بهترین فیلم های جنایی گنگستری غیر آمریکایی که باید ببینید

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 13 شهریور 1400
بهترین فیلم های جنایی گنگستری غیر آمریکایی که باید ببینید

وقتی سخن از فیلم‌های جنایی و گنگستری می‌شود، اکثر دوست‌داران سینما یاد فرانسیس فورد کاپولا، مارتین اسکورسیزی و کوئنتین تارانتینو می‌افتند که بی‌شک از بزرگ‌ترین فیلم‌سازان تاریخ هستند و فیلم‌های تأثیرگذار، به‌یادماندنی و نمادینی ساخته‌اند که تا سال‌ها بخشی جدانشدنی از تاریخ سینما خواهند بود. اما سینمای جنایی و گنگستری در سایر نقاط دنیا نیز شاهد فیلم‌های فوق‌العاده‌ای بوده است که حتی برخی از این فیلم‌ها الهام‌بخش فیلم‌سازانی چون اسکورسیزی و تارانتینو بوده‌اند.

 

در این مقاله فیلم‌های جنایی را معرفی می‌کنیم که در خارج از آمریکا ساخته شده‌اند و به جنایت‌های سازمان یافته و دنیای زیرزمینی جنایت‌کاران و خلاف‌کاران می‌پردازند. این لیست هیچ ترتیب خاصی ندارد و صرفا پیشنهادهای شخصی نگارنده برای دوست‌داران سینمای جنایی هستند.

 

animal-kingdom

فیلم Animal Kingdom
فیلم Animal Kingdom به کارگردانی دیوید میشو (David Michod) بر اساس خانواده گنگستر پینگیل در ملبورن و کشتار خیابان ولش، رخدادی که اعضای این خانواده، دو تن از نیروهای پلیس را در خیابان و در کمال خونسردی اعدام کردند، ساخته شده است. فیلم Animal Kingdom به دلیل کاراکترهای جالب و بازی بازیگرانش از جمله جکی ویور (Jackie Weaver) بسیار مورد ستایش قرار گرفته است و یکی از بهترین فیلم‌های جنایی دهه پیش محسوب می‌شد.

 

snatch

فیلم Snatch
گای ریچی (Guy Ritchie) متأثر از کارهای فیلم‌سازانی چون کوئنتین تارانتینو و اسکورسیزی، کار خود را با سخت فیلم‌های جنایی غیرخطی آغاز کرد و با فیلم Snatch نام خود را سر زبان‌ها انداخت. فیلم Snatch دارای چند خط داستانی در هم تنیده و ساختار غیرخطی است که به لطف ضرباهنگ سریع، تیم بازیگران رنگارنگ و متنوع و طنز سیاه جذابش، به هیچ وجه خسته‌کننده نمی‌شود و تا لحظه آخر مخاطب را با خود همراه می‌کند.

 

This is England

فیلم This is England

فیلم This is England به کارگردانی شین میدوز (Shande Meadows) درباره پسر جوانی است که عضو اسکین‌هدهای انگلیسی می‌شود. این فیلم قصد دارد نشان دهد که چگونه این خرده فرهنگ انگلیسی که ریشه در موسیقی اسکا، سول و رگی داشته است توسط جناح راستی‌های بریتانیایی مورد سواستفاده قرار گرفته است و تبدیل به نمادی از نژادپرستی، تبعیض و ناهنجاری‌ها و حملات نفرت‌انگیز اسکین‌هدها شده است که حتی هنوز هم می‌توانه نشانه‌هایی از آن را یافت.

 

The-Informer

فیلم The Informer
فیلم The Informer به کارگردانی آندره‌آ دی استفانو (Andrea Di Stefano) و بازی جول کینمان (Joel Kinnaman)، آنا دارماس (Ana De Armas)، رزاموند پایک (Rosamund Pike)، کامن (Common) و کلایو اوون (Clive Owen) داستان یک مأمور نیروهای ویژه است که به عنوان مأمور مخفی در یک مافیای لهستانی نفوذ می‌کند. این فیلم برگرفته از رمانی به همین نام است و از معدود فیلم‌هایی است که به جای پرداختن به مافیای ایتالیا به مافیای لهستان می‌پردازد که معمولا مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

 

the-gangster-the-cop-the-devil

فیلم The Gangster, The Cop, The Devil ( 악인전 - Ak-in-jeon)
فیلم The Gangster, The Cop, The Devil به کارگردانی لی وون تائه (Lee Woon-Tae) از نمونه‌های برجسته سینمای جنایی کره است که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. داستان فیلم درباره یک گنگستر قدرتمند با بازی ما دونگ سئوک (Ma Dong-Seok) است که پس از زنده ماندن از دست یک آدم‌کش، با کارآگاه پلیسی با بازی کیم مو یئول (Kim Mu-Yeul) که در پی دستگیری‌اش است، همکاری می‌کند تا این آدمکش را پیدا کند.

 

birds-of-passage

فیلم Birds of Passage (Pájaros de verano)
فیلم Birds of Passage به کارگردانی کریستینا گایخو (Cristina Gallego) و چیرو گرو (Ciro Guerro) یک اثر حماسی از کلمبیا است که خانواده‌ای از قبلیه Wayuu را نشان می‌دهد که با قدرت گرفتن در عرصه قاچاق مواد مخدر کم کم چارچوب‌های خاندان خود را در حال ریزش می‌بینند. فیلم Birds of Passage نگاهی ملموس و نزدیک به تأثیر قاچاق مواد مخدر در زندگی روزانه مردم کلمبیا دارد و از جمله فیلم‌های تأثیرگذار آمریکای جنوبی در سال‌های اخیر بوده است.

 

black-friday

فیلم Black Friday
فیلم Black Friday به کارگردانی آنوراگ کاشیاپ (Anurag Kashyap) تصویری ملموس و دهشتناک از حادثه بمب‌گذاری بمبئی در سال 1993 ارائه می‌دهد. این فیلم بر اساس کتابی به همین نام نوشته حسین زیدی ساخته شده است و ماجراهای تحقیقات پلیس هندوستان را نشان می‌دهد که زیر بار فشار روانی و احساسی جامعه‌ای زخمی و دردمند باید هر چه زودتر عامل این فاجعه را پیدا کند. فیلم Black Friday اثری به شدت متفاوت از فیلم‌های بالیوودی و یکی از بهترین فیلم‌های جنایی هندوستان است که نقبی به بی‌بند و باری جامعه بمبئی و قدرت جنایت‌کاران در خیابان‌های آن می‌زند.

 

city-of-god

فیلم City of God (Cidade de Deus)
فیلم City of God به کارگردانی فرناندو میرلس (Fernando Meirelles) و کاتیا لوند (Katia Lund) تصویری از ریودژانیرو در دهه‌های ۶۰ تا ۸۰ را به نمایش می‌گذارد که سازمان‌های جنایت‌کارانه زیرزمینی کاملا بر سطح شهر مسلط هستند و در عین حال، فضای فیلم حتی در زمان اکران آن، سال ۲۰۰۲ بسیار ملموس بوده است. خشونت و فساد رایج در «شهر خدا» نشان از این می‌دهد که خدایی در این جهنم باقی نمانده است.

 

a-prophet

فیلم A Prophet (Un prophète)
فیلم A Prophet به کارگردانی ژاک اودیار (Jacques Audiard) ماجرای یک زندانی الجزایری‌الاصل است که در زندان با گنگ‌های الجزایری و کورسیکانی آشنا می‌شود و با نفوذ در آن‌ها خود را فاسد‌تر و گناه‌کارتر از زمانی که آزاد بوده، می‌یابد. فیلم A Prophet نه فقط گزارشی از زندان‌های فرانسوی مخصوصا برای یک مهاجر عرب است، بلکه چهره‌ای بی‌پرده از گسستگی بین فرهنگ‌های مختلف در فرانسه را به نمایش می‌گذارد.

 

gomorrah

فیلم Gomorrah (Gomorra)
فیلم Gomorrah به کارگردانی متئو گارونه (Matteo Garrone) شرح حال طایفه کاسالسی از خانواده مافیایی کامورا در ناپلی و جنوب ایتالیا است. این فیلم به شکلی بی‌پرده دست‌های مافیا در تمام صنعت‌ها و زندگی روزمره مردم ایتالیا و حتی دیگر کشورهای دنیا را به نمایش می‌گذارد و به شکلی صریح و به دور از برانگیختن احساس همدردی یا هم‌ذات‌پنداری تأثیر خشونت را در این سازمان‌های فاسد و به تبع آن، جامعه را به نمایش می‌گذارد. فیلم Gomorrah معمولا به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های گنگستری تاریخ به شمار می‌رود و به این معروف است که چهره به تصویر کشیده شده از مافیا در این فیلم، بسیار شبیه به واقعیت است.

 

tsotsi

فیلم Tsotsi
فیلم Tsotsi به کارگردانی گوین هود (Gavin Hood) ماجرای خلاف‌کار جوانی در حومه یوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی است که پس از پیدا کردن بچه‌ای در خودرویی که دزدیده است، بارقه‌ای از امید و رستگاری را در مقابل خود می‌بیند و به این می‌اندیشد که شاید غیر از سیاهی و فساد اطرافش، زندگی دیگری نیز بتواند داشته باشد. فیلم Tsotsi از بهترین فیلم‌های آفریقای جنوبی است که به جای استفاده از زبان فرانسوی برای تمام کاراکترها، سعی کرده تا به محیط داستان خود وفادار باشد.

 

شاید برای شما جالب باشد

۱۰ فیلم جنایی درباره یاکوزا که حتما باید ببینید

فیلم Hereditary و تأثیر غم در فروپاشی انسان

نقد فیلم Capone

 

sonatine

فیلم Sonatine (ソナチネ - Sonachine)
تاکشی کیتانو (Takeshi Kitano)‌ یکی از بهترین فیلم‌سازهای تاریخ ژاپن است که در ساخت فیلم‌های جنای و مخصوصا فیلم‌های یاکوزایی تبحر دارد. فیلم Sonatine یکی از بهترین فیلم‌های او است و مانند تقریبا همه فیلم‌هایش، کیتانو نقش اصلی فیلم را بازی کرده است. داستان فیلم درباره یک یاکوزای پا به سن گذاشته است که متوجه می‌شود فرماندهان یاکوزا قصد دارند او را حذف کنند. فیلم Sonatine از جمله فیلم‌هایی است که به خوبی می‌تواند تصویری درخور توجه از یاکوزا برای مخاطب خود به نمایش بگذارد.

 

infernal-affairs

فیلم Infernal Affairs
فیلم Infernal Affairs شاید بیشتر به این دلیل معروف باشد که مارتین اسکورسیزی آن را در سال ۲۰۰۶ با نام The Departed بازسازی کرده است که از نسخه اصلی فیلم بهتری است اما با این وجود، فیلم Infernal Affairs شاهکاری در سینمای جنایی - گنگستری به حساب می‌آید. داستان فیلم درباره تقابل یک مأمور مخفی در تریاد و عامل نفوذی تریاد در نیروهای پلیس است و بازیگران بزرگی چون اندی لاو (Andy Lau) و تونی لیونگ چیو وای (Tony Leung Chiu-Wai) در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. فیلم Infernal Affairs دارای دو دنباله است که یک تریلوژی کامل را می‌سازند و دیدن آن‌ها قطعا لذت‌بخش است.

 

why-don-t-you-play-in-hell

فیلم Why Don't You Play in Hell? (地獄でなぜ悪い - Jigoku de naze warui)
فیلم Why Don't You Play In Hell? بیشتر از اینکه یک فیلم گنگستری باشد، یک فیلم کمدی اکشن به شدت خونین به کارگردانی سیون سونو (Sion Sono) درباره تعدادی فیلم‌ساز آماتور است که خود را در میانه جنگی بین خانواده‌های یاکوزا می‌بینند و به دلیل علاقه شدیدی که به فیلم‌سازی و یاکوزا دارند، این جنگ را از نزدیک فیلم‌برداری می‌کنند. بر خلاف دیگر فیلم‌های گنگستری این فیلم اصراری به نمایش چهره‌ای شاخص از یاکوزا یا گزارشی از تأثیر جنایات سازمان یافته بر جامعه ندارد و سعی دارد تا یک اکشن خونین سرگرم‌کننده باشد و در این امر نیز موفق است.

 

ash-is-pirest-white

فیلم Ash is Purest White ( 江湖儿女)
فیلم Ash is Purest White به کارگردانی ژانگکه جیا (ZhagKe Jia) را می‌توان در واقع یک فیلم ضدژانر دانست. داستان این فیلم درباره زنی است که برای معشوق قدرت‌مندش که گنگستری در یک شهر معدنی در چین است، خود را فدا می‌کند و به زندان می‌افتد و متوجه می‌شود که ارزشی برای معشوقش نداشته است. فیلم Ash is Purest White به شکلی جاه‌طلبانه و جسورانه، قصه‌ای درباره انتقام در ژانر گنگستری را برمی‌گرداند و اثری تکان‌دهنده تحویل می‌دهد که نگاهی بی‌پرده به نقش زن در دنیای زیرزمینی چین و اثر جنایات سازمان یافته‌ بر تغییرات اجتماعی و اقتصادی چین در عصر اخیر می‌اندازد.

 

election

فیلم Election (黑社會)
فیلم Election به کارگردانی جانی تو (Johnnie To) دنیای زیرزمینی تحت سلطه تریاد چین را به شکلی واقع‌گرایانه به نمایش می‌گذارد؛ دنیای که انگار کاملا مستقل از دنیای واقعی سایر انسان‌ها و دارای دولت و سیاست‌های خاص خودش است اما در عین حال، تأثیری بسزا روی زندگی مردم عادی دارد. داستان فیلم درباره کشمکش‌های دو رئیس تریاد است که برای تبدیل شدن به رئیس کل بعدی، با هم مقابله می‌کنند. دنباله فیلم با نام Election 2 نیز اثری قابل توجه و دیدنی است.

 

tokyo-drifter

فیلم Tokyo Drifter (東京流れ者 - Tōkyō nagaremono)
فیلم Tokyo Drifter به کارگردانی سیجون سوزوکی (Seijun Suzuki)، یکی از تأثیرگذارترین فیلمسازان ژاپنی بر ژانر یاکوزایی است که هنوز منبع الهام بسیاری از فیلمسازان امروزی است. ماجرای فیلم داستان مردی است که پس از بازنشسته شدن رئیسش از مافیا، چاره‌ای جز آوارگی در ژاپن و فرار از دست دیگر قاتلان یاکوزا ندارد. فیلم Tokyo Drifter نمایش از وفاداری اعضای یاکوزا و در عین حال خشونتی است که هیچ‌گاه آن‌ها را رها نمی‌کند.

 

a-bittersweet-life

فیلم A Bittersweet Life (달콤한 인생 - Dalkomhan insaeng)
فیلم A Bittersweet Life به کارگردانی کیم جی وون (Kim Jee-Woon) یک فیلم نئونوآر گنگستری درباره دست راست یک گنگستر عالی‌رتبه است که اگرچه تمام عمرش به رئیس خود وفادار بوده است، اما به دلیل سرپیچی از فقط یک فرمان، به اعدام محکوم می‌شود. فیلم A Bittersweet Life از بهترین فیلم‌های موج نوی سینمای جنایی کره جنوبی است که مخاطب را به دل سازمان‌های جنایی کره جنوبی می‌برد و ترکیب خشونت و احساسات آن، می‌تواند برای عده‌ای حتی غیر قابل تحمل باشد.

 

new-world

فیلم New World (신세계 - Sinsegye)
فیلم New World به کارگردانی پارک هون جونگ (Park Hoon-Jung) درباره یک پلیس مخفی جوان است که به شدت در یک خانواده گنگستری نفوذ کرده است و سرپرست او حاضر نیست او را از پوشش‌اش خارج کند. نفوذ او تا جایی پیش می‌رود که این پلیس جوان دیگر نمی‌داند به کدام طرف وفادار است و البته نمی‌تواند تفاوتی بین آن‌ها قائل شود. فیلم New World نگاهی عمیق و دیدنی به جنایات سازمان یافته کره جنوبی و البته نقش پلیس در این ماجراها است.

 

butterfly-stroke

فیلم شنای پروانه
شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت از معدود فیلم‌های گنگستری ایرانی است که در نگاه اول به شدت یادآور فیلم City of God است. این فیلم بدون اتکا به زرق و برق دادن یا نمایش کاراکترهایی اغراق‌شده و غیرعادی، نمایی از زندگی زیرزمینی تهران و کوچه پس‌کوچه‌های آن را به نمایش می‌گذارد و نشان می‌دهد که ساختار شهری تهران و حتی سایر شهرهای ایران دارای چه پتانسیل عظیمی برای تعریف داستان‌های مشابه است. همچنین شنای پروانه بدون افتادن به دام شعارگویی که آفتی برای فیلم‌های ایرانی است که ادعای دغدغه‌مندی دارند، داستانی را تعریف می‌کند که اثر ساختار سنتی جامعه ایرانی بر زندگی زن امروزی را به شکلی زیرپوستی به نمایش می‌گذارد و در عین حال فیلم سرگرم‌کننده‌ای است.

 

the-raid

فیلم The Raid
فیلم The Raid به کارگردان گرث اونز (Gareth Evans) عمده مخاطبان را پدیده‌ای به نام سینمای اکشن اندونزی آشنا می‌کند. داستان ساده فیلم درباره جوخه‌ای از پلیس ویژه اندونزی است که مأمور می‌شوند تا با نفوذ به برجی که مقر یکی از بزرگ‌ترین و دست‌نیافتنی‌ترین جنایتکاران جاکارتا است، او را از بین ببرند. دنباله فیلم The Raid بیشتر به ساز و کار دنیای زیرزمینی جاکارتا می‌پردازد اما هر دو فیلم به لطف سکانس‌های اکشن به شدت خشن، کوبنده، سریع و دیدنی با کوریوگرافی که هنوز هم بی‌مانند است و بازی‌های ایکو اوویس (Iku Uwais) و جو تسلیم (Joe Taslim) که اکنون از بهترین بازیگران اکشن در دنیا تلقی می‌شوند،‌ آثاری هستند که نباید تماشای آن‌ها را از دست داد.

 

the-night-comes-for-us

فیلم The Night Comes For Us
موفقیت فیلم The Raid و توجه جامعه سینمایی جهان به سینمای در حال اندونزی راه را برای ساخته شدن فیلمی مانند The Night Comes For Us هموار کرد. فیلم The Night Comes for Us به کارگردانی تیمو تیایانتو (Timo Tjahjanto) درباره خلاف‌کاری به شدت خطرناک است که به همراه دیگر همکارانش یک دهکده را اعدام می‌کنند اما در لحظه کشتن یک دختربچه، روزنه‌ای از زندگی را می‌بیند و تصمیم می‌گیرد تا به هر قیمتی که شده این دختربچه را نجات دهد. خشونت فیلم The Night Comes For Us شاید برای بسیار غیر قابل تحمل باشد اما نمی‌توان انکار کرد که کوریوگرافی سکانس‌های اکشن فیلم به شکل شگفت‌انگیزی دیدنی هستند و مدت زمانی طولانی آن‌ها اصلا خسته‌کننده نمی‌شود. فیلم The Night Comes for Us نیز نیم نگاهی به گنگ‌های اندونزیایی و نفوذ آن‌ها در جامعه و دولت دارد، اما تمرکز اصلی آن اکشن و خون‌ریزی است. از همه مهم‌تر این فیلم به جو تسلیم و ایکو اوویس این فرصت را داده است تا به بهترین شکل ممکن هنرنمایی کنند و ستارگانی چون جولی استل (Julie Estelle) و حنا الرشید را نیز به سینمای اکشن معرفی می‌کند.

نظر شما درباره این فیلم‌ها چیست؟ شما نیز فیلم جنایی گنگستری مورد علاقه خود را به ما پیشنهاد کنید.
 

0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

قسمت بعدی بازی Tomb Raider با موتور Unreal Engine 5 در دست ساخت است
قسمت بعدی بازی Tomb Raider با موتور Unreal Engine 5 در دست ساخت است

یک خبر خوب برای طرفدارهای فرنچایز Tomb Raider!

حسام افرومند - 17 فروردین 1401
بهترین فیلم‌های ساخته شده توسط زنان در سال ۲۰۲۱
بهترین فیلم‌های ساخته شده توسط زنان در سال ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۱ سال پرباری برای فیلمسازان زن بود که با جسارتی مثال‌زدنی، داستان‌های متفاوتی را تعریف کردند. در این مقاله، نگاهی به بهترین فیلم‌های کارگردانان زن در سال ۲۰۲۱ می‌اندازیم. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 11 اسفند 1400
بدترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱
بدترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۱ شاهد تعدادی از فیلم‌های به شدت بد و آزاردهنده چند سال اخیر در دنیای سینما بودیم تا جایی که فیلم‌هایی مثل Mortal Kombat در برابر آن‌ها شاهکار به نظر می‌رسند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 06 بهمن 1400
بهترین فیلم های خشن و خونین سینمای کره جنوبی
بهترین فیلم های خشن و خونین سینمای کره جنوبی

سینمای کره جنوبی میزبان تعدادی از خشن‌ترین و منزجرکننده‌ترین فیلم‌های سینمایی تاریخ بوده است. در این مطلب، تعدادی از خونین‌ترین فیلم‌های کره‌ای را معرفی می‌کنیم. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 04 بهمن 1400
موردانتظارترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲
موردانتظارترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲

در سال ۲۰۲۲ چشم انتظار کدام فیلم‌ها هستیم و کدام کارگردان بزرگ با دستانی پر به سینما باز خواهد گشت؟ با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 11 دی 1400
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.