بهترین فیلم‌ها مشابه سریال Squid Game

رامتین کاظمی رامتین کاظمی در 16 آبان 1400
بهترین فیلم‌ها مشابه سریال Squid Game

با وجود اینکه بیشتر از یک ماه از پخش سریال Squid Game می‌گذرد، این سریال که لقب بزرگ‌ترین و موفق‌ترین سریال نتفلیکس را یدک می‌کشد، نه تنها هنوز از پربیننده‌ترین سریال‌های دنیا است، بلکه تب و تاب آن هنوز نخوابیده است و هم‌چنان می‌توان آثار آن را در فرهنگ پاپ و مخصوصا شبکه‌های اجتماعی مشاهده کرد.

 

مضمون اصلی سریال Squid Game، مسابقه‌ای چند مرحله‌ای است که در هر مرحله، شرکت‌کنندگان در بازی‌هایی شرکت می‌کنند و در صورت شکست خوردن، کشته می‌شوند. محبوبیت سریال Squid Game باعث شده است تا این مضمون بار دیگر متوجه سینمادوستان قرار گیرد و فیلم‌هایی با مضمون مشابه - یک بازی مرگ‌بار که تنها راه فرار از آن، پیروزی است – طرفداران جدیدی پیدا کنند.

 

در این مطلب، به معرفی تعدادی از فیلم‌های سینمایی با موضوعی مشابه سریال Squid Game می‌پردازیم. ملاک ما برای انتخاب این فیلم، استفاده از یک بازی با خطر مرگ برای شرکت‌کنندگان به عنوان موضوع اصلی فیلم و کیفیت کلی فیلم‌ها است. این لیست ترتیب خاصی ندارد.

 

saw

فیلم Saw (2004)

در فیلم Saw به کارگردانی جیمز وان (James Wan)، دو مرد که هم‌دیگر را نمی‌شناسند در اتاقی که مانند یک حمام است، به زنجیر کشیده شده‌اند و فرد مرموزی به نام Jigsaw یا اره برقی، با استفاده از عروسک خیمه شب‌بازی ترسناکی به آن دو اعلام می‌کند که برای زنده ماندن باید در بازی او شرکت کنند و البته در زندگی خود تجدید نظر کنند. فیلم Saw پدیده‌ای در سینمای ترسناک بود و علاوه بر داشتن چندین دنباله و یک اسپین آف، باعث محبوبیت مضمون «بازی مرگ‌بار» در فیلم‌های ترسناک شد اما می‌توان گفت به غیر از همین فیلم Saw، بقیه آثار مشابه، مخصوصا دنباله‌های فیلم Saw، ارزش تماشا ندارند.

 

game-night

فیلم Game Night (2018)

بر خلاف دیگر فیلم‌های این لیست، فیلم Game Night به کارگردانی جان فرانسیس دیلی (John Francis Daley) و جاناتان ام گلدستاین (Jonathan M. Goldstein)، یک فیلم کمدی است. داستان این فیلم درباره چند زوج است که شبی دور هم جمع می‌شوند و به شکل تصادفی، در حالی که فکر می‌کنند در حال بازی «معمای قتل» هستند، با عده‌ای خلافکار زیرزمینی درگیری می‌شوند. فیلم Game Night، از بهترین فیلم‌های کمدی سال 2018 بود و مضمون «بازی مرگ‌بار» را به خوبی در یک فضای طنز قرار می‌دهد، بدون اینکه از حساسیت و جدیت داستان بکاهد. اگرچه کاراکترهای فیلم Game Night، با فرض اینکه در حال بازی هستند، حسابی خوش می‌گذرانند، اما عدم آگاهی آن‌ها نسبت به این امر که هر لحظه ممکن است بمیرند، همه چیز را خنده‌دارتر می‌کند.

 

the-hunger-games

فیلم The Hunger Games (2012)

فیلم The Hunger Games و دنباله‌های آن (که اکثر اوقات به اشتباه، منشأ ساب-ژانر مورد نظر ما شمرده می‌شوند)، نقش بسزایی، نه فقط در سینما، بلکه بازی‌های ویدیویی داشته است و باعث شد تا سبک بتل رویال در بازی‌های ویدیویی نیز جان بگیرد. داستان فیلم The Hunger Games در دنیایی پساآخرالزمانی رخ می‌دهد؛ جایی که آمریکا از بین رفته است و کشوری به نام پنم، هر ساله مسابقه‌ای بین ۱۲ ناحیه مسکونی قلمرو خود برگزار می‌کند. هر ناحیه، دو نماینده به مسابقات «بازی‌های گرسنگی» می‌فرستد و ناحیه برنده، سال خوبی پر از آذوقه و منابع مهم حیاتی در اختیار خواهد داشت و ۱۱ ناحیه دیگر باید برای زنده ماندن تا دور بعدی مسابقات تلاش کنند.

 

escape-room

فیلم Escape Room (2019)

اگر با اتاق‌های فرار آشنا باشید، پس فیلم Escape Room نیز فضای آشنایی را به شما نشان می‌دهد، با این تفاوت که در فیلم Escape Room، بازنده خواهد مرد. داستان Escape Room بسیار ساده است، شش غریبه باید بتوانند با استفاده از مهارت‌های همدیگر، از اتاق‌های فراری که پیش روی آن‌ها است، فرار کنند و در پایان، اگر زنده بمانند، ماجرای گیر افتادن در این اتاق فرار را نیز کشف کنند. فیلم Escape Room به کارگردانی آدام رابیتل (Adam Robitel) دارای دنباله‌ای به نام Escape Room: Tournament of Champions (2020) است و البته چند فیلم دیگر با این نام نیز وجود دارند که شاید آن‌ها نیز برای شما جالب باشند.

 

battle-royale

فیلم Battle Royale (2000)

فیلم Battle Royale داستان گروهی متشکل از شاگردان دبیرستانی است که توسط حکومت توتالیتر ژاپن انتخاب شده‌اند تا در یک مسابقه بتل رویال شرکت کنند. آن‌ها سه روز وقت دارند تا هم‌دیگر را بکشند و آخرین نفر برنده اعلام خواهد شد. هر شرکت‌کننده دارای منابع بسیار محدود، یک نقشه و قلاده‌ای است که در صورت ورود شرکت‌کننده به مناطق ممنوعه، منفجر می‌شود. فیلم Battle Royale به کارگردانی کینجی فوکاساکو (Kinji Fukasaku)، مبدع سبک بتل رویال در بازی‌های ویدیویی است که در سال‌های اخیر با بازی‌های پابجی و فورتنایت، دنیای بازی‌های ویدیویی را تسخیر کرده است. نه تنها مفهوم مبارزه عده‌ای تا پای مرگ در بازی‌های بتل رویال، برگرفته از این فیلم است، بلکه حتی بسیاری از قوانین این بازی‌ها نیز از فیلم Battle Royale نشأت گرفته‌اند. فیلم Battle Royale اولین فیلم با مضمون «بازی مرگ‌بار» نیست، اما می‌توان گفت که تأثیرگذارترین فیلم در این سبک است.

 

jumanji

فیلم Jumanji (1995)

یکی از معروف‌ترین فیلم‌ها با مضمون «بازی مرگ‌بار»، فیلم Jumanji جو جانستون (Joe Johnston) است. داستان فیلم Jumanji درباره خواهر و برادری است که در خانه جدیدشان، یک بازی تخته‌ای قدیمی پیدا می‌کنند. تفاوت این بازی تخته‌ای با دیگر بازی‌های تخته‌ای این است که وقایع درون بازی، در دنیای واقعی رخ می‌دهند. در نتیجه، موجودات دنیای جومانجی در دنیای واقعی آزاد می‌شوند و یک شکارچی نیز به دنبال کشتن شرکت‌کنندگان این بازی است. اگرچه فیلم Jumanji، فیلم خانوادگی بدی نیست، اما محبوبیت آن به دلیل بازی درخشان رابین ویلیامز (Robin Williams) است. این فیلم در سال ۲۰۱۷ با نام Jumanji: Welcome to the Jungle، ریبوت شد که هر چند فاقد نبوغ رابین ویلیامز است، اما در مجموع فیلم بهتری است.

 

ready-or-not

فیلم Ready or Not (2019)

فیلم Ready or Not به کارگردانی مت بتینلی اولپین (Matt Bettinelli-Olpin) و تایلر جیلت (Tyler Gillet) داستان زن جوانی است که نمی‌داند سنت خانواده‌ای که به آن ملحق شده است، شکار عضو جدید خانواده در شب ازدواج، به عنوان یک بازی برای خوشامدگویی است، در نتیجه این زن جوان با بازی سمارا ویوینگ (Samara Weaving)، که توسط خانواده شوهرش تحت تعقیب است، باید یک شب زنده بماند. فیلم Ready or Not شاید به خاطر ترکیب کمدی سیاه با ژانر وحشت، برای عده‌ای نامأنوس باشد، اما در مجموع فیلم سرگرم‌کننده‌ای است که ایده‌ای غیر اریجینال را به شکلی متفاوت پیاده‌سازی می‌کند.

 

the-game

فیلم The Game (1997)

فیلم The Game به کارگردانی دیوید فینچر (David Fincher)، داستان مرد میانسال موفق و ثروتمندی با بازی مایکل داگلاس (Michael Douglas) است که به عنوان کادوی تولد، مجوز شرکت در یک بازی عجیب را دریافت می‌کند و تصمیم می‌گیرد برای هیجان بخشیدن به زندگی خسته‌کننده‌اش، در این بازی شرکت کند اما متوجه می‌شود که این بازی بسیار خطرناک است و کم کم مرز بین بازی و دنیای واقعی از بین می‌رود. فیلم The Game کلاس درس دیوید فینچر در ژانر تعلیق است و مخاطب به اندازه کاراکتر اصلی فیلم، درگیر بازی می‌شود.

 

شاید برای شما جالب باشد

اصطلاحاتی که باید قبل از تماشای فیلم Dune یاد بگیرید

هشت فیلم کمدی رمانتیک برای طرفداران سریال Ted Lasso

فیلم First Man – واقعیت یا تخیل؟

 

cube

فیلم Cube (1997)

فیلم Cube داستان هفت غریبه است که در هزارتویی که شکل یک مکعب را دارد و به تله‌هایی مرگبار مجهز است، گیر افتاده‌اند. فیلم Cube به دلیل سبک بصری خاص خود و داستان جذاب و پیچیده‌اش، به یک پدیده تبدیل شد و علیرغم بودجه‌ای ناچیز، فروش فوق‌العاده‌ای در کانادا و سپس آمریکا داشت. این فیلم دارای دو دنباله به نام‌های Cube 2: Hypercube و Cube Zero است که البته به خوبی فیلم اول نیستند.

 

zathura

فیلم Zathura: A Space Adventure (2005)

فرمول فیلم Zathura: A Space Adventure، مشابه فیلم Jumanji است. در فیلم Zathura نیز یک بازی تخته‌ای، روی دنیای واقعی تأثیر می‌گذارد و تنها را نجات، پیروزی در بازی است، اما بر خلاف فیلم Jumanji، فیلم Zathura، فیلم کوچک‌تر و البته دوست‌داشتنی‌تری است. داستان فیلم درباره دو برادر است که همیشه در حال دعوا هستند. این دو در خانه پدرشان، یک بازی تخته‌ای به نام Zathura پیدا می‌کنند و برای تمام کردن آن، باید با هم کنار بیایند. فیلم Zathura: A Space Adventure به کارگردانی جان فاوریو (Jon Favreau)، فیلمی هیجان‌انگیز است که اهمیت و قدرت پیوند برادری را یادآور می‌شود.

 

the-werewolf-game-crazy-fox

فیلم‌های The Werewolf Game

اگر تا حالا بازی مافیا، بازی استنتاج اجتماعی محبوب این روزها را بازی کرده باشید، پس با فیلم The Werewolf Game: The Villagers Side به راحتی ارتباط برقرار خواهید کرد. همانند بازی مافیا، داستان فیلم The Werewolf Game: The Villagers Side نیز درباره ۹ دانش آموز است که برای زنده ماندن باید در یک بازی مافیا یا Jinroh یا Werewolf شرکت کنند. فیلم The Werewolf Game: The Villagers Side به قدری موفق بود که نه تنها باعث شد تا بازی Jinroh باز هم بین جوانان ژاپنی محبوب باشد، بلکه منجر به تولد فرنچایز جدیدی شد. اگر علاقه‌مند به تماشای فیلم‌های The Werewolf Game هستید، ترتیب تماشای آن‌ها به شکل زیر است:

The Werewolf Game: The Villagers Side

The Werewolf Game: The Beast Side

The Werewolf Game: Crazy Fox

The Werewolf Game: Prison Break

The Werewolf Game: Lovers

The Werewolf Game: Mad Land

The Werewolf Game: Inferno

The Werewolf Game: Death Game’s Operator

 

13-sins

فیلم 13 Sins (2014)

داستان فیلم 13 Sins تا حد زیادی یادآور سریال Squid Game و فیلم 12 Rounds است. مرد جوانی که به شدت بدهکار است، تماسی تلفنی دریافت می‌کند که به او خبر می‌دهد، اگر می‌خواهد زنده بماند و هم‌چنین از شر بدهی‌هایش خلاص شود، باید در ۱۳ بازی شرکت کند و عملکرد او توسط دوربین‌هایی مخفی نظارت می‌شود.

 

house-of-9

فیلم House of 9 (2005)

فیلم House of 9 به کارگردانی استیون آر مونرو (Seven R. Monroe)، داستان ۹ غریبه است که برای زنده ماندن و دریافت پنج میلیون دلار جایزه، باید در بازی‌های مختلفی شرکت کنند. همانطور که پیشتر گفته شد، پس از فیلم Saw، فیلم‌های زیادی سعی کردند تا فرمول این فیلم را تکرار کنند. فیلم House of 9 نیز به همین رده تعلق دارد و نسبت به فیلم‌های مشابه‌اش، فیلم بهتر و قابل تحمل‌تری است.

 

as-the-gods-will

فیلم As the Gods Will (2014)

وجه تشابه فیلم As the Gods Will با سریال Squid Game این است که از بازی‌های مخصوص کودکان به شکلی مرگ‌بار استفاده شده است. این فیلم که توسط تاکاشی میکه (Takashi Miike)، یکی از بزرگ‌ترین کارگردانان ژاپن ساخته شده است، داستان تعدادی نوجوان دبیرستانی است که باید در بازی‌های مرگ‌باری شرکت کنند و برای زنده ماندن بجنگند و در عین حال، مجری بازی را نیز پیدا کنند.

 

the-belko-experiment

فیلم The Belko Experiment (2016)

فیلم The Belko Experiment که توسط جیمز گان (James Gunn)، کارگردان فیلم Guardians of the Galaxy و فیلم The Suicide Squad نوشته شده است، داستان ۸۰ کارگر آمریکایی است که در کارخانه‌ای در کلمبیا کار می‌کنند و یک روز متوجه می‌شود که در واقع، شرکت‌کنندگان یک بازی آزمایشی هستند و برای زنده ماندن، باید در بازی‌هایی که به آن‌ها داده می‌شود، شرکت کنند.

 

series-7-the-contenders

فیلم Series 7: The Contenders (2001)

فیلم Series 7: The Contenders به کارگردانی دنیل میناهان (Daniel Minahan)، شباهت‌های زیادی به فیلم Battle Royale دارد و یک مسابقه بتل رویال را در مقیاسی بسیار کوچک، به نمایش می‌گذارد. داستان فیلم Series 7: The Contenders درباره شش شرکت کننده در یک مسابقه تلویزیونی است که باید به هر قیمتی که شده، رقیبان خود را بکشند و زنده بمانند.

 

فیلم‌هایی که مضمونی مشابه سریال Squid Game یا فیلم‌های عنوان شده در این لیست دارند، بسیار زیاد هستند. اگر شما نیز فیلمی مشابه فیلم‌های این لیست می‌شناسید، در نظرات آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

برندگان جوایز فیلم‌های مستقل اسپیریت 2022 معرفی شدند
برندگان جوایز فیلم‌های مستقل اسپیریت 2022 معرفی شدند

صبح امروز مراسم جوایز فیلم‌های مستقل 2022 برگزار شد و مگی جیلنهال با دستی پر این مراسم را ترک کرد. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 16 اسفند 1400
برندگان جوایز انجمن بازیگران 2022 معرفی شدند
برندگان جوایز انجمن بازیگران 2022 معرفی شدند

بامداد امروز، در بیست و هشتمین دوره مراسم SAG Awards، بهترین‌های بازیگری در سینما و تلویزیون در سال ۲۰۲۱ معرفی شدند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 09 اسفند 1400
آشنایی با ژانر ترسناک | Horror 5
آشنایی با ژانر ترسناک | Horror

در این قسمت از مباحث آشنایی با ژانرهای سینمایی، سراغ ژانر پرطرفدار و پرمخاطب ترسناک می‌رویم. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 18 بهمن 1400
سه سریال Mayor of Kingstown، The Game و SEAL Team تمدید شدند
سه سریال Mayor of Kingstown، The Game و SEAL Team تمدید شدند

سرویس پارامونت پلاس اعلام کرد که سه سریال پربیینده و موفق خود را تمدید کرده است. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 13 بهمن 1400
بدترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱
بدترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۱ شاهد تعدادی از فیلم‌های به شدت بد و آزاردهنده چند سال اخیر در دنیای سینما بودیم تا جایی که فیلم‌هایی مثل Mortal Kombat در برابر آن‌ها شاهکار به نظر می‌رسند. با لوکتو همراه باشید.

رامتین کاظمی - 06 بهمن 1400
مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.