نقد فیلم Morbius

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 02 خرداد 1401
نقد فیلم Morbius

کمپانی سونی تقریبا دو سال صبر کرد تا بتواند فیلم Morbius را در سینماها اکران کند زیرا معتقد بود که این فیلم بزرگ‌تر از پلتفرم‌های استریم است و دنیای سینمایی مرد عنکبوتی در نگاه مدیران این کمپانی، به بزرگی فرنچایزهای موفق مخصوصا فیلم‌های Avengers است و پخش آن در سرویس‌های استریم، به هیچ وجه برای چنین دنیای سینمای عظیمی قابل قبول نیست. اما فیلم Morbius از همه نظر، در حد فیلم‌های ویدیویی بی‌کیفیتی است که در سال‌های نه چندان دور روی ویدیو کاست منتشر می‌شدند و سال‌ها در قفسه‌های فروشگاه‌های فیلم‌های ویدیویی خاک می‌خوردند. البته می‌توان گفت که چنین توصیفی در حق فیلم Morbius، کمی خوش‌بینانه است.

 

در فیلم Morbius، جرد لتو (Jared Leto) نقش دکتر مایکل موربیوس را بازی می‌کند که برای درمان بیماری خونی خود و دوست صمیمی‌اش، لوسین، دست به آزمایش‌های غیرمتعارفی می‌زند. او موفق می‌شود DNA خفاش خون‌آشام را با DNA خودش ترکیب کند و بیماری‌اش را کنترل کند اما در طی این پروسه، تبدیل به یک خون‌آشام می‌شود. لوسین که از این کشف باخبر می‌شود، اصرار دارد که این درمان روی او نیز انجام شود اما موربیوس با این کار مخالف است.

morbius

دنیل اسپینوزا (Daniel Espinoza)، کارگردان فیلم Morbius مدعی است که فیلم او در اتاق تدوین به قدری تغییر کرده است که نمی‌توان او را کارگردان واقعی فیلم دانست و اگرچه حرف او تا حدی درست است و تدوین افتضاح فیلم به شدت به چشم می‌آید، اما او نیز بی‌تقصیر نیست. حتی برای ثانیه‌ای در هیچ کدام از سکانس‌های این فیلم نمی‌توان اپسیلونی از ذائقه هنری یک کارگردان خوب یا حتی متوسط را پیدا کرد که به کارش اهمیت می‌دهد. فیلم Morbius از همه نظر فیلمی آشفته و بی در و پیکر است که انگار عوامل آن قصد داشته‌اند تا عمدا این فیلم را تخریب کنند. سکانس‌های اکشن فیلم فوق‌العاده خسته‌کننده هستند، چهره‌پردازی کاراکتر موربیوس هیچ نکته بارزی به این کاراکتر اضافه نکرده که او را از جرد لتو متمایز کند و جلوه‌های ویژه فیلم نیز حتی در حد فیلم‌های ارزان قیمت بروس ویلیس (Bruce Willis) نیستند.

 

شاید برای شما جالب باشد

نقد فیلم Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

نقد فیلم The Lost City

نقد فیلم The Bad Guys

 

نه تنها کارگردانی و تدوین Morbius به هیچ وجه با استانداردهای ۲۰ سال پیش فیلم‌های اکشن ابرقهرمانی قابل قبول نیست، فیلمنامه آن نیز به قدری ضعیف است که شاید اصلا فیلمنامه‌ای وجود نداشته است. مت سزاما (Matt Sazama) و برک شارپلس (Burke Sharpless) که سابقه فیلمنامه‌های ضعیفی زیادی را در کارنامه خود دارند، با اختلاف بدترین فیلمنامه‌ای را که تا کنون سینمای ابرقهرمانی به خود دیده است، خلق کرده‌اند. داستان خسته‌کننده فیلم فاقد کوچک‌ترین چارچوبی برای داستان‌پردازی و شخصیت‌پردازی است به طوری که می‌توان حتی مدعی شد که سکانس‌های فیلم تقریبا هیچ ربطی به هم ندارند. مشخص است که سونی به این مسئله واقف بوده که نه کارگردان و نه فیلمنامه‌نویسانی که استخدام کرده است، توانایی خلق داستانی جذاب و قهرمانانه نداشته‌اند و موفقیت تجاری فیلم در گیشه چشم دوخته بوده است؛ در هر صورت، فیلم‌های Venom نیز که فیلم‌های بدی هستند در گیشه موفق بوده‌اند و سونی قانع شده است که برای کسب درآمد از این کاراکترهای بی‌جان خسته‌کننده و پوچ، نیازی به ساختن فیلم‌های حتی تا حدی قابل تماشا ندارد. سکانس‌های پس از تیتراژ فیلم نیز نه تنها ضد هیجان هستند بلکه در این مورد، به شکلی بی‌شرمانه و بی‌پرده به شعور مخاطب فیلم‌های دنیای سینمای مرد عنکبوتی توهین می‌کنند.

 

morbius

 

فیلم Morbius حتی یک کاراکتر که تماشاگر به آن ذره‌ای علاقه نشان دهد،‌ ندارد. شاید اگر Morbius دارای یک فیلمنامه واقعی بود، کاراکتر لوسین و تناقض‌های رفتاری و شخصیتی او نسبت به موربیوس می‌توانستند کمی درام خلق کنند اما در بهترین حالت، این کاراکتر تقلید درجه سومی از جوکر به تصویر کشیده شده است. نیت او برای مقابله با موربیوس بچگانه و مضحک است و متقابلا، رفتار موربیوس نسبت به او و مقاومتش ذره‌ای منطقی نیست. مت اسمیت (Matt Smith) بازیگر فوق‌العاده‌ای است اما فیلم Morbius از او یک دلقک تمام عیار ساخته که انگار پس از مدت‌ها نگون‌بختی توانسته نقشی در یک فیلم بزرگ استودیویی برای خود دست و پا کند. بازیگری در مجموع در فیلم Morbius به حدی ضعیف است که بازیگر ضعیفی مثل تایرس گیبسون (Tyrese Gibson) از بهترین بازیگران آن به شمار می‌آید. گل سرسبد بازیگران فیلم، جرد لتو است که انگار پس از جایزه اسکارش تصمیم گرفته تا هر گونه که شده خود را بازیگری بی‌روح نشان دهد. جرد لتو در فیلم Morbius به قدری بد است که جرد لتو در فیلم The Suicide Squad به خوبی هیث لجر (Heath Ledger) در فیلم The Dark Knight جلوه می‌کند.

 

morbius

 

متأسفانه فیلم Morbius پایان کار این کاراکتر در سینما یا فیلم‌های مرد عنکبوتی نیست و حتی اگر فیلم Kraven the Hunter نیز با شکست در گیشه مواجه شود، سونی با اضافه کردن مرد عنکبوتی ضررهای خود را جبران می‌کند. فیلم Morbius، همانند فیلم Spider-Man: No Way Home و فیلم‌های Venom ولی با شدت بیشتری مخاطب خود را کودک یا در بهترین حالت، افراد بالغی با ذهن‌های رشد نیافته تصور می‌کند و بار دیگر نشان می‌دهد که سینمای ابرقهرمانی روز به روز بیشتر به تبدیل شدن به کالایی بی‌ارزش نزدیک می‌شود.
 

نکات منفی
  • - فیلمنامه بی سر و ته
  • - داستان بی‌محتوا و خسته‌کننده
  • - چیزی به نام شخصیت‌پردازی در این فیلم یافت نمی‌شود
  • - کارگردانی افتضاح دنیل اسپینوزا
  • - نقش آفرینی‌های ضعیف
  • - جرد لتو
  • - جلوه‌های ویژه بسیار بد
  • - سکانس‌های اکشن بی‌جان و به شدت ضعیف
  • - سکانس‌های بین تیتراژ و پس از تیتراژ بی‌معنی

1

فاجعه

برچسب ها: morbius
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

سونی دو فیلم مارول به تقویم سینمایی سال ۲۰۲۳ اضافه کرد
سونی دو فیلم مارول به تقویم سینمایی سال ۲۰۲۳ اضافه کرد

کمپانی سونی دو فیلم بی‌نام و نشان بر اساس کامیک‌بوک‌های مارول در سال ۲۰۲۳ اکران می‌کند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 01 آبان 1400
سونی دو فیلم از دنیای مارول را در سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد کرد
سونی دو فیلم از دنیای مارول را در سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد کرد

نقشه‌های جدید سونی برای سال ۲۰۲۰ مشخص شد و قرار است آن‌ها با گسترش دنیای جدیدی که با انتشار و موفقیت فیلم Venom شکل گرفت، را ادامه دهند. با لوکتو همراه باشید.

محمدجواد عبداللهی‌ پور - 30 اسفند 1399
جرد لیتو در عنوان مشترک بعدی سونی و مارول
جرد لیتو در عنوان مشترک بعدی سونی و مارول

جرد لیتو (Jared Leto) نقش شخصیت موربیوس را به عهده خواهد داشت. با لوکتو همراه باشید.

محمدجواد عبداللهی‌ پور - 30 اسفند 1399
جرد لتو در فیلم Morbius بازی خواهد کرد
جرد لتو در فیلم Morbius بازی خواهد کرد

جرد لتو در فیلم جدید دنیل اسپینوزا حضور خواهد یافت. با لوکتو همراه باشید.

خشایار بهرامی - 30 اسفند 1399
کمپانی سونی فیلم Morbius را خواهد ساخت
کمپانی سونی فیلم Morbius را خواهد ساخت

کمپانی سونی تصمیم گرفته تا فیلمی بر اساس کاراکتر Morbius از کامیک‌های مارول بسازد. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 30 اسفند 1399
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.