نقد فیلم Venom: Let There Be Carnage

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 09 آذر 1400
نقد فیلم Venom: Let There Be Carnage

فیلم‌های کامیک بوکی کمپانی سونی بر اساس کامیک‌بوک‌های مارول، انگار در سال ۲۰۰۴ گیر کرده‌اند. البته با استانداردهای سال ۲۰۰۴ که فیلم‌هایی مانند Spider-Man و Spider-Man 2 را تحویل داده‌اند نیز فیلم Venom: Let There Be Carnage فیلم ضعیفی است اما آن‌چه که بسیار واضح است، تفکر پشت تولید این فیلم، کهنه هستند.

 

در فیلم Venom: Let There Be Carnage، ادی براک – با بازی تام هاردی (Tom Hardy) و ونوم با هم سازگاری ندارند و دائما سر کوچک‌ترین مسائل زندگی مشترک‌شان در حال دعوا هستند. از سوی دیگر، قاتل سریالی خطرناکی به نام کلتوس کسیدی – با بازی وودی هارلسون (Woody Harrelson) – که در شرف اعدام است، اصرار دارد که حتما با ادی براک مصاحبه کند. تقابل ادی و کلتوس باعث می‌شود تا سیمبیوت جدیدی که از ونوم نشأت گرفته، در بدن کلتوس متولد شود و شهر را به آشوب بکشد.

 

venom-let-there-be-carnage
کاراکتر Carnage به عنوان ویلن، هیچ جذابیت یا حتی ویژگی کوچکی که باعث شود مخاطب احساسی نسبت به آن داشته باشد، ندارد.

 

فیلمنامه Venom: Let There Be Carnage بر اساس سری کامیک‌بوک Maximum Carnage از کامیک‌های مرد عنکبوتی نوشته شده است و در بسیاری از مواقع نیز به نظر می‌رسد که مخاطب در حال به سرعت ورق زدن صفحات کامیک بوک است. زمان‌بندی و ضرباهنگ فیلم Venom: Let There Be Carnage را می‌توان یک فاجعه دانست. شخصیت‌پردازی تک لایه و بی‌معنی فیلم نیز فقط باعث شده است تا اتفاقات فیلم، از آن‌چه که هستند، پوچ‌تر باشند. در بسیاری از مواقع حتی به نظر می‌رسد که کلی مارسل (Kelly Marcel)، نویسنده فیلمنامه،‌ ایده‌های فیلم Spider-Man 3 را بازیافت کرده است. رابطه بین ادی و ونوم که قرار بوده زوجی باشند که هنوز با هم سازگاری ندارند، اما در هیچ لحظه‌ای از فیلم، رابطه بین این دو نه تنها قابل باور نیست، بلکه ذره‌ای جذابیت ندارد.

 

venom-let-there-be-carnage
نحوه به تصویر کشیده شدن رابطه ونوم و ادی شاید در کامیک بوک‌ها قابل قبول باشد،
اما در فیلم، مانند یکی از نمایش‌های ضعیف شو SNL به نظر می‌رسد.

 

به غیر از فیلمنامه ضعیفی که نتوانسته رابطه بین ونوم و ادی را به شکل قابل قبولی به نمایش بگذارد، در طول این دو فیلم نیز تام هاردی به عنوان ادی براک و میزبان ونوم، اصلا قانع‌کننده نیست. اگرچه او واضح است که تمام تلاش خود را می‌کند تا بهترین نقش‌آفرینی ممکن را ارائه دهد، اما گاهی، برخی بازیگران، مناسب نقش‌هایی که برایشان انتخاب شده‌اند، نیستند و علیرغم اینکه تام هاردی بازیگر بسیار منعطفی است، اصلا در نقش ادی براک، قابل باور نیست. نحوه نمایش ونوم نیز باعث می‌شود که به هیچ وجه نتوان این کاراکتر و رابطه‌اش با ادی براک را برای لحظه‌ای جدی گرفت. با وجود اینکه اندی سرکیس (Andy Serkis)، کارگردان فیلم، هنر خود را در استفاده از جلوه‌های ویژه به نمایش گذاشته است، اما زبان طراحی کاراکتر ونوم و نحوه اتصال و ارتباطش با ونوم که در فیلم قبلی زمینه‌سازی شده بود، از اساس فاقد ذوق، سرسری و مسخره است.

 

شاید برای شما جالب باشد

بازی کنیم - ریمستر بازی Grand Theft Auto: San Andreas

بازی کنیم - بازی Forza Horizon 5

بهترین فیلم‌ها درباره صنعت مد و طراحی لباس

 

در واقع، اگرچه فیلم Venom: Let There Be Carnage فیلم بدی است، ولی نمی‌توان اندی سرکیس، کارگردان آن را مقصر دانست. هر چند اندی سرکیس، کارگردان چندان برجسته‌ای نیست، اما نحوه استفاده از جلوه‌های ویژه و تکنولوژی موشن کپچر و اعمال آن در یک فیلم لایو اکشن را می‌داند و تا جایی که توانسته نیز کار خود را به درستی انجام داده است، اما فیلمنامه ضعیف Venom: Let There Be Carnage، جایی برای هنرنمایی کارگردان باقی نمی‌گذارد. به همین دلیل دو فیلم Venom را می‌توان فیلم‌هایی کهنه دانست، زیرا با وجود جلوه‌های ویژه برجسته و ارتباط آن‌ها با دنیای سینمایی مارول، اما فلسفه پشت تولید آن‌ها، همان فلسفه استودیویی سال‌های دور هالیوود است که به چنین فرنچایزهایی، به چشم اسباب‌بازی‌هایی برای سرگرم کردن توده جامعه نگاه می‌کند و برای آن‌ها ارزشی فراتر از کالایی برای کسب درآمد در بازار قائل نیست. فیلمی که با چنین فلسفه‌ای وارد چرخه تولید سینمایی می‌شود، شانس چندانی برای درخشش ندارد.

 

venom-let-there-be-carnage
تام هاردی و میشل ویلیامز در فیلم Venom فاقد شیمی لازم در برابر هم بودند و در فیلم Venom: Let there Be Carnage نیز این قضیه برجا است.

 

البته از فیلم Venom: Let There Be Carnage توقع نداریم تا اثر هنری ارزشمندی باشد، این فیلم، به عنوان بخشی از صنعت سرگرمی، وظیفه دارد تا مخاطب خود را سرگرم کند اما هنگامی که در این امر نیز توفیقی به دست نمی‌آورد، می‌توان از آن به شدت انتقاد کرد. فیلم Venom: Let There Be Carnage، ملغمه‌ای آشفته، پوچ، به شدت بی‌مزه و خسته‌کننده از یک کمپانی فیلم‌سازی عظیم است که به شکل کارخانه‌ای، بدون ذره‌ای ذوق و سلیقه هنری و سینمایی، به بازار عرضه شده و حتی توانایی سرگرم کردن مخاطب خود برای ۹۷ دقیقه را ندارد. فیلم‌های کامیک‌بوکی ظاهرا هر روز بیشتر از دوران اوج خود فاصله می‌گیرند و فیلم Venom: Let There Be Carnage، مانند قسمت قبلی خود، از بدترین فیلم‌های این زیرشاخه است با درگیر کردن خود با فیلم‌های دیگر مارول، سعی دارد به هر قیمتی که شده، مخاطب سینمای روز را به سمت خود بکشاند.
 

نکات مثبت
 • - جلوه‌های ویژه خوب فیلم
 • - وودی هارلسون بازی خوبی ارائه داده است
 • - برخی از مزه‌پرانی‌های ونوم بامزه هستند
نکات منفی
 • - فیلم پر از انفجارهای پر سر و صدا به جای سکانس‌های اکشن جذاب است
 • - رابطه ناسالم بین ادی و ونوم بی‌معنی است
 • - نحوه تغییر نیت فرانسیس در پایان فیلم مسخره و بی‌منطق است
 • - کارنیج ویلن خوبی نیست که تماشاگر را به واکنش وا دارد
 • - نحوه متولد شدن کارنیج مسخره و ناامیدکننده است
 • - تام هاردی و میشل ویلیامز زوج سینمایی خوبی نیستند
 • - تام هاردی به عنوان ادی/ونوم هنوز جا نیفتاده است
 • - فیلمنامه به شدت ضعیف
 • - کیفیت تولید کارخانه‌ای و کهنه فیلم

3

بد

برچسب ها: venom, venom 2
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

بدترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱
بدترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۱ شاهد تعدادی از فیلم‌های به شدت بد و آزاردهنده چند سال اخیر در دنیای سینما بودیم تا جایی که فیلم‌هایی مثل Mortal Kombat در برابر آن‌ها شاهکار به نظر می‌رسند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 06 بهمن 1400
تولید فیلم مرد عنکبوتی جدید آغاز شده است
تولید فیلم مرد عنکبوتی جدید آغاز شده است

پس از اکران موفق فیلم Spider-Man: No Way Home، این بار خبری از کشمکش میان سونی و دیزنی نخواهد بود و قسمت بعدی مرد عنکبوتی هر چه زودتر ساخته خواهد شد. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 29 آذر 1400
سونی دو فیلم مارول به تقویم سینمایی سال ۲۰۲۳ اضافه کرد
سونی دو فیلم مارول به تقویم سینمایی سال ۲۰۲۳ اضافه کرد

کمپانی سونی دو فیلم بی‌نام و نشان بر اساس کامیک‌بوک‌های مارول در سال ۲۰۲۳ اکران می‌کند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 01 آبان 1400
تاریخ انتشار فیلم Venom: Let There Be Carnage جلو افتاد 1
تاریخ انتشار فیلم Venom: Let There Be Carnage جلو افتاد

تاریخ عرضه فیلم Venom: Let There Be Carnage به مدت دو هفته جلو افتاد. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

میثم عبدالهی پور - 16 شهریور 1400
شایعه - فیلم Venom 2 برای چهارمین بار به تأخیر می افتد
شایعه - فیلم Venom 2 برای چهارمین بار به تأخیر می افتد

به نظر می‌رسد که نوع دلتای کروناویروس، اکران فیلم Venom 2 را برای باری دیگر به تعویق خواهد انداخت. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 03 شهریور 1400
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.