسه با دیگر فیلم‌ها، کمی عجیب است.

 

the-french-dispatch

غایب: The French Dispatch
فیلم جدید وس اندرسون (Wes Anderson) از نظر بصری، همان لحن و زبان فیلم‌های دیگر او را در بطن خود جای داده است، اما ساختار آنتولوژیک آن باعث شده تا نظرات درباره آن متناقض باشند. هر چند بعید بود که این فیلم در شاخه‌های اصلی کاندید جایزه اسکار شود، اما هیچکس انتظار نداشت که این فیلم کاملا نادیده گرفته شود و در شاخه‌های فنی، مخصوصا بهترین فیلمبرداری و بهترین موسیقی متن نیز کاندید نشود.

 

the-worst-person-in-the-world

سورپرایز: The Worst Person in the World
به همان اندازه که غیبت رناته رینسوه در میان نامزدهای جوایز اسکار عجیب بود، کاندید شدن فیلم The Worst Person in the World در شاخه بهترین فیلمنامه اریجینال نیز بسیار غیرمنتظره بود و آکادمی اسکار به فیلمنامه بی‌نقص این فیلم توجه نشان داد. این اتفاق بعید است اما اگر فیلم The Worst Person in the World برنده جایزه بهترین فیلمنامه اریجینال شود، نمی‌توان گفت که شایسته آن نبوده است.

 

CODA

غایب: امیلیا جونز (Emilia Jones) برای فیلم CODA
آکادمی اسکار معمولا به فیلم‌های خانوادگی و کمدی رمانتیک با حال و هوایی مثبت و امیدبخش، سازگاری چندانی ندارد و صرف دیدن نام CODA در میان نامزدها، خبر خوبی است اما با این حال، بسیاری از کارشناسان انتظار داشتند که بازیگران این فیلم را در میان کاندیدهای جوایز اسکار ببیند. اگرچه تروی کاتسر (Troy Kotsur) از میان بازیگران فیلم، کاندید جایزه اسکار شده است، اما کمتر کسی می‌توانست پیش بینی کند که امیلیا جونز برای بازی در نقش تنها فرد شنوا در خانواده‌ای ناشنوا، کاندید جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش اصلی نشود.

 

dont-loo-up

سورپرایز: فیلم Don’t Look Up
فیلم Don’t Look Up به کارگردانی آدام مک‌کی، تا حد زیادی توسط منتقدان و رسانه‌های عمدتا آمریکایی با انتقادات شدیدی مواجه شد که تا حد زیادی نیز سازمان یافته به نظر می‌رسیدند. با وجود ایستادگی رسانه‌های آمریکایی، فیلم انتقادی Don’t Look Up نه تنها مخاطبان بسیاری را جذب کرد، بلکه حتی کاندید جوایز بفتا و اسکار هم شد که کمتر کسی انتظار آن را داشت، مخصوصا که این فیلم در دو شاخه مهم بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اریجینال، کاندید جایزه اسکار شده است.

 

a-hero

غایب: قهرمان
فیلم «قهرمان» به کارگردانی اصغر فرهادی، یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های منتقدان در سراسر دنیا بود و اصغر فرهادی، از بخت‌های اصلی جایزه اسکار بهترین فیلم بین‌المللی شناخته می‌شد، اما به نظر می‌رسد که جنجال‌های پیرامون فیلم، به چهره آن به شدت لطمه زده‌اند و حتی بیانیه‌های عوامل فیلم نیز نتوانسته چهره این فیلم را بهبود بدهند؛ البته نباید از این نکته نیز غافل شد که رقبای فیلم «قهرمان» در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی، فیلم‌هایی عالی و بی‌نظیر هستند و هر سال، شاخه بهترین فیلم‌های بین‌المللی، قدرتمندتر می‌شود.

 

titane

غایب: Titane
فیلم Titane به کارگردانی جولیا دوکورنو (Julia Ducournau)، نه تنها از بهترین فیلم‌های سال فرانسه محسوب می‌شود و حتی برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن نیز شد، اما نمی‌توان انکار کرد که تماشای این فیلم کار هر کسی نیست. فیلم Titane، فیلمی غیرمتعارف و آوانگارد با جلوه‌هایی است که هضم آن‌ها کار بسیار سختی است و احتمالا به همین دلیل، در میان نامزدهای جوایز اسکار بهترین فیلم بین‌المللی نیز دیده نمی‌شود.

به نظر شما کدام فیلم و کدام چهره در میان جوایز اسکار 2022 غایب هستند. بزرگ‌ترین سورپرایز در میان نامزدها، از نظر شما کدام است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

برندگان جوایز فیلم‌های مستقل اسپیریت 2022 معرفی شدند
برندگان جوایز فیلم‌های مستقل اسپیریت 2022 معرفی شدند

صبح امروز مراسم جوایز فیلم‌های مستقل 2022 برگزار شد و مگی جیلنهال با دستی پر این مراسم را ترک کرد. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 16 اسفند 1400
نقد فیلم Nightmare Alley
نقد فیلم Nightmare Alley

فیلم Nightmare Alley، جدیدترین اثر گیرمو دل تورو، اقتباسی از رمانی به همین نام درباره مردی است که با مهارت‌های ذهن خوانی می‌خواهد ثروتمند شود. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 13 اسفند 1400
بهترین فیلم‌های ساخته شده توسط زنان در سال ۲۰۲۱
بهترین فیلم‌های ساخته شده توسط زنان در سال ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۱ سال پرباری برای فیلمسازان زن بود که با جسارتی مثال‌زدنی، داستان‌های متفاوتی را تعریف کردند. در این مقاله، نگاهی به بهترین فیلم‌های کارگردانان زن در سال ۲۰۲۱ می‌اندازیم. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 11 اسفند 1400
برندگان جوایز انجمن بازیگران 2022 معرفی شدند
برندگان جوایز انجمن بازیگران 2022 معرفی شدند

بامداد امروز، در بیست و هشتمین دوره مراسم SAG Awards، بهترین‌های بازیگری در سینما و تلویزیون در سال ۲۰۲۱ معرفی شدند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 09 اسفند 1400
بهترین فیلم‌های جدید که در اسفند ۱۴۰۰ می‌توانید تماشا کنید 2
بهترین فیلم‌های جدید که در اسفند ۱۴۰۰ می‌توانید تماشا کنید

در این مقاله مهم‌ترین فیلم‌های اسفند ماه ۱۴۰۰ را که می‌توانید تماشا کنید، مرور می‌کنیم. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 01 اسفند 1400
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.